Pokuty za alkohol u vodáků možná zmizí, sněmovna pustila do závěrečného čtení poslanecký návrh

rozhlas.cz, eurozpravy.cz, 24zpravy.com, nase-voda.cz:

Sněmovna pustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu. 

Novelu iniciovali poslanci Pirátů, ale podepsali se pod ní i poslanci z TOP 09, STAN, ODS, KSČM, SPD, KDU-ČSL a ANO. 
Zrušení nulové tolerance k alkoholu by se podle výboru mělo v souladu s původním návrhem Pirátů vztahovat na posádku bezmotorových plavidel, tedy kanoí, kajaků nebo raftů. Limit na alkohol, který navrhl spoluautor novely Lukáš Bartoň (Piráti), má platit pro kapitány těchto lodí. 
Důvodem zmírnění plavebního zákona je snaha dekriminalizovat, nikoli plně legalizovat pití alkoholu na vodě. V platnosti zůstane ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních. 
Poslanecká novela ruší sankci za plavbu pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jen pro posádky malých plavidel, která nejsou poháněna strojem. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení vztahovat nebude. 
Diskuze o BerouncePoslankyně STAN Jana Krutáková chce prostřednictvím projednávané novely prosadit návrh, který by zabránil projektu splavnění Berounky v úseku od přístavu v pražském Radotíně zhruba 40 kilometrů proti proudu. 
„Vzhledem k hydrologickým poměrům na vodním toku lze přitom o splavnění uvažovat jenom za předpokladu realizace rozsáhlých stavebnětechnických děl umožňujících splavnění tohoto úseku vodního toku,“ uvedla poslankyně ke svému návrhu. 
Ze zpracovaného generelu, který vypracovalo ministerstvo dopravy, podle ní vyplývá, že jde o mohutný investiční záměr, který by zahrnoval vybagrování dna od Berouna po Radotín, zahrnuje dva nové jezy, deset plavebních komor, zvýšení jezu v Karlštejně nebo vybudování vybudování plavebního kanálu v úseku Lipence – Dolní Černošice. 
Poslankyně Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí Hlavní město Praha, dotčené městské části ani dotčené obce ve Středočeském kraji. Proto chce vypustit tok Berounky ze seznamu takzvaných využitelných dopravně významných vodních cest.

Proč nechce vláda přidat učitelům? Chtějí mít na konci roku lepší čísla, tvrdí Bartoň

echo24.cz:

Přidá vláda učitelům peníze za září nebo ne? Odpověď od hnutí ANO a sociální demokracie požadují Piráti, kteří v úterý proberou vládní usnesení z loňského roku. V něm stojí, že se Poslanecká sněmovna usnesla, že se platy učitelů zvýší od prvního září letošního roku. Vláda Andreje Babiše však počítá s tím, že se platy navýší až od prvního ledna. „Vláda má velmi mnoho priorit. Dala prostě přednost slevám na jízdném i přesto, že nespotřebované výdaje mohly být použity na zvýšení platů už od prvního září,“ řekl místopředseda sněmovníhoškolského výboru Lukáš Bartoň z Pirátské strany. 

Vláda v demisi Andreje Babiše po celou dobu své existence neustále slibovala mohutné investice. Sliby se nevyhnuly ani učitelům, kteří si měli finančně polepšit od září o patnáct procent. Usnesení Poslanecké sněmovny, že se platy učitelů navýší od prvního září, byla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tehdy však byla sociální demokracie pouze v opoziční roli. 
Po společné vládě však dosud není jasné, zda bude kabinet Andreje Babiše chybějící navýšení od prvního září kompenzovat či nikoliv. Vláda pouze slíbila, že k navýšení o patnáct procent dojde. Učitelé si ale budou muset počkat až na nový kalendářní rok. 
Bod ve sněmovně, kde se bude usnesení probírat, protlačil na jednání místopředseda školského výboru Lukáš Bartoň. „Bod je navržený jako kontrola usnesení o kterém víme, že jeho první část nebyla splněna. Vzhledem k tomu, že to je usnesení Poslanecké sněmovny, tak by se také sněmovna měla vyjádřit, jestli dál na něm trvá,“ řekl pro Echo24 Bartoň.

Český sport ovládne nový superúřad

EMPRESA MEDIA,a.s. :

Jasná pravidla financování a konec čachrů s dotacemi. 
To si vláda slibuje od vytvoření Národní sportovní agentury, do jejíhož čela by měl zasednout bývalý hokejista Milan Hnilička. Od zákona ale couvají i vládní zákonodárci. „Hnilička do návrhu zakomponoval pravomoci, které z předsedy instituce dělají bezmála nadčlověka,“ říká jeden z poslanců ANO. 

Je to velký paradox. Andrej Babiš vstupoval se svým hnutím ANO 2011 do politiky jako vábnička na protestní hlasy. Heslem číslo jedna byla transparentnost, politické body získával na slibech o konci trafi k. Jenže podle opozičních politiků a expertů právě hnutí Andreje Babiše nyní stojí za vznikem ukázkové trafi ky. Ta by se podle zákona, který čeká na druhé čtení ve sněmovně, měla otevřít už od roku 2020. Vznikne zcela nový státní úřad, jehož předseda dostane takřka neomezenou moc nad českým sportem a jeho financováním. Plat bude mít jako ministr, kontrola veřejnosti však bude minimální. 

Chtěli to sportovci 

O vzniku instituce, která by pod sebe dostala problematiku sportu a s ní i sedm miliard korun z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, se hovoří již řadu let. Politické rozhodnutí ale definitivně padlo loni, kdy ve vazbě kvůli možnému ovlivňování dotací skončila Simona Kratochvílová, náměstkyně pro sport ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Uvažovalo se o tom, že sport bude mít vlastního vicepremiéra pod úřadem vlády. Dokonce i o tom, že by měl vlastního ministra. Nakonec ale zvítězila varianta speciální agentury. 
„Představitelé sportovních svazů upřednostňovali vznik samostatného ministerstva. Z důvodu vysoké finanční nákladnosti a nesouhlasu některých politiků jsem ale nakonec zvolil kompromisnější cestu vzniku speciálního úřadu,“ vysvětluje poslanec a vládní zmocněnec pro oblast sportu, někdejší český reprezentant v hokeji Milan Hnilička (ANO), který je hlavním předkladatelem zákona a Andrej Babiš ho již označil za budoucího šéfa agentury. Problém ale je, že Hniličkův návrh, který již prošel prvním čtením ve sněmovně, má podle kritiků řadu chyb. Je neopravitelný, říkali svorně v rámci debaty poslanci opozičních ODS, Pirátů či komunistů. 
Občanští demokraté například kritizovali, že zákon řeší výhradně vznik nové instituce, sport samotný ale vůbec ne. „Máme tady klíčové otázky: Kolik peněz chceme do sportu dávat? Jak konkrétně je tam chceme dávat? Jaké sporty chceme podporovat a podle jakého klíče? V zákoně nevidím žádné odpovědi, nic koncepčního,“ má jasno zpravodaj zákona Václav Klaus mladší. Piráti kritizují, že sněmovna i vláda přijdou o možnost kontroly sportu. „Půjde o ústřední orgán státní správy, který bude kompletně vyjmut z rozhodování vlády. Vláda na něj nebude mít žádný vliv, ani nebude mít páku na jeho předsedu. Naprosto bezzubá bude i sněmovna. Dnes můžeme interpelovat ministra školství, pod kterého sport spadá. Podle návrhu zákona už nebudeme moci dělat nic,“ říká poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). 
Bývalý hokejista Hnilička se brání: „Přesně to je smyslem zákona. Sport má být suverénní, předseda by měl být nezávislý na politických tlacích. To povede k transparentnosti. Je potřeba dodat, že právě tyto požadavky pocházely od sportovců.“ Ani sportovci ale mezi sebou očividně nemají jasno. „Novela popisuje vznik postu, který bude mít neomezenou moc a bude vládnout tvrdou rukou. Stále žijeme v právním a demokratickém státě, kde musí existovat kontrola,“ nesouhlasí Jakub Janda (ODS), bývalý skokan na lyžích. 
Naopak jen pozitivní slova pro Hniličkův návrh zákona našla legenda českého hokeje Jaromír Jágr. „Milana znám dlouho, jeho snahu vítám. Národní agentura má smysl, sport potřebuje mít samostatný řídicí orgán, který se bude sportovnímu prostředí zpovídat. Je to krok správným směrem. Hnilda chce prostě podpořit děti i dospělé v dobré činnosti a v tom mu držím palce,“ uvedl. Vznik nového orgánu vítá i fotbalista Pavel Nedvěd nebo tenista Radek Štěpánek. „Sport potřebuje být osamostatněn, musí mít dlouhodobou podporu. Proto se stavím velmi pozitivně k iniciativě Milana Hniličky týkající se vzniku Národní sportovní agentury,“ uvedl. Hniličku mimo jiné podpořil také David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou. „Na tomto příkladu se jasně ukazuje, že pokud by vznikla jím navrhovaná Národní sportovní agentura, bylo by to jen dobře a její fungování by mělo smysl,“ řekl na tiskové konferenci. 

ANO není jednotné 

Výtky však začínají zaznívat z poslaneckého klubu ANO. „Jsou tam pravomoci, které z předsedy agentury dělají nadministra, nadpremiéra, nadčlověka. Tušíme, že kolem toho vznikne poměrně velká debata, neboť je to pozice, která nemá v českém státním aparátu obdoby,“ říká pod příslibem anonymity jeden ze zákonodárců Babišova hnutí. A pečlivé přečtení zákona mu dává za pravdu. 
Předseda úřadu bude moci zároveň zastávat funkci poslance nebo senátora, je mu kvůli tomu speciálně udělena výjimka ze služebního zákona. Jeho volební období netrvá jen čtyři roky jako u poslance, ale šest let, aby přežil více vlád. Odvolán může být jen v případě, že „poruší povinnosti zvlášť hrubým způsobem“, což podle některých právních výkladů může znamenat například prohřešek v podobě několikaměsíční absence na pracovišti. Ve výsledku to znamená praktickou neodvolatelnost. A plat? Na úrovni ministra, tedy 150 tisíc korun měsíčně. Právě plánované královské ocenění předsedy agentury donutilo zvednout obočí šetřivého premiéra Babiše. Vláda kvůli tomu dala k zákonu „pouze“ neutrální stanovisko. „Odměna je nekoncepční. Odpovídá platu ministra, nikoli platu představitele správního úřadu, kterému by měl být postaven naroveň, jako je například předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (zhruba 91 tisíc korun měsíčně, pozn. red.),“ píše se v usnesení vlády.

Pedagogická komora: Průběh revize rámcových vzdělávacích programů je netransparentní

pedagogicke.info, feedit.cz, politicke-listy.cz:

Server Novinky.cz zveřejnil v článku Rámcové vzdělávací programy čekají změny. Ministerstvo odtajnilo komise seznam členů jednotlivých pracovních, kteří se v Národním ústavu pro další vzdělávání zabývají revizí rámcových vzdělávacích programů. Tento seznam ovšem není úplný, protože nezahrnuje všechny pracovní skupiny. Ve věci revize RVP interpeloval ministra školství Roberta Plagu poslanec Lukáš Bartoň z České pirátské strany. 

Pedagogická komora dlouhodobě usiluje o větší transparentnost v práci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a jím přímo zřízených organizací jako je NÚV, Cermat, ČŠI nebo NIDV. Proto těmto organizacím v září zaslala žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Pedagogická komora požadovala odtajnění všech pracovních skupin i jejich členů a zveřejnění dalších důležitých údajů. Zatímco ČŠI a MŠMT informace sdělily, NÚV, Cermat a NIDV to odmítly. Následovalo odvolání k příslušnému nadřízenému orgánu, které se v současnosti vyřizuje. 
„Za Pedagogickou komoru jsem žádal Národní ústav pro vzdělávání o informace, jaké byly dosavadní finanční náklady revize rámcových vzdělávacích programů, kdy se jednotlivé pracovní týmy sešly a jak zní oficiální zadání z ministerstva školství, bohužel tyto informace nám poskytnuty nebyly,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „obdrželi jsme pouze názvy některých odborných skupin a jména pracovníků Národního ústavu pro vzdělávání, kteří je vedou.“ 
Díky tlaku Pedagogické komory, která na tento problém opakovaně upozorňovala přímo ministra školství Roberta Plagu, byl nyní zveřejněn seznam některých externích spolupracovníků NÚV. Bohužel bez uvedení organizace, kterou daná osoba zastupuje. Tento seznam není úplný, protože některé pracovní skupiny v něm nejsou uvedeny. 
Nadále zůstává kolem průběhu revize RVP řada nejasností. Nebylo zveřejněno, jakým způsobem byli jednotliví členové do pracovních skupin delegováni a vybíráni. Transparentní výběrové řízení, kam by se mohli zájemci o práci v odborných skupinách hlásit, se nekonalo… Mnoho předmětových spolků nemá v pracovních týmech své zástupce, protože nebyly osloveny nebo na jejich žádosti NÚV nereagoval… Zástupcům Pedagogické komory nebylo ze strany NÚV umožněno se do revize RVP zapojit, přestože ministr Robert Plaga zajištěním tohoto úkolu pověřil svého náměstka Václava Pícla… Ředitel NÚV na žádost prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho o osobní jednání ve věci revize RVP neodpověděl… MŠMT doposud nezveřejnilo složení Rady pro revize RVP, přestože o to bylo opakovaně žádáno… Revize probíhá v rozporu s výsledky ankety mezi pedagogy, kterou uspořádal NÚV… Dle oficiálního sdělení NÚV žádné písemné zadání, co je cílem revize RVP, od MŠMT neobdržel… 
„Oslovil jsem pana ministra Roberta Plagu s žádostí o osobní schůzku, na které by se nejasnosti kolem dosavadního netransparentního průběhu revize rámcových vzdělávacích programů vyřešily,“ sdělil Radek Sárközi, „byl bych rád, kdyby se jednání účastnil i náměstek Václav Pícl a především ředitel NÚV Lubomír Martinec, který podle mého názoru ve věci revize manažersky zcela selhal.“ 

Platy politiků podle výkonu ekonomiky, zrušení výjimek pro ČEZ a zrušení karenční doby jsou hlavní cíle Pirátů na aktuální schůzi Sněmovny

mujbiz.cz, kurzy.cz, feedit.cz:

Navázání platů ústavních činitelů na ekonomiku, zrušení výjimek z registru smluv, zrušení karenční doby, manželství pro všechny a zásadní výhrady k Národní agentuře pro sport prezentovali poslanci Pirátské strany na pravidelné tiskové konferenci před zahájením zasedání sněmovní schůze. 

„Možná již dnes stihne Sněmovna projednat návrh na zkrocení růstu platů ústavních činitelů. Odmítli jsme skokový nárůst o 20 %, protože si myslíme, že aktuální nárůst platů ve státním sektoru je dostatečný. V pozměňovacím návrhu, který předkládáme, navrhujeme, aby platy rostly podle ekonomiky a odvíjely se od platů společnosti, nikoliv aby měly speciální úpravu. Navrhujeme také doprovodné usnesení, ve kterém vyzýváme poslance, aby postupovali podle platného zákona a uvědomovali kancelář Poslanecké sněmovny v případě, že jsou nemocní a měli by pobírat nemocenskou, což upravuje platný zákon. Ten krom toho uvádí, že v případě, že poslanec nepřijde několikrát za sebou do práce bez omluvy, dostane polovinu platu. To se přitom nikdy nepoužilo a víme, jak to vyřešit. Sněmovna má na programu také zrušení výjimek pro zveřejňování smluv státních podniků. Jde nám o to, aby ČEZ a České dráhy zveřejňovaly všechny smlouvy a neměly účelově schválenou výjimku. Budějovický Budvar má ze zisku odvést půl miliardy do rozpočtu, takže žádný krach firmy se nekoná. Budeme požadovat předřazení tohoto bodu před církevní restituce, aby se zákon stihl projednat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 
Poslankyně Olga Richterová následně prezentovala souhlasné stanovisko Pirátů k návrhu na zrušení karenční doby: „Zatímco politici mají plné platy, zaměstnanci dostávají první tři dny nemoci nulu. Nepřipadá nám to fér, proto návrh na zrušení karenční doby podporujeme. Tuto úpravu chceme do budoucna doprovodit zavedením eNeschopenky, která umožňuje mnohem jednodušší vyrozumění zaměstnavatele o nemoci. Příslib elektronizace jasně zazněl z úst ministryně práce a sociálních věcí paní Jany Maláčové při našich dnešních vzájemných jednáních. Pilotní režim eNeschopenky by měl být spuštěn k začátku roku 2019 a plný provoz má fungovat od 1. ledna 2020.“ 
Poslanec František Kopřiva sdělil, že Piráti budou jediným klubem, který se jako celek chystá podpořit návrh na manželství stejnopohlavních párů: „Doufám, že tento bod se projedná již zítra. Jako jediný klub jednotně podporujeme to, aby manželství mohly uzavírat i stejnopohlavní páry. Ty platí daně a dodržují stejné povinnosti jako ostatní občané. Manželství, na rozdíl od registrovaného partnerství, garantuje například sirotčí důchod, vdovský důchod pro partnera nebo společné jmění manželů. Krom toho jde o symbolické narovnání práv všech občanů.“ 
V závěru briefingu Lukáš Bartoň informoval, že Sněmovna přijala žádost o zařazení bodu kontroly usnesení ve věci zvýšení platů učitelů. Protože bod není pevně zařazen, chtějí jej Pirátizařadit jako pevný bod. Dále uvedl stanovisko Pirátů ke vzniku Národní agentury pro sport: „Souhlasíme se vznikem sportovní agentury, nicméně jako ústřední orgán státní správy bez jakýchkoliv kontrolních mechanismů může takto vytvořená instituce podporovat prokorupční prostředí. Budeme proto navrhovat vrácení k přepracování. Pokud se tak nestane, budeme hlasovat pro zamítnutí návrhu již v prvním čtení.“

Agentura pro sport nemá dostatek kontrolních mechanismů. Může podporovat prokorupční prostředí

czechfreepress.cz:

Komentář pirátského poslance Lukáše Bartoně Praha, 31. října 2018 – I přestože kvituji samotnou myšlenku vzniku agentury pro sport, nemohl jsem její vznik dnes podpořit, protože v samotném návrhu vidím značné množství problémů a nestandardních opatření. Největším úskalím je fakt, že agentura má být ústředním orgánem státní správy, který je na vládě nezávislý a je z jejího rozhodování tak vyjmut. agentura-pro-sport-nema-dostatek-kontrolnich-mechanismu-muze-podporovat-prokorupcni-prostredi 

I v oblasti sportu má mít vláda svou politiku a Sněmovna má mít možnost ji kontrolovat a připomínkovat její kroky. Obávám se, že ústřední orgán státní správy bez standardních kontrolních mechanismů může podporovat prokorupční prostředí. Problematická je také praktická neodvolatelnost předsedy agentury, chybějící pravidla pro získání dotací, nedostatečná transparentnost financování u všech zainteresovaných subjektů nebo skutečnost, že předseda a dozorový orgán jsou funkce politické. 
Obávám se, aby se z agentury nestala instituce sama pro sebe, o níž rozhoduje „sportovní diktátor” a jeho pár vyvolených. Novelu zákona jsem proto navrhl vrátit k přepracování tak, aby byla v souladu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem, byly odstraněny veškeré nestandartnosti ve vedení agentury i její kontrole a především, aby agentura nebyla ústředním orgánem státní správy. Sněmovna však návrh i přes pádné protiargumenty poslala do druhého čtení. 

Sportovní agentura jde dál

Právo:

Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO) prosadil ve Sněmovně svou novelu zákona o podpoře sportu do dalších kol. V dvouhodinové diskusi mu jeho návrh ale velká část poslanců cupovala na kousky. 
Nejostřeji se do něho pustili šéf školského výboru Václav Klaus ml. (ODS) a místopředseda výboru, pirát Lukáš Bartoň. Oba navrhovali zákon vrátit k dopracování, ale neuspěli. 
„Kolik chceme do sportu dávat peněz? Jak konkrétně je tam chceme dávat? Jak konkrétně zajistíme peníze pro trenéry dětí a mládeže? Jaké sporty chceme podporovat a podle jakých kritérií? Tohle všechno jsou vážné otázky, koncepční, a já je v tomto návrhu zákona nikde nevidím,“ prohlásil Klaus. 
Podle Bartoně návrh dělá z předsedy agentury pro sport „sportovního diktátora“, protože nebude fakticky odvolatelný a ani kontrolovatelný. 
Hnilička návrh hájil slovy, že agentura bude mít za úkol restart fungování sportovního prostředí. „Vytvoření ústředního správního orgánu je fakticky jediným možným řešením současné situace, kterou nelze přehlížet,“ řekl. 
Napomoci tomu má systém poskytování dotací a vytvoření rejstříku sportovců, trenérů a funkcionářů a také sportovišť, aby bylo průhledné, kam peníze jdou.


Sněmovna v prvním kole podpořila vznik Národní sportovní agentury

Zpravodajství ČTK, irozhlas.cz:

Doplnili jsme podrobnosti k výhradám vůči agentuře ve 2., 4. a 5. odstavci.Praha 31. října (ČTK) – Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila vznik Národní sportovní agentury jako nového úřadu, který by měl převzít od ministerstva školství rozdělování peněz pro sport. Rozhodla o tom dnes po tříhodinové debatě, v níž zejména zástupci ODS a Pirátů vytýkali návrhu vládních poslanců nepřipravenost a žádali jeho přepracování. 
Řadu připomínek k předloze měla i vláda; ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že má připravenu sérii změn, kterou by bylo třeba do návrhu novely zákona o podpoře sportu zapracovat. Příležitost k tomu bude ve výborech školském a pro veřejnou správu, které se nyní budou návrhem zabývat. Ministerstva upozorňovala na nejasnosti ve financování agentury nebo na to, že v kontrolním orgánu agentury nemají být zástupci sportovců. 
„Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu, který ve spolupráci s krajskými a obecnými samosprávami zajistí systematickou, cílenou a účelně vedenou pomoc a podporu sportu na všech úrovních,“ uvedl poslanec a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO), který by měl agenturu v budoucnu řídit. 
Agentura má mít podle Hniličky částečně parametry samostatného ministerstva. Měla by mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství. Pirátský poslanec Lukáš Bartoňnávrhu vytýkal, že agentura má být nezávislá na vládě a bez standardních kontrolních mechanismů, což může podporovat prokorupční prostředí. 
„Obávám se, aby se z agentury nestala instituce sama pro sebe, o níž rozhoduje ‚sportovní diktátor‘ a jeho pár vyvolených,“ uvedl Bartoň. Novela podle poslance ODS Václava Klause problémy financování sportu neřeší. „Vlastně zavádíme nový orgán, který bude přerozdělovat dotace,“ řekl Klaus. Jejich návrh na přepracování novely ale podpořily navíc už jen TOP 09 a STAN. 
Na potřebě vzniku agentury se dříve shodli zástupci sportovních svazů s Hniličkou, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i Plagou, který počítal s přípravou zákona o agentuře v příštích dvou letech. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020. 
Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o finance. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm. Babiš už loni ještě jako ministr financí zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží okolo 12 miliard. 
Poslanci se už nedostali k protichůdným novelám, z nichž jedna by zavedla možnost manželství pro homosexuální páry a druhá, dokonce ústavní, by naopak zakotvila manželství výhradně jako svazek muže a ženy. Kdy Sněmovna tyto předlohy začne projednávat, není jasné. 

Policie nebude moci obvinit Ondráčka kvůli výrokům vůči Horáčkovi

Zpravodejství ČTK, tyden.cz, eurozpravy.cz:

V 7. až 9. odstavci jsme doplnili další informace z diskuse.Praha 31. října (ČTK) – Policie nebude moci stíhat poslance KSČM Zdeňka Ondráčka kvůli jeho výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Sněmovna dnes Ondráčka ke stíhání nevydala, jak už dříve doporučil mandátový a imunitní výbor. 
Horáček v reakci na dotaz ČTK napsal, že o Ondráčkovo vydání žádal státní zástupce, protože usoudil, že se dopustil trestného činu. „Jeho nevydání znamená, že poslanci požívají zvláštního privilegia, v tomto případě privilegia lživě obviňovat normální občany beztrestně,“ uvedl Horáček. Dodal, že nejen jeho důvěru v Českou republiku jako právní stát to neposílilo. 
Pro Ondráčkovo vydání hlasovalo 47 ze 168 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 85 hlasů. Proti vydání bylo 80 poslanců. Souhlas s Ondráčkovým stíháním nepodpořili zejména poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM, ale také i většina občanských demokratů. Ondráček hlasoval pro své vydání. 
Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho na konci loňského roku nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB) a označil ho za veksláka. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. 
O policejní žádosti vedli poslanci poměrně dlouhou debatu. Ondráček v úvodu řekl, že původně zvažoval přijít v poutech a s páskou na ústech. Pouta ale prý půjčil kamarádce a s páskou by se mu špatně mluvilo. „O to tady jde, abych mlčel,“ řekl. Poukazoval mimo jiné na to, že policie mu v podstatě klade za vinu, že Horáček nebyl zvolen prezidentem. 
Informaci, že má být kriminalizován, ale Ondráček, jak uvedl, dostal už dřív. Mluvil v této souvislosti o svém návrhu na zavedení trestnosti hanobení prezidenta, který, jak řekl, vyvolal silnou odezvu u „pražské kavárny“. „Je to vaše volba, jak budete hlasovat,“ řekl poslancům. V projevu se opřel do novinářů, které označil za „mediální žumpu“. 
Ondráčka se důrazně zastal předseda SPD Tomio Okamura, který označil Horáčka za lháře, podvodníka a manipulátora, který uráží voliče SPD. Pavel Plzák (ANO) zase poukazoval na to, že Ondráčkovy výroky vycházely z informací z veřejných zdrojů, a jeho kolega z hnutí Milan Feranec podotkl, že řada poslanců mluví o prezidentovi Miloši Zemanovi jako o ruském agentovi. „Stalo se něco? Nestalo. Buďme soudní,“ nabádal Feranec Sněmovnu. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval, že pomluva je definována jako nepravdivý údaj. 
Naopak klub Starostů a nezávislých podle Jana Farského (STAN) vyhodnotil, že na Ondráčkova slova se poslanecká imunita nevztahuje. I poslanci by měli podle něho nést za své činy odpovědnost jako ostatní občané. „Nežijme za sklem, nežijme v akvárku,“ uvedl. Podle LukášeBartoně (Piráti) se v tomto případě nejedná o svobodu slova, ale o pravdu, nebo lež. Nevydání Ondráčka ke stíhání by znamenalo, že, jakýkoli poslanec může říkat lži o ostatních politicích, podotkl. 
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik vnímá Ondráčkova vyjádření na Horáčkovu adresu jako jeho obranu před kritikou, která se na poslance snesla v souvislosti s jeho někdejší kandidaturou do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Horáček proti Ondráčkovi, který v roce 1989 zasahoval jako příslušník pohotovostního pluku při protirežimních demonstracích, tehdy brojil, byl podle něho „přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“. 
Většina členů výboru se při projednávání policejní žádosti o Ondráčkovo vydání přiklonila ke stanovisku Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. Řadí k nim i Horáčka, který se v té době ucházel o funkci hlavy státu. Mezi poslanci často zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou. 
Dnešní verdikt Sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Ondráčka případně obvinit potom, co přestane být politikem chráněným imunitou. 

ŽIVĚ: Poslanci se postavili za Ondráčka. K trestnímu stíhání ho nevydali

ceskatelevize.cz:

Policie chtěla Ondráčka stíhat kvůli tomu, že koncem loňského roku nařkl kandidáta na prezidenta Michala Horáčka v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. 

O policejní žádosti vedli poslanci poměrně dlouhou debatu. Ondráček v projevu poukazoval mimo jiné na to, že policie mu v podstatě klade za vinu, že Horáček nebyl zvolen prezidentem. Mluvil také o svém návrhu na zavedení trestnosti hanobení prezidenta, který podle něj vyvolal silnou odezvu u „pražské kavárny“. V projevu se opřel i do novinářů, které označil za „mediální žumpu“. 
Poslancům na závěr neřekl, zda ho mají, či nemají vydat. Připomněl jim pouze znění poslaneckého slibu a doporučil, aby hlasovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Sám poté hlasoval pro své vydání. Pro stíhání byli i všichni poslanci z TOP 09, většina Pirátů, lidovců a Starostů a jednotlivci z ODS, ČSSD a ANO. 
Nevydat Ondráčka sněmovně naopak doporučil mandátový a imunitní výbor. Většina jeho členů poukazovala na stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. Mezi poslanci často zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou. 
Okamura označil Horáčka za lháře 
Ondráčka se důrazně zastal předseda SPD Tomio Okamura, který označil Horáčka za lháře, podvodníka a manipulátora, který uráží voliče SPD. Pavel Plzák (ANO) zase poukazoval na to, že Ondráčkovy výroky vycházely z informací z veřejných zdrojů, a jeho kolega z hnutí Milan Feranec podotkl, že řada poslanců mluví o prezidentovi jako o ruském agentovi. „Stalo se něco? Nestalo. Buďme soudní,“ nabádal sněmovnu. 
Za Ondráčka se postavili i jeho straničtí kolegové. Pavel Kováčik vnímá vyjádření na Horáčkovu adresu jako obranu před kritikou, která se na Ondráčka snesla v souvislosti s jeho kandidaturou do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Horáček proti Ondráčkovi, který v roce 1989 zasahoval při protirežimních demonstracích, tehdy brojil, byl podle něho „přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“. 
Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který hlasoval pro vydání, ovšem není svoboda slova bezbřehá. „Jsou jisté mantinely a ty nakonec posuzuje soud,“ konstatoval. V případě Ondráčka podle něj navíc nejde o jeho politické rozhodování, kvůli kterému například sněmovna nevydala bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). 
I podle klubu Starostů se na Ondráčkova slova poslanecká imunita nevztahuje. Poslanci by podle Jana Farského (STAN) měli nést za své činy odpovědnost jako ostatní občané. „Nežijme za sklem, nežijme v akvárku… To není za žádný politický projev v Poslanecké sněmovně, to není za to, že vyjádřil svůj názor na jiné směřování kohokoli. To je prostá pomluva,“ uvedl. 
Podle Lukáše Bartoně (Piráti) se v tomto případě nejedná o svobodu slova, ale o pravdu, nebo lež. Nevydání Ondráčka ke stíhání by znamenalo, že, jakýkoli poslanec může říkat lži o ostatních politicích, podotkl. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu uvedl, že pomluva je definována jako nepravdivý údaj. 
Horáček: Poslanci požívají zvláštního privilegia 
Horáček v reakci uvedl, že o Ondráčkovo vydání žádal státní zástupce, protože usoudil, že se dopustil trestného činu. „Jeho nevydání znamená, že poslanci požívají zvláštního privilegia, v tomto případě privilegia lživě obviňovat normální občany beztrestně,“ řekl. Dodal, že nejen jeho důvěru v Českou republiku jako právní stát to neposílilo. 
Verdikt sněmovny ale neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Ondráčka případně obvinit potom, co přestane být politikem chráněným imunitou.

Sněmovna odmítla vydat poslance KSČM Ondráčka k trestnímu stíhání

denikreferendum.cz:

Poslanecká sněmovna v souladu s doporučením Mandátového a imunitního výboru nevyhověla žádosti policie o vydání poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání pro pomluvu na adresu Michala Horáčka, kterého označil za spolupracovníka StB. 

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) nebude vydán policii k trestnímu stíhání kvůli pomluvě na adresu prezidentského kandidáta Michala Horáčka (nestr.), rozhodla na svém středečním zasedání Sněmovna. Pro vydání se vyslovilo 47 poslanců, proti v souladu s doporučením Mandátového a imunitního výboru hlasovalo 80 zákonodárců – většinově z řad politického hnutí ANO, SPD a KSČM. 
„Mohl jsem si vzít pouta na ruce a na pusu pásku. Ale pouta jsem půjčil kamarádce, která mi je nevrátila, a s páskou by se mi blbě mluvilo,“ řekl Ondráček. „V podstatě se mi klade za vinu, že Michal Horáček nebyl zvolen prezidentem,“ pokračoval s tím, že jde o kampaň proti jeho osobě coby poslanci KSČM. 
Ondráček dále nesouvisle hovořil o různých výhrůžkách, práci instruktora na dětských letních táborech, svých úspěších u žen a připomněl slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že si v České republice lze trestní stíhání objednat. „Páni novináři jste pro mě mediální žumpa. To co vůči mé osobě předvádíte je za hranou. Jste jedničky,“ dodal závěrem s odkazem na gesto expremiéra Mirka Topolánka (ODS). 
„SPD nepodpoří snahu neúspěšného prezidentského kandidáta Michala Horáčka kriminalizovat výroky Zdeňka Ondráčka a takto se zviditelnit. Horáček je manipulátor, který urážel členy SPD, a hrál si na falešného morálního arbitra české společnosti,“ prohlásil v krátké sněmovní diskusi Radek Rozvoral (SPD). „Horáček je lhář, podvodník a manipulátor. Ať se nejdřív omluví voličům SPD, které uráží,“ dodal Tomio Okamura (SPD). 
Výbor Ondráčkovo vydání hlasy ANO, SPD a KSČM nedoporučil 
Policie se se žádostí o vydání Ondráčka k trestnímu stíhání obrátila na sněmovní výbor v polovině srpna. Důvodem bylo trestní oznámení, které Horáček počátkem letošního roku podal na Ondráčka kvůli tomu, že jej nařkl ze spolupráce s někdejší Státní bezpečností. „Pan Ondráček mě, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, označil za,spolupracovníka StB a veksláka‘. Lež je nepřijatelná,“ uvedl tehdy Horáček. 
Výbor ovšem na konci září Sněmovně hlasy poslanců politického hnutí ANO, KSČM, SPD a Marka Bendy (ODS) doporučil, aby Ondráčka k trestnímu stíhání nevydala. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) rozhodnutí zdůvodnil odkazem na stanovisko Ústavního soudu, podle něhož musejí lidé veřejně činní snést větší tlak. „Michal Horáček by v době prezidentské volby exponovanou osobou,“ vysvětlil s tím, že členové výboru pokládali za vhodnější, aby Horáček danou záležitost řešil civilní žalobou. 
Petr Gazdík (STAN), Lukáš Bartoň (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09) nicméně avizovali, že poslanecké kluby Starostů, Pirátů a TOP 09 stanovisko výboru respektovat nebudou a při hlasování se vysloví pro Ondráčkovo vydání. „Michal Horáček byl nepochybně pomluven. V politické diskusi se ale pomluvy mají řešit občanskoprávním sporem a pomluvený nemá za sebe nechat jednat stát v trestním stíhání,“ dodal někdejší předseda TOP 09. 
Sněmovna v tomto volebním období rozhodovala o vydání již pátého poslance. Jaroslava Faltýnka a Andreje Babiše (ANO) vydala k trestnímu stíhání v polovině ledna. Faltýnek byl ale později státním zástupcem stíhání zproštěn. Sněmovna naopak nevyhověla žádosti o vydání bývalého pražského primátora a poslance Bohuslava Svobody (ODS), kterého chtěla policie stíhat v kauze Opencard. Stejně se poslanci rozhodli i v případě Pavla Růžičky (ANO), jenž je podezřelý z nevýhodného prodeje domu na postoloprtském Marxově náměstí. 
Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni. 

„Michal Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař,“ prohlásil minulý rok Zdeněk Ondráček. 

Ondráček má velkou šanci, že ho Sněmovna ke stíhání nevydá

Zpravodajství ČTK, eurozpravy.cz:

Přepracovali jsme čelo zprávy. Doplnili jsme ve 3., 5., 7. a 9. odstavci vyjádření Pirátů, ODS, ANO a SPD, doplnili jsme background.Praha 30. října (ČTK) – Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) má velkou šanci, že ho Sněmovna nevydá k trestnímu stíhání pro podezření z pomluvy někdejšího prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Pro jeho vydání se chystají hlasovat poslanci Pirátů, TOP 09 a STAN, připojit se může i část poslanců z klubů ODS a ČSSD, které daly svým členům volné hlasování. Proti vydání Ondráčka naopak jsou kromě komunistů i ANO, SPD a lidovci. Tyto čtyři strany mají ve Sněmovně víc než polovinu poslanců. 
Ondráček bývalého prezidentského kandidáta koncem loňského roku nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel a podal na Ondráčka trestní oznámení. 
„Shodli jsme se, že budeme pro vydání (Ondráčka), ačkoliv nevěříme tomu, že se Sněmovnausnese stejně a vydá ho,“ řekl novinářům pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Mandátový a imunitní výbor vydání komunistického poslance nedoporučil. 
Předseda STAN Petr Gazdík novinářům řekl, že hnutí doporučil hlasovat v rozporu s návrhem mandátového výboru i kvůli tomu, jak na jednání výboru vystupovali policisté a státní zástupci. Ti podle Gazdíka ubezpečili, že nejde o šikanu poslance, ale o prošetření toho, zda Ondráček vědomě říkal nepravdu. „Mělo by to být předmětem řádného soudu, proto se (poslanecký) klub rozhodl pro vydání,“ řekl Gazdík. 
Vydání Ondráčka podpoří i TOP 09, i když předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek nepovažuje řešení věci prostřednictvím trestněprávního stíhání za správné. „Nepochybně pan Horáček byl pomluven. V politické diskusi se zjevné pomluvy mají řešit občanskoprávním sporem a nemá za sebe ten pomluvený nechat jednat stát v trestním stíhání,“ řekl Kalousek. 
ČSSD i ODS nechávají hlasování na rozhodnutí jednotlivých poslanců, podle obou stran tak jejich poslanecké kluby činí u vydávání poslanců ke stíhání vždy. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka také na tiskové konferenci řekl, že bude usilovat o vyřazení pomluvy z trestního zákoníku, podle něj se proti ní lze dostatečně bránit občanskoprávním procesem. Svůj návrh ale nechce spojovat s případem Ondráčka. 
Hnutí ANO bude hlasovat podle doporučení mandátového výboru. Podle místopředsedy poslaneckého klubu Romana Kubíčka považuje hnutí Horáčkovu žalobu za „mírně šikanózní“. Kubíček také poukázal na dřívější stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. 
Také lidovci se rozhodli řídit doporučením mandátového výboru. Podle nich převážilo na poslaneckém klubu stanovisko, že by se poslanecká imunita na výroky poslanců neměla omezovat pouze na to, co řeknou při schůzi Sněmovny. 
SPD považuje žalobu na Ondráčka za kriminalizování politiky, a proto bude proti vydání. Horáček se podle strany měl bránit Ondráčkovým slovům v občanskoprávním řízení. 
Proti vydání Ondráčka bude také KSČM. Podle poslankyně Hany Aulické Jírovcové se Ondráček chystá ve středu před projednáním žádosti o vydání vystoupit před Sněmovnou se svým stanoviskem k případu. 

Kateřina Valachová: Škola není jen tak nějaký barák

pedagogicke.info, politicke-listy.cz:

Z projevu při projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2019 v Poslanecké sněmovně ve středu 24. října 2018, vybíráme: „Chci zdůraznit, že do roku 2015 byla od roku 2005 situace v našich školách taková, že děti se specifickými vzdělávacími potřebami, a je úplně jedno, jestli byly v běžných nebo speciálních školách, neměly své potřeby ve školách financovány tak, jak by měly. Zkrátka jejich potřeby nebyly financovány systémově a v řadě případů nebyly financovány vůbec. To samozřejmě vedlo k tomu, že tyto investice, možná někdo řekne náklady, byly z části financovány z kapes učitelů a z části byly financovány z kapes rodičů, a to v situaci, kdy v České republice máme zaplať pánbůh z ústavního pořádku bezplatné, bezplatné vzdělávání. Takže děkuji za tuto částku, která se už nekrade z kapes učitelů, ani z kapes rodičů a je školám a ředitelům škol spravedlivě financována. Podotýkám, že ředitelé škol toto oceňují a jsou rádi, že toto mají poctivě kryto. Stěžují si, řeknu to na rovinu, na papíry a byrokracii, to je věc, kterou musíme zdolat. Ale žádný z ředitelů škol nenapadá, že by nebylo správné a nebylo by poctivé tyto peníze školám dát.“ 

Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedající, děkuji za malé posečkání. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená vládo, ráda bych se vyjádřila ke kapitole Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Především bych chtěla poděkovat stávající ministryni financí za strukturu rozpočtu pro školy pro rok 2019. Na rozdíl od svého předchůdce nedopustila, aby některá z částí, které školství bezpochyby potřebuje, bylo nedofinancováno, nenaplněno zcela. To je první věc. Jsem ráda, že tímto způsobem Ministerstvo financí ukázalo, že vnímá vzdělávání jako strategickou surovinu, surovinu republiky, že školství má z hlediska svého významu pro naši zemi stejnou razanci a úroveň, jako třeba armáda, a že si všichni přejeme, aby svět, který se mění, a my musíme zajistit, aby děti, naše děti na něj byly skrze vzdělávací systém připraveny. 
Oceňuji také, že už podruhé za sebou rostou v rozpočtu současně platy učitelů a učitelek, a také mzdy nepedagogických pracovníků. Je to velmi důležité, protože do té doby, než se začne přistupovat k rozpočtu tímto způsobem, byli ředitelé a ředitelky škol nuceni při samozřejmě zajištění co nejlepších mezd a platů pro učitele i neučitele v rámci jedné školy. 
Protože škola není jen tak nějaký barák. Je to mechanismus a organismus, který musí fungovat jako celek. No, tak museli sahat zkrátka do kapes těch či oněch. A je velmi důležité, abychom zajistili jako poslanci a poslankyně, pokud rostou mzdy a platy, tak aby rostly jak učitelům, tak neučitelům a umožnili tak ředitelům škol a ředitelkám škol zdravé financování a plánování financování nikoliv pouze na jeden rok, ale i přes další roky. 
Co se týká takzvaného společného vzdělávání, chci se samozřejmě vyjádřit k čtyřem miliardám, tak jak tady byly zmíněny. Chci zdůraznit, že do roku 2015 byla od roku 2005 situace v našich školách taková, že děti se specifickými vzdělávacími potřebami, a je úplně jedno, jestli byly v běžných nebo speciálních školách, neměly své potřeby ve školách financovány tak, jak by měly. Zkrátka jejich potřeby nebyly financovány systémově a v řadě případů nebyly financovány vůbec. To samozřejmě vedlo k tomu, že tyto investice, možná někdo řekne náklady, byly z části financovány z kapes učitelů a z části byly financovány z kapes rodičů, a to v situaci, kdy v České republice máme zaplať pánbůh z ústavního pořádku bezplatné, bezplatné vzdělávání. Takže děkuji za tuto částku, která se už nekrade z kapes učitelů, ani z kapes rodičů a je školám a ředitelům škol spravedlivě financována. Podotýkám, že ředitelé škol toto oceňují a jsou rádi, že toto mají poctivě kryto. Stěžují si, řeknu to na rovinu, na papíry a byrokracii, to je věc, kterou musíme zdolat. Ale žádný z ředitelů škol nenapadá, že by nebylo správné a nebylo by poctivé tyto peníze školám dát. 
Další výzva, která zůstává nenaplněna, ale není ve zpoždění, z posledního usnesení Sněmovny, o kterém tady vaším prostřednictvím, pane předsedající, hovořil opakovaně Lukáš Bartoň, je, že Sněmovna dala úkol vládě, aby sjednotila financování investic školské infrastruktury. To je velmi důležité do budoucna pro zachování sítě škol, mateřských škol, základních škol, středních odborných škol, gymnázií. A je to důležité zkrátka proto, že víme, že zejména základní škola, je-li v obci, je srdcem obce a potřebujeme do budoucna tuto síť zajistit co nejhustší. Jak jsem byla informována vaším prostřednictvím, paní ministryně financí informovala podvýbor pro regionální školství v červnu tohoto roku právě při průběžném plnění tohoto usnesení o tom, že sloučení těchto investičních programů, které jsou v tuto chvíli různé, se připravuje. Usnesení Sněmovny dalo termín do roku 2020. Je to tedy záležitost dalšího rozpočtu. 
Další věc, kterou bych chtěla zmínit a na kterou bych nerada, aby Sněmovna zapomněla, je fakt, že teprve druhý rok po sobě, a opět ministryně financí zajistila plné financování tohoto oprávněného požadavku směrem k obcím a městům, došlo k mimořádnému zvýšení příspěvku na žáka. A skutečně k mimořádnému, řádově tisíce korun. V roce 2018 tedy naše obce si poprvé nemusely stěžovat na to, že nemají dostatečné peníze na zajištění provozu škol a řada z nich si významně polepšila i v případě zajištění investic. V roce 2019 opět Ministerstvo financí tyto peníze zajistilo a já se domnívám, že je to velká částka, na kterou bychom neměli při celkovém financování vzdělávacího systému, že existuje, zapomínat. 
Určitě je důležité říct, poctivě říct, že nás jako poslance a poslankyně a samozřejmě i vládu čeká velký úkol, a to je zajistit nové financování regionálního školství. Víte, že došlo k ročnímu zpoždění a já jsem skutečně příznivcem toho, aby tato reforma financování regionálního školství byla co nejlépe připravena a jsem stoprocentně přesvědčena o tom, že je zcela nezbytné změnit financování našich škol, tak abychom zajistili síť škol do budoucna a vzdělávací systém do budoucna. Jsem ráda, že reforma financování škol je z hlediska rozpočtu plně, plně kryta. 
Naposledy bych asi zmínila to, co ještě stále nepokládám za dokonalé – ale dokonalosti nelze dosáhnout během jednou, dvou nebo tří let, o dokonalost je potřeba usilovat každý rok a žádná vláda by si neměla vzít dovolenou, a já si troufám říct, že některé vlády si vzaly dovolenou – a to je financování pedagogických fakult a vůbec financování vysokého školství. Určitě nás čeká velká výzva nejenom zajistit systémové financování pedagogických fakult a nespoléhat se na již třetí rok řekněme speciálně fungující mimořádné dotace směrem k pedagogickým fakultám, ale čeká nás také oříšek, jak přistoupit do budoucna k financování vysokého školství. Že by se toto financování mělo změnit a mělo by to být zakotveno zákonem si troufám říct, že je zcela jasné. Stejně tak je zcela jasné, že investice, které potřebujeme do školství a do vzdělávání našich dětí oproti ostatním zemím, které potřebujeme, jsou obrovské a nevystačíme do budoucna pouze se státním rozpočtem. Jsem přesvědčena, že zejména u odborného vzdělávání, odborného školství, středního odborného školství by bylo na místě, tak jak ve Slovenské republice, zajistit vznik fondu zaměstnavatelů, kteří by právě z hlediska svých priorit ohledně oblastí a sektorů ekonomiky, které zajišťují, dofinancovávali ze svých zaměstnavatelských zdrojů odborné školství. Jak jsem zmínila, je to takto na Slovensku a myslím si, že bychom měli jít také touto cestou. Stejně tak si myslím, že by školství mělo získat zpětné investice a mělo by být financováno řekněme zpětně i z vědních peněz, ne jenom skrze zaměstnavatele, ale i samozřejmě skrze výstupy z vědeckých projektů a přínosy, které věda bezpochyby přináší. 
Také bychom chtěli zvládnout v následujících letech řekněme těžký oříšek toho, a jsem o tom skutečně přesvědčena, že česká vzdělávací soustava velmi často nahrazuje některé věci týkající se Ministerstva práce, tady narážím zejména na sociální práci nebo sociální služby, anebo Ministerstva zdravotnictví, tady narážím na zdravotnické služby. Je samozřejmě dobře, pokud děti dostanou peníze jednodušeji a z jednoho místa. Na druhé straně je nutné, aby Ministerstvo školství bylo tímto způsobem dofinancováno a Ministerstvo financí sledovalo z hlediska rozpočtu kapitol Ministerstva práce a Ministerstva zdravotnictví řekněme spravedlivé financování. Zkrátka, aby to, co Ministerstvo školství přejímá, a je to dobře pro děti, protože to je třeba snazší, pro školy je to snazší, tak aby také toto bylo dofinancováno na vrub Ministerstva zdravotnictví nebo Ministerstva práce. 
Naposledy bych chtěla zmínit věc, která je velmi diskutovaná. Předpokládám, že se v rozpočtu o tom budeme bavit, a to je výše třídnických příplatků. Já nepokládám výši třídnických příplatků samozřejmě za spravedlivou. Ale stejně tak je poctivé říct, že nám od toho nepomůže nějaká novela Zákoníku práce. Zásadní problém je v rozpočtu a i když ministryně financí připravila rekordní rozpočet, navíc strukturálně dobře postavený, a znovu jí za to děkuji, tak je jasné, že pokud chceme všichni dohromady zvýšit třídnické příplatky, tak potřebujeme rozpočtové krytí. Tak to prostě je. Na závěr tedy vyzývám kolegy a kolegyně v Poslanecké sněmovně, abychom se při diskusi o třídnických příplatcích bavili o možných zdrojích na samozřejmě té stránce tedy příjmové státního rozpočtu a hledali ve výborech spolu s ministryní financí řešení, jak tyto finanční prostředky nejlépe již pro rok 2019 najít.

Jmenné hlasování zastupitelstva může osvětlit některé podezřelé případy prodeje majetku obcí, komentuje legislativní návrh Pirátů Lukáš Bartoň

pirati.cz, feedit.cz:

Praha, 24. října 2018 – Piráti předložili návrh novely zákona o obcích a krajích, která nově zavádí, aby součástí zápisu ze zastupitelstva byl záznam o jmenném hlasování zastupitelů. Vláda dnes k tomuto návrhu vydala neutrální stanovisko. Pokud návrh projde v příštích měsících Sněmovnou, občané získají možnost vyhledat postoje zastupitelů v jednotlivých hlasováních. Tyto údaje budou dohledatelné i zpětně. Podle návrhu budou záznamy o hlasování viset na elektronické části úřední desky po dobu nejméně deseti let. Obdobně bude platit povinnost veřejného záznamu u hlasování rady města. Pravidla budou upravena i pro zastupitelstva a rady krajů a hlavního města Prahy. 

Podaný návrh vychází z programu Pirátů. V něm klademe důraz na transparentnost a odpovědnost politiků. Novela bude přínosná i pro samotné zastupitele, pokud by měli problém si vzpomenout na vlastní hlasování. Nadále by nemělo být možné krytí jednotlivých zastupitelů zápisem, v němž jsou schválená usnesení zapsaná jako hlasování celku. Naše novela osvětlí některé případy prodeje obecního majetku zastupitelstvem za nestandardní cenu. Za návrhem stojí celý poslanecký klub Pirátů.

Sněmovna podusí Vondráčka kvůli Rusku. Poslanci změnili program schůze

24zpravy.com:

Vondráčkova cesta do Ruska budí kritiku zejména kvůli tomu, že jednal i s politiky ze sankčních seznamů Evropské unie a Spojenich států. 

Vznikly v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Vondráček označil v pondělí některé argumenty kritiků za urážlivé. Debatu chtěli zařadit opoziční Piráti prostřednictvím Jana Lipavského už na dnešek. Sněmovna ale kivla na návrh předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltinka se středečním termínem. 
Připomínku 100. viročí československé samostatnosti iniciovala ODS. Na zařazení bodu, na němž by dolní komora měla přijmout deklaraci, se shodlo celé vedení Sněmovny. 
Ondráčka chce policie stíhat kvůli jeho virokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Zařazení projednání policejní žádosti na středeční odpoledne příštího tidne schválila Sněmovna na návrh předsedy mandátového a imunitního viboru Stanislava Grospiče (KSČM). Vibor už dřív doporučil, aby plénum Ondráčka nevydalo. 
Předseda SPD Tomio Okamura uspěl s požadavkem, aby Sněmovna zařadila do programu debatu o možnosti přijmout zbrojní sankce vůči Saúdské Arábii v souvislosti se smrtí opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu. Saúdská Arábie je podle Okamury totalitním státem, kteri podporuje terorismus. Plénum ale už neschválila jeho požadavek, aby poslanci diskutovali o sankcích už dnes. Je proto možné, že se poslanci k jednání o případnich sankcích na nynější schůzi vůbec nedostanou. 
Podobně dopadl pirátski poslanec Lukáš Bartoň s návrhem, aby se Sněmovna vrátila k loňskému usnesení Sněmovny, které vyzvalo vládu ke zvišení platů učitelů od letošního září, a Jana Černochová (ODS) s iniciativou debaty o zákazu olova ve střelivu a rybářskich zátěžích. Na program se návrhy dostaly, ale bez pevného termínu. 
Sněmovna neschválila návrh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na zařazení debaty o privatizacích státních podniků v 90. letech na příští úteri. Podle něho jde o prodeje, při nichž stát ztratil nejméně 460 miliard korun. 
Na návrh poslance KSČM Leo Luzara se poslanci budou ve čtvrtek dopolede zabivat situací kolem prodeje hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava. Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Firemní odbory poslaly proti tomuto prodeji námitky Evropské komisi. Obávají se, že prodej firmu poškodí. Luzar ke zdůvodnění svého návrhu mimo jiné uvedl, že situace v podniku dospěla do kritického stavu, zaměstnanci jsou v nejistotě a nevědí, že jaki bude postup české vlády. 


Nesplněné sliby učitelům, výlet do Moskvy a deficitní rozpočet. Piráti komentovali témata začínající schůze Sněmovny

pirati.cz:

Praha, 23. října 2018 – Zvýšení platů učitelů, zahraniční cesta předsedy Sněmovny Radka Vondráčka do Ruska, státní rozpočet pro příští rok, platy politiků či například zákon o GDPR jsou hlavními tématy Pirátů na právě začínající 20. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

Lukáš Bartoň, místopředseda školského výboru, v úvodu dnešní tiskové konference Pirátů připomněl usnesení Sněmovny z prosince loňského roku, které mělo zajistit zvýšení platů učitelů

Chraňme si Českou televizi. Mohlo by tu být něco horšího

Mladá fronta DNES: 

Podle usnesení sněmovního školského výboru dětský program České televize čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže včetně dětí v předškolním věku. Na návrh předsedy výboru Václava Klause ml. tak poslanci reagovali na reportáž odvysílanou v rámci dětských Zpráviček, podle které se školáci na Izraelem okupovaném území Palestiny obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Pirát Lukáš Bartoň k tomu podotkl, že ČT musí být v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, a právě tyto výpady vůči ní a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu. Pro dané usnesení prý nehlasoval, protože jeho účelem bylo vytvářet nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi. Pokud se jeho vyjádření týkalo té části usnesení, podle níž byla reportáž v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR, pak s ním lze souhlasit. Naštěstí není nikde psáno, že by jakékoli zprávy na ČT musely být v souladu s vládní politikou. 
Nezodpovězena však zůstává otázka, zda inkriminovaná zpráva byla propagandou, jak tvrdí výbor, nebo naopak svou vyvážeností a objektivitou splnila zákonné požadavky na vysílání. 
Zde je třeba se ptát, jak Česká televize vypátrala, čeho se palestinští školáci obávají? Byl za nimi redaktor? A pokud ano, nahlédl do učebnic, které s přispěním USA a Evropské unie dětem vtloukají do hlavy, že položení života, obětování se, boj a džihád jsou nejdůležitějšími smysly života? Možná by pak pochopil, že i pravdivé informace vytržené z kontextu se stávají manipulací. Obrana nezávislosti ČT neznamená, že ji nelze kritizovat. Důvodů se dá najít víc. 
Přes všechny námitky však Česká televize funkci veřejnoprávního média v zásadě plní a její existence je důležitou součástí svobodného mediálního prostředí. Zpravodajství nedominují jalové kauzy, peníze, války, katastrofy, nehody, zranění a mrtví. Ve svém celku přináší informace důležité a profesionálně zpracované. I proto stojí za to ČT chránit. 
Nikoli však před kritikou, ale před lidmi, kteří za vším vidí manipulaci a ČT rovnou navrhují vyhodit do vzduchu. Evidentně proto, aby ji nahradili něčím ještě mnohem horším.

Další problémy ČT? Pouští dětem propagandistické zprávy, usnesl se Klausův výbor

globe24.cz:

Výbor poslanecké sněmovny pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, kterému předsedá Václav Klaus ml., dnes schválil návrh usnesení k ČT a její dětské publicistice, který předal volebnímu výboru. Klausův výbor konstatuje, že veřejnoprávní dětský program ČT „Déčko“ čím dál více častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku. 
Výbor dále konstatuje, že generální ředitel ČT odmítl přijít na jejich jednání. Výbor tedy vyzývá Poslaneckou sněmovnu ČR, aby se zabývala řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání ČT. Výbor jemuž Klaus předsedá, žádá volební výbor, aby tuto problematiku projednal. 
Klausův výbor zejména pobouřila nahrávka části pořadu Zprávičky, který Déčko vysílá. Zprávičky z 8.9. 2018 měly dle výboru odvysílat zprávu, která obsahovala propagandistické zprávy, jenž jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. 
Zprávičky v daném díle informovaly o školách na dnes Izraelem okupovaném území Palestiny. Hrozí, že by tamní školy mohly přijít o své pedagogy. Jejich financování je totiž závislé na zahraniční pomoci západních zemí. Zásadní donor USA ale letos peníze neposkytne. 
Proti usnesení sněmovního školského výboru se dnes ohradil poslanec Pirátské stranyLukáš Bartoň. 
Ten píše: „Nesouhlasím s dnes přijatým usnesením sněmovního školského výboru, který se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize. V případě porušení objektivity nebo politické neutrálnosti ve vysílání veřejnoprávní televize může každý občan dát podnět k prošetření Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. V žádném případě nemá být obsah vysílání předmětem politizace v orgánech Poslanecké sněmovny PČR,“ říká Bartoň. 
Dále dodává: „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu. Avšak školský výbor se dnes začal zabývat obsahem Zpráviček na dětském kanále ČT. Iniciátor usnesení Václav Klaus ml. a jeho podporovatelé z řad poslanců SPD a hnutí ANO vytvářejí dnes přijatým usnesením nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi. Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám.“

Klaus ml. i mediální rada zuří. Kvůli Zprávičkám ČT o školácích v Palestině

blesk.cz, echo24.cz, seznamzpravy.cz, novinky.cz, aktualne.cz, tyden.cz:

Kriticky se sněmovní školský výbor postavil k pořadu České televize (ČT) Zprávičky na dětském kanálu Déčko. Na návrh předsedy výboru Václava Klause ml. (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila s veřejnoprávní televizí řízení o přestupku. 

Pro návrh usnesení školského výboru hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátů a ČSSD, řekl Klaus ml. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. 
Usnesení zmiňuje část Zpráviček z 8. září, jež podle výboru „obsahuje propagandistické zprávy, které jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky“. 
„Část, která se týkala Izraele a Palestiny, to bylo v hrubém rozporu s českou zahraniční politikou,“ uvedl Klaus. 
Krátká reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“ se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země. 
Americká vláda zrušila financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům koncem srpna s odůvodněním, že obchodní model úřadu OSN pro palestinské uprchlíky je „nenapravitelně chybný“. Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost v reakci varovali před zhoršením humanitární situace v Pásmu Gazy, které může vyústit v nárůst násilí. 
RRTV bude řešit možný prestupekKvůli pořadu již s ČT zahájila správní řízení o přestupku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televize se podle ní v reportáži mohla dopustit porušení zásad objektivity a vyváženosti, neboť reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy. 
S usnesením školského výboru nesouhlasí jeho člen za Piráty Lukáš Bartoň. „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu,“ sdělil v tiskové zprávě. Nařkl Klause mladšího a „jeho podporovatele“ z řad poslanců SPD a hnutí ANO, že „vytvářejí nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi“. „Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám,“ dodal Bartoň. 
Školský výbor vyzval Sněmovnu, aby se zabývala „řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání České televize“. Záležitost by měl projednat podle mínění školského výboru rovněž volební, tedy prakticky mediální výbor. Usnesení také vytýká Dvořákovi, že na jednání školského výboru odmítl přijít. 
Dvořák ve čtvrtek odkázal na svůj dopis, který výboru zaslal ještě před jeho zasedáním. V něm uvedl, že jedněmi z hlavních úkolů, které zmiňuje i zákon o ČT, jsou výroba a vysílání vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež, o čemž televize transparentně informuje. Zpětnou vazbu pak vyhledává jak u diváků nebo v rámci spolupráce s orgány veřejné správy. 
„Současně je ale v souladu s Kodexem ČT nucena zakládat si na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti, se závazkem učinit veškeré potřebné kroky k tomu, aby zabránila jakýmkoliv vnějším zásahům do přípravy a tvorby nezávislého a nestranného vysílání,“ dodal.

ČT na pranýři: Klausův výbor napadl Zprávičky a Dvořáka. Pak se ozval Pirát Bartoň

eurozpravy.cz:

Sněmovní školský výbor se kriticky postavil k pořadu České televize (ČT) Zprávičky na dětském kanálu Déčko. Na návrh předsedy výboru Václava Klause mladšího (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Pro návrh usnesení hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátů a ČSSD, řekl dnes ČTK Klaus. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. 

Bartoň (Piráti): Zasahování školského výboru do obsahu vysílání ČT je nepřípustné

Důvodem je reportáž Školáci v Palestině, která byla odvysílána na programu ČT:D.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českou televizí kvůli pořadu Zprávičky vysílaného na programu ČT:D dne 8. září 2018. „Součástí pořadu byla reportáž s názvem Školáci v Palestině, v rámci níž se provozovatel mohl dopustit porušení zásad objektivity a vyváženosti, neboť reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy,“zdůvodnila ve čtvrtek rada. 
Kriticky se k pořadu České televize Zprávičky postavil i sněmovní školský výbor. Na návrh předsedy výboru Václava Klause mladšího (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Pro návrh usnesení hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátůa ČSSD, řekl ČTK Klaus. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. 
Krátká reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země. 
S usnesením školského výboru nesouhlasí jeho člen za Piráty Lukáš Bartoň. „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu,“sdělil v tiskové zprávě. Nařkl Klause mladšího a „jeho podporovatele“ z řad poslanců SPD a hnutí ANO, že „vytvářejí nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi“. 
Petr Dvořák ve čtvrtek odkázal na svůj dopis, který výboru zaslal ještě před jeho zasedáním. V dopise uvedl, že jedněmi z hlavních úkolů, které zmiňuje i zákon o ČT, jsou výroba a vysílání vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež, o čemž televize transparentně informuje. Zpětnou vazbu pak vyhledává jak u diváků nebo v rámci spolupráce s orgány veřejné správy. „Současně je ale v souladu s Kodexem ČT nucena zakládat si na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti, se závazkem učinit veškeré potřebné kroky k tomu, aby zabránila jakýmkoliv vnějším zásahům do přípravy a tvorby nezávislého a nestranného vysílání,“dodal. 

Šéf ČT odmítl vysvětlit reportáž o Palestincích z dětského pořadu Zprávičky

idnes.cz:

Poslanci si pozvali generálního ředitele České televize Petra Dvořáka na školský výbor kvůli reportáži na dětském kanálu Déčko. Ta pojednávala o Izraelem okupovaném území Palestiny. Ředitel televize však na úterním sněmovním semináři věnovaném veřejnoprávním médiím oznámil, že se jednání nezúčastní. 

Veřejnoprávní Česká televize odvysílala na kanálu Déčko reportáž, v níž se mluvilo o Palestině jako o Izraelem okupovaném území. Reportáž byla odvysílána v rámci pořadu Zprávičky, které jsou určené pro děti a vzbudila vlnu rozruchu. 
Část veřejnosti Českou televizi kritizuje za to, že takové zprávy pro děti nejsou vhodné. Blízkovýchodní problematika je mnohdy složitá i pro dospělého diváka, a proto by neměla patřit do pořadu pro děti. Sledovanost pořadu je nicméně extrémně nízká. 
Poslanci z výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu si na své středeční zasedání pozvali i generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Chtěli s ním řešit „politicko-publicistické excesy programu Déčko“, jak stojí v bodu programu. 
Ředitel České televize však pozvání odmítl. „Pan předseda si zřejmě myslel, že toto je věc, která si zaslouží pozornost takového výboru. Myslím si, že přestože se snažíme dělat svou práci co možná nejlépe, tak každý může někdy udělat chybu. A rozhodně není role žádného výboru parlamentu ani parlamentu jako takového, aby řešil jednotlivé problémy nebo chyby. My si ty chyby umíme vyřešit,“ vysvětlil Dvořák. 
Nevhodný obsah pro děti 
Předseda výboru Václav Klaus mladší pro portál iDNES.cz citoval usnesení školského výboru v této věci. „Veřejnoprávní program Déčko, čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně děti v předškolním věku.“ 
Televize Déčko má být vzdělávacím pořadem pro děti, nezabývat se zahraniční politikou, která pro ně není vhodným obsahem. „Osobně mi nejvíce vadí, že moje pětiletá dcera musí před večerníčkem sledovat zprávy, kde se hovoří o Donaldu Trumpovi, jeho politice a situaci na východě.“ řekl pro iDNES.cz Václav Klaus mladší. 
„Generální ředitel ČT na jednání schůze školského výboru odmítl přijít. Na což má plné právo. Tuto zprávu jsme poslali volebnímu výboru, který má Českou televizi pod svou správou, aby toto téma projednal na svém zasedání. Důvodem jsou propagandistické informace, které jsou v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky.“ doplnil Klaus mladší. 
Piráti nesouhlasí 
Opačný názor zastává poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). Podle něj není důvod, proč by se měl Dvořák účastnit zasedání a s přijatým usnesením sněmovního školského výboru, který se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize nesouhlasí. Podle jeho slov se nevhodným obsahem má zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. 
„Jestliže se politici budou vyjadřovat k tomu, co je obsahem vysílání České televize, veřejnoprávní televize, tak jde o nátlak na ČT a jde o zpolitizování informací. Proti tomu zásadně protestuji a s Václavem Klausem mladším nesouhlasím,“ uvedl poslanec pro iDNES.cz. 
„To že pan Dvořák na zasedání nedorazil naprosto chápu. Považuji za nedůstojné, aby ředitel nezávislé televize chodil na kobereček na výbor poslanecké sněmovny. Jiná věc by byla pokud by se měl účastnit v případě podání informací ohledně hospodaření nebo toho, jak ČT plní svoji úlohu v oblasti vzdělávání,“ doplnil Bartoň. 
Volby 2018 – výsledky 
Výsledky voleb do zastupitelstev obcí dle krajů: 
Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.

Další ostrý spor o ČT: „Dětem pouští propagandistické zprávy“ říká Klausův výbor

24zpravy.com:

Vibor dále konstatuje, že generální ředitel ČT odmítl přijít na jejich jednání. Vibor tedy vyzivá Poslaneckou sněmovnu ČR, aby se zabivala řešením hrubich odchylek od veřejnoprávního poslání ČT. Vibor jemuž Klaus předsedá, žádá volební vibor, aby tuto problematiku projednal. 

Klausův vibor zejména pobouřila nahrávka části pořadu Zprávičky, kteri Déčko vysílá. Zprávičky z 8.9. 2018 měly dle viboru odvysílat zprávu, která obsahovala propagandistické zprávy, jenž jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. 
Zprávičky v daném díle informovaly o školách na dnes Izraelem okupovaném území Palestiny. Hrozí, že by tamní školy mohly přijít o své pedagogy. Jejich financování je totiž závislé na zahraniční pomoci západních zemí. Zásadní donor USA ale letos peníze neposkytne. 
Proti usnesení sněmovního školského viboru se dnes ohradil poslanec Pirátské stranyLukáš Bartoň. 
Ten píše: „Nesouhlasím s dnes přijatim usnesením sněmovního školského viboru, kteri se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize. V případě porušení objektivity nebo politické neutrálnosti ve vysílání veřejnoprávní televize může každi občan dát podnět k prošetření Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. V žádném případě nemá bit obsah vysílání předmětem politizace v orgánech Poslanecké sněmovny PČR,“ říká Bartoň. 
Dále dodává: „Česká televize musí bit vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu. Avšak školski vibor se dnes začal zabivat obsahem Zpráviček na dětském kanále ČT. Iniciátor usnesení Václav Klaus ml. a jeho podporovatelé z řad poslanců SPD a hnutí ANO vytvářejí dnes přijatim usnesením nepřijatelni nátlak na veřejnoprávní televizi. Právě tyto vipady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některim parlamentním stranám.“ 

Lukáš Bartoň, piráti: Zasahování školského výboru do obsahu vysílání ČT je nepřípustné

blisty.cz, feedit.cz, pirati.cz:

Praha 10. října 2018 – Nesouhlasím s dnes přijatým usnesením sněmovního školského výboru, který se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize. V případě porušení objektivity nebo politické neutrálnosti ve vysílání veřejnoprávní televize může každý občan dát podnět k prošetření Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. V žádném případě nemá být obsah vysílání předmětem politizace v orgánech Poslanecké sněmovny PČR. 

Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu. Avšak školský výbor se dnes začal zabývat obsahem Zpráviček na dětském kanále ČT :D. Iniciátor usnesení Václav Klaus ml. a jeho podporovatelé z řad poslanců SPD a hnutí ANO vytvářejí dnes přijatým usnesením nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi. Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám.

17. listopad jako poděkování studentům. Svátek může změnit název, kývl sněmovní výbor

blesk.cz:

Sněmovna by mohla schválit doplnění názvu svátku 17. listopadu. Oficiálně by se připomínal podle poslanecké novely nejen jako Den boje za svobodu a demokracii, ale i jako Mezinárodní den studentstva. Schválení předlohy ve středu doporučil plénu garanční školský výbor. Obdobné snahy v minulosti v dolní komoře nakonec neuspěly. 

Novelu předložila skupina poslanců z pěti klubů v čele k Karlem Raisem (ANO), který to zdůvodnil mimo jiné zájmem Studentské komory Rady vysokých škol. „Jde o politickou akceptaci názorů studentů vysokých i středních škol,“ uvedl. Úpravu názvu svátku podpořil v debatě také Lukáš Bartoň (Piráti), jenž v komoře působil asi před deseti lety. 
„Studenti o toto usilují dlouhodobě. Svátek 17. listopadu jsme považovali za svůj a chtěli jsme to mít i v jeho názvu,“ řekl. 
Naopak předseda výboru Václav Klaus mladší (ODS) míní, že změna by snížila význam 17. listopadu. Podotkl, že student Jan Opletal v roce 1939 i studenti v roce 1989 bojovali za svobodu a demokracii. Poslanec SPD Lubomír Volný míní, že drtivá většina studentů si případné změny názvu svátku vůbec nevšimne. 
Předlohu ve výboru podpořilo 11 z 15 přítomných členů. Proti byl jeden, zbylí tři se hlasování zdrželi. 
Mezinárodním dnem studentstva se 17. listopad stal na památku represí nacistů vůči českým vysokým školám v tehdejším protektorátu v roce 1939. Nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa. O 50 let později se v Praze konala pietní studentská demonstrace, následný pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií. Odstartovalo to pád socialistického režimu v tehdejším Československu. 
Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název svátku 17. listopadu by zněl 
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Vláda se k návrhu postavila neutrálně.

Poslanci opět řeší, jak říkat 17. listopadu. Nový název dostal další šanci

idnes.cz:

Poslanci opět řeší, zda rozšířit název státního svátku 17. listopadu. Podle některých by se měl připomínat nejen jako Den boje za svobodu a demokracii, ale také jako Mezinárodní den studenstva. Návrh ve středu podpořil sněmovní školský výbor. Podle poslanců chtějí změnu studenti i pamětníci událostí roku 1939. 

Návrh na přejmenování svátku se ve Sněmovně objevil již před dvěma lety, neprošel ale přes Senát. Proti návrhu byli tenkrát pravicoví poslanci. 
Návrh nyní předložilo pět poslanců v čele s Karlem Raisem z hnutí ANO, podle kterého o to má zájem Studentská komora rady vysokých škol. 
„Byla bych ráda, abychom tento návrh jednomyslně podpořili. 17. listopad roku 1939 a 1989 byly dny za boj o svobodu a demokracii, současně to ale byly dny, kdy pozvedly svůj hlas studenti a studentská hnutí. Proto události v roce 1939 vyvolaly takový zájem mezinárodní solidarity, až se stal mezinárodním dnem studenstva. Aktuální poslanecký návrh zohledňuje všechny rozpravy, které ve Sněmovně již dřív proběhly. Vůči pamětníkům by bylo důstojné, kdyby se tento státní svátek podařilo prosadit do příštího roku, kdy bude kulaté výročí,“ uvedla poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). 
„Sám jsem byl členem Studentské komory a svátek 17. listopadu jsme považovali za svůj, chtěli jsme to mít i v názvu. Jsem rád, že je Studentská komora jednotná a stále o to usiluje,“ souhlasil Pirát Lukáš Bartoň. 
Poslanec za SPD Lubomír Volný sdělil, že návrh má i jeho podporu. „Avšak vzhledem k tomu, že studenti ani často neví, co se v dějinách odehrálo, se domnívám, že si většina z nich změny ani nevšimne,“ podotkl. 
Pro bylo jedenáct přítomných poslanců, proti přejmenování svátku byl předseda školského výboru Václav Klaus mladší (ODS). „Tento svátek už máme – Den boje za svobodu a demokracii, jak Opletal, tak my studenti jsme události roku 1989 brali jako boj za svobodu a nevím, jestli jiný název nerozmělní význam tohoto dne. Příliš se k tomu nekloním, podle mě to snižuje význam toho dne. Není úkolem poslanců se zodpovídat zájmovým sdružením,“ sdělil Klaus. 
S novelou o státních svátcích přišla před dvěma lety bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Argumentovala tím, že změnu chtějí studenti a pamětníci událostí roku 1939, které vedly ke vzniku Mezinárodního dne studenstva. 
Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název svátku 17. listopadu by zněl Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Vláda se k návrhu postavila neutrálně.

Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne

24zpravy.com:

Novelu předložila skupina poslanců z pěti klubů v čele k Karlem Raisem (ANO), kteri to zdůvodnil mimo jiné zájmem Studentské komory Rady vysokich škol. 

„Jde o politickou akceptaci názorů studentů vysokich i středních škol,“ uvedl. Úpravu názvu svátku podpořil v debatě také Lukáš Bartoň (Piráti), jenž v komoře působil asi před deseti lety. „Studenti o toto usilují dlouhodobě. Svátek 17. listopadu jsme považovali za svůj a chtěli jsme to mít i v jeho názvu,“ řekl. 
Naopak předseda viboru Václav Klaus mladší (ODS) míní, že změna by snížila viznam 17. listopadu. Podotkl, že student Jan Opletal v roce 1939 i studenti v roce 1989 bojovali za svobodu a demokracii. Poslanec SPD Lubomír Volni míní, že drtivá většina studentů si případné změny názvu svátku vůbec nevšimne. 
Předlohu ve viboru podpořilo 11 z 15 přítomnich členů. Proti byl jeden, zbylí tři se hlasování zdrželi. 
Mezinárodním dnem studentstva se 17. listopad stal na památku represí nacistů vůči českim vysokim školám v tehdejším protektorátu v roce 1939. Nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa. O 50 let později se v Praze konala pietní studentská demonstrace, následni pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií. Odstartovalo to pád socialistického režimu v tehdejším Československu. 
Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název svátku 17. listopadu by zněl Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Vláda se k návrhu postavila neutrálně. 
Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne

Piráti přicházejí s návrhem na zavedení jmenovitého hlasování ve vedení měst a s vlastní nominantkou do RRTV

feedit.cz, politickelisty.cz:

Na tiskové konferenci před pokračující schůzí Poslanecké sněmovny PČR představili Piráti svůj návrh na jmenné hlasování zastupitelstev a rad, informovali o postoji poslaneckého klubu k vládnímu zákonu o státní službě, evropskému rozpočtu a také k zákonu, kterým chce vláda zavést Agenturu pro sport. Kromě toho informovali představitelé Pirátské strany i o výběru své kandidátky do RRTV. 

„V otevřeném výběrovém řízení jsme vybrali právničku JUDr. Olgu Ulrichovou. Ta se ve své rigorózní práci věnovala úkolům a postavení České televize. Její odbornost je tedy mediální i právní. Vzhledem k tomu, že ODS a ANO své navržené zástupce v RRTV již mají, doufáme, že poslanci podpoří naší nominantku s ohledem na poměrné zastoupení stran ve Sněmovně. Naše kandidáty jsme vždy vybírali transparentně a domníváme se, že i volba Sněmovny by kvůli politické odpovědnosti měla být veřejná,“ uvedl stanovisko Pirátů Tomáš Martínek, místopředseda Volebního výboru Poslanecké sněmovny. 
Ivan Bartoš poté připomněl, že do druhého čtení putuje zákon o státní službě. „Vládní novela zákona o státní službě se setkala s kritikou jak z Evropské komise, tak od Odborového svazu státních orgánů a organizací. Opakovaně jsem interpeloval jak premiéra Babiše, tak ministra Hamáčka, protože předkládaný návrh je v rozporu s depolitizací státní správy. V rámci novely se totiž zásadně zjednodušuje proces, kterým se lze státních zaměstnanců v rychlosti zbavit. Výhrady se chystám opět zopakovat. Kromě toho přicházíme s novelou, která zavádí jmenné hlasování rady i zastupitelstva obcí a krajů a povinnost zveřejňovat jmenné hlasování o návrzích zastupitelů a radních na elektronické části úřední desky po dobu nejméně 10 let. Chceme tím zvýšit zodpovědnost politiků za učiněná rozhodnutí. Lidé mají právo vědět i zpětně si jednoduše dohledat, jak jejich zvolení zastupitelé hlasovali. Návrh jsme dnes nahráli do Sněmovního systému.“ 
Piráti se vymezili vůči vládnímu návrhu na zřízení agentury pro sport, jak uvedl poslanecLukáš Bartoň: „Zákon o podpoře sportu má i světlé stránky, ale nemá žádné ambice pro odstranění klientelistického prostředí v oblasti sportu, které Piráti hlasitě kritizují. Zásadně však odmítáme, aby byla Národní sportovní agentura ústředním orgánem státní správy. Vláda má mít politiku i v oblasti sportu a tuto politiku řídit. Má být pod dohledem veřejnosti i opozičních poslanců. Proto podáme návrh na vrácení k přepracování, aby agentura byla zřízena pod ministerstvem nebo na úrovni vlády a pokud nebudeme úspěšní, budeme hlasovat pro zamítnutí zákona hned v 1. čtení.“ 
V závěru tiskové konference poslanec Mikuláš Ferjenčík v souvislosti s projednáváním rozpočtu EU informoval, že Piráti jsou pro omezení dotací velkým podnikatelům. „Myslíme, že tyto peníze lze využít lépe. Kromě toho na úrovni Evropské komise řešíme střet zájmů některých českých ministrů, kteří dostávají dotace dle našeho názoru nezákonně,“ zmínil Ferjenčík případy ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) a premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Pedagogická komora usiluje o odtajnění revize rámcových vzdělávacích programů

feedit.cz, pedagogicke.info:

Pedagogická komora je znepokojena přetrvávajícím nedostatkem informací o stavu a průběhu revize rámcových vzdělávacích programů, kterou zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání. Přestože se na revizi pracuje déle než rok, zveřejněno bylo jen minimum údajů. 

Školy nemají informace, co a proč se bude měnit. Učitelé z praxe, kteří chtějí s revizí pomoci, nevědí, na koho se obrátit. Řada významných spolků sdružujících pedagogy nebyla oslovena, aby se do revize zapojili jejich zástupci. 
Vedení Pedagogické komory obeslalo MŠMT i NÚV s dotazy k revizi, ale odpovědi byly neúplné. Proto jsme zaslali na obě instituce oficiální žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Ptáme se, jaké pracovní skupiny při NÚV vznikly, kdo se jich účastní, kterou organizaci zastupuje, kolik jednání již proběhlo, jak je revize financována a jaké je přesné zadání z MŠMT,“ uvedl Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. 
Ministerstvo školství si vyžádalo na zodpovězení dotazů delší čas. Národní ústav pro vzdělávání zatím zodpověděl pouze část první žádosti. Odpověď na hlavní dotaz ale odmítl. Pedagogická komora se proti tomuto rozhodnutí odvolala k MŠMT a je připravena domáhat se informací soudní cestou. Zatím jsme obdrželi pouze seznam pracovních skupin a jejich garantů z řad zaměstnanců NÚV. Z tohoto seznamu vyplývá, že neexistuje koncepční pracovní skupina, která by se zabývala celou revizí komplexně. Ustavily se jen dílčí týmy k jednotlivým vzdělávacím oborům. Při MŠMT vznikla Rada pro revize rámcových vzdělávacích programů, ale její složení je utajováno. 
Odpověď z Národního ústavu pro vzdělávání na žádost Pedagogické komory (pracovní týmy a kontakty na jejich garanty) 
Rozhodnutí o odmítnutí části žádosti 
Internetové stránky NÚV obsahují pouze novou verzi vzdělávacího oboru informatika, jejíž forma zpracování je nekompatibilní se stávajícími rámcovými vzdělávacími programy. Z tohoto důvodu bude nutné s jejím plošným zavedením vyčkat, dokud nebude dokončena revize všech ostatních vzdělávacích oblastí. Dále byly zveřejněny analýzy k odbornému a všeobecnému vzdělávání, infografiky a zpravodaje. Bohužel chybí informace, kdy byl který dokument publikován. 
Zveřejněno bylo alespoň dotazníkové šetření mezi pedagogy, které skončilo už loni (20. září 2017). Výsledky toho šetření ale nebyly zohledněny v dalších pracích na revizi. NÚV například pokračuje ve stanovování tzv. závazných výsledků učení pro 3. a 7. ročník ZŠ, přestože to považovalo za vhodné jen 15 % respondentů. 
Pedagogická komora uspořádala anketu mezi svými členy, z níž vyplývá, že většina respondentů již nechce znovu psát školní vzdělávací program a čtvrtina preferuje alespoň zestručnění kurikulárních dokumentů. Z nové ankety Pedagogické komory, která právě probíhá, vyplývá, že si většina respondentů přeje obnovení Přílohy RVP pro žáky s lehkým mentálním postižením, kterou zrušila ministryně školství Kateřina Valachová. Většina rovněž chce, aby byl na druhém stupni další cizí jazyk nepovinný, jak to bylo před změnou RVP, která byla přijata ministrem Petrem Fialou. 
„Nerozumím tomu, proč MŠMT i NÚV pracují v režimu „přísně tajné“ – nejde o armádní projekt, ale zásadní změnu kurikulárních dokumentů, která se týká tisíců škol, proto by měla být veřejná,“ upozorňuje Radek Sárközi, „pokud se nepodaří do revize zapojit učitele z praxe, hrozí, že připravené změny nepřijmou za své a že jejich realizace bude jen formální.“ 
Pedagogická komora se již do revize RVP částečně zapojila. Radek Sárközi se účastnil setkání organizací, kde byly představeny chystané změny. Zástupci Pedagogické komory pracují v týmu pro matematiku. „Jakmile jsme získali kontakty na garanty jednotlivých pracovních skupin, oficiálně jsme je oslovili, že chceme delegovat zástupce Pedagogické komory, na odpovědi čekáme,“ sdělil Radek Sárközi, „myslím si, že by NÚV měl aktivně oslovit všechny spolky učitelů, aby vyslaly do týmů své zástupce, například Společnost učitelů českého jazyka a literatury, Asociaci výchovných poradců, Montessori ČR, Asociaci ředitelů gymnázií apod. – většina aprobací má vlastní organizaci a jejich představitelé určitě rádi s revizí pomohou, aby byla co nejkvalitnější.“ 
Pedagogická komora požaduje, aby byla revize rámcových vzdělávacích programů transparentní. 
Nezávisle na Pedagogické komoře interpeloval poslanec Lukáš Bartoň v podobné záležitosti ministra školství Roberta Plagu: „Máte v úmyslu nechat proces revizí RVP běžet v černé skříňce jako dosud, nebo dáte veřejnosti možnost do procesu vstoupit? Budou moci občané připomínkovat základní principy i potřebnost různých dovedností pro 21. století a dát tak občanům možnost, aby se se školou a vzděláním vůbec identifikovali? Pokud otevřením revizí veřejnosti plánujete, v jaké fázi a v jakém časovém horizontu?” Poslanec Lukáš Bartoň rovněž upozornil, že ani za 14 let nemáme hlavní koncepční kurikulární dokument Národní program vzdělávání, jehož vznik požaduje školský zákon. Premiér Andrej Babiš v odpovědi na jeho interpelaci přislíbil vytvoření tohoto dokumentu do konce roku 2019. 

Referendum? O zastavění díry po domu kultury

MF DNES:

Radnice by měla dát jasně najevo, že rozšiřování montoven není v zájmu města, říká lídr Pirátů 

Až do role volebního lídra České pirátské strany přivedlo Pavla Bosáka jeho vystupování proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji plzeňské části Litice. Sporný projekt kritizuje od začátku loňského roku a s Piráty si zřejmě padli do noty. „Už když začaly spory kolem plánu na stavbu průmyslových hal v Liticích, ozývali se mi zástupci některých stran. Několikrát jsem se sešel s poslancem Pirátů Lukášem Bartoněm. Na základě toho pak vznikla dohoda, že bych za Piráty mohl kandidovat,“ vysvětluje. 

* Šel jste do voleb s hlavním cílem zaměřit se na problematiku budování průmyslových hal? 

Určitě. Moje aktivity z poslední doby mě předurčují k tomu, abych to téma tlačil dál. Navíc kauza litických hal mě vlastně do komunální politiky v podstatě postrčila. Než začala, dokonce jsem chtěl v zastupitelstvu Litic už skončit. Dá se říct, že mě to vyprovokovalo a nechci to nechat být. Možná je v tom i trochu obyčejné ješitnosti. Když mám pocit, že něco může ublížit mojí obci, tak se vzepřu a budu proti tomu chtít bojovat. 

* Považujete téma průmyslových hal – montoven za hlavní v kampani Pirátů v Plzni? 

Tak bych to neřekl, ale myslím, že to téma souvisí s programovým bodem číslo jedna, kterým je u Pirátů transparentnost rozhodování ve veřejné správě. Ta se může týkat například snah omezit zákulisní dohody nebo klientelistické vazby. Já jsem měl pocit, že ty mohly hrát určitou roli i v kauze litických hal. Myslím, že schvalovací proces v tomto případě nebyl pro veřejnost dostatečně průhledný. A mně vadí, když se tak ve městě rozhoduje. 

* Kde a jak by se snaha o větší transparentnost rozhodování ve veřejné správě měla na radnici podle Pirátů projevit? 

Je možné například využívat otevřený softwarový systém, který kompletně zprůhledňuje proces rozhodování pro lidi. Umožní jim rychle získat informace, ke kterým by se jinak dostávali složitě a déle. Staly by se okamžitě a stále dostupné. To je možné zavést na všech úrovních. Tím se násobí počet očí, které transakce ve veřejné správě monitorují. A je pak například dohledatelnější nadstandardní vztah nějaké firmy k některému politikovi nebo úředníkovi. Rádi bychom také prosadili, aby u zastupitelstev na všech úrovních bylo v záznamech, jak který člen samosprávy hlasoval. Chtěli bychom také v Plzni rozbít to, čemu říkáme „socdéeska“. Jde nám o to, že mocenská struktura v Plzni je ovládaná koalicí ODS a ČSSD, která navíc dostala své lidi na všechny úrovně veřejné správy. Myslíme si, že je na čase, aby se tato dnes už zkostnatělá struktura nějakým způsobem narušila, třeba už jenom rozbitím dosavadních vazeb. 

* Piráti jsou zastánci referend na lokální úrovni. O čem by se podle vás v takovém plebiscitu v Plzni mohlo hlasovat? 

Myslím, že by tak lidé mohli rozhodovat v místech, kde žijí, o různých problémech. Nemuselo by se vždy jednat přímo o místní referenda, ale je možné využít i ankety, ve kterých lidé vyjádří svůj názor. Výsledek nemusí být pro samosprávu závazný, ale může dávat zastupitelům informaci o tom, jak se veřejnost na konkrétní projekty dívá. 

* Dobře, ale máte představu, v jakém konkrétním případě by se mělo referendum konat? 

Například je tady díra po zbořeném domu kultury. Existuje nový návrh na využití a zastavění území. Někteří lidé tvrdí, že návrh neodpovídá výsledkům referenda v roce 2013. Já považuji za nejjednodušší ten návrh prostřednictvím jednání dotlačit ještě do trochu rozmanitější a přijatelnější formy a pak jednoduše nechat lidi rozhodnout, zda chtějí, aby se ta díra takovým konkrétním způsobem zastavěla. Bylo by nejlepší, aby si lidé mohli nejprve návrh prohlédnout a pak se k němu vyjádřit. Myslím, že zájem o takové hlasování by byl v Plzni veliký a účast by byla relativně vysoká. A osobně mám pocit, že by lidé rozhodli, aby se projekt realizoval. 

* Jdou Piráti do komunálních voleb v Plzni podobně jako do těch parlamentních s tím, že chtějí být v opozici? 

Na úrovni městské samosprávy jsme schopni a připraveni jít do koalice v podstatě s kýmkoli kromě KSČM a SPD, které dlouhodobě vnímáme jako strany nedemokratické. Myslím, že při hledání možného koaličního partnera bude nejvíc záležet na tom, jak strany, které budou připadat v úvahu, přistoupí k naší snaze o transparentnost veřejné správy. My říkáme: Můžeme jít spolu, ale počítejte se tím, že vám bude hodně vidět pod ruce, že všechno vykecáme. Budeme ovšem mít výhrady proti tomu, aby se v koalici s námi do vedení samosprávy dostali lidé, kteří mají jasný střet zájmů. 

* Víte už teď o někom, u koho by takový střet zájmů byl pro vás problém? 

Nechci nikoho konkrétního v této chvíli jmenovat. Zatím taková nabídka vůči nám nepadla, tak nemá smysl vykřikovat jména, o který se nakonec vůbec nemusí jednat. Obecně pro nás je nepřijatelné, aby některý člověk ovlivňoval oblast, ve které má přímo nějaký zájem. 

* Objevil jste se nedávno na veřejném projednávání projektu na revitalizaci Jiráskova náměstí. V tomto případě někteří lidé proti plánu protestují, protože počítá s pokácením desítek stromů. Zastánci naopak tvrdí, že projekt představuje pro náměstí šanci na výraznou změnu k lepšímu. Jaký názor na ten plán máte vy? 

Nám se líbí snaha zapojit do plánování veřejnost. Myslíme si, že je tam jen malá příležitost, aby občané ovlivnili rozhodování o projektu, ale je dobré už jenom to, že to s lidmi někdo probírá. Myslím, že ta diskuze, která o projektu probíhá, už trochu otupila odpor proti němu. Ale co se týká kácení, tak to já osobně nemám rád, mně se obecně kácení nelíbí. Ale Pirátská strananejsem jenom já a tam jednoznačné stanovisko k plánu pro Jiráskovo náměstí mezi členy není. Někteří se domnívají, že celková revitalizace je vyšším dobrem a jsou takoví, kteří uvažují jako já. Po posledním jednání jsem zdrženlivější, protože kácet se nebude hned a do té doby zbývá dost času. Během toho se může ještě ukázat, jak na tom stromy na náměstí skutečně jsou, zda mají budoucnost, nebo naopak některé začnou třeba odumírat. 

* Vy sám vystupujete proti vzniku dalších montoven ve městě. Máte představu, jak by město a jeho vedení mělo v této otázce postupovat? 

Zástupci města by měli při vyjadřování v rámci různých povolovacích řízení dělat maximum pro to, aby další rozšiřování průmyslových kapacit tohoto druhu neprobíhalo. Zástupci radnice by měli například investorům říct, že město v podobných případech nevyjde vstříc pronájmem městských pozemků, protože takové projekty nejsou v zájmu města. Podobně by se mělo postupovat například při povolování různých výjimek v oblasti životního prostředí. Zástupci radnice by měli jednoznačně dávat najevo, že není v zájmu města rozšiřovat kapacitu montoven. Dalším nástrojem je územní plánování. Tam, kde ještě nejsou vydaná územní rozhodnutí, by bylo vhodné omezit plochy, kde by byla možná neregulovaná zástavba průmyslovými objekty. Kde to lze, by bylo dobré vložit do územního plánu regulace nebo přímo rozčlenit plochy tak, aby spíš sloužily menším provozům než obřím halám. Podnikání je důležité, ale je třeba ovlivňovat, jaký typ pracovních míst tady bude vznikat. Aby jich bylo víc pro lidi s vyšší kvalifikací a nepřibývala ta pro nekvalifikované dělníky. 

* S montovnami úzce souvisí problematika ubytoven a bezpečnosti. Máte představu, co by město mohlo v této oblasti podniknout? 

Je třeba situaci kolem ubytoven velmi dobře zmapovat a popsat. Je zapotřebí mít přehled o počtu ubytoven a o tom, jak fungují. Zda jsou legální, nebo ilegální a kdo je jejich majitelem, zjišťovat, jestli jsou u nich hlášené bezpečnostní problémy, a sbírat informace, které se těch zařízení týkají. Je tady několik opravdu hodně špatných ubytoven. Můj pocit je, že jejich technický stav neodpovídá tomu, že v nich žije velké množství lidí. Zástupci magistrátu by měli být po zmapování situace aktivní a iniciovat různé prověrky. Poslat například žádost hygienikům, aby konkrétní zařízení zkontrolovali. Je třeba takové prověrky dělat často. Městské instituce by měly monitorovat, zda jsou cizinci, kteří tam bydlí, řádně evidováni a zda jsou odváděny poplatky za ubytované. I když jsou ubytovny legální, představují pro město, pro společnost jisté riziko. Proto si zasluhují větší dohled. Věřím, že dohledem a neustálým monitorováním můžeme docílit toho, že část provozovatelů svůj přístup zlepší, nebo odejdou. 

*** 

Kdo je a za koho kandiduje 

Pavel Bosák * Narozen roku 1970, pochází z Klatov. V roce 1986 se vystěhoval společně s matkou do San Francisca v USA. Vystudoval uměleckou grafiku a v San Franciscu pak společně s českou manželkou založili grafickou firmu, kterou vedou z Česka stále. * V roce 2008 se Pavel Bosák s rodinou vrátil do ČR. Dvakrát byl zvolen do zastupitelstva městského obvodu Plzeň-Litice. V lednu 2017 se Pavel Bosák stal nejviditelnějším odpůrcem projektu na výstavbu velkých průmyslových hal na okraji Litic. Plánu se snaží zabránit dosud. V souvislosti s jeho vystupováním proti spornému projektu dostal nabídku kandidovat v komunálních volbách v Plzni za Českou pirátskou stranu. Foto: Ladislav Němec, MAFRA

Babiš: Dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak ji udělá na soukromé

prazskenoviny.cz; olomouckenovinky.cz; moravskoslezskenovinky.cz; usteckenovinky.cz; kralovehradeckenovinky.cz; plzenskenovinky.cz; karlovarskenovinky.cz; jihomoravskenovinky.cz; pardubickenovinky.cz; zlinskenovinky.cz; novinkyvysocina.cz:

„Když jsme měli dlouhé vlasy, tak nám dali pět korun, abychom šli k holiči. Když jsme falešně zpívali, tak jsem dostal facku. Nebyla inkluze,“ zavzpomínal na svá školní léta český premiér Andrej Babiš, aby přinal, že dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak ji udělá na soukromé! 

„První interpelace v tomto školním roce. Vážený pane premiére, rád bych se vás zeptal, zda je dle vlády v pořádku to, že ministerstvo ani vláda dlouhodobě neplní své povinnosti dané zákonem. Konkrétně navazuji na svou interpelaci Ministerstva školství z června. V § 3 školského zákona je jasně uvedeno, že Ministerstvo školství zpracovává Národní program vzdělávání, projednává jej s vybranými odborníky z vědy a praxe, s příslušnými ústředními odborovými orgány, příslušnými organizacemi zaměstnavatelů s celostátní působností a s kraji, a předkládá jej vládě k projednání. Vláda předkládá Národní program vzdělávání Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ke schválení. Za 14 let platnosti tohoto zákona se tak nestalo a neděje se tak ani ve vaší vládě. Jaký je význam zákonných povinností, když je neplní ani ministerstvo, ani vláda?“ zeptal se premiéra poslanec Lukáš Bartoň. 
„To je zajímavá interpelace. Sám jste řekl, že to je 14 let. Myslím si, že je to od roku 2006. Od roku 2006 byli ministři školství Kopicová, Kuchtová, Liška, Dobeš, Fiala – můžete se ho zeptat, Štys, Chládek, Valachová a teď je tam Plaga. Plaga je tam od 11. 7. Máme nového koaličního partnera, možná jste si všimli. Počítáme, že tam budeme až do konce. Uvidíme,“ začal odpovídat předseda vlády ČR 
Andrej Babiš. 
„Já tomu určitě fandím. My určitě Národní program vzdělávání chceme předložit. Pro nás je vzdělávání klíčové. Určitě si potřebujeme jasně říct a možná udělat nějaké zásadní změny ve vzdělávání, říct si priority a udělat možná nějaké větší kompetence pro ředitele a učitele a míň státu, průmyslovky a zemědělky a zdravotní, z krajů např. pod ministerstva a konečně duální systém, o kterém tady strašně dlouho mluvíme všichni a nic se neudálo,“ pokračoval v odpovědi premiér. 
„Já vás jenom poprosím o trpělivost. My určitě takový strategický dokument předložíme. Já i osobně jsem to konzultoval s některými poslanci s opozicí, s ODS, SPD a další. Ani vlastně nevím, jestli vy máte na starosti vzdělávání. Můžeme vás vzít do party. Předpokládám, že pan ministr potřebuje, aby mu radili všichni, protože vzdělávání je na dlouho a samozřejmě máme velký problém,“ přiznal Andrej Babiš. 
„Nejsou lidi, máme samé vysokoškoláky. To se změnilo. Když já jsem šel na vysokou, tak to bylo celkem těžké. Dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak to udělá na soukromé. Problémů tam máme, jako inkluzi. Minule jsem byl v šoku, že dokonce když někdo neudělá maturitu, tak si může stěžovat přes ombudsmanku, a na vládě jsme řešili, že ministerstvo neodpovídá na čas. Za našich časů dělal maturitu ředitel školy. Když jsme měli dlouhé vlasy, tak nám dali pět korun, abychom šli k holiči. Když jsme falešně zpívali, tak jsem dostal facku. Nebyla inkluze,“ zavzpomínal Andrej Babiš. 
„Těch blbostí, které my jsme tady zavedli do školství, že financujeme soukromé mateřské, základky, střední, ale už ne vysoké, a vysoké si vlastně určují samy platy, atd. Těch problémů je tam mraky,“ ličil dál problémy Andrej Babiš. 
„Šel jsem kvůli tomu do Finska, abych to viděl na místě. Na jedno místo učitele ve Finsku je deset zájemců. Nejprestižnější profese je to tam. A oni mají v tom jasno. Dokonce ani nemají inspekci. Nemají. Ve třídě bylo padesát žáků a čtyři učitelky. Dokonce my jsme to i napsali do vize, jaký je úkol školy. Úkol školy je rozpoznat, na co to dítě má nadání. Ale nechci vám tady vykládat své lopatkové teorie a marshmallow bonbon test for university atd. Vzdělávání určitě, a my to chceme udělat. A pokud budete u toho, tak budeme jenom rádi,“ uzavřel odpověď na interpelaci český premiér. 
„Předchozích se ptát nebudu, jsem poslanec necelý rok, tzn. s vaší vládou, takže se obracím na vaši vládu. Děkuji za závazek, že Národní plán vzdělávání bude předložen, a jestli mohu doplnění toho dotazu, do kdy. Jaký je termín, jaký je výhled, že bude předložen tento plán?“ v dalším ve druhém svém vystoupení se zeptal Lukáš Bartoň. 
„Mohl byste se zeptat pana předsedy ODS Fialy, ten byl ministr školství, co tam vlastně udělal. On se tak angažuje v zahraniční politice. Nevím proč. Měl by se angažovat. Vzdělávání je nejdůležitější pro nás. Termín neumím, ale když to vezmeme, že jsme měli osm ministrů a neudělali nic, a já když vám slíbím, že to uděláme a znovu počítáme s vámi, když nám něco poradíte, tak se budeme snažit co nejdřív. Ale nechci nic slibovat. Kdybychom to dali příští rok, bylo by to skvělé. Ten končí 31. prosince 2019. Všichni to slyšeli, i Plaga doufejme, ale já mu teď napíšu SMS,“ slíbil premiér Andrej Babiš. 

Interpelace premiéra v PSP: Ministerstvo ani vláda dlouhodobě neplní své povinnosti dané zákonem. Po 14 letech platnosti školského zákona nemáme Národní program vzdělávání

pedagogicke.info:

Z interpelace Lukáše Bartoně na 19. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. září 2018 vybíráme: „V § 3 školského zákona je jasně uvedeno, že Ministerstvo školství zpracovává Národní program vzdělávání, projednává jej s vybranými odborníky z vědy a praxe, s příslušnými ústředními odborovými orgány, příslušnými organizacemi zaměstnavatelů s celostátní působností a s kraji a předkládá jej vládě k projednání. Vláda předkládá Národní program vzdělávání Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ke schválení. Za 14 let platnosti tohoto zákona se tak nestalo a neděje se tak ani ve vaší vládě. Jaký je význam zákonných povinností, když je neplní ani ministerstvo, ani vláda?“ Přinášíme stenoprotokol interpelace s odpovědí premiéra Andreje Babiše. 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji. První interpelace v tomto školním roce. Vážený pane premiére, rád bych se vás zeptal, zda je dle vlády v pořádku to, že ministerstvo ani vláda dlouhodobě neplní své povinnosti dané zákonem. Konkrétně navazuji na svou interpelaci Ministerstva školství z června. V § 3 školského zákona je jasně uvedeno, že Ministerstvo školství zpracovává Národní program vzdělávání, projednává jej s vybranými odborníky z vědy a praxe, s příslušnými ústředními odborovými orgány, příslušnými organizacemi zaměstnavatelů s celostátní působností a s kraji a předkládá jej vládě k projednání. Vláda předkládá Národní program vzdělávání Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ke schválení. 
Za 14 let platnosti tohoto zákona se tak nestalo a neděje se tak ani ve vaší vládě. Jaký je význam zákonných povinností, když je neplní ani ministerstvo, ani vláda? Děkuji. 
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za dodržení času. A nyní má slovo předseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane premiére. 
Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den všem, děkuji za dotaz. To je zajímavá interpelace. Sám jste řekl, že to je 14 let. Myslím si, že je to od roku 2006. Od roku 2006 byli ministři školství Kopicová, Kuchtová, Liška, Dobeš, Fiala – můžete se ho zeptat, Štys, Chládek, Valachová a teď je tam Plaga. Plaga je tam od 11. 7. Máme nového koaličního partnera, možná jste si všimli. Počítáme, že tam budeme až do konce. Uvidíme. 
Já tomu určitě fandím. My určitě Národní program vzdělávání chceme předložit. Pro nás je vzdělávání klíčové. Určitě si potřebujeme jasně říct a možná udělat nějaké zásadní změny ve vzdělávání, říct si priority a udělat možná nějaké větší kompetence pro ředitele a učitele a míň státu, průmyslovky a zemědělky a zdravotní, z krajů např. pod ministerstva a konečně duální systém, o kterém tady strašně dlouho mluvíme všichni a nic se neudálo. Já vás jenom poprosím o trpělivost. My určitě takový strategický dokument předložíme. Já i osobně jsem to konzultoval s některými poslanci, s opozicí, s ODS, SPD a další. Ani vlastně nevím, jestli vy máte na starosti vzdělávání. Můžeme vás vzít do party. Předpokládám, že pan ministr potřebuje, aby mu radili všichni, protože vzdělávání je na dlouho. 
A samozřejmě máme velký problém. Nejsou lidi, máme samé vysokoškoláky. To se změnilo. Když já jsem šel na vysokou, tak to bylo celkem těžké. Dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak to udělá na soukromé. Problémů tam máme, jako inkluzi. Minule jsem byl v šoku, že dokonce když někdo neudělá maturitu, tak si může stěžovat přes ombudsmanku, a na vládě jsme řešili, že ministerstvo neodpovídá načas. Za našich časů dělal maturitu ředitel školy. Když jsme měli dlouhé vlasy, tak nám dali pět korun, abychom šli k holiči. Když jsme falešně zpívali, tak jsem dostal facku. Nebyla inkluze. Těch blbostí, které my jsme tady zavedli do školství, že financujeme soukromé mateřské, základky, střední, ale už ne vysoké, a vysoké si vlastně určují samy platy, atd. Těch problémů je tam mraky. 
Šel jsem kvůli tomu do Finska, abych to viděl na místě. Na jedno místo učitele ve Finsku je deset zájemců. Nejprestižnější profese je to tam. A oni mají v tom jasno. Dokonce ani nemají inspekci. Nemají. Ve třídě bylo padesát žáků a čtyři učitelky. Dokonce my jsme to i napsali do vize, jaký je úkol školy. Úkol školy je rozpoznat, na co to dítě má nadání. Ale nechci vám tady vykládat své lopatkové teorie a marshmallow bonbon test for university atd. 
Vzdělávání určitě, a my to chceme udělat. A pokud budete u toho, tak budeme jenom rádi. 
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji předsedovi vlády a táži se poslance, chce-li položit předsedovi vlády doplňující otázku. Chce. Prosím. 
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za odpověď. Předchozích se ptát nebudu, jsem poslanecnecelý rok, tzn. s vaší vládou, takže se obracím na vaši vládu. Děkuji za závazek, že Národní plán vzdělávání bude předložen, a jestli mohu doplnění toho dotazu, dokdy. Jaký je termín, jaký je výhled, že bude předložen tento plán? 
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan premiér bude chtít doplňující odpověď. Prosím. 
Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Mohl byste se zeptat pana předsedy ODS Fialy, ten byl ministr školství, co tam vlastně udělal. On se tak angažuje v zahraniční politice. Nevím proč. Měl by se angažovat. Vzdělávání je nejdůležitější pro nás. 
Termín neumím, ale když to vezmeme, že jsme měli osm ministrů a neudělali nic, a já když vám slíbím, že to uděláme, a znovu, počítáme s vámi, když nám něco poradíte, tak se budeme snažit co nejdřív. Ale nechci nic slibovat. Kdybychom to dali příští rok, bylo by to skvělé. Ten končí 31. 12. 2019. Všichni to slyšeli, i Plaga doufejme, ale já mu teď napíšu SMS.

Vodáci smí na řeku se třemi pivy

SeznamTV:

Tomáš VZOREK, moderátor 
——————– 
Nulová tolerance alkoholu pro vodáky, kteří vyrážejí na české řeky, by se brzy mohla stát minulostí. Hospodářský výbor Sněmovny souhlasí s novým ustanovením zákoně o vnitrozemské plavbě, že vodáci mohou mít jedno promile alkoholu v krvi. Což přibližně představuje vypití tří piv. Teď za jakoukoli hranici alkoholu v krvi hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Poslanec LukášBartoň vysvětluje, proč poslanci povolí vodákům alkohol. Novelu teď projedná plénum Sněmovny. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/ 
——————– 
Do Poslanecké sněmovny půjde návrh garančního výboru. To znamená s jednou promile. Poslanci ještě navrhovali limity 0,805. To bylo odvozeno od třeba povolených limitů při dopravě automobilové. To znamená v okolních státech třeba Německo, Francie, Itálie, Španělsko, může to mít 0,5 promile a řídit motorové vozidlo. Třeba ve Velké Británii můžete mít 0,8 promile a řídit motorové vozidlo. Poslanci se přiklonili k tomu, že limit pro vodáky by měl být vyšší, protože přece jen jde o bezmotorové vozidlo. 

redaktorka 
——————– 
To znamená, jestli jsme to dobře pochopila, tak na posádku se to nevztahuje. Žádné omezení, ale na kapitána. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/ 
——————– 
Přesně tak. Na posádku se nebude vztahovat žádné omezení, bude se to vztahovat pouze na toho kdo bere plavidlo, ted toho kdo řídí. 

redaktorka 
——————– 
A jak je to teď, prosím vás? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/ 
——————– 
Nyní posádka, i ten kdo vede plavidlo, mají nulu.

Poslanci možná zmírní vodákům zákaz plavby pod vlivem alkoholu

denik.cz, blesk.cz, frekvence1.cz:

Vodáci se možná dočkají zmírnění zákazu plavby pod vlivem alkoholu. Až stotisícová pokuta by jim neměla hrozit v případě, že by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu. 

Sněmovní hospodářský výbor tak doporučil upravit poslaneckou novelu zákona o vnitrozemské plavbě. Rozhodl navzdory negativnímu stanovisku vlády. Novelu nyní projedná Sněmovna jako celek. 
Zrušení nulové tolerance k alkoholu by se podle výboru mělo v souladu s původním návrhem Pirátů vztahovat na posádku bezmotorových plavidel, tedy kanoí, kajaků nebo raftů. Limit na alkohol, který navrhl spoluator novely Lukáš Bartoň (Piráti), má platit pro kapitány těchto lodí. Tuto úpravu podpořilo osm ze 14 přítomných členů výboru. 
Důvodem zmírnění plavebního zákona je snaha dekriminalizovat, nikoli plně legalizovat pití alkoholu na vodě. V platnosti zůstane ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních. 
“Je nesmysl, aby někde u splavu stáli policisté a dávali vodákům foukat. Na druhou stranu je ale fakt, že pokud někdo způsobí nehodu, újmu na majetku nebo zdraví, tak by za to měl být plně zodpovědný,” uvedl předseda výboru Radim Fiala (SPD). 
Návrh projednávala ještě menšinová vláda ANO, negativní stanovisko opřela o přetrvávající odmítavý postoj ministerstva dopravy. Premiér Andrej Babiš (ANO) přislíbil, že kabinet připraví vlastní novelu, která umožní konzumaci alkoholu v rozumné míře nejen pro vodáky, ale také pro cyklisty a lyžaře. Za to se na výboru přimlouval i náměstek ministra dopravy Pavol Baran nebo poslanec Patrik Nacher (ANO). Obdobný senátorský návrh, který by se vztahoval na cyklisty a vodáky, projednává horní komora. 
Poslanecká novela ruší sankci za plavbu pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jen pro posádky malých plavidel, která nejsou poháněna strojem. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení vztahovat nebude. 
Zastánci změny odráželi námitky jejích odpůrců, podle nichž jsou vodáci pod vlivem alkoholu nebezpečnější sobě i ostatním, protože mají sníženou schopnost úsudku o svých schopnostech. Podle obhájců novely jsou nebezpečnější nezkušení vodáci, kteří přecení své síly.

Vydat, nebo nevydat? toť těžká otázka

MF Dnes:

Poslanci řeší, zda je trestné nazvat politika „vekslákem“. 

Poslanci z imunitního výboru, kteří vydávají své kolegy policii, řeší svůj asi nejzapeklitější případ. 
Mají rozhodnout, jestli může poslanec svobodně říkat o někom, že je vekslák a estébák. 
Jinými slovy – jestli lze podobná slova použít i jako „nadávku“, nebo jestli musí mít takový výrok podložený jasnými fakty. 
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček před necelým rokem v době prezidentské kampaně řekl o kandidátovi Michalu Horáčkovi v rozhovoru pro internetový server Eurozprávy.cz, že je „vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař“. Horáček na něj následně podal trestní oznámení. 
O Horáčka se sice komunistická StB zajímala, ale není žádný důkaz, že by s ní vědomě spolupracoval. Stejně tak sice sázel za minulého režimu na dostihy a věnoval se hazardu, neexistuje však žádná indicie, že by v Praze na ulici měnil koruny za tvrdou západní měnu, což dělali veksláci. 
Včera se poslanci imunitního výboru sešli kvůli Ondráčkovi prvně a jen se dohodli, koho si pozvou na výslech. Po prvním jednacím dni mají navrch poslanci, kteří by Ondráčka policistům nedali. „Převažuje názor, že taková věc by neměla být v trestní rovině. Mělo by se to řešit v civilním řízení,“ uvedl po jednání člen výboru Lukáš Bartoň (Piráti). Proti vydání se nepřímo vyslovil třeba i Miroslav Kalousek (TOP 09), kterého lze z náklonnosti ke komunistům podezřívat těžko. 
Aby to poslanci měli ještě obtížnější, přistál jim včera v e-mailové schránce výboru Horáčkův svazek StB zaslaný anonymem. Není však jasné, jestli je pravý. „Ano, něco takového kolovalo,“ potvrdil poslanec Bartoň. K anonymním podáním však poslanci přihlížet nemohou. 

Precedens pro ostatní poslance 

Důležitá je ještě jedna věc, jestli poslanec pronese podobný výrok přímo ve Sněmovně u pultíku. Pak se na něj vztahuje takzvaná indemnita, tedy imunita na politické projevy. Ondráčkovi však přitěžuje, že výroky pocházejí z interview do médií. Na druhou stranu část poslanců si myslí, že i v takovém případě to vlastně řekl „v práci“ a chrání ho tak indemnita. 
Místopředseda imunitního výboru Petr Gazdík (STAN) má dokonce za to, že jde o přelomový případ, který do budoucna ovlivní, co smějí a nesmějí poslanci říkat. 
„Myslím, že tato kauza je mnohem vážnější než jen slovní spor mezi oběma pány. Tady narážíme na hranici imunity na projevy. Tady svým rozhodnutím vytvoříme doporučení poslancům. Já zatím nemám jasný názor, zda vydat,“ míní další poslanec z imunitního výboru, Petr Gazdík (STAN). 
Další jednání výboru bude 25. září, kde by měli poslanci vyslechnout policisty, státního zástupce i Ondráčka. Definitivní slovo má celá dvousetčlenná Sněmovna. Avšak ostatní poslanci se zpravidla orientují podle doporučení členů imunitního výboru, kteří mají kauzu prostudovanou. 
Advokátka a bývalá poslankyně za ČSSD Marie Benešová si myslí, že by Ondráček vydán být neměl. „Kolikrát podávám trestní oznámení pro pomluvu kvůli silnějším výrokům a policie to odkládá. Ta žádost je podle mě účelová, někoho naštval a tohle je vendeta,“ míní Benešová. Sněmovna už dostala žádost o vydání poslance ke stíhání pro pomluvu několikrát, ale nikoho nevydala. Například na Ivana Langera z ODS podal trestní oznámení podnikatel Petr Kovarčík. Langer o něm řekl, že je „nemocný člověk, který šíří bludy o svém úspěchu“. Případ měl nezvyklé rozuzlení, protože dřív než se imunitní výbor stihl věcí zabývat, policie žádost zase stáhla a kauzu odložila. 

*** 

Miroslav Kalousek (TOP 09) Řešil bych to civilní žalobou. Ostatně civilní žalobou jednu sprostou pomluvu proti mně namířenou řeším (Kalousek žaluje Andreje Babiše, jenž o něm prohlásil, že je „zloděj“ – pozn. red.). Trestní právo bych nikdy nepoužil. 

Miroslava Němcová (ODS) Nakonec počkám jako ostatní, až si vyslechneme pana poslance a případně i zástupce policie nebo žalobců. Asi nebudu potřebovat nahlížet do spisu. 

Marek Výborný (KDU-ČSL) Imunitu bych vykládal jako velmi úzkou, tedy vztahující se jen na výroky pronesené na půdě Sněmovny. A tahle policejní žádost se nevztahuje na větu ve Sněmovně, takže se kloním k tomu spíše vydat. 

Stanislav Grospič (KSČM) Ty výroky jsou pravoplatné, ale určitě teď nepřísluší nikomu z mandátového výboru, aby to nějak komentoval. Já jako předseda názor říkat nemohu, protože bych ho podsouval ostatním. Nejsme orgán rozhodující o vině a trestu.

Bartoň (Piráti): Konec nulové tolerance alkoholu pro vodáky je opět o krok blíž

pirati.cz, feedit.cz, politicke-listy, 
czechfreepress.cz :

Hospodářský výbor schválil návrh zákona o vnitrozemské plavbě. Narozdíl od původního pirátského návrhu, který vyjímal vodáky z přestupku úplně, hospodářský 

výbor přijal pozměňovací návrh, ve kterém stanovil u toho, kdo vede plavidlo, tedy zadáka, limit jedné promile alkoholu. Posádka bude nadále bez omezení v duchu původního návrhu, který jsem s Piráty předložil. 
Vzhledem k tomu, že v současnosti má jak háček, tak zadák limit rovný nule, tak rozhodnutí sněmovního Hospodářského výboru vítám. Jedná se o kompromisní řešení, díky kterému jsou vodáci opět blíže naději, že novela projde i třetím čtení a vejde v platnost. Varianta bez limitu i pro zadáka, tedy toho kdo vede loď, prošla velice těsně prvním čtením. Tento kompromisní návrh umožní více poslancům s klidným svědomím hlasovat pro návrh. 
Na výboru se diskutovala stanovená hranice limitu a padly návrhy na 0,5, 0,8 a 1 promile. Návrhy vycházely z limitů platných v jiných evropských zemích, s tím, že jestliže ve Velké Británii a Irsku je možno s 0,8 promile řídit i motorové vozidlo, tak v případě vodáckého bezmotorového plavidla na vodě by měla platit vyšší hranice. 

Výbor přerušil jednání o vydání Ondráčka. Přišly anonymní e-maily o skartovaných svazcích

novinky.cz:

Sněmovní mandátový a imunitní výbor začal ve středu řešit žádost policie o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Trestní oznámení na poslance podal textař, podnikatel a neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček kvůli Ondráčkovým výrokům o jeho údajné spolupráci s StB. Výbor jednání nakonec přerušil, vrátit by se k němu měl na konci září. 

Jednání bylo přerušené mimo jiné i proto, že do Sněmovny podle členů výboru dorazily anonymní e-maily, kde mají být části skartovaného svazku o údajné spolupráci Michala Horáčka s StB. 
„Přišly nějaké nové anonymní e-maily, které jsme nyní viděli a vzhledem k tomu, že anonymním e-mailům nechci přihlížet, tak bych se rád podíval, co je ve spisu,” uvedl poslanec a člen výboru Lukáš Bartoň (Piráti) s tím, že k nim poslanci zatím nechtějí přihlížet, protože není ověřena jejich pravost. 
„Mohu potvrdit, že na výbor přišla řada dokumentů,” doplnil předseda výboru Stanislav Grospič. 
Michal Horáček 
FOTO: Jan Handrejch, Právo 
Trestní oznámení na Zdeňka Ondráčka podal Michal Horáček v lednu letošního roku za výroky o tom, že prý spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. 
Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) před jednáním řekl, že je potřeba případ řešit i s ohledem na tzv. poslaneckou indemnitu. „Narážíme tady na hranice poslanecké indemnity, tedy imunity na projevy, a nejde jen o tento případ, ale o precedens do budoucna,” uvedl Gazdík. 
Další jednání výboru se očekává 25. září. Na to by měli být pozváni jak Zděnek Ondráček, tak policejní vyšetřovatel i dozorující státní zástupce. Na základě doporučení výboru bude poté o vydání poslance Ondráčka rozhodovat celé plénum Sněmovny.