Minuta po minutě

Deník N:

Historik Stehlík v disertaci neopisoval 

Známý vojenský historik Eduard Stehlík ve své disertační práci neopisoval. Shodla se na tom tříčlenná komise nezávislých odborníků, kterou Univerzita Palackého v Olomouci sestavila poté, co loni v prosinci dostala podnět na údajné Stehlíkovo plagiátorství. 
Historik Jiří Fidler v podnětu tvrdil, že jeho bývalý kolega Stehlík nedostatečně citoval jeho práce. To teď odborníci odmítli. „Práce Eduarda Stehlíka je zcela průkazně originálním příspěvkem k odborné diskuzi a obvinění z plagiátorství jsou naprosto nepodložená a lichá,“ uvádí komise v závěru, který má Deník N k dispozici. Univerzita Palackého v Olomouci tím záležitost uzavřela. 
„Další rozvíření by mohlo spíš uškodit komukoliv, kdo je do turbulence vtažený. Byli bychom rádi, kdyby se spíše zamyslel ten, kdo podnět podal. Aby věc posloužila trošku precedentně, aby si všichni rozmysleli, jestli to, s čím přicházejí, má nějakou závažnost,“ upozornil prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík. 

Výbor doporučil nevydat Roznera ke stíhání 

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil nevydat k trestnímu stíhání poslance Miloslava Roznera (SPD). O věci bude hlasovat celá Sněmovna. Roznera chce stíhat policie kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. Když stát jednal o jeho odkupu, označil jej za „neexistující pseudokoncentrák“. 
Většina členů výboru hlasovala proti vydání, protože jde o výrok poslance. „Nechtějí, aby výroky poslance byly trestné. Respektive ony budou trestné, ale budou se řešit až poté, co ztratí mandát poslance,“ řekl Deníku N poslanec a člen výboru Lukáš Bartoň. Rozner nechtěl jednání komentovat. 

Policie podezírá Čapí hnízdo z daňových úniků 

Policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Podle serveru Neovlivní.cz jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. 

Českou vojačku zranil v Litvě granát 

Výbuch granátu v Litvě zranil českou vojačku. Letos devětadvacetiletá žena utrpěla podle lotyšského webu TVNet.lv zranění na noze a na rukou, ošetřili ji v Kaunasu. 
Pak se vrátila k jednotce. 
Aktuální zpravodajství od brzkého rána až do noci sledujte minutu po minutě na denikn.cz.

Poslanci zrušili pokuty pro vodáky za pití alkoholu

TV NOVA:

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka
Prohibice na vodě možná skončí. Poslanci schválili novelu zákona, která povoluje vodákům alkohol. Doteď jim hrozila až stotisícová pokuta. Úleva bude ale platit jen na horních tocích. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Podle ministra zdravotnictví je to ale nebezpečný precedens. Když se dnes alkohol povolí vodákům, zítra to prý může být třeba řidičům motorových vozidel. 

Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
Za alkohol na vodě žádné pokuty. Návrh, který ruší stotisícovou sankci dnes prošel sněmovnou. Povolenka na alkohol se ale vztahuje jen na posádky bezmotorových plavidel. Tedy třeba kanoí, kajaků nebo raftu. 

Vojtěch MUNZAR, poslanec /ODS/
Pro nás je vodáctví rekreační sport. A k té rekreaci a volnočasovým aktivitám je úplně normální dát si skleničku piva, zvlášť v horkém počasí. A připadá nám absurdní ten stávající zákaz. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Nebude platit pro dopravně významné cesty, to znamená dolní toky Labe, Vltavy od Budějovic a dolní tok Moravy. Na vodácky využívaných cestách tedy to bude zrušené. 

Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
Takže například v Praze na Vltavě mají šlapadláři smůlu. Kdo by se měl navíc hlídat, je ten, kdo vede plavidlo, tedy v případě kanoe zadák. Ten má povolené maximálně půl promile. Ministr zdravotnictví je ale i tak proti. 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Ta psychologická hranice té nulové tolerance zkrátka by neměla být v tomto směru prolomována, protože dnes, pokud je to třeba nějaké plavidlo, tak pak jsou to samozřejmě cyklisté. A pak se možná přesuneme k tomu, že to třeba můžou být i řidiči, protože v některých státech to takto mají. 

Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
Kromě ministra zdravotnictví byla proti například i sociální demokracie. Té by přišlo férovější, kdyby se debata nevedla jen o vodácích, ale například i o lyžařích nebo cyklistech. 

Petr DOLÍNEK, poslanec /ČSSD/
Někteří říkají na nočním lyžování, proč nemůžeme si dát svařák? Jsou zde samozřejmě diskuse do budoucna. I cyklisté v rámci třeba vinařských stezek. 

Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
Z novely zákona nejsou nadšení ani záchranáři. Jednoduše proto, že podle nich opilí vodáci neplavou. 

Petr PTÁČEK, vodácká škola záchrany
Chápu, že ti letní vodáci nějaký ten alkohol, když jsou pak v kempu, takže si rádi dají. Přesto by měli být obezřetní a jezdit na té vodě, pokud možno, co nejvíce bezpečně a obezřetně. 

Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka
Pokud novelu schválí senát a podepíše prezident, policistům tak o něco ubude práce. V loňském roce k vodě vyjeli téměř 200 × a zkontrolovali více než 1500 lodí. Odhalili 9 hříšníků pod vlivem. Bára Divišová, televize Nova. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
A u tématu zůstaneme s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a předsedou ODS Petrem Fialou. Pánové, dobrý večer. 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Dobrý večer. 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/
Dobrý večer. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Pane ministře, alkohol na vodu podle vás nepatří. V čem vidíte to největší nebezpečí? 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak já si myslím, že skutečně tady prolamujeme určitou psychologickou hranici, kdy víme, že je tady nulová tolerance dlouhodobě k pití alkoholu při činnostech, jako je cyklistika, jako je vodáctví, kdy zkrátka člověk, který například řídí loď, tak může ohrozit někoho dalšího. A já si myslím, že to není dobře, že pokud v České republice bohužel vedeme i v rámci světa v pití alkoholu, jsme druzí na světě, pokud jde o konzumaci alkoholu, tak tento krok není správným směrem a měli bychom spíše se zaměřit na to, abychom konzumaci alkoholu omezovali. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Pane předsedo, podle vás to nebezpečné nebude? Proč jste alkohol na vodě podpořili? 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/
Ne, nebude to nebezpečné. Je to rozumné, není žádný důvod, proč by si vodáci nemohli dát jedno pivo a jet na lodi. Já jim k tomu přeju šťastnou plavbu, myslím si, že to je naprosto bezpečné, ta hranice půl promile je v řadě zemí uplatňována i pro řidiče. To je hranice, kdy ta pozornost ještě není výrazně snížena. A nemyslím si, že s alkoholismem máme bojovat plošnými zákazy, naopak si myslím, že by byla důležitější prezence. Ale nechme lidi, ať si dají jedno pivo a jedou na lodi. Mně to připadá naprosto normální. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Pane ministře, například na Vltavě od Českých Budějovic až po Mělník nulová tolerance zůstane, to vám dává smysl? 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Tak určitě. Tak je to nějaký návrh, který dnes prošel. Nechtěl bych to hodnotit. Já si myslím, že tady asi nejde o to, kde to bude – jestli to bude na horním nebo dolním toku – jde zkrátka o to, že tady prolamuje nějakou psychologickou hranici, která tady platila. Tady ta právní úprava platila řadu let a najednou přišli Piráti z mého pohledu s populistickým návrhem, že tedy umožníme, aby vodáci se napili, a je třeba si uvědomit, že alkohol na každého působí jinak. Pan předseda mluví o jednom pivu, ale 0,5 ‰, to už může být i pro někoho skutečně velmi střední opilost, řekněme, kdy ten člověk může ztrácet nějaké rozpoznávací schopnosti. Logické je, že například u žen ten alkohol má úplně jiné důsledky než u mužů. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Já nechám zareagovat pana předsedu ohledně té psychologické hranice. Pane předsedo, podle vás si to lidé pohlídají, vy jim věříte? 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/
Lidé si to pohlídají, je potřeba jim věřit. Hlavně to, co říkal pan ministr, není úplně pravda. 0,5 – ta hranice pro řízení motorových vozidel, ta je prakticky ve všech zemích v Evropě, není jenom v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku a myslím v Rusku, jinak všude takováto hranice nebo podobná hranice je. A nic se neděje. Tady se nám pořád někteří snaží namluvit, že Češi jsou horší než jiné národy v Evropě, ale to prostě není pravda, musíme lidem věřit a nechat je, aby se chovali normálně. Nesmíme ty slušné obtěžovat tím, že existují excesy, že se někteří lidé nedokážou ovládnout. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Pane ministře, vy asi nebudete souhlasit. 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Já nechci nikoho skutečně obtěžovat, ale já tady vnímám to, že tady platil nějaký zákon, myslím si, že fungoval, že tady zkrátka nebyly nějaké zásadní problémy, a teď tady začínáme prolomovat právě tu nulovou hranici. A vím, že je tendence prolomit tuto hranici u cyklistů. To je další návrh, který, pokud vím, je z Pirátské strany. A já se pouze obávám, že pak se budeme bavit o těch řidičích, kdy je třeba si uvědomit, že podle studii 0,5 ‰ znamená, že je 7× vyšší riziko, že například řidič havaruje ve svém automobilu. To jsou jasně prozrazené studie, takže v tomto směru bych se obával, že to může jít dál. 

Petr SUCHOŇ, moderátor
Pánové děkuji, našimi hosty byli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a předseda ODS Petr Fiala. Díky pánové, hezký večer.

Vodákům se asi bude tolerovat půl promile

Právo:

Vodáci zřejmě budou moci na méně významných tuzemských řekách a jezerech plout s alkoholem v krvi, aniž by jim hrozila pokuta. Vůdcům těchto malých bezmotorových plavidel, tedy těm, kteří je řídí, se ale bude tolerovat nanejvýš půl promile. 

Vyplývá to z poslaneckého návrhu novely zákona o vnitrozemské plavbě, který včera ve třetím čtení schválila Sněmovna. Pokud teď předlohu podpoří i Senát a podepíše prezident Miloš Zeman, mohlo by prolomení nulové tolerance k alkoholu začít platit už v letošní plavební sezoně.
Podle dosavadní právní úpravy hrozí za plavbu pod vlivem alkoholu posádce až stotisícová pokuta. Cílem návrhu, který vznikl z popudu pirátů, bylo pokuty zrušit, a vůdcům plavidel umožnit dokonce až jedno promile alkoholu v krvi. 
Nakonec ale prošel kompromisní pozměňovací návrh poslance Milana Ferance (ANO) na už zmíněného půl promile. Vznikl totiž ve spolupráci s ministerstvem dopravy, které předtím i u vodáků trvalo na nulové toleranci k alkoholu. 
U ostatních členů posádky novela hranici alkoholu v krvi nestanovuje. Pít tedy zřejmě budou moci po libosti, pokud ovšem přitom nespáchají nějaký vážný přestupek. 
„Schválení novely považuji za krok správným směrem. Snižuje poněkud přehnanou represi ze strany státu vůči vodákům a podporuje svobodné rozhodování jednotlivce. Lidé již nebudou trestáni vysokými pokutami za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují,“ uvedl jeden z předkladatelů novely Lukáš Bartoň (piráti). 
Tolerance k alkoholu se navíc omezí jen na část vodních cest. Zásadně pak nemá platit na Vltavě od Českých Budějovic až po soutok s Labem nebo na Labi od Opatovic po hranici s Německem. 
Tolerování malého množství alkoholu se řeší nejen u vodáků. V minulosti padaly podobné návrhy i pro cyklisty a řidiče, ale zatím nikdy neprošly. 

Sledovat se bude pohyb plavidel 

Sněmovna také včera schválila vládní návrh novely zákona o vnitrozemské plavbě, který velkým lodím se strojním pohonem ukládá, aby při plavbě na některých tuzemských úsecích byly povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Údaje o plavbě se budou přenášet do systému Říční informační služby. 
Ministerstvo dopravy si od zavedení nové povinnosti slibuje zejména zvýšení bezpečnosti na řekách. Zmíněná povinnost má ale platit jen na Labi od přeloučského jezu po hranici se SRN a na Vltavě od slapské přehrady po soutok s Labem u Mělníka. 

Lidé již nebudou trestáni za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují Lukáš Bartoň, poslanec

Na některých řekách bude možné pít alkohol

Deník:

Po dvou vypitých desítkách se nebude třeba na vodě obávat kontroly. 

Vodáci by mohli plout po některých úsecích řek a vod s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Jen pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu, jež nepodléhají evidenci, má platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. To odpovídá asi dvěma pivům „desítkám“. 
Vztahovat se to bude na méně významné vodní toky, na významných tocích bude i nadále platit nulová tolerance. 
Počítá s tím poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. 
Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance (ANO), který dovoluje vůdcům plavidel hladinu půl promile alkoholu v krvi a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. Feranec svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy. 
Obdobné pozměňovací návrhy, které počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, předložili další poslanci v čele s Pirátem Lukášem Bartoněm. Sněmovna se k nim však nepřiklonila. 
„Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ řekl o návrzích zpravodaj a poslanec ODS Vojtěch Munzar. 
Tolerance alkoholu, jak ji schválila sněmovna, bude platit jen na některých vodách. 
Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest . Tedy úseků velkých řek jako Vltava a Labe, na nichž plují velké nákladní lodě. 
Poslaneckou novelu iniciovali Piráti a podepsali ji poslanci i z dalších klubů. 
V původně předložené podobě měla zrušit pokuty vodákům za plavbu pod vlivem alkoholu.

Sněmovna: Vodáci si mohou dát při plavbě alkohol

Hospodářské noviny, iHned.cz:

Vodáci by mohli plout po některých úsecích řek a vod s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Pouze pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu, která nepodléhají evidenci, má platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Počítá s tím poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou včera schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. 
Tolerance alkoholu bude platit jen na některých vodách. Týká se jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. Tam bude i nadále platit nulová tolerance. 
Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance (ANO), který dovoluje vůdcům plavidel hladinu půl promile alkoholu v krvi a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. Feranec svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy. 
Obdobné pozměňovací návrhy, které však počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, předložili další poslanci v čele s pirátem Lukášem Bartoněm. Sněmovna se k nim však nepřiklonila. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ řekl o těchto návrzích zpravodaj a poslanec ODS Vojtěch Munzar. 
Poslaneckou novelu iniciovali piráti a podepsali ji poslanci i z dalších klubů. V původně předložené podobě měla zrušit pokuty vodákům za plavbu pod vlivem alkoholu. 
Poslanci také při schvalování zákona na návrh Jany Krutákové (STAN) vypustili ze seznamu využitelných vodních cest dolní tok Berounky od 37. kilometru do přístavu Radotín. Podle poslankyně to zabrání projektu splavnění Berounky v tomto úseku. Podle ní jde o mohutný investiční záměr, který by zahrnoval vybagrování dna od Berouna po Radotín, dva nové jezy, deset plavebních komor, zvýšení jezu v Karlštejně nebo vybudování plavebního kanálu v úseku Lipence – Dolní Černošice. Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí hlavní město Praha, dotčené městské části ani dotčené obce ve Středočeském kraji. 
Hospodářský výbor její návrh nepodpořil. Přesto pro něj hlasovalo 127 poslanců. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) již dříve řekl, že jeho úřad s vynětím Berounky nesouhlasí. Podotýkal, že samo zařazení řeky do seznamu neznamená povinnost uskutečnit dané stavební práce. 

Nejedná se o generální pardon pro opilce. Vojtěch Munzar poslanec ODS

Vodáci se budou moct plavit s půl promile alkoholu

Mladá fronta DNES:

Vodáci budou moct vyjet na velkou část řek s půl promile alkoholu v krvi, schválili včera poslanci. V současnosti totiž nesmějí na vodě požít žádný alkohol, jinak jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun. 
Ve hře bylo i jedno promile, ale to nakonec neprošlo. Zákon ještě bude muset potvrdit Senát, který ho případně může upravit. 
Pro změnu pravidel pro vodáky bylo 123 ze 180 přítomných poslanců. Nelíbila se naopak žádnému ze zástupců ČSSD a KDU-ČSL, v ostatních stranách se příznivci popíjení na vodě našli. A poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a SPD ji podpořili bezvýhradně. 
„Hranice půl promile alkoholu je pro toho, kdo vede plavidlo, posádka je bez omezení. Platí to na dopravně nevýznamných cestách, tedy tam, kde není nákladní doprava,“ řekl Pirát LukášBartoň, který o přijetí změny zákona usiloval. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ hájil změnu i poslanec ODS Vojtěch Munzar. 

Pozor na šlapadla 

Možnost vyjet „pod vlivem“ se netýká dolního toku Labe, Vltavy a Moravy. Pokud jde o Vltavu, možnost vyjet s půl promile platí do Českých Budějovic. „Vodáci jezdí pouze do Českých Budějovic,“ uvedl poslanec Bartoň. 
To znamená, že když si lidé třeba v Praze vyjedou na šlapadle, nesmí být opilí, protože jim podle platného zákona i nadále bude hrozit pokuta. Bartoň původně navrhoval, aby vodáci mohli mít nově v krvi až jedno promile alkoholu. Tak benevolentní však většina Sněmovny nebyla. Pravidlo tolerance půl promile se podle přijaté změny zákona doslova týká „vůdce malého plavidla bez vlastního strojního pohonu nepodléhajícího evidenci“, takže se do této tolerance bude muset vejít i zadák na kánoi a v případě raftu jeden z těch, kteří jedou vzadu. 
Dodržování zákona na vodě kromě policistů kontroluje Státní plavební správa, která také vede všechna správní řízení a hříšníky jí k vyřízení předává i policie. Inspektoři se zaměřují zejména na větší motorové lodě, ale občas kontrolují i klasické vodáky na kánoi. 
Poslanci také při schvalování zákona na návrh Jany Krutákové (STAN) vypustili ze seznamu využitelných vodních cest dolní tok Berounky od 37. kilometru do Radotína. Podle poslankyně to zabrání projektu splavnění Berounky v tomto úseku. Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí hlavní město Praha, dotčené městské části ani obce ve Středočeském kraji.

Až stotisícová pokuta pro opilé vodáky se možná stane minulostí

Jana GULDA, moderátorka
Až stotisícová pokuta pro opilé vodáky se možná stane minulostí. Podle novely zákona o vnitrozemské plavbě by mohli plout na některých úsecích řek s alkoholem v krvi úplně bez pokuty. Novelu schválili poslanci. Jen vůdcům malých plavidel by nová pravidla stanovila limit půl promile. 

Lenka JANSOVÁ, redaktorka
Změna by platila jen na řekách, kde není nákladní doprava, říká Lukáš Bartoň z Pirátskéstrany. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Pokud se bavíme o vodácích, tak půl promile de facto znamená střízlivej vodák. 

Lenka JANSOVÁ, redaktorka
Novelu iniciovali Piráti a podepsali ji zákonodárci i z dalších klubů. Nesouhlasí s ní ale šéf zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO. Podle něj půl promile může u někoho výrazně zhoršit reakce a rozhodování. 

Adam VOJTĚCH, ministr zdravotnictví /nestr. za ANO/
Uvidíme, jestli senátoři pojedou na této trošku populistické vlně a nebo nikoliv. 

Lenka JANSOVÁ, redaktorka
Možnost vyplout s alkoholem v krvi se netýká dolního toku Labe, Vltavy a Moravy. Lenka Jansová, Radiožurnál. 

Jana GULDA, moderátorka
A také alkohol na vodě je téma pro publicistiku už za chvíli.

Novela zákona o vnitrozemské plavbě

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Vodáci by mohli plout po některých méně významných úsecích řek a vod s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Vůdci malých plavidel bez vlastního pohonu by se však museli vejít do stanoveného limitu půl promile alkoholu v krvi. Počítá s tím poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou dnes chválila sněmovna a která nyní poputuje do Senátu. Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance z hnutí ANO, který svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy. Obdobné pozměňovací návrhy, které ovšem počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, předložili další poslanci v čele s pirátemLukášem Bartoněm, ty však sněmovna neschválila, právě Lukáše Bartoně nyní vítám v našem vysílání, hezký večer. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Dobrý večer. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Vy jste sněmovnu nakonec nepřesvědčili, že limit by měl být 0,8 promile. Přesto výsledek vnímáte jako úspěch? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Vnímám výsledek jako úspěch, protože i kompromisní pozměňovací návrh na půl promile je lepší než současný stav, kdy je tolerována absolutní nula. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Proč si myslíte, že to je lepší, že je nutné upravovat zákon o vnitrozemské plavbě takovým způsobem, aby mohli vodáci pít alkohol? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Vodáci pijí alkohol již tradičně, bylo to vždy, je tomu tak a bude tomu tak. To pouze zákon o vnitrozemské plavbě nerespektoval současný stav, nerespektoval běžné chování a říkal, že nesmí pít alkohol a dával tam pokuty, takže už jen z toho principu, že lidé, když nepovažují pravidla za důležitá a tak nerespektují ten zákon a vlastně chování vůči zákonu ignorování ho je negativní chování, není to dobré. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Pane poslanče a když říkáte, že vodáci pili, pijí a budou pít alkohol na vodě, tak to má být tedy nějaká záchrana české tradice národní? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Ne, ne, je to standardní chování, vodáci jsou skupina lidí, kteří tráví svou dovolenou na té vodě, ta voda neslouží k tomu, abychom se přepravili z bodu A do bodu B. Je to jen pro to, je to o tom užívat si u vody nebo na vodě svou dovolenou. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
A pít. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Neomezoval bych to, jestli si u toho může dát jedno pivo nebo si dnes nedá žádné pivo. Nemá to smysl a není to společensky negativní, není to společensky špatné na tolik, abychom to zákonem museli represí potírat. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Říkáte, že to není společensky negativní, ale není to nebezpečné povolovat alkohol na řekách. Protože jiný návrh z vašich řad požadoval dokonce až jedno promile. To už je docela silně opilý člověk. A když se mluví o méně významných tocích bez lodní dopravy, tak jezy a nebezpečné šlajsny jsou i na nich. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Ano, jsou. Náš původní návrh se zabýval tím, že zrušíme pokuty za alkohol pro vodáky na vodě úplně bez ohledu na to, jaké promile tam budou mít, protože platí všeobecný zákon. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Já se ptám, jestli to není nebezpečné, jestli to není nebezpečné. To je podle mě důležitá otázka. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Ano, nebezpečné je už jít na vodu, když to budeme brát takhle. Nebezpečné je vyjít z baráku, to znamená, neznamená, že všechno, co není extra bezpečné, že bychom měli zákonem zakazovat nebo pokutovat. Takže je na každém, jak zvládá alkohol, jak stráví svou dovolenou a na kolik si může co dovolit, takže netrestat lidi jen za to, že se napijí, ale míti zákonem stanovené hranice o tom, jak se mohou pod vlivem alkoholu nebo obecně chovat vůči svému okolí. Tak to máme. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Pane Bartoni, vy jste začal mluvit o tom zrušení pokut. Původně jste je chtěli zrušit úplně, to ovšem neprošlo, pokud tomu správně rozumím. Čili co se teď v praxi změní? Bude tam těch 0,5 promile, ale ke kontrolám a pokutám tedy může i nadále docházet. Je to tak? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
V současné době ještě teď platí, že je nulová tolerance pro toho, kdo vede plavidlo i pro člena posádky, to znamená pro hačka i pro zadáka. A my jsme navrhli a sněmovna dnes schválila, že háček bude vyjmut úplně a zadák bude omezen půl promile. Je to kompromisní návrh. My jsme původně právě zamýšleli, že by byli úplně vyjmuti oba dva, a to jen z toho důvodu, že máme obecné zákony, které definují, jak se můžeme chovat, jaké máme obecná pravidla. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Promiňte, ještě že vám, máme málo času, tak promiňte, že vám skáču do řeči. Ještě jedna věc, jak jste mluvil o háčku a zadákovi, tak plavidla, to jsou také velké čluny, které také nemají pohon. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Jedná se o malá plavidla. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Ale člun, do kterého se vejdou třeba čtyři lidé, ty by tam nebyly? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Člun, do kterého se vejdou čtyři lidé, bezmotorový, musel by být bezmotorový. Nesměl by podléhat registru. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Já rozumím, já to znám ze Sázavy, ale zajímá mě, když tedy norma řeší alkohol pouze u vůdce plavidla, tak nebude se moci v lodi v případě potřeby opilí vůdce ozvat, že vůdce není například, všichni ostatní budou opilí jak zákon káže? 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Tak to je i v současnosti. To plavidlo vždycky musí někdo vést. Někdo musí řídit, je to obdobné jako v automobile. Vždycky máme jednoho řidiče a pak máme posádku vozidla, tak i v té lodi je někdo, kdo řídí, ten je zodpovědný za celé to plavidlo a pak tam máme ty ostatní. A teď jde o to, jestli se podílejí na plavbě nebo ne. Pokud se na plavbě nepodíleli i dnes, tak se na ně ta nulová tolerance alkoholu vůbec nevztahovala. 

Lucie VOPÁLENSKÁ, moderátorka
Říká poslanec za Piráty Lukáš Bartoň. Moc se omlouvám, děkujeme a mějte se hezky, na slyšenou. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Nashledanou.

Konec obav z pokut. Vodáci mohou na řekách opět pít alkohol, schválila sněmovna

aktualne.cz:

Vodáci opět budou smět plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty, alespoň po některých úsecích řek a vod. Výjimkou zůstanou takzvané dopravně významné vodní cesty, které však nepatří mezi vodácky populární destinace. Dosud za sjíždění řeky v opilosti hrozila až pětitisícová pokuta a zákaz splouvání řek. Se zmírněním pravidel počítá poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou ve středu schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. 

Novinkou také bude, že pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu, která nepodléhají evidenci, má platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Vztahovat se bude ale jen na některé vodní toky, na těch významných bude i nadále platit nulová tolerance. 
Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance (ANO), který počítá právě s půl promile v krvi u vůdců plavidel a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. Feranec svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy. 
Obdobné pozměňovací návrhy, které počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, pak předložili další poslanci v čele s pirátem Lukášem Bartoněm. Sněmovna se k nim však nepřiklonila. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ řekl o návrzích zpravodaj a poslanec ODS Vojtěch Munzar. 
Tolerance alkoholu, jak ji schválila sněmovna, však bude platit jen na některých vodách. Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. Seznam dopravně významných vodních cest je součástí přílohy zákona o vnitrozemské plavbě. 
Poslaneckou novelu iniciovali piráti a podepsali ji poslanci i z dalších klubů. V původně předložené podobě měla zrušit pokuty vodákům za plavbu pod vlivem alkoholu. 

Konec „sucha“ na vodě. Vodáci se mohou na některých úsecích řek napít i alkoholu

echo24:

Vodáci mohou slavit. Sněmovna schválila návrh novely zákona, který dovoluje na některých úsecích řek a vod plout s alkoholem v krvi ve výši půl promile. Piráti dokonce navrhovali, aby se hranice zvýšila na 0,8 promile. To však dolní komorou parlamentu neprošlo. Výjimka se bude vztahovat na úseky, kudy nepluje lodní doprava. 

Změnu zákona nyní musí ještě odsouhlasit Senát, předpokládá se však, že by v horní komoře mohl návrh získat podporu. Už dříve totiž senátoři navrhli, aby se zavedla tolerance alkoholu u cyklistů. „Schválení novely považuji za krok správným směrem – snižuje poněkud přehnanou represi ze strany státu vůči vodákům a podporuje svobodné rozhodování jednotlivce. Lidé již nebudou trestáni vysokými pokutami za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují,“ řekl předkladatel návrhu Pirát Lukáš Bartoň. 
Sněmovna podpořila návrhu poslance Milana Ferance, který navrhl kompromisní hranici půl promile. Zákonodárce z hnutí ANO svůj návrh zdůvodnil tím, že svou předlohu konzultoval s ministerstvem dopravy. Resort Dana Ťoka se přitom k prolomení hranice alkoholu stavěl odmítavě. Pirátskou novelu navíc vláda v minulém roce odmítla. Pro toleranci alkoholu zvedlo ruku 123 ze 180 přítomných poslanců. 
Tolerance alkoholu, jak ji schválili zákonodárci, bude platit jen na některých vodách. Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. Alkohol si tak vodáci mohou dát například na povodí Vltavy do Českých Budějovic. Od Jihočeského města do Prahy však platí zákaz a pokuta až do 100 tisíc korun. 
Senátoři už v minulosti navrhli podobnou úlevu pro cyklisty. Novela horní komory parlamentu počítá s tím, že cyklisté na cyklostezkách by mohli vyjet s alkoholem v krvi také vy výši půl promile. To odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína či dvěma destistupňovým pivům. Senátoři se u novely inspirovali u příkladů Německa či Rakouska. Vláda k návrhu zaujala v prosinci neutrální stanovisko.

Poslanci zlegalizovali běžnou praxi, vodáci si mohou dát jedno pivo bez hrozby trestu

Poslanci zrušili pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu do 0,5 promile. Doposud mohli vodáci za požití alkoholu dostat pokutu až 100 tisíc korun. Předkladatelé návrhu kritizovali především to, že současný stav je nesmyslný, protože je v podstatě nevymahatelný a vodáci sami ho nerespektují. 

Novelu zákona o vnitrozemské plavbě ve Sněmovně podpořilo 123 poslanců. Proti jich bylo 42. Novelu zákona o vnitrozemské plavbě předložili Piráti. Povoluje vodákům, aby mohli plout na některých řekách s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. 
Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň argumentoval tím, že alkohol požívá 80 procent vodáků, a je proto zjevné, že represivní politika problém neřeší, ačkoli je možné ukládat pokuty. 
„Nepočítali jsme původně s žádným omezením. Jsme spíše toho názoru býti co nejvíc benevolentní, ale uvítáme jakýkoliv kompromis, který drakonické pokuty za nulovou toleranci eliminuje,” řekl na plénu Sněmovny poslanec za Piráty Lukáš Bartoň. 
Piráti byli původně pro úplné zrušení toleranční hranice. Ve Sněmovně nakonec prošla kompromisní varianta, kdy nebudou vodáci pokutováni do 0,5 promile alkoholu v krvi. 
„Pokud budeme mít zákony, které nebudou odpovídat realitě, tak tím sami budeme ponižovat legislativní proces,” uvedl ve Sněmovně poslanec za ODS Vojtěch Munzar a dodal, že jde o rekreační a volnočasovou aktivitu. 
Novela zákona se ale netýká dopravně významných toků, z nich poslanci vyjmuli Berounku. „Na dopravně významných cestách zůstává dál nulová tolerance,” uvedl poslanec za ANO Milan Feranec. 

Dobrá zpráva pro vodáky. Jedno pivo si už budou moci dát bez pokuty

denik.cz:

Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila návrh Pirátů na změnu zákona o vnitrozemské plavbě. Ten podle nich totiž dekriminalizoval pití alkoholu u vodáků. 

Lidé tak už od příští sezony nebudou stíhaní za to, že požili alkohol i v momentě, kdy nikoho dalšího neohrožují. Respektovat však budou muset i nadále horní hranici půl promile alkoholu v krvi pro vůdce malých plavidel. 
„Schválení novely považuji za krok správným směrem. Snižuje poněkud přehnanou represi ze strany státu vůči vodákům a podporuje svobodné rozhodování jednotlivce, uvedl předkladatel návrhu Lukáš Bartoň (Pitáti). 
Lidé by však měli mít na paměti, že novela nezbavuje vodáky povinnosti dodržovat zákony, které se plavby týkají. Policie nebo Státní plavební správa tak i nadále může zakázat plavbu člověku, který je pod vlivem alkoholu. 
I nadále také zůstávají v platnosti ustanovení o dalších předpisech. Například trestní zákoník, který hovoří o ohrožení ostatních osobou, která je vlivem alkoholu nezpůsobilá ovládat plavidlo. 
Autor: Redakce

Sněmovna schválila toleranci pití alkoholu při splouvání řek

Seznam.cz:

Poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě se vztahuje na méně významné vodní toky. Pro vůdce malých nemotorových vozidel má platit tolerance 0,5 promile alkoholu v krvi. Policie bude i nadále moci zakázat plavbu opilým osobám. 

Na významných tocích bude i nadále platit nulová tolerance. Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance (ANO), který dovoluje vůdcům plavidel hladinu půl promile alkoholu v krvi a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. Feranec svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy. 
Obdobné pozměňovací návrhy, které počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, předložili další poslanci v čele s Pirátem Lukášem Bartoněm. Sněmovna se k nim však nepřiklonila. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“řekl o návrzích zpravodaj a poslanec ODS Vojtěch Munzar. 
Tolerance alkoholu, jak ji schválila Sněmovna, bude platit jen na některých vodách. Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. 
Poslaneckou novelu iniciovali Piráti a podepsali ji poslanci i z dalších klubů. V původně předložené podobě měla zrušit pokuty vodákům za plavbu pod vlivem alkoholu. 
„Schválení novely považuji za krok správným směrem. Snižuje poněkud přehnanou represi ze strany státu vůči vodákům a podporuje svobodné rozhodování jednotlivce. Lidé již nebudou trestáni vysokými pokutami za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují,“ uvedl předkladatel návrhu Pirát Lukáš Bartoň. 

Poslanci odmítli splavnění Berounky pro velké lodě 
Poslanci také při schvalování zákona na návrh Jany Krutákové (STAN) vypustili ze seznamu využitelných vodních cest dolní tok Berounky od 37. kilometru do přístavu Radotín. Podle poslankyně to zabrání projektu splavnění Berounky v tomto úseku. Ze zpracovaného generelu, který vypracovalo ministerstvo dopravy, podle ní vyplývá, že jde o mohutný investiční záměr, který by zahrnoval vybagrování dna od Berouna po Radotín, dva nové jezy, deset plavebních komor, zvýšení jezu v Karlštejně nebo vybudování plavebního kanálu v úseku Lipence – Dolní Černošice. Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí hlavní město Praha, dotčené městské části ani dotčené obce ve Středočeském kraji. 
Hospodářský výbor její návrh nepodpořil. Přesto pro něj hlasovalo 127 poslanců. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) již dříve řekl, že jeho úřad s vynětím Berounky nesouhlasí. Podotýkal, že samo zařazení řeky do seznamu neznamená povinnost uskutečnit dané stavební práce. 

Duel: Vodáci versus poslanci. Má stát povolit alkohol na řekách? (Video: Seznam.cz).

Premiér Andrej Babiš Bruntál nepotěšil

bruntalsky.denik.cz:

Bruntál usiloval o to, stát se sídlem Národní sportovní agentury. Návrh na zřízení nového státního úřadu ale nevyšel. 

/ Foto: Deník / Martin Divíšek 
Podle záměru české vlády má dojít k novele zákona o podpoře sportu. Oblast sport už nemá patřit pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ale má nově spadat pod novou vládní instituci pro sport – pod Národní sportovní agenturu. To má zvýšit transparentnost přidělovaných dotací i jejich kontrolu. Zaměstnat má na osmdesát lidí. 
O to stát se domovským sídlem nového státního úřadu se snažilo město Bruntál, ale také Ostrava či Žďár nad Sázavou. Bruntál navrhoval poslanec Pirátů Lukáš Bartoň, aby se pozdvihla úroveň nejchudšího okresu s nízkými platy. Zdá se, že všechna města přijdou zkrátka a na své si zase přijde Praha. Vyplývá to alespoň z reakce předsedy vlády Andreje Babiše. 
„Městští radní byli ve středu 20. února seznámeni s odpovědí premiéra Andreje Babiše ve věci diskutovaného zřízení Národní sportovní agentury v Bruntále. Předseda vlády v něm reagoval na žádost starosty Bruntálu, aby podpořil umístění agentury do Bruntálu, jak navrhoval jeden z pozměňovacích návrhů a jak zaznívalo v diskusích v rámci jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ informoval mluvčí města Bruntálu Jiří Ondrášek. 
Důvodem jsou pražští úředníci, kteří mají přejít z ministerstva školství do chystané sportovní agentury. „Premiér ve svém stanovisku umístění agentury mimo Prahu nepodpořil, a to zejména s ohledem na personální zajištění, kdy se předpokládá převedení stávajících třiceti zaměstnanců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy do organizační struktury Národní sportovní agentury,“ vysvětlil Jiří Ondrášek.

Ministerstvo chce, ať je maturita z matematiky za tři roky povinná. Každý čtvrtý z ní propadne

seznamzpravy.cz

Novela školského zákona počítá také s tím, že slohy budou opět hodnotit zástupci školy, kam studenti chodí.

Ministerstvo školství dokončilo návrh zákona, který změní podmínky při maturitních zkouškách. 
Novela počítá s tím, že by studenti za tři roky na jaře nově maturovali povinně z matematiky. V současné době si mohou matematiku zvolit jako druhý předmět – vedle cizího jazyka. 
A ti, kteří si ji dnes vyberou, nejsou příliš úspěšní. Třeba v loňském roce propadl téměř každý čtvrtý student. A dalších skoro pětadvacet procent z ní dostalo čtyřku. 
V návrhu školského zákona, který Seznam získal a který je v současné době v přípomínkovém řízení, ministerstvo uvádí, že chce, ať od jara 2022 studenti maturují ze tří předmětů: češtiny, cizího jazyka a právě matematiky. 
Ministr školství Robert Plaga (ANO) přitom už dříve například v České televizi uvedl, že budou chtít ještě diskutovat o obsahu maturity z matematiky. Budou řešit třeba to, zda nenastavit dvě úrovně obtížnosti. Podle Plagy je navíc potřeba změnit i samotnou výuku matematiky. 
Již o rok dříve měla být původně povinná matematika při maturitní zkoušce pro žáky gymnázií. Ministerstvo školství ale nakonec od tohoto záměru upustilo. Změna se dotkne vše škol najednou. 
„Tím by nevznikl jeden ‚přechodový‘rok, ve kterém by všichni žáci museli konat povinně zkoušku z cizího jazyka bez možnosti volby matematiky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. 
Výjimkou budou jen umělecké, zdravotnické a sociální obory, jejíž studenti budou dál skládat maturitní zkoušky ze dvou předmětů. „A to z českého jazyka a literatury a cizího jazyka,“ uvedlo ministerstvo školství v návrhu zákona. 
Už od roku 2021 by však mělo dojít k další změně. Podle návrhu budou slohy vyjmuty ze státních maturit a opět je budou hodnotit školy. 
„Reaguje se tak mimo jiné na kritiku části laické i odborné veřejnosti, že písemné práce jsou hodnoceny anonymně bez znalosti specifik písemného projevu dotyčného žáka v průběhu středního vzdělávání,“ zdůvodňuje ministerstvo školství. 
Tuto změnu přitom podporují i opoziční poslanci. Například Petr Gazdík (STAN), který je zároveň členem sněmovního školského výboru. 
„Převedení písemných prací opět do gesce škol je velmi rozumné a výrazně efektivnější. Znám případ studenta, který byl vynikající, ale z písemné práce dostal čtyřku. Dnes studuje žurnalistiku. Z toho je vidět, že něco bylo špatně,“ uvedl Gazdík. 
Podobný názor má také další poslanec ze školského výboru Lukáš Bartoň (Piráti). Nesouhlasí ale s tím, aby byla matematika povinná. 
„Nejen vzhledem k alarmujícím výsledkům zkoušky z matematiky jako nepovinného předmětu považujeme její zařazení mezi povinné předměty při současné náročnosti za špatný krok,“ prohlásil Bartoň. 
Podle Lednové jsou však obě změny v maturitách jsou ve stádiu přípravy novely zákona. A kdyby se jím měla zabývat vláda, není v současné době ještě jasné. 

Na jaře roku 2022 by měla mít maturita z matematiky povinná.. 
Děti nemusí rozumět matematice, ale vzorečkům, říká odborník. (Video: Prokop Vodrážka, Seznam.cz). 
Duel: Nezvládnutá maturita z matematiky. (Video: Markéta Bidrmanová, Seznam.cz)

Programové vykrádačky. Hnutí ANO nepřestává hledat témata u opozice

echo24.cz:

Vláda v čele s hnutím ANO se nepřestává inspirovat v programech ostatních politických stran. Větší praxi opisování zavedl Andrej Babiš už během své první vlády v demisi, kdy se rozhodl vzít budoucímu koaličnímu partnerovi ČSSD nápad s levnějšími jízdenkami pro studenty a seniory. Naposledy se předseda vlády nechal inspirovat u novely zákona o elektronických komunikacích, na které pracovala Pirátská strana. Její šéf Ivan Bartoš pak označil Babiše za „obyčejnou čórku, neboť ještě minulej tejden nevěděl, která bije“. 

Vykrádání bodů z jednotlivých programů politické konkurence začal Andrej Babiš ve velkém prosazovat po sněmovních volbách před dvěma lety. Poslancům z hnutí Starostů a nezávislých vláda v demisi zamítla snahu, aby klienti směnáren mohli odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Předkladatel novely Vít Rakušan se dvakrát neúspěšně pokusil návrh přes vládu protlačit. Hnutí ANO pak představilo vlastní novelu, která měla stejné výhody pro okradené klienty směnáren. 
Podobně vláda postupovala u návrhu Pirátů, kteří požadovali zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. „Můj osobní názor je, že je z vyjádření pana premiéra v demisi znát, že dané téma se mu líbí a rád by to byl on, kdo to svým návrhem vodákům a dalším umožní. Jeho vyjádření ohledně moc velké svobody při pití nepovažuji za relevantní, protože náš poslanecký návrh vyjímá vodáky z paragrafu o přestupcích, tedy z nulové tolerance,“ uvedl tehdy pro deník Echo24 pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Babiš poté uvedl, že chce řešit celý problém komplexně a zařadit do zákona také cyklisty a lyžaře. 
Piráti také představili nominační zákon, který by měl zprůhlednit proces výběru lidí do správních a kontrolních orgánů státních či polostátních společností. Překvapivě ale svůj návrh zákona předložilo i hnutí ANO, které předtím vytrvale tvrdilo, že zákon nepotřebuje a nikdo ho nechce. 
Vládní hnutí se však zaměřilo i na pravicovější část opozice. „Dobrý příklad, který je starý čtrnáct dní, je jeden z rozhovorů s Andrejem Babišem o tom, že chce vyšší důchody. Přesně to jsme navrhovali opakovaně, když jsme byli ve vládě. V roce 2014 jsme chtěli penzisty zohlednit v rámci zásluhovosti. Také jsme navrhovali, že čím více dětí, tím vyšší důchod. Byl to Andrej Babiš, který to odmítl. Podruhé jsme to neúspěšně navrhovali v loňském roce v rámci daňového balíčku. Po třech měsících, kdy dokončil saturaci levicových voličů, to najednou vytáhl,“ řekl pro Echo24 poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). 
Podobně se vláda v čele s ANO vyjádřila k zvýšení příplatků pro třídní učitele a pedagogy za specializované činnosti v rámci novely zákoníku práce. Novelu iniciovali lidovci a vláda nejprve dala k návrhu neutrální stanovisko. Dokument tak v minulém roce dorazil do sněmovny. Od té doby se však na program schůze návrh nedostal, dokud nepřišel Andrej Babiš s podobnou variantou. Ta by se však dostala do zákona o pedagogických pracovnících. 

ANO řeší vlastní stavební novelu 
Přes nevoli hnutí narazil také návrh poslanců Starostů a nezávislých, kteří chtěli aby se posuzování stavebních záměrů s územním plánem vrátilo z úřadů obcí s rozšířenou působností na stavební úřady v jednotlivých obcích. Poslanci STAN svým návrhem chtěli urychlit stavební řízení, vláda s ním ale vyslovila nesouhlas. Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová tehdy uvedla, že pro urychlení výstavby dopravní infrastruktury vznese hnutí ANO vlastní pozměňovací návrh. 
Podobnou novelu předkládala i TOP 09, kterou vláda odmítla ve středu. Novela stavebního zákona by také obsahovala fikci souhlasu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová uvedla, že poslanecký návrh by vytvořil komplikace a že svůj návrh představí na jaře. Hnutí ANO se u TOP 09 inspirovalo i u státních dluhopisů či snižování státních zaměstnanců. Ministryně financí chce propouštěním ušetřit, aby se podařilo naplnit státní rozpočet. 
Premiér Andrej Babiš také v minulosti navrhoval oprášení jednotného inkasního místa, které se rozhodl zrušit. Výhodu pro podnikatele prosadil tehdejší ministra financí Miroslav Kalousek, kterého nemůže Andrej Babiš vystát. „Provedení jednoho inkasního místa v podání ministrů TOP 09 bylo špatné, nedotažené a podle zjištění NKÚ i mimořádně problematické, neboť při jeho přípravách docházelo k porušování rozpočtové kázně,” řekl ke svému záměru Babiš. 

Zrušení superhrubé mzdy až za dva roky 
Čerstvě se hnutí ANO zaměřilo také na nejsilnější opoziční stranu ODS. Hnutí po své ideové konferenci navrhlo zavedení jednotné paušální daně pro malé živnostníky. Občanská demokratická strana zareagovala tím, že se Andrej Babiš po pěti letech probral a začal cílit na podnikatele. „Tento krok však nestačí. Živnostníky trápí mnoho problémů od složitého právního i daňového systému,až po likvidační pokuty za chyby a opomenutí. Navrhujeme 19 konkrétních opatření na podporu živnostníků a vyzýváme hnutí ANO, aby je v rámci jejich nově objeveného zájmu o živnostníky podpořilo,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 
Jedním z návrhů ODS a TOP 09 je také zrušení superhrubé mzdy, kterou chce Andrej Babiš zrušit. Slibuje to však už však od svého působení na ministerstvu financí. „ODS vlastně navrhuje zavést to, co v roce 2006. Když vyhrála volby a slíbila čtyřem milionům zaměstnanců, že bude rovná daň patnáct procent, tak potom zjistili, že rozpočtově to není možné. Tak je vlastně podvedli a navýšili základ odvodu. Tím vznikla takzvaná superhrubá mzda, což je samozřejmě podvod na voliče, protože fakticky ta sazba je 20,1 procenta,“ řekl Andrej Babiš. 
I přes údajný podvod na voliče však superhrubá mzda vydrží minimálně do roku 2021. Podle Babiše je v současné době „rozpočet napjatý“ a nepřiteklo by tak do něj 22 miliard.

Zmatek a znechucení. Co studenti mají z tahanic o konečnou podobu maturit

iDnes.cz:

V prvním a druhém ročníku na středních školách jsou dnes studenti, na nichž si chce stát poprvé odzkoušet největší maturitní experiment od zavedení státní zkoušky. Právě oni si jako první vyzkoušejí, jaké to je povinně maturovat ze tří předmětů, včetně obávané matematiky. 

Jejich o rok starší spolužáci si ještě budou moci vybrat. Vedle toho v přímém přenosu sledují debatu o tom, jaké další změny by se jich ještě mohly týkat, včetně názorů, že povinná matematika by se měla zrušit úplně. 
Ministr Robert Plaga (ANO) sliboval už od minulého léta, kdy kvůli chybám v zadáních maturitních a přijímacích testů odvolal tehdejšího ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), že otevře velkou diskusi o tom, jak mají maturity do budoucna vypadat. 
„Diskuse probíhala celý podzim, a to jak na odborné, tak na politické úrovni. Konkrétním výstupem je záměr MŠMT vrátit písemnou část státních maturit, tedy sloh, zpět do škol a na centrální úrovni ponechat pouze didaktické testy,“ odpovědělo tiskové oddělení na dotaz MF DNES, kdy bude avizovaná diskuse zahájena. Jejím výsledkem je prý návrh zákona, který ministr Plaga hodlá představit do konce února. 
Vedle toho chce také o rok odsunout zavedení povinné maturity ze tří předmětů pro gymnázia a lycea ze školního roku 2020/21 na rok 2021/2022, kdy mají podle nových pravidel poprvé maturovat studenti středních odborných škol – s výjimkou oborů uměleckých, zdravotnických a pedagogických, kterých se nic z toho netýká. Rodiče studentů druhého ročníku gymnázií tak možná ušetří na maturitním doučování. „Nastavení ideální formy a obsahu maturit je kontinuální proces,“ odpovídá tisková mluvčí Aneta Lednová na otázku, kdy se navrhované změny uskuteční.
Co vlastně bude? 
Elišce je šestnáct let. Ve druhém ročníku na gymnáziu teď netrpělivě čeká, jak bude za dva a čtvrt roku vypadat maturita. „Zajímá mě hlavně, jestli budu povinně maturovat z matematiky. Bylo by fajn vědět na sto procent, co mě čeká, není to až tak dlouhá doba,“ říká studentka. 
liška možná bude, ale možná také nebude maturovat povinně z matematiky. Její sloh bude hodnotit její učitel češtiny. Zřejmě. Z cizího jazyka možná bude psát jen test. Nebo bude součástí zkoušky tak jako dnes i poslech a psaní vlastního textu. To vše se teprve uvidí. 
Hned poté, co ministr Plaga na základě široké diskuse s odborníky vyjádřil záměr omezit státní maturitu na didaktické testy, poslala asociace AMATE, která sdružuje učitele cizích jazyků, otevřený dopis ministrovi školství, ve kterém žádá, aby byla současná podoba maturity z cizího jazyka, která kromě testu má i ústní a písemnou část, zachována. 
„Je také prokázáno, že forma a obsah závěrečných zkoušek ovlivňují výuku,“ píše se v tomto dopise. Členové sdružení se obávají, že by při výuce dostaly na frak jazykové dovednosti, které se didaktickým testem ověřit nedají – tedy mluvený a písemný projev. 
Méně oborů s maturitou 
Avšak největší otázkou je pro dnešní studenty matematika. V současnosti z ní propadá každý čtvrtý z těch, kdo dají zkoušce z matematiky přednost před zkouškou z cizího jazyka. Není tedy divu, že počet studentů, kteří se k maturitě z matematiky hlásí, od zavedení státní zkoušky neustále klesá. 
Nově přišel výbor Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) s návrhem, že by se úspěšnost u maturit zvýšila, kdyby se srovnal počet hodin matematiky s počtem hodin českého a cizího jazyka. Ministerstvo na to zatím nemá jasný názor. 
Pomohlo by okamžité zvýšení počtu hodin letošním prvákům k tomu, aby z matematiky nepropadali? „Samozřejmě to nestačí, je třeba se zabývat také obsahem a programem hodin matematiky a rovněž připraveností učitelů na nová témata,“ upozorňuje předsedkyně Jednoty Alena Šolcová. 
Fakt, že studenti z matematiky propadají, ale jako problém nevidí. „Současná maturita není obtížná, měla by ji zvládnout většina studentů končících střední školu. Nejde o to, že pětina neuspěje, ale že 80 procent uspěje. Přece nechceme, aby uspěli všichni. To by byla pro každou zkoušku špatná zpráva, tak by neměla žádnou hodnotu,“ říká Šolcová. K představě ministra Plagy o tom, že by maturita měla ověřovat minimální znalosti, je spíše skeptická. 
„Každý z nás si představuje zmíněné minimum jinak,“ říká s tím, že maturita by jako test minimálních znalostí koncipována být neměla, spíše by se měl omezit počet oborů, zakončených maturitou. 
Ne povinné matematice 
Na tom, jak má maturita vypadat a jestli má být její součástí i povinná maturita z matematiky, se neshodnou ani zákonodárci, kteří o její podobě rozhodují. Zrušení centrálního hodnocení slohů považují za krok správným směrem největší opoziční strany, tedy ODS i Piráti, obě to ale považují za dílčí úpravu, nikoli za definitivní řešení. 
Povinná matematika? „S něčím takovým absolutně nesouhlasíme. Vzhledem k vysoké neúspěšnosti žáků v didaktických testech z matematiky považujeme zavedení povinné zkoušky za vysoce rizikové,“ říká pirát Lukáš Bartoň, který je za třetí nejsilnější opoziční stranu členem školského výboru Poslanecké sněmovny. 
„Minimálně výraznější odklad by prospěl, ministr Plaga by však musel konat razantně a rychle,“ říká Martin Baxa (ODS) s tím, že zavedení maturity ze tří předmětů za dobrý krok za současné situace nepovažuje. „Spíše potřebujeme podpořit dobré učitele matematiky a nadchnout pro ni více studentů a to se tím, že z ní uděláme povinný maturitní předmět, nestane,“ tvrdí poslanec, který má zkušenost středoškolského učitele.

Žďár stojí o Národní sportovní agenturu, zájemců o nový úřad je ale víc

iDnes, Mladá fronta Dnes, regionyimpuls.cz, 24zpravy.com

Národní sportovní agentura (NSA), jejíž vznik připravuje vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, by mohla sídlit ve Žďáře nad Sázavou. O nový státní úřad, který má od letošního července řídit státní politiku v oblasti sportu, však usiluje i Bruntál nebo Ostrava. 

Vznik Národní sportovní agentura (NSA), která by mohla sídlit ve Žďáře nad Sázavou, připravuje vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. 
Dvacetitisícové okresní město z Vysočiny je ve hře jako jedno ze čtyř sídel. V původním návrhu novely zákona je sice uvedená Praha, ale poslanci předložili mezi dvěma desítkami pozměňovacích návrhů i ty na změnu sídla. 
Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň navrhl Bruntál coby statisticky nejchudší okres, bývalý skokan na lyžích a nyní poslanec ODS Jakub Janda bojuje za Ostravu a žďárský poslanec a radní Radek Zlesák (ANO) prosazuje čtvrté největší město na Vysočině. 
„Pokud neprojde Bruntál ani Ostrava, bude se hlasovat o Žďáru. Když neprojde ani ten, zůstane sídlo v Praze,“ vysvětluje postup Zlesák. 
Zatímco na procesních věcech panuje podle něj ve vládní koalici shoda, o sídlo agentury se zřejmě strhne boj. „Přicházím s myšlenkou decentralizace státní správy, to samé chtějí další poslanci,“ míní. 
Proč byl měl dostat přednost Žďár? 
„Je ve středu republiky s dobrou dostupností od obou největších měst. Jako bývalé okresní město jsme přišli o mnoho úřadů, ale také o regionální zastoupení bank či firem. Chybí nám tu pracovní místa s vyšší přidanou hodnotou,“ zdůvodňuje svoji snahu poslanec. 
Agentura podle návrhu zaměstná v první fázi šedesát lidí. „Jde o vysoce kvalifikovaná místa,“ poznamenal Zlesák. Třicet lidí však bude vyčleněno z ministerstva školství. 
Poslanec vytipoval budovu 
Svůj návrh Zlesák opírá také o to, že nebude problém s umístěním nového úřadu. Pro NSA má vytipovanou budovu patřící státu. 
„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) má ve Žďáře poloprázdnou budovu v Komenského ulici za městským úřadem, nebylo by nutné nic pronajímat,“ argumentuje.
S ÚZSVM o možném umístění agentury do Žďáru však podle jeho mluvčího zatím nikdo nejednal. 
„Velkou administrativní budovu ÚZSVM převzal v polovině roku 2017 jako nepotřebný majetek od úřadu práce. V současnosti jsou v budově umístěni zaměstnanci několika organizačních složek státu,“ reagoval mluvčí úřadu Radek Ležatka. 
Budovu využívají celníci, probační a mediační služba a památkáři, přesto je tam aktuálně volná kancelářská plocha o výměře 1 146 metrů čtverečních. 
Loni se podle mluvčího uskutečnilo několik jednání o hospodárnějším rozmístění státních institucí na území města, výhledově se počítá s větším obsazením budovy. „Ovšem před plánovaným umístěním by bylo třeba provést rekonstrukci budovy,“ doplnil. 
A jak velké jsou šance Žďáru na získání agentury? 
Zatímco Moravskoslezský kraj zastupuje ve Sněmovně 22 poslanců, Vysočinu pouze deset. A ne všichni budou bezvýhradně hlasovat pro Žďár. 
„Bruntál jsme vybrali hlavně proto, že to je okres s nejnižším průměrným platem. Nicméně podpořím Zlesákův návrh na sídlo ve Žďáru, neprojde-li ten náš. Jádrem agentury je elektronický rejstřík a není tedy žádný důvod, aby sídlo bylo v Praze,“ řekl poslanec opozičních Pirátů Jan Pošvář, který žije v Havlíčkově Brodě. 
Němcová je proti agentuře 
Poslankyně opoziční ODS Miroslava Němcová má problém s agenturou jako takovou. 
„Nebudu podporovat žádný návrh, který má zřizovat novou agenturu pro pár sportovních lobbistů. Při správném řízení a reorganizaci to může dělat i nadále ministerstvo školství,“ míní poslankyně. „Jestli má agentura sídlit ve Žďáře, je podružné. Jde o princip, jestli tento úřad vůbec potřebujeme. Já to považuji za maření peněz daňových poplatníků,“ kritizuje. 
Zlesák bude mít pro Žďár podporu i některých dalších kolegů z hnutí ANO, nejen z Vysočiny. „Samozřejmě předpokládám, že kolegové z Moravskoslezského kraje budou prosazovat svoje města,“ dodává. 
Větší šanci svému návrhu dává Zlesák ve chvíli, kdy neprojdou první dva pozměňovací návrhy. 
O vzniku nového úřadu, který bude mimo jiné rozdělovat a kontrolovat dotace pro sportovní svazy a kluby místo ministerstva školství, by mělo být jasno na přelomu března a dubna. 
NSA podle návrhu letos ve zbytku roku zatíží státní rozpočet částkou 65 milionů, v příštím roce pak návrh počítá s výdaji ve výši 99 milionů. Právě to vadí některým kritikům, kteří mluví o zbytečných výdajích navíc. 
Nově vznikající agentura má být ústředním správním úřadem ve věcech sportu, turistiky a sportovní reprezentace státu. Měla by vydávat také například antidopingový program.

Podpora tuzemského výzkumu a vývoje

ČT1, Události:

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Premiér Babiš plánuje zásadním způsobem zvýšit podporu výzkumu a vývoje. Inovační strategie naší země do roku 2030 počítá s každoročním růstem výdajů z rozpočtu. Novým povinným předmětem na druhém stupni základních škol má být technika. Podle plánu se má Česko z často označovaného názvu montovna Evropy, změnit v zemi, kde se budou realizovat finální výrobky. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Proměnit poušť v oázu, to dokáže systém, který vyvinuli čeští vědci. Představí ho na Světové vystavě Expo 2020 v Dubaji. Technologie například umožní pěstovat rostliny v těchto vyprahlých a nehostinných lokalitách. Zařízení vodu vyrábí ze vzduchu. 

redaktorka
Vy tady simulujete tedy přímo ty podmínky, které jsou v poušti? 

Tomáš MATUŠKA, vedoucí oddělení energetických systémů budov, ČVUT UCEEB
Ano, v této komoře simulujeme podmínky od suché, horké pouště až po vlhké pobřeží Dubaje. 

redaktorka
Kolik je tady teď stupňů? 

Tomáš MATUŠKA, vedoucí oddělení energetických systémů budov, ČVUT UCEEB
Teď je tady zhruba 35 stupňů. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Podobné úspěšné projekty přitom podle premiéra často vědci, nebo firmy prodávají do zahraniční. Plán inovační strategie počítá se změnou, slibné nápady mají zůstat v Česku a prodávat se mají až finální výrobky. 

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/
Tím hlavně změníme charakter našeho hospodářství, chceme hlavně realizovat finální produkci, chceme vytvářet přidanou hodnotu u nás doma a bude to znamenat pro naše lidi, pro občany, vyšší mzdy, vyšší ziskovost pro firmy. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Výdaje ze státního rozpočtu na vědu od roku 2015 rostou. Z 27 miliard na 36 v letošním roce a ještě o 1,5 miliardy více pro rok 2020. 

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace
Splnili jsme plán na 98 %, což je do určité míry unikum, protože vlastně to, co jsme naplánovali, se skutečně spotřebovalo, což s ohledem na to, že se musí vysoutěžit ty projekty, není vůbec jednoduché a jenom za minulý rok ten předcházející rok 2017 až 2018 zbyly ve nespotřebovaných výdejích 2 miliardy korun. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Peníze mají růst i do budoucna. Materiál slibuje v roce 2025 podíl výdajů 2,5 % HDP, teď je to 1,8., 60 % přispívají podnikatelé a 40 % vláda a evropské zdroje. 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/
Když se podíváme na to, co jde z veřejných zdrojů, ať už z národních zdrojů nebo Evropy, tak tam vidíme pokles ve vztahu k HDP a to je prostě špatná zpráva pro Českou republiku, pro její budoucnost, pro výzkum a samozřejmě i pro inovace. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Nová strategie vlády pro vědu a výzkum počítá i se zavedením nového předmětu. Na druhém stupni by se žáci měli učit předmět zvaný technika. 

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/
I když na začátku jednání se pan Plaga tomu bránil, ale určitě to dáme do veřejné diskuse, že si myslíme, že by měl být povinný, že by měl být jednu hodinu týdně. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Určitě bych uvítal, kdyby základní školy byly vybavené 3D tiskárnami, studenti by se na nich učili a bylo by to modernější technické vyučování. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Součástí inovační strategie je i systém nepřímé podpory firem slevami na daních. Teď jde skoro o 2,5 miliardy korun. Jednodušší administrativa, která se právě schvaluje, má podíl zdvojnásobit. Redakce a Vladimír Keblúšek, Česká televize.

Volební sněm ANO bude řešit i pozice ministrů

TV Nova:

Reynolds KORANTENG, moderátor
Na víkendovém volebním sněmu hnutí ANO by se mohl rozhodnout o osudu ministrů, pod kterými se údajně houpe křeslo. 

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a šéf resortu školství Robert Plaga si stojí za svými výsledky. Ministr dopravy Dan Ťok nechce případné změny komentovat. 

Reynolds KORANTENG, moderátor
Jednoho z těchto ministrů by mohl nahradit bývalý primátor Brna za hnutí ANO Petr Vokřál. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor
Vládu by podle spekulací v politických kuloárech mohli opustit 3 ministři. 2 z nich se ale nastěhování rozhodně nepřipravují. 
Klára Dostálová. Ministryně pro místní rozvoj by o křeslo v kabinetu mohlo připravit policejní vyšetřování údajně podezřelých zakázek státní agentury CzechTourism. Agentura měla pod vedením Dostálové údajně nehospodárně nakupovat prostor v médiích. 

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Věřím v to, že se to všechno vysvětlí a já za sebe samozřejmě opravdu necítím žádnou vinu. Nejsem si vědomi žádného pochybení. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor
Půjčky na bydlení pro mladé do 36 let, nebo zrychlení stavebního řízení. Podle Dostálové by se mělo hledět především na to, co a kolik udělali. 

Klára DOSTÁLOVÁ, ministryně pro místní rozvoj /nestr. za ANO/
Já si myslím, že za roční působení se asi na ministerstvu nemáme ten za co stydět. 

Martin KUPKA, poslanec /ODS/
Paní ministryni se nedá upřít to, že je pracovitá. Na druhou stranu policejní vyšetřování v minulosti bez ohledu na to, jak vlastně dopadne, bylo důvodem k tomu, že ministři odcházeli. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor
Robert Plaga. Šéf resortu školství se na konec ve funkci nechystá. Velkou podporu cítí od odborné veřejnosti. 

redaktor /citace: Robert PLAGA, ministr školství /ANO/
„Samozřejmě, že každý ministr musí počítat s tím, že může být vyměněn. I když chápu, že je to mediálně vděčné téma, tak žádné reálné výhrady k fungování resortu nevnímám.“ 

Jaroslav BROUSIL, redaktor
Do Plagy se obouvá jeho stranický kolega a možný náhradník Petr Vokřál. Tomu schází transparentnost při rozdělování dotací. Naopak opozice se do ostré kritiky nepouští. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Ačkoliv mám výhrady k některým věcem co Ministerstvo školství v současnosti dělá, tak pan ministr Plaga je jeden z nejlepších ministrů za posledních 5 let. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor
Dan Ťok. Nejdéle sloužící ministr dopravy měl podle informací televize Nova podat rezignaci. Premiér ji zatím údajně nepřijal. Ani jeden z politiků to nechce komentovat. Komunisté odchodem Ťoka podmiňují pokračování podpory vlády. 

redaktor /citace: Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/
„Od počátku tohoto volebního období jsme pochybovali o tom, že pan ministr Ťok zvládne všechny ty výzvy. Ukázalo se, že jsme měli pravdu.“ 

Jaroslav BROUSIL, redaktor
Čtvrtým ohroženým by mohl být ministra zahraničí Tomáš Petříček. I na jeho odchod tlačí komunisté. Podle posledních slov Andreje Babiše, ale v plánu žádná taková změna není. Jaroslav Brousil, televize Nova.

Kdo se bojí maturity z matematiky

MF Dnes:

Zatímco se politici a odborníci přou o příští podobu maturit, studenti žijí v nejistotě. 

Elišce je šestnáct let. Ve druhém ročníku na gymnáziu teď netrpělivě čeká, jak bude za dva a čtvrt roku vypadat maturita. „Zajímá mě hlavně, jestli budu povinně maturovat z matematiky. Bylo by fajn vědět na sto procent, co mě čeká, není to až tak dlouhá doba,“ říká studentka. 
V prvním a druhém ročníku na středních školách jsou dnes studenti, na nichž si chce stát poprvé odzkoušet největší maturitní experiment od zavedení státní zkoušky. Právě oni si jako první vyzkoušejí, jaké to je povinně maturovat ze tří předmětů, včetně obávané matematiky. Jejich o rok starší spolužáci si ještě budou moci vybrat. Vedle toho v přímém přenosu sledují debatu o tom, jaké další změny by se jich ještě mohly týkat, včetně názorů, že povinná matematika by se měla zrušit úplně. 

Tak trochu utajená diskuse 

Ministr Robert Plaga (ANO) sliboval už od minulého léta, kdy kvůli chybám v zadáních maturitních a přijímacích testů odvolal tehdejšího ředitele Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), že otevře velkou diskusi o tom, jak mají maturity do budoucna vypadat. 
„Diskuse probíhala celý podzim, a to jak na odborné, tak na politické úrovni. Konkrétním výstupem je záměr MŠMT vrátit písemnou část státních maturit, tedy sloh, zpět do škol a na centrální úrovni ponechat pouze didaktické testy,“ odpovědělo tiskové oddělení na dotaz MF DNES, kdy bude avizovaná diskuse zahájena. Jejím výsledkem je prý návrh zákona, který ministr Plaga hodlá představit do konce února. 
Vedle toho chce také o rok odsunout zavedení povinné maturity ze tří předmětů pro gymnázia a lycea ze školního roku 2020/21 na rok 2021/2022, kdy mají podle nových pravidel poprvé maturovat studenti středních odborných škol – s výjimkou oborů uměleckých, zdravotnických a pedagogických, kterých se nic z toho netýká. Rodiče studentů druhého ročníku gymnázií tak možná ušetří na maturitním doučování. „Nastavení ideální formy a obsahu maturit je kontinuální proces,“ odpovídá tisková mluvčí Aneta Lednová na otázku, kdy se navrhované změny uskuteční. 

Co vlastně bude? 

Druhačka Eliška možná bude, ale možná také nebude maturovat povinně z matematiky. Její sloh bude hodnotit její učitel češtiny. Zřejmě. Z cizího jazyka možná bude psát jen test. Nebo bude součástí zkoušky tak jako dnes i poslech a psaní vlastního textu. To vše se teprve uvidí. 
Hned poté, co ministr Plaga na základě široké diskuse s odborníky vyjádřil záměr omezit státní maturitu na didaktické testy, poslala asociace AMATE, která sdružuje učitele cizích jazyků, otevřený dopis ministrovi školství, ve kterém žádá, aby byla současná podoba maturity z cizího jazyka, která kromě testu má i ústní a písemnou část, zachována. 
„Je také prokázáno, že forma a obsah závěrečných zkoušek ovlivňují výuku,“ píše se v tomto dopise. Členové sdružení se obávají, že by při výuce dostaly na frak jazykové dovednosti, které se didaktickým testem ověřit nedají – tedy mluvený a písemný projev. 

Méně oborů s maturitou 

Avšak největší otázkou je pro dnešní studenty matematika. V současnosti z ní propadá každý čtvrtý z těch, kdo dají zkoušce z matematiky přednost před zkouškou z cizího jazyka. Není tedy divu, že počet studentů, kteří se k maturitě z matematiky hlásí, od zavedení státní zkoušky neustále klesá. 
Nově přišel výbor Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) s návrhem, že by se úspěšnost u maturit zvýšila, kdyby se srovnal počet hodin matematiky s počtem hodin českého a cizího jazyka. Ministerstvo na to zatím nemá jasný názor. Pomohlo by okamžité zvýšení počtu hodin letošním prvákům k tomu, aby z matematiky nepropadali? „Samozřejmě to nestačí, je třeba se zabývat také obsahem a programem hodin matematiky a rovněž připraveností učitelů na nová témata,“ upozorňuje předsedkyně Jednoty Alena Šolcová.
Fakt, že studenti z matematiky propadají, ale jako problém nevidí. „Současná maturita není obtížná, měla by ji zvládnout většina studentů končících střední školu. Nejde o to, že pětina neuspěje, ale že 80 procent uspěje. Přece nechceme, aby uspěli všichni. To by byla pro každou zkoušku špatná zpráva, tak by neměla žádnou hodnotu,“ říká Šolcová. K představě ministra Plagy o tom, že by maturita měla ověřovat minimální znalosti, je spíše skeptická. 
„Každý z nás si představuje zmíněné minimum jinak,“ říká s tím, že maturita by jako test minimálních znalostí koncipována být neměla, spíše by se měl omezit počet oborů, zakončených maturitou. 

Ne povinné matematice 

Na tom, jak má maturita vypadat a jestli má být její součástí i povinná maturita z matematiky, se neshodnou ani zákonodárci, kteří o její podobě rozhodují. Zrušení centrálního hodnocení slohů považují za krok správným směrem největší opoziční strany, tedy ODS i Piráti, obě to ale považují za dílčí úpravu, nikoli za definitivní řešení. 
Povinná matematika? „S něčím takovým absolutně nesouhlasíme. Vzhledem k vysoké neúspěšnosti žáků v didaktických testech z matematiky považujeme zavedení povinné zkoušky za vysoce rizikové,“ říká pirátLukáš Bartoň, který je za třetí nejsilnější opoziční stranu členem školského výboru Poslaneckésněmovny. 
„Minimálně výraznější odklad by prospěl, ministr Plaga by však musel konat razantně a rychle,“ říká Martin Baxa (ODS) s tím, že zavedení maturity ze tří předmětů za dobrý krok za současné situace nepovažuje. „Spíše potřebujeme podpořit dobré učitele matematiky a nadchnout pro ni více studentů a to se tím, že z ní uděláme povinný maturitní předmět, nestane,“ tvrdí poslanec, který má zkušenost středoškolského učitele. 

Změny maturit, navrhované ministrem Plagou 

* Maturitní slohy. Ty by měly opět hodnotit učitelé na školách. 
* Pouze didaktický test. Z cizího a českého jazyka by maturanti v rámci státní zkoušky psali pouze test, jak je to nyní u matematiky. 
* Odklad povinné matematiky. 
Na gymnáziích a lyceích mají první studenti povinně maturovat ze tří předmětů včetně matematiky od školního roku 2020/2021. Ostatní obory v tomto roce měly povinně maturovat z češtiny a cizího jazyka s tím, že si nemají možnost vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. 
* Ministerstvo školství nyní navrhuje start nové maturity posunout pro všechny na školní rok 2021/22. 

Je třeba se zabývat také programem hodin matematiky a připraveností učitelů na nová témata.

Alkohol pro vodáky?

Seznam.tv:

Pavel CYPRICH, moderátora
Budou si moci dát vodáci dvě, nebo tři piva, aniž by dostali pokutu? Poslanci projednali novelu zákona o vnitrozemské plavbě. A ještě předtím, než budou zákon schvalovat, chtějí povolený limit alkoholu upravit. Návrhy jsou tři. Zatímco poslanec hnutí ANO, Milan Feranec navrhuje tolerovat limit půl promile, Piráti chtějí být ještě benevolentnější. Podle nich by mohlo být povoleno i 0,8 nebo až 1 promile alkoholu v krvi. To odpovídá zhruba třem půllitrům piva. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Já jsem spíše zastáncem toho, aby bylo co nejvíce umožněno vodákům požívat alkohol, respektive aby to bylo co nejméně omezováno a proto jsem podal i pozměňovací návrhy k pozměňovacímu návrhu kolegy Ferance, aby se sněmovna rozhodla svým hlasováním o tom, jaké číslo, jaka promile bude v zákoně povolena. 

Pavel CYPRICH, moderátora
A pojďme se podívat jak je to vlastně s tolerancí alkoholu na vodě v Česku teď. Češi mají alkohol na vodě poměrně rádi. Pivo, víno, nebo něco tvrdšího si dá až 80% vodáků. Když už někam na vodu vyjede. A to i přesto, že můžou dostat až 100 000 pokutu. Zjišťovali jsme také, jaká je tolerance alkoholu na vodě v zahraničí. Spojili jsme se s některými agenturami, které pořádají zájezdy za vodou do Rakouska, Slovinska, nebo Itálie. A podle zkušeností těchto pořadatelů se uvádí, že Češi alkohol v zahraničí na vodě nepijí, protože tam je také nulová tolerance alkoholu. A to hlavně právě kvůli vysokým pokutám.

Vláda chce navýšit podporu pro vědu a výzkum

TV Nova:

Reynolds KORANTENG, moderátor 
——————– 
Česko, zemí budoucnosti. Tak by měl podle české vlády svět už brzy vnímat naši zemi. Na podporu vědy a výzkumu chce podle dnes zveřejněného plánu v následujících letech dát až čtyřnásobek současného objemu peněz. 

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka 
——————– 
Plány ale kritizuje nejsilnější opoziční strana ODS. Prý zatím žádné vládní kroky k podpoře vědě výzkumu a inovací nenasvědčují. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Inovační strategie pro následujících 11 let má Česko vyšvihnout do pozice evropského inovačního lídra. Letos jde do inovací více než 42 miliard. V následujících letech má být podpora až čtyřnásobně vyšší. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
——————– 
Chceme říct celému světu, že Česká republika je země pro budoucnost. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Letos jde do vědy a výzkumu 0,8 % z hrubého domácího produktu. To je jedna z nejnižších podpor v Evropě. V roce 2030 to mají být 3 %. Tím by se Česko zařadilo mezi světovou špičku. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/ 
——————– 
Každá koruna do inovací je každá koruna, která se nám vrátí nazpátek do rozpočtu. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Vláda chce strategie opírat o 9 pilířů. Tady jsou ty hlavní. Startupy. Méně byrokracie a dostupnější granty. Startupy by měly v Česku dostat zelenou. 

Andrej BABIŠ, premiér /ANO/ 
——————– 
Mladý lidi, když něco vymyslí nějakej projekt, tak potom vlastně si seženou ten kapitál a a většinou to skončí v zahraničí. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Digitalizace. Tento pilíř má jít ruku v ruce s vládní strategií Digitální Česko. K tomu už nyní slouží datové schránky. Ty využívají všechny státní úřady, asi půl milionu firem a přes 100 000 živnostníků. To ale podle premiéra málo. A tak je potřeba zapracovat jak na zdokonalování, tak i na propagaci. Daňové odpočty. Tato nepřímá forma podpory se nyní týká zhruba 1 300 firem a částky téměř 2 a půl miliardy korun. Cílem vlády podporu až několikanásobně navýšit. 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/ 
——————– 
Finanční správa pod vedením Babišovy vlády dělá to, že podnikatelé, kteří investují do inovací dodaňuje. Čili úplně proti té strategii. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Inovační strategii pro následujících 11 let podpořili například Akademie věd, Hospodářská komora, nebo Svaz průmyslu a dopravy. Jaroslav Brousil, televize Nova.

TAKOVÝ BYL TÝDEN JAROMÍRA SOUKUPA

Sedmička:

Moderátor Jaromír Soukup (49) se po vánočních svátcích vrátil na obrazovku TV Barrandov v plné síle. Každý večer uváděl MOJE ZPRÁVY a do toho stihl ve svých pořadech hledat pravdu, odhalovat dosud utajované informace a za účasti diváků diskutovat s předními českými politiky a vést exkluzivní rozhovor s prezidentem republiky. Aby vám nic neušlo, udělali jsme malý souhrn. Pokud chcete vědět víc, nezapomeňte se dívat na televizi Barrandov! 

PONDELÍ 
21:30 

INSTINKT Y JAROMÍR A SOUKUPA Do premiérového dílu unikátního diskuzního pořadu INSTINKTY Matuš a Jan Bendig. Moderátor Jaromír Soukup si se svými Jaromíra Soukupa přijali pozvání známí čeští zpěváci Bohuš na osobní život. „Když jdu někam na party, tak se taky musím hlídat,“ povídal nejen o hudbě, ale také o tom, jaký má sláva dopad na veřejnosti tancovat jako šílený. Matuš zase přemítal, jestli ho prozradil na sebe Bendig, který si například nemůže dovolit lidé na ulici poznají, i když nemá na hlavě šátek. „Já vás totiž bez šátku nikdy v životě neviděl,“ přiznal oblíbený moderátor. 

PONDELÍ 
20:30 

TÝDEN PODLE JAROMÍR A SOUKUPA předsevzetí. Exkluzivně zjistil, co si dali za cíl do dalšího V prvním novoročním díle moderátor řešil aktuální téma – roku někteří čeští politici, a o satirické komentáře nebyla nouze. Posvítil si také na novou pohádku, již uvedla ČT na Štědrý večer a která sklidila negativní kritiku. Stranou nezůstala ani oprava dálnice D1, jež vytáčí každého, kdo se po ní musí vydat. 

ÚTERÝ 
21:10 

ARÉNA JAROMÍRA SOUKUPADo divácky oblíbeného politickodiskuzního pořadu tentokrát přijali pozvání ministr školství Robert Plaga (ANO), Martin Baxa (ODS), Lukáš Bartoň (Piráti), Tomio Okamura (SPD) a Pavel Kováčik (KSČM). Řeč byla o aktuálních tématech, obědech zdarma pro školáky nebo maturitách. 

ÚTERÝ + STŘEDA 
20:30 

MOJE ZPRÁVY PLUS Rozšířená verze zpravodajského pořadu Moje zprávy PLUS nabízí nový pohled na aktuální dění kolem nás. Humor, nadhled, ironie a hlavně odvaha pojmenovat věci pravými jmény. Žádné decentní kroužení okolo a nenápadné naznačování, to je heslo do středečního dílu přijal ministr dopravy Dan Ťok. moderátora Jaromíra Soukupa. Jeho pozvání Řeč byla o dálnici D1 a mýtném. 

ÚTERÝ 
22:45 

KAUZY JAROMÍRA SOUKUPA Jediný publicistický pořad v Česku, kde moderátor to nejen s aktuálními politickými kauzami, ale i těmi, divákům naprosto přehledně vysvětluje, jak je s nimiž se setkáváme v běžném životě. Jaromír Soukup také srozumitelně sděluje, kdo je darebák fake news, jak je poznat a jak se před nimi bránit. a kdo hrdina. V úterý divákům objasnil, co jsou to Ve středu se věnoval falešným slevám, reklamacím a záruční době. Moderátor divákům také ukázal z lidí vytáhli peníze. nejčastější triky, které používají obchodníci, aby 

STŘEDA 
21:30 

JAROMÍR SOUKUP LIVE Mají zvířata skutečně blahodárný vliv na zdraví člověka? Přesně na tuto a další otázky odpovídali speciální hosté premiérového dílu Jaromír Soukup LIVE. Pozvání do studia přijali fyzioterapeutka a canisterapeutka Iva Bílková, ředitelka a vedoucí výcviku Helppes Zuzana Daušová, šaman a věštec Jan Saavedra, vizionář a věštec Stanley Bradley, numerolog a věštec Vlastimil Plamínek a jasnovidka Ivana Regina Kupcová Sádlová. 

STŘEDA 
20:30 

TÝDEN S PREZIDENTEM Palčivá témata, aktuální události a názory prezidenta České republiky – to je pořad Týden s prezidentem. Moderátor Jaromír Soukup si pro prezidenta opět připravil otázky, na něž diváci chtějí znát odpovědi. Diskuzi můžete sledovat každý čtvrtek na televizi Barrandov. 

ČTVRTEK 
21:30 

DUEL JAROMÍRA SOUKUPA Do čtvrtečního Duelu vyzval Jaromír Soukup místopředsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Petra Fialu. V Česku nejúspěšnější politický diskuzní pořad, který televize Barrandov vysílá každý čtvrtek. V politice ostřílený moderátor se nebojí zeptat na cokoli, i když se to hostům mnohdy nelíbí.

Varování BIS změní výuku ve školách

Deník N:

Ve školách se má víc prostoru věnovat výuce moderních dějin. Podle názoru kontrarozvědky převládá při výkladu „sovětská verze historie“. 

Program ministra školství Roberta Plagy (ANO) minulý týden obsahoval velmi netypickou schůzku. Vypravil se za ředitelem BIS Michalem Koudelkou, aby probral varování, které kontrarozvědka vyslovila ve své výroční zprávě na začátku prosince. V ní stálo, že moderní historie, tak jak se vyučuje v českých školách, je de facto sovětskou verzí moderních dějin. 
Včera Plaga k setkání uvedl: „Schůzka s ředitelem BIS jenom potvrdila, že v této době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření dostatečného prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin.“ 
Opatrné vyjádření lze číst více způsoby, podle informací Deníku N se ale Plaga s Koudelkou v zásadě shodují na tom, že prostor pro výuku moderních dějin je třeba zvětšit na úkor probírání řecko-perských válek či prvních Přemyslovců, a tím žákům umožnit náhled do souvislostí provázejících soudobé dění. 
Dobrým příkladem takových souvislostí 
je oživený spor o takzvané banderovce – ukrajinské povstalce, kteří se v rámci boje proti všem svým nepřátelům (včetně Poláků, Sovětů a nacistů) dopouštěli i válečných zločinů. Šéf KSČM Vojtěch Filip jim přisoudil i vypálení Českého Malína, vesnice českých exulantů na Volyni. Vesnici ve skutečnosti vypálili nacisté. Filipovo vyjádření pokračovalo v linii komunistické historiografie, která se banderovce snažila vylíčit výhradně jako démony zla a zamlčovala sovětské válečné zločiny, takže dodávala bojům na východě optiku střetu dobra se zlem. 
Ministr Plaga také po schůzce s ředitelem Koudelkou řekl, že důraz na moderní dějiny by měl být také jedním z cílů nyní probíhající revize rámcových vzdělávacích programů. Ty školám vytyčují meze, podle nichž vyučují. 

PŘÍLIŠ VOLNÉ MANTINELY 

Kontrarozvědka ústy mluvčího Ladislava Štichy uvedla, že jednání s Plagou nebude vůbec komentovat. Služba ani resort také neodpověděly na otázku, zda hodlají spolupracovat a scházet se i v budoucnu. 
Současné rámcové vzdělávací programy jsou nastavené poměrně volně a školám dávají volnost v rozhodování, jakým tématům z historie se budou věnovat. Dělá to tak například středoškolská dějepisářka Lenka Řezáčová z Krnova. V prvním ročníku, kdy jsou ještě její studenti pozorní a neřeší blížící se maturitu, s nimi probírá 20. století. Učí s využitím historických fotografií či komiksu a studenty zapojuje. Až ve vyšších ročnících se vrací k vybraným obdobím starší historie. 

MINISTR KRITIKU BIS 
NEJDŘÍV ODMÍTL 

Jenže zdaleka ne každý kantor a škola si tak vlastní vzdělávací program nastaví, a ve výsledku mnoho škol učí právě postaru, od pravěkých civilizací a antiky. Důvody bývají různé, od setrvačnosti postarších učitelů, kteří mají pár let do důchodu, až po citlivost témat novodobých dějin – regionálně například odsun sudetských Němců z Československa. Tím, že se problematice rozhodnou důkladně věnovat, riskují, že se dostanou do sporu s rodiči či prarodiči, jejichž názory formovalo právě komunistické školství. 
Ministra Plagu kvůli zprávě BIS v prosinci interpeloval pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Ptal se ho, jak ministr kritiku ze strany kontrarozvědky hodnotí a co případně udělá pro nápravu. 
Plaga tehdy kritiku odmítl. „Platné rámcové vzdělávací programy jednoznačně akcentují nezatížený globální pohled na novověké a nejnovější dějiny a učitelé i žáci jsou vedeni k tomu, aby kriticky hodnotili předkládaná fakta a historický vývoj,“ napsal ministr v odpovědi pirátskému poslanci, která ještě není na webu Sněmovny zveřejněná. Deníku N ji poskytl Bartoň. 
Ministr tehdy také doplnil, že ministerstvo v metodickém doporučení radí učitelům, aby na dvacáté století dávali větší důraz. „Doporučení vychází z obecné potřeby metodické podpory výuky živých dějin a z nutnosti posílení významu této tematiky vzhledem k jejímu ideologickému zatížení z nedávné minulosti a jejímu následnému zanedbávání,“ napsal Bartoňovi Plaga. 
Na ministerstvu školství se také chystá veřejná konference s účastí pedagogů, která by se změnou rámcových vzdělávacích programů a debatou o způsobu výuky moderních dějin měla zabývat. Ministr školství 
by si ji přál uspořádat ještě během ledna či v únoru. 

BIS PŘEKVAPILA I KRITIKY RUSKA 

Ve varování BIS ohledně výuky dějin v prosinci mimo jiné stálo, že „proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, respektive literatury“ v oblasti národního obrození. Podle mluvčího BIS Štichy se právě národnímu obrození – a také husitství – na školách dostává mimořádné pozornosti. Analytici kontrašpionáže vyhodnocují období národního obrození a panslovanský mýtus jako jednu z věcí, kterými jsou děti na školách indoktrinovány. 
V době národního obrození, časově vymezené koncem 18. a první polovinou 19. století a provázené nárůstem nacionalismu v Evropě, vznikala novodobá identita českého národa. Podařilo se obrodit češtinu a rozvinout český společenský život, součástí celé epochy ale také byl vznik moderní mytologie, například „odvěkého“ střetu Čechů, pokládaných nesprávně za čisté Slovany, s Němci. 
Jaké je v tom podle BIS nebezpečí? „Takto ovlivněná mysl, pokud nepokračuje v dalším studiu a poznávání širších souvislostí, je snáze manipulovatelná a náchylná věřit argumentům typu ‚jsme Slované, patříme k sobě, máme podobný jazyk a Němci jsou protivníci‘,“ vysvětluje Šticha. Právě v tomto smyslu je podle něj třeba tezi kontrarozvědky o „sovětské verzi dějin“ číst. 
Když tajná služba zprávu vydala, nesetkala se s přílišným pochopením. „Takhle tvrdého konstatování bych se nedopustil,“ řekl například Bohumil Kartous, který působí jako mluvčí komunity „českých elfů“. Tedy lidí, definujících se jako bojovníci proti prokremelským trollům, kteří ničí internetové diskuse. 

Proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, respektive literatury. zpráva BIS

Školy: cesta k politickým bodům

MF Dnes:

Ve Sněmovně čeká několik zákonů, které mají ambici zlepšit české školství. Jenže stane se tak? 

Už přes týden zaměstnává koalici hledání odpovědi na otázku, zda mají ve školách jíst zadarmo všechny děti, nebo jen některé. Vášnivou debatu ve vládě odstartoval poslanecký návrh zákona, který těsně před Vánocemi podala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). 
Sociální demokracie by chtěla školní obědy zdarma pro všechny děti ve školkách a na 1. stupni základních škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) sice proti státem hrazeným školním obědům nic nemá, chce ale, aby na ně měly nárok jen děti ze sociálně slabých rodin. Vláda mu nyní dala za úkol najít kompromis, který by byl přijatelný pro obě vládní strany. Uspět s ním pak bude muset i ve Sněmovně. 
Nebude to jediná debata, která ho letos na parlamentní půdě čeká. Vedle obědů leží poslancům na stole hned několik „nápadů“, jak zlepšit české školství. Další možná přibudou. Jednu věc mají tyto návrhy společnou – ani jeden z nich se Plagovi nelíbí. 

Zdarma ano, ale ne pro všechny 

Obědy zdarma z nich mají největší potenciál vzbudit u poslanců vášně. Diskutovat se přitom nebude ani tak o tom, jestli obědy platit, na tom se opozice s vládou shodne. Jenže k myšlence, že by obědy zdarma měly být pro všechny, mají největší opoziční strany ještě dále než vládní ANO. 
„Proti adresnému sociálnímu příspěvku na školní obědy bychom nebyli. V té podobě, jak navrhuje ČSSD, by to ale bylo nárokové a šlo by to nejspíš z peněz na vzdělávání, doslova bychom je projídali,“ říká pirátLukáš Bartoň. 
„Je to zoufalá snaha ČSSD o zlepšení volebních preferencí. Návrh není promyšlený. Podle nás je nejlepší cílená podpora směřovaná přes neziskové organizace,“ staví se za zachování aktuálního stavu místopředseda ODS Martin Baxa. Například loni stát podpořil obědy zhruba šesti tisícům nejpotřebnějších dětí. 
Jako horký brambor si poslanci přehazují návrhy na zvýšení příplatků pro třídní učitele. Exministryně Kateřina Valachová se pro ně před Vánocemi pokusila ukrojit peníze ze státního rozpočtu na tento rok, svůj pozměňovací návrh ale neprosadila. Vedle toho už od léta leží ve Sněmovně lidovecký návrh, který chce zvýšení třídnických příplatků prosadit v rámci novely zákoníku práce. Byl už třikrát na pořadu jednání, Sněmovna jej ale vždy poslala k ledu. „Jsem přesvědčen, že si zvýšení příplatku zaslouží,“ říká Marek Výborný (KDU-ČSL), který je pod ním podepsán. Náklady odhaduje na dvě miliardy. 
„V tuto chvíli by to šlo nejspíš z peněz, které letos stát pošle navíc na netarifní složku učitelských platů,“ zdůvodňuje Plaga, proč je proti návrhu lidovců, i když sám se zvýšením příplatků pro třídní učitele počítá. Ale až od roku 2020. 
Na půdu Sněmovny se brzy přesune také přestřelka, kterou od podzimu vedou s ministrem hejtmani za ANO Jana Mračková Vildumetzová a Ivo Vondrák. 

Hejtmani versus ministr 

Nejprve Plagu Asociace krajů, které karlovarská hejtmanka předsedá, požádala, aby zavedl minimální bodovou hranici u přijímaček na střední školy. Podle hejtmanů to má zabránit tomu, aby se na střední školy dostávali žáci, kteří nemají na maturitu. 
To ale Plaga odmítl, stejně jako následující návrh. Na konci listopadu Karlovarský kraj poslal do Sněmovny předlohu zákona, podle kterého by kraje středním školám mohly určit, jaké obory budou otevírat a také kolik žáků do nich mohou přijmout. Dle odůvodnění by to mělo pomoci sladit nabídku škol s poptávkou na pracovním trhu. 
Zatím není jasné, koho podpoří sami poslanci ANO. To opozice má jasněji. Proti omezení pravomocí ředitelů škol je ODS i Piráti. „Kraje mají tendenci reagovat na aktuální poptávku na pracovním trhu, ale za pět let může být situace jiná,“ hájí pravomoci ředitelů například pirát Lukáš Bartoň. 
Zda se do Sněmovny dostane návrh na prodloužení povinné školní docházky do 18 let, kterým Plagu na podzim překvapila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, zatím jisté není. Ani zda předseda školského výboru Sněmovny Václav Klaus mladší bude dál rozvíjet myšlenku, že vzdělávání v duchu evropských hodnot by nemělo mít místo na českých školách. 

Smršť nápadů ve školství 

Návrhy zákonů: 

Kateřina Valachová 

(ČSSD) Navrhla změnu zákona, podle nějž by všechny děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol dostávaly obědy ve škole zdarma. 

Marek Výborný 

(KDU-ČSL) Chce prosadit změny v zákoníku práce, které by jednorázově zvýšily odměny pro třídní učitele. 

Jana Mračková Vildumetzová 

(ANO) Karlovarský kraj, jehož je hejtmankou, poslal do Sněmovny návrh zákona, který by umožnil krajům určovat, jaké obory se budou učit na středních školách a kolik budou přijímat žáků. 

Požadavek na změnu vyhlášek: 

Jana Mračková Vildumetzová 

(ANO) Asociace krajů, jejíž je předsedkyní, požaduje zavedení minimální bodové hranice pro přijetí na střední školu. Ministr školství Plaga (ANO) je ostře proti. 

Nápady, které mají potenciál zaměstnat Sněmovnu do budoucna: 

Jana Maláčová 

(ČSSD) Do strategie svého ministerstva pro boj proti chudobě zařadila požadavek na povinnou školní docházku do 18 let. 

Václav Klaus ml. 

(ODS) Rád by vyškrtl z českých škol požadavek na vzdělávání v duchu evropských hodnot.

Třetina sportovních klubů a jednot nedostane dotace

TV Nova:

Martin POUVA, moderátor 
——————– 
Zhruba třetina sportovních klubů a jednot v Česku nedostane v tomto roce od Ministerstva školství peníze na údržbu a provoz a to může znamenat i konec některých z nich. 

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka 
——————– 
Děti z vesnic totiž často odcházejí kvůli lepším podmínkám sportovat do větších měst. Vesnické kluby pak mají málo členů a nedosáhnou na dotace. 

Martin POUVA, moderátor 
——————– 
Podle Ministerstva školství by se to mohlo změnit, kdyby obce začaly dávat do sportu více vlastních peněz. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Nejméně 12 dětí musí mít každý sportovní klub, nebo tělovýchovná jednota, které chtějí od Ministerstva školství peníze na údržbu a provoz sportovišť. Zhruba 2 400 klubu ale tolik dětí nemá. 

Ladislav MALÝ, poradce České unie sportu pro oblast SK/TJ 
——————– 
Udržovat provoz sportovních zařízení na malých obcích na malých vesnicích i na těch velkých v podstatě, tak je alfa omega dnešního konání, protože kluby nemají a musí šahat potom na příspěvky od rodičů. a to si myslím, že ty patří té vlastní činnosti. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Sportovních klubů a jednot v Česku zhruba 7 300. Podle čísel České unie sportu jich 1 200 nemá ani jedno dítě a stejný počet jich má méně než 12. Peníze z programu Můj klub tak letos nedostanou. Špatný stav zázemí podle sportovních klubů často odrazuje rodiče. Ti pak pro sportování svých dětí volí raději větší města. Klubům především z vesnic pak děti chybí a tím pádem i peníze na provoz a údržbu. 

redaktor /citace: TJ Sokol Vonoklasy 
——————– 
„Víme, že potřebujeme začít vybudováním zázemí, ale na to nemáme prostředky. Lidský potenciál zatím máme, ale postupem času začínají být všichni otrávení z toho, že se nic neděje.“ 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Průměrné stáří českých sportovišť je 48 let. Především malé kluby musejí často fungovat v provizorních prostorách. Jako šaty slouží například stavební buňky. V zimě je nákladné vytápění nezateplených hal, které tak musejí omezovat provoz. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/ 
——————– 
Toto pravidlo považujeme za diskriminační vůči malým klubům, což jsou zejména ty vesnické. Na dotace by si měl sáhnout každý klub. 

redaktor citace: Robert PLAGA, ministr školství /ANO/ 
——————– 
„Prakticky v celé Evropě provoz sportovních zařízení podporován z místní, tedy obecní úrovně. Nemáme typizované stavby ani regulované ceny sportovních zařízení. Proto nedává smysl z centrální úrovně stanovit normativní podporu. Chceme zejména investovat do rekonstrukcí oprav a výstavby.“ 

Jakub JANDA, poslanec /ODS/ 
——————– 
Mělo by tady dojít k nějakému propojení obcí a těch sportovních klubů, aby třeba využívání, já nevím, tělocvičen a sportovních zařízení, které patří třeba školám, mohla využívat veřejnost. A opačně třeba v rámci tělocviku, aby ty děti mohly navštěvovat klubové hřiště. 

Jaroslav BROUSIL, redaktor 
——————– 
Od roku 2020 by peníze do sportu měla začít rozdělovat Národní sportovní agentura, která by měla agendu převzít od Ministerstva školství. O penězích bylo rozhodovat o 8 desítek odborníků .Jaroslav Brousil, televize Nova.

Máte pocit, že se flákám?

Mladá fronta Dnes, autor: Eva Pospíšilová

Po roce od ustavující schůze Sněmovny MF DNES mapovala, jak v dolní komoře pracují poslanci 

Téměř stoprocentní účastí na hlasování Poslanecké sněmovny se mohou pochlubit hned dva poslanci Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury Radek Rozvoral a Miloslav Rozner, který proslul mimo jiné výrokem o zabrušování. 
Na opačném konci pomyslného žebříčku skončil premiér Andrej Babiš, který z více než 1 480 hlasování hlasoval jen 533 krát. MF DNES to zjistila, když po roce od ustavující schůze Sněmovny, která se uskutečnila loni na konci listopadu, mapovala práci poslanců. 

„Makám jako premiér“ 

„Máte pocit, že bych se flákal? Nejsem jen poslanec, ale jsem hlavně premiér a mým cílem je především hájit zájmy občanů jak doma, tak v zahraničí. Nevidím proto jediný důvod, proč bych měl vysedávat v Poslanecké sněmovně, když se tam stejně povětšinou řeší jen téma Babiš,“ prohlásil v reakci na dotaz MF DNES Babiš. 
Zopakoval přitom, že coby premiér pracuje sedm dní v týdnu i dvacet hodin denně. „Pro příklad za posledních čtrnáct dní jsem spal tak tři čtyři hodiny denně,“ uvedl ministerský předseda s tím, že každý, kdo se zajímá o jeho práci, si o ní může udělat představu na jeho facebookovém profilu. „Každý týden tam skládám účty občanům, co přesně jsem v daný týden dělal,“ dodal. Druhým nejméně aktivním poslancem na hlasování je Milan Chovanec z ČSSD. Ten už ale svou absenci nevysvětlil. Na dotazy nereagoval. 
Další z „absentérů“ – ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD – vysvětluje svoji slabou účast ve Sněmovně počtem svých funkcí. „Na všech závažných hlasováních v Poslanecké sněmovně jsem byl přítomen. Vedle poslanecké činnosti jsem ale zároveň vykonával i časově náročnou funkci primátora Olomouce a od června 2018 jsem ministrem kultury. Musel jsem tudíž skloubit všechny pracovní povinnosti,“ uvedl Staněk s tím, že primátorem už od letošního listopadu není. „A tak jsem přesvědčen, že se příště ve vaší anketě umístím na daleko pěknější pozici,“ uzavřel ministr kultury. 
Naopak Lukáš Bartoň má na pravidelnou docházku prý čas. „To, že jsem druhý s nejvyšší účastí, mě těší. Je to ale nejen díky tomu, že jsem za uplynulý rok byl málo nemocný, ale i díky tomu, že nemám žádné další funkce a přivýdělky, což je bohužel v politice menšinový přístup,“ doplnil pirátský poslanec. 
Z pěkných pozic v účasti na hlasování se těší poslanci SPD, Pirátů a také ANO, kteří obsadili prvních deset míst pomyslného žebříčku účasti na hlasování. „Je to zaměstnání jako každé jiné, takže účast beru jako povinnost,“ říká nejaktivnější poslanec Radek Rozvoral (SPD). 

Promluvila jen jednou 

Ojedinělým prvenstvím se po ročním angažmá na půdě Sněmovny může pochlubit poslankyně ANO Eva Matyášová. Oproti ostatním členům dolní komory se ona sama spolupodílela jen na jednom návrhu zákona a rovněž jen jednou se objevila u řečnického pultíku. 
„Nejsem typ, který by rád zbytečně řečnil a ukazoval se před kamerou. K připravovaným novelám a odborným tématům ale samozřejmě vystoupím,“ uvedla pro MF DNES Matyášová, která chce naopak rokování ostatních řečníků okleštit. 
„Chci představit citlivé změny v jednacím řádu týkající se právě počtu a délky poslaneckých vystoupení, podle vzoru vyspělých evropských demokracií a jejich parlamentů,“ poodhalila své plány poslankyně Matyášová. 
Největšími sněmovními řečníky naopak podle očekávání jsou Jan Bartošek (KDU-ČSL), Petr Fiala (ODS) a Zbyněk Stanjura (ODS). O slovo se přihlásili na 19 schůzích ze zatím 23 uskutečněných. 
Další výrazní řečníci jako Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo Jaroslav Faltýnek (ANO) vystoupili na 18 schůzích. A premiér Babiš, který je v dolní komoře také dost slyšet, si vzal slovo pouze na třinácti. 

Vláda versus opozice 

Statistika, kterou MF DNES získala z dat na webových stránkách Poslanecké sněmovny, ukázala vedle absentérů nebo největších řečníků také to, že v předkládání poslaneckých návrhů zákonů vedou před vládními stranami tradičně ty opoziční. 
Třeba každý poslanec TOP 09 se podílel na dvacítce návrhů zákonů, přičemž nejaktivnější poslanec ČSSD Jan Chvojka jich předložil třináct a nejaktivnější poslanec ANO Patrik Nacher jich dodal jedenáct. A to přesto, že jsou oba poslanci vládních stran. 
Za tímto rozdílem ale bezesporu stojí fakt, že návrhy zákonů předkládá do Poslanecké sněmovny i vláda. Během jednoho roku, kdy se v čele kabinetů vystřídali Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš, jich do dolní komory poslala na sedmdesát plus dvakrát návrh zákona o státním rozpočtu. 
Skupiny poslanců podaly 110 návrhů zákonů a jednotliví poslanci sedm. Opoziční poslanci jsou také mistry v podávání pozměňovacích návrhů. Nejvíc – 26 – jich dodala Věra Kovářová ze STAN. 

„Vedle poslanecké činnosti jsem zároveň vykonával i náročnou funkci primátora a od června jsem ministrem. Musel jsem skloubit všechny pracovní povinnosti.“ Antonín Staněk (ČSSD) ministr kultury 

Hlasují nejčastěji 

99,7 % Radek Rozvoral SPD 

99,3 % Lukáš Bartoň Piráti 

99,1 % Miloslav Rozner SPD 

98,7 % Marek Novák ANO 

98,6 % Roman Kubíček ANO 

98,6 % Michal Ratiborský ANO 

98,6 % Miloslava Rutová ANO 

98,4 % Tomáš Martínek Piráti 

98 % Kamal Farhan ANO 

98 % Stanislav Fridrich ANO 

Hlasovat příliš nechodí 

35,7 % Andrej Babiš ANO 

40,4 % Milan Chovanec ČSSD 

43,5 % Antonín Staněk ČSSD 

43,5 % Karel Schwarzenberg TOP 09 

43,7% Lubomír Zaorálek ČSSD 

45,7 % Stanislav Blaha ODS 

48,2 % Jan Hamáček ČSSD 

48,6 % Jan Birke ČSSD 

49,8 % Karla Šlechtová ANO 

61,5 % Petr Dolínek ČSSD 

Čtyři nej ze Sněmovny 

Nejaktivnějším zpravodajem Sněmovny k tiskům je Helena Válková z ANO. Odprezentovala jich 11. 

Nejaktivnějším předkladatelem nebo spolupředkladatelem návrhů zákonů je Marek Benda (ODS) s 27 tisky. 

Nejvíc pozměňovacích návrhů podala Věra Kovářová ze STAN. Celkem 26. 

Nejvíce ústních interpelací – 7 podali Dominik Feri (TOP 09) a Věra Kovářová (STAN). STAN)

Pokuty za alkohol u vodáků možná zmizí, sněmovna pustila do závěrečného čtení poslanecký návrh

rozhlas.cz, eurozpravy.cz, 24zpravy.com, nase-voda.cz:

Sněmovna pustila do závěrečného čtení poslanecký návrh, který by měl zrušit pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh upravit tak, aby zákaz plavby pod vlivem alkoholu zmírnil. Stotisícová pokuta by neměla vodákům hrozit, pokud by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu. 

Novelu iniciovali poslanci Pirátů, ale podepsali se pod ní i poslanci z TOP 09, STAN, ODS, KSČM, SPD, KDU-ČSL a ANO. 
Zrušení nulové tolerance k alkoholu by se podle výboru mělo v souladu s původním návrhem Pirátů vztahovat na posádku bezmotorových plavidel, tedy kanoí, kajaků nebo raftů. Limit na alkohol, který navrhl spoluautor novely Lukáš Bartoň (Piráti), má platit pro kapitány těchto lodí. 
Důvodem zmírnění plavebního zákona je snaha dekriminalizovat, nikoli plně legalizovat pití alkoholu na vodě. V platnosti zůstane ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních. 
Poslanecká novela ruší sankci za plavbu pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jen pro posádky malých plavidel, která nejsou poháněna strojem. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení vztahovat nebude. 
Diskuze o BerouncePoslankyně STAN Jana Krutáková chce prostřednictvím projednávané novely prosadit návrh, který by zabránil projektu splavnění Berounky v úseku od přístavu v pražském Radotíně zhruba 40 kilometrů proti proudu. 
„Vzhledem k hydrologickým poměrům na vodním toku lze přitom o splavnění uvažovat jenom za předpokladu realizace rozsáhlých stavebnětechnických děl umožňujících splavnění tohoto úseku vodního toku,“ uvedla poslankyně ke svému návrhu. 
Ze zpracovaného generelu, který vypracovalo ministerstvo dopravy, podle ní vyplývá, že jde o mohutný investiční záměr, který by zahrnoval vybagrování dna od Berouna po Radotín, zahrnuje dva nové jezy, deset plavebních komor, zvýšení jezu v Karlštejně nebo vybudování vybudování plavebního kanálu v úseku Lipence – Dolní Černošice. 
Poslankyně Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí Hlavní město Praha, dotčené městské části ani dotčené obce ve Středočeském kraji. Proto chce vypustit tok Berounky ze seznamu takzvaných využitelných dopravně významných vodních cest.

Proč nechce vláda přidat učitelům? Chtějí mít na konci roku lepší čísla, tvrdí Bartoň

echo24.cz:

Přidá vláda učitelům peníze za září nebo ne? Odpověď od hnutí ANO a sociální demokracie požadují Piráti, kteří v úterý proberou vládní usnesení z loňského roku. V něm stojí, že se Poslanecká sněmovna usnesla, že se platy učitelů zvýší od prvního září letošního roku. Vláda Andreje Babiše však počítá s tím, že se platy navýší až od prvního ledna. „Vláda má velmi mnoho priorit. Dala prostě přednost slevám na jízdném i přesto, že nespotřebované výdaje mohly být použity na zvýšení platů už od prvního září,“ řekl místopředseda sněmovníhoškolského výboru Lukáš Bartoň z Pirátské strany. 

Vláda v demisi Andreje Babiše po celou dobu své existence neustále slibovala mohutné investice. Sliby se nevyhnuly ani učitelům, kteří si měli finančně polepšit od září o patnáct procent. Usnesení Poslanecké sněmovny, že se platy učitelů navýší od prvního září, byla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Tehdy však byla sociální demokracie pouze v opoziční roli. 
Po společné vládě však dosud není jasné, zda bude kabinet Andreje Babiše chybějící navýšení od prvního září kompenzovat či nikoliv. Vláda pouze slíbila, že k navýšení o patnáct procent dojde. Učitelé si ale budou muset počkat až na nový kalendářní rok. 
Bod ve sněmovně, kde se bude usnesení probírat, protlačil na jednání místopředseda školského výboru Lukáš Bartoň. „Bod je navržený jako kontrola usnesení o kterém víme, že jeho první část nebyla splněna. Vzhledem k tomu, že to je usnesení Poslanecké sněmovny, tak by se také sněmovna měla vyjádřit, jestli dál na něm trvá,“ řekl pro Echo24 Bartoň.

Český sport ovládne nový superúřad

EMPRESA MEDIA,a.s. :

Jasná pravidla financování a konec čachrů s dotacemi. 
To si vláda slibuje od vytvoření Národní sportovní agentury, do jejíhož čela by měl zasednout bývalý hokejista Milan Hnilička. Od zákona ale couvají i vládní zákonodárci. „Hnilička do návrhu zakomponoval pravomoci, které z předsedy instituce dělají bezmála nadčlověka,“ říká jeden z poslanců ANO. 

Je to velký paradox. Andrej Babiš vstupoval se svým hnutím ANO 2011 do politiky jako vábnička na protestní hlasy. Heslem číslo jedna byla transparentnost, politické body získával na slibech o konci trafi k. Jenže podle opozičních politiků a expertů právě hnutí Andreje Babiše nyní stojí za vznikem ukázkové trafi ky. Ta by se podle zákona, který čeká na druhé čtení ve sněmovně, měla otevřít už od roku 2020. Vznikne zcela nový státní úřad, jehož předseda dostane takřka neomezenou moc nad českým sportem a jeho financováním. Plat bude mít jako ministr, kontrola veřejnosti však bude minimální. 

Chtěli to sportovci 

O vzniku instituce, která by pod sebe dostala problematiku sportu a s ní i sedm miliard korun z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, se hovoří již řadu let. Politické rozhodnutí ale definitivně padlo loni, kdy ve vazbě kvůli možnému ovlivňování dotací skončila Simona Kratochvílová, náměstkyně pro sport ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Uvažovalo se o tom, že sport bude mít vlastního vicepremiéra pod úřadem vlády. Dokonce i o tom, že by měl vlastního ministra. Nakonec ale zvítězila varianta speciální agentury. 
„Představitelé sportovních svazů upřednostňovali vznik samostatného ministerstva. Z důvodu vysoké finanční nákladnosti a nesouhlasu některých politiků jsem ale nakonec zvolil kompromisnější cestu vzniku speciálního úřadu,“ vysvětluje poslanec a vládní zmocněnec pro oblast sportu, někdejší český reprezentant v hokeji Milan Hnilička (ANO), který je hlavním předkladatelem zákona a Andrej Babiš ho již označil za budoucího šéfa agentury. Problém ale je, že Hniličkův návrh, který již prošel prvním čtením ve sněmovně, má podle kritiků řadu chyb. Je neopravitelný, říkali svorně v rámci debaty poslanci opozičních ODS, Pirátů či komunistů. 
Občanští demokraté například kritizovali, že zákon řeší výhradně vznik nové instituce, sport samotný ale vůbec ne. „Máme tady klíčové otázky: Kolik peněz chceme do sportu dávat? Jak konkrétně je tam chceme dávat? Jaké sporty chceme podporovat a podle jakého klíče? V zákoně nevidím žádné odpovědi, nic koncepčního,“ má jasno zpravodaj zákona Václav Klaus mladší. Piráti kritizují, že sněmovna i vláda přijdou o možnost kontroly sportu. „Půjde o ústřední orgán státní správy, který bude kompletně vyjmut z rozhodování vlády. Vláda na něj nebude mít žádný vliv, ani nebude mít páku na jeho předsedu. Naprosto bezzubá bude i sněmovna. Dnes můžeme interpelovat ministra školství, pod kterého sport spadá. Podle návrhu zákona už nebudeme moci dělat nic,“ říká poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). 
Bývalý hokejista Hnilička se brání: „Přesně to je smyslem zákona. Sport má být suverénní, předseda by měl být nezávislý na politických tlacích. To povede k transparentnosti. Je potřeba dodat, že právě tyto požadavky pocházely od sportovců.“ Ani sportovci ale mezi sebou očividně nemají jasno. „Novela popisuje vznik postu, který bude mít neomezenou moc a bude vládnout tvrdou rukou. Stále žijeme v právním a demokratickém státě, kde musí existovat kontrola,“ nesouhlasí Jakub Janda (ODS), bývalý skokan na lyžích. 
Naopak jen pozitivní slova pro Hniličkův návrh zákona našla legenda českého hokeje Jaromír Jágr. „Milana znám dlouho, jeho snahu vítám. Národní agentura má smysl, sport potřebuje mít samostatný řídicí orgán, který se bude sportovnímu prostředí zpovídat. Je to krok správným směrem. Hnilda chce prostě podpořit děti i dospělé v dobré činnosti a v tom mu držím palce,“ uvedl. Vznik nového orgánu vítá i fotbalista Pavel Nedvěd nebo tenista Radek Štěpánek. „Sport potřebuje být osamostatněn, musí mít dlouhodobou podporu. Proto se stavím velmi pozitivně k iniciativě Milana Hniličky týkající se vzniku Národní sportovní agentury,“ uvedl. Hniličku mimo jiné podpořil také David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou. „Na tomto příkladu se jasně ukazuje, že pokud by vznikla jím navrhovaná Národní sportovní agentura, bylo by to jen dobře a její fungování by mělo smysl,“ řekl na tiskové konferenci. 

ANO není jednotné 

Výtky však začínají zaznívat z poslaneckého klubu ANO. „Jsou tam pravomoci, které z předsedy agentury dělají nadministra, nadpremiéra, nadčlověka. Tušíme, že kolem toho vznikne poměrně velká debata, neboť je to pozice, která nemá v českém státním aparátu obdoby,“ říká pod příslibem anonymity jeden ze zákonodárců Babišova hnutí. A pečlivé přečtení zákona mu dává za pravdu. 
Předseda úřadu bude moci zároveň zastávat funkci poslance nebo senátora, je mu kvůli tomu speciálně udělena výjimka ze služebního zákona. Jeho volební období netrvá jen čtyři roky jako u poslance, ale šest let, aby přežil více vlád. Odvolán může být jen v případě, že „poruší povinnosti zvlášť hrubým způsobem“, což podle některých právních výkladů může znamenat například prohřešek v podobě několikaměsíční absence na pracovišti. Ve výsledku to znamená praktickou neodvolatelnost. A plat? Na úrovni ministra, tedy 150 tisíc korun měsíčně. Právě plánované královské ocenění předsedy agentury donutilo zvednout obočí šetřivého premiéra Babiše. Vláda kvůli tomu dala k zákonu „pouze“ neutrální stanovisko. „Odměna je nekoncepční. Odpovídá platu ministra, nikoli platu představitele správního úřadu, kterému by měl být postaven naroveň, jako je například předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (zhruba 91 tisíc korun měsíčně, pozn. red.),“ píše se v usnesení vlády.

Pedagogická komora: Průběh revize rámcových vzdělávacích programů je netransparentní

pedagogicke.info, feedit.cz, politicke-listy.cz:

Server Novinky.cz zveřejnil v článku Rámcové vzdělávací programy čekají změny. Ministerstvo odtajnilo komise seznam členů jednotlivých pracovních, kteří se v Národním ústavu pro další vzdělávání zabývají revizí rámcových vzdělávacích programů. Tento seznam ovšem není úplný, protože nezahrnuje všechny pracovní skupiny. Ve věci revize RVP interpeloval ministra školství Roberta Plagu poslanec Lukáš Bartoň z České pirátské strany. 

Pedagogická komora dlouhodobě usiluje o větší transparentnost v práci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a jím přímo zřízených organizací jako je NÚV, Cermat, ČŠI nebo NIDV. Proto těmto organizacím v září zaslala žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Pedagogická komora požadovala odtajnění všech pracovních skupin i jejich členů a zveřejnění dalších důležitých údajů. Zatímco ČŠI a MŠMT informace sdělily, NÚV, Cermat a NIDV to odmítly. Následovalo odvolání k příslušnému nadřízenému orgánu, které se v současnosti vyřizuje. 
„Za Pedagogickou komoru jsem žádal Národní ústav pro vzdělávání o informace, jaké byly dosavadní finanční náklady revize rámcových vzdělávacích programů, kdy se jednotlivé pracovní týmy sešly a jak zní oficiální zadání z ministerstva školství, bohužel tyto informace nám poskytnuty nebyly,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, „obdrželi jsme pouze názvy některých odborných skupin a jména pracovníků Národního ústavu pro vzdělávání, kteří je vedou.“ 
Díky tlaku Pedagogické komory, která na tento problém opakovaně upozorňovala přímo ministra školství Roberta Plagu, byl nyní zveřejněn seznam některých externích spolupracovníků NÚV. Bohužel bez uvedení organizace, kterou daná osoba zastupuje. Tento seznam není úplný, protože některé pracovní skupiny v něm nejsou uvedeny. 
Nadále zůstává kolem průběhu revize RVP řada nejasností. Nebylo zveřejněno, jakým způsobem byli jednotliví členové do pracovních skupin delegováni a vybíráni. Transparentní výběrové řízení, kam by se mohli zájemci o práci v odborných skupinách hlásit, se nekonalo… Mnoho předmětových spolků nemá v pracovních týmech své zástupce, protože nebyly osloveny nebo na jejich žádosti NÚV nereagoval… Zástupcům Pedagogické komory nebylo ze strany NÚV umožněno se do revize RVP zapojit, přestože ministr Robert Plaga zajištěním tohoto úkolu pověřil svého náměstka Václava Pícla… Ředitel NÚV na žádost prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho o osobní jednání ve věci revize RVP neodpověděl… MŠMT doposud nezveřejnilo složení Rady pro revize RVP, přestože o to bylo opakovaně žádáno… Revize probíhá v rozporu s výsledky ankety mezi pedagogy, kterou uspořádal NÚV… Dle oficiálního sdělení NÚV žádné písemné zadání, co je cílem revize RVP, od MŠMT neobdržel… 
„Oslovil jsem pana ministra Roberta Plagu s žádostí o osobní schůzku, na které by se nejasnosti kolem dosavadního netransparentního průběhu revize rámcových vzdělávacích programů vyřešily,“ sdělil Radek Sárközi, „byl bych rád, kdyby se jednání účastnil i náměstek Václav Pícl a především ředitel NÚV Lubomír Martinec, který podle mého názoru ve věci revize manažersky zcela selhal.“ 

Platy politiků podle výkonu ekonomiky, zrušení výjimek pro ČEZ a zrušení karenční doby jsou hlavní cíle Pirátů na aktuální schůzi Sněmovny

mujbiz.cz, kurzy.cz, feedit.cz:

Navázání platů ústavních činitelů na ekonomiku, zrušení výjimek z registru smluv, zrušení karenční doby, manželství pro všechny a zásadní výhrady k Národní agentuře pro sport prezentovali poslanci Pirátské strany na pravidelné tiskové konferenci před zahájením zasedání sněmovní schůze. 

„Možná již dnes stihne Sněmovna projednat návrh na zkrocení růstu platů ústavních činitelů. Odmítli jsme skokový nárůst o 20 %, protože si myslíme, že aktuální nárůst platů ve státním sektoru je dostatečný. V pozměňovacím návrhu, který předkládáme, navrhujeme, aby platy rostly podle ekonomiky a odvíjely se od platů společnosti, nikoliv aby měly speciální úpravu. Navrhujeme také doprovodné usnesení, ve kterém vyzýváme poslance, aby postupovali podle platného zákona a uvědomovali kancelář Poslanecké sněmovny v případě, že jsou nemocní a měli by pobírat nemocenskou, což upravuje platný zákon. Ten krom toho uvádí, že v případě, že poslanec nepřijde několikrát za sebou do práce bez omluvy, dostane polovinu platu. To se přitom nikdy nepoužilo a víme, jak to vyřešit. Sněmovna má na programu také zrušení výjimek pro zveřejňování smluv státních podniků. Jde nám o to, aby ČEZ a České dráhy zveřejňovaly všechny smlouvy a neměly účelově schválenou výjimku. Budějovický Budvar má ze zisku odvést půl miliardy do rozpočtu, takže žádný krach firmy se nekoná. Budeme požadovat předřazení tohoto bodu před církevní restituce, aby se zákon stihl projednat,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 
Poslankyně Olga Richterová následně prezentovala souhlasné stanovisko Pirátů k návrhu na zrušení karenční doby: „Zatímco politici mají plné platy, zaměstnanci dostávají první tři dny nemoci nulu. Nepřipadá nám to fér, proto návrh na zrušení karenční doby podporujeme. Tuto úpravu chceme do budoucna doprovodit zavedením eNeschopenky, která umožňuje mnohem jednodušší vyrozumění zaměstnavatele o nemoci. Příslib elektronizace jasně zazněl z úst ministryně práce a sociálních věcí paní Jany Maláčové při našich dnešních vzájemných jednáních. Pilotní režim eNeschopenky by měl být spuštěn k začátku roku 2019 a plný provoz má fungovat od 1. ledna 2020.“ 
Poslanec František Kopřiva sdělil, že Piráti budou jediným klubem, který se jako celek chystá podpořit návrh na manželství stejnopohlavních párů: „Doufám, že tento bod se projedná již zítra. Jako jediný klub jednotně podporujeme to, aby manželství mohly uzavírat i stejnopohlavní páry. Ty platí daně a dodržují stejné povinnosti jako ostatní občané. Manželství, na rozdíl od registrovaného partnerství, garantuje například sirotčí důchod, vdovský důchod pro partnera nebo společné jmění manželů. Krom toho jde o symbolické narovnání práv všech občanů.“ 
V závěru briefingu Lukáš Bartoň informoval, že Sněmovna přijala žádost o zařazení bodu kontroly usnesení ve věci zvýšení platů učitelů. Protože bod není pevně zařazen, chtějí jej Pirátizařadit jako pevný bod. Dále uvedl stanovisko Pirátů ke vzniku Národní agentury pro sport: „Souhlasíme se vznikem sportovní agentury, nicméně jako ústřední orgán státní správy bez jakýchkoliv kontrolních mechanismů může takto vytvořená instituce podporovat prokorupční prostředí. Budeme proto navrhovat vrácení k přepracování. Pokud se tak nestane, budeme hlasovat pro zamítnutí návrhu již v prvním čtení.“

Agentura pro sport nemá dostatek kontrolních mechanismů. Může podporovat prokorupční prostředí

czechfreepress.cz:

Komentář pirátského poslance Lukáše Bartoně Praha, 31. října 2018 – I přestože kvituji samotnou myšlenku vzniku agentury pro sport, nemohl jsem její vznik dnes podpořit, protože v samotném návrhu vidím značné množství problémů a nestandardních opatření. Největším úskalím je fakt, že agentura má být ústředním orgánem státní správy, který je na vládě nezávislý a je z jejího rozhodování tak vyjmut. agentura-pro-sport-nema-dostatek-kontrolnich-mechanismu-muze-podporovat-prokorupcni-prostredi 

I v oblasti sportu má mít vláda svou politiku a Sněmovna má mít možnost ji kontrolovat a připomínkovat její kroky. Obávám se, že ústřední orgán státní správy bez standardních kontrolních mechanismů může podporovat prokorupční prostředí. Problematická je také praktická neodvolatelnost předsedy agentury, chybějící pravidla pro získání dotací, nedostatečná transparentnost financování u všech zainteresovaných subjektů nebo skutečnost, že předseda a dozorový orgán jsou funkce politické. 
Obávám se, aby se z agentury nestala instituce sama pro sebe, o níž rozhoduje „sportovní diktátor” a jeho pár vyvolených. Novelu zákona jsem proto navrhl vrátit k přepracování tak, aby byla v souladu se zákonem o střetu zájmů a služebním zákonem, byly odstraněny veškeré nestandartnosti ve vedení agentury i její kontrole a především, aby agentura nebyla ústředním orgánem státní správy. Sněmovna však návrh i přes pádné protiargumenty poslala do druhého čtení. 

Sportovní agentura jde dál

Právo:

Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO) prosadil ve Sněmovně svou novelu zákona o podpoře sportu do dalších kol. V dvouhodinové diskusi mu jeho návrh ale velká část poslanců cupovala na kousky. 
Nejostřeji se do něho pustili šéf školského výboru Václav Klaus ml. (ODS) a místopředseda výboru, pirát Lukáš Bartoň. Oba navrhovali zákon vrátit k dopracování, ale neuspěli. 
„Kolik chceme do sportu dávat peněz? Jak konkrétně je tam chceme dávat? Jak konkrétně zajistíme peníze pro trenéry dětí a mládeže? Jaké sporty chceme podporovat a podle jakých kritérií? Tohle všechno jsou vážné otázky, koncepční, a já je v tomto návrhu zákona nikde nevidím,“ prohlásil Klaus. 
Podle Bartoně návrh dělá z předsedy agentury pro sport „sportovního diktátora“, protože nebude fakticky odvolatelný a ani kontrolovatelný. 
Hnilička návrh hájil slovy, že agentura bude mít za úkol restart fungování sportovního prostředí. „Vytvoření ústředního správního orgánu je fakticky jediným možným řešením současné situace, kterou nelze přehlížet,“ řekl. 
Napomoci tomu má systém poskytování dotací a vytvoření rejstříku sportovců, trenérů a funkcionářů a také sportovišť, aby bylo průhledné, kam peníze jdou.


Sněmovna v prvním kole podpořila vznik Národní sportovní agentury

Zpravodajství ČTK, irozhlas.cz:

Doplnili jsme podrobnosti k výhradám vůči agentuře ve 2., 4. a 5. odstavci.Praha 31. října (ČTK) – Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila vznik Národní sportovní agentury jako nového úřadu, který by měl převzít od ministerstva školství rozdělování peněz pro sport. Rozhodla o tom dnes po tříhodinové debatě, v níž zejména zástupci ODS a Pirátů vytýkali návrhu vládních poslanců nepřipravenost a žádali jeho přepracování. 
Řadu připomínek k předloze měla i vláda; ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že má připravenu sérii změn, kterou by bylo třeba do návrhu novely zákona o podpoře sportu zapracovat. Příležitost k tomu bude ve výborech školském a pro veřejnou správu, které se nyní budou návrhem zabývat. Ministerstva upozorňovala na nejasnosti ve financování agentury nebo na to, že v kontrolním orgánu agentury nemají být zástupci sportovců. 
„Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu, který ve spolupráci s krajskými a obecnými samosprávami zajistí systematickou, cílenou a účelně vedenou pomoc a podporu sportu na všech úrovních,“ uvedl poslanec a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO), který by měl agenturu v budoucnu řídit. 
Agentura má mít podle Hniličky částečně parametry samostatného ministerstva. Měla by mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství. Pirátský poslanec Lukáš Bartoňnávrhu vytýkal, že agentura má být nezávislá na vládě a bez standardních kontrolních mechanismů, což může podporovat prokorupční prostředí. 
„Obávám se, aby se z agentury nestala instituce sama pro sebe, o níž rozhoduje ‚sportovní diktátor‘ a jeho pár vyvolených,“ uvedl Bartoň. Novela podle poslance ODS Václava Klause problémy financování sportu neřeší. „Vlastně zavádíme nový orgán, který bude přerozdělovat dotace,“ řekl Klaus. Jejich návrh na přepracování novely ale podpořily navíc už jen TOP 09 a STAN. 
Na potřebě vzniku agentury se dříve shodli zástupci sportovních svazů s Hniličkou, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i Plagou, který počítal s přípravou zákona o agentuře v příštích dvou letech. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020. 
Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o finance. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm. Babiš už loni ještě jako ministr financí zástupcům svazů říkal, že si sport zaslouží okolo 12 miliard. 
Poslanci se už nedostali k protichůdným novelám, z nichž jedna by zavedla možnost manželství pro homosexuální páry a druhá, dokonce ústavní, by naopak zakotvila manželství výhradně jako svazek muže a ženy. Kdy Sněmovna tyto předlohy začne projednávat, není jasné. 

Policie nebude moci obvinit Ondráčka kvůli výrokům vůči Horáčkovi

Zpravodejství ČTK, tyden.cz, eurozpravy.cz:

V 7. až 9. odstavci jsme doplnili další informace z diskuse.Praha 31. října (ČTK) – Policie nebude moci stíhat poslance KSČM Zdeňka Ondráčka kvůli jeho výrokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Sněmovna dnes Ondráčka ke stíhání nevydala, jak už dříve doporučil mandátový a imunitní výbor. 
Horáček v reakci na dotaz ČTK napsal, že o Ondráčkovo vydání žádal státní zástupce, protože usoudil, že se dopustil trestného činu. „Jeho nevydání znamená, že poslanci požívají zvláštního privilegia, v tomto případě privilegia lživě obviňovat normální občany beztrestně,“ uvedl Horáček. Dodal, že nejen jeho důvěru v Českou republiku jako právní stát to neposílilo. 
Pro Ondráčkovo vydání hlasovalo 47 ze 168 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 85 hlasů. Proti vydání bylo 80 poslanců. Souhlas s Ondráčkovým stíháním nepodpořili zejména poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM, ale také i většina občanských demokratů. Ondráček hlasoval pro své vydání. 
Horáček podal na Ondráčka trestní oznámení začátkem letošního roku kvůli tomu, že ho na konci loňského roku nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB) a označil ho za veksláka. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. 
O policejní žádosti vedli poslanci poměrně dlouhou debatu. Ondráček v úvodu řekl, že původně zvažoval přijít v poutech a s páskou na ústech. Pouta ale prý půjčil kamarádce a s páskou by se mu špatně mluvilo. „O to tady jde, abych mlčel,“ řekl. Poukazoval mimo jiné na to, že policie mu v podstatě klade za vinu, že Horáček nebyl zvolen prezidentem. 
Informaci, že má být kriminalizován, ale Ondráček, jak uvedl, dostal už dřív. Mluvil v této souvislosti o svém návrhu na zavedení trestnosti hanobení prezidenta, který, jak řekl, vyvolal silnou odezvu u „pražské kavárny“. „Je to vaše volba, jak budete hlasovat,“ řekl poslancům. V projevu se opřel do novinářů, které označil za „mediální žumpu“. 
Ondráčka se důrazně zastal předseda SPD Tomio Okamura, který označil Horáčka za lháře, podvodníka a manipulátora, který uráží voliče SPD. Pavel Plzák (ANO) zase poukazoval na to, že Ondráčkovy výroky vycházely z informací z veřejných zdrojů, a jeho kolega z hnutí Milan Feranec podotkl, že řada poslanců mluví o prezidentovi Miloši Zemanovi jako o ruském agentovi. „Stalo se něco? Nestalo. Buďme soudní,“ nabádal Feranec Sněmovnu. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek reagoval, že pomluva je definována jako nepravdivý údaj. 
Naopak klub Starostů a nezávislých podle Jana Farského (STAN) vyhodnotil, že na Ondráčkova slova se poslanecká imunita nevztahuje. I poslanci by měli podle něho nést za své činy odpovědnost jako ostatní občané. „Nežijme za sklem, nežijme v akvárku,“ uvedl. Podle LukášeBartoně (Piráti) se v tomto případě nejedná o svobodu slova, ale o pravdu, nebo lež. Nevydání Ondráčka ke stíhání by znamenalo, že, jakýkoli poslanec může říkat lži o ostatních politicích, podotkl. 
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik vnímá Ondráčkova vyjádření na Horáčkovu adresu jako jeho obranu před kritikou, která se na poslance snesla v souvislosti s jeho někdejší kandidaturou do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Horáček proti Ondráčkovi, který v roce 1989 zasahoval jako příslušník pohotovostního pluku při protirežimních demonstracích, tehdy brojil, byl podle něho „přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“. 
Většina členů výboru se při projednávání policejní žádosti o Ondráčkovo vydání přiklonila ke stanovisku Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. Řadí k nim i Horáčka, který se v té době ucházel o funkci hlavy státu. Mezi poslanci často zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou. 
Dnešní verdikt Sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Ondráčka případně obvinit potom, co přestane být politikem chráněným imunitou. 

ŽIVĚ: Poslanci se postavili za Ondráčka. K trestnímu stíhání ho nevydali

ceskatelevize.cz:

Policie chtěla Ondráčka stíhat kvůli tomu, že koncem loňského roku nařkl kandidáta na prezidenta Michala Horáčka v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. 

O policejní žádosti vedli poslanci poměrně dlouhou debatu. Ondráček v projevu poukazoval mimo jiné na to, že policie mu v podstatě klade za vinu, že Horáček nebyl zvolen prezidentem. Mluvil také o svém návrhu na zavedení trestnosti hanobení prezidenta, který podle něj vyvolal silnou odezvu u „pražské kavárny“. V projevu se opřel i do novinářů, které označil za „mediální žumpu“. 
Poslancům na závěr neřekl, zda ho mají, či nemají vydat. Připomněl jim pouze znění poslaneckého slibu a doporučil, aby hlasovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Sám poté hlasoval pro své vydání. Pro stíhání byli i všichni poslanci z TOP 09, většina Pirátů, lidovců a Starostů a jednotlivci z ODS, ČSSD a ANO. 
Nevydat Ondráčka sněmovně naopak doporučil mandátový a imunitní výbor. Většina jeho členů poukazovala na stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. Mezi poslanci často zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou. 
Okamura označil Horáčka za lháře 
Ondráčka se důrazně zastal předseda SPD Tomio Okamura, který označil Horáčka za lháře, podvodníka a manipulátora, který uráží voliče SPD. Pavel Plzák (ANO) zase poukazoval na to, že Ondráčkovy výroky vycházely z informací z veřejných zdrojů, a jeho kolega z hnutí Milan Feranec podotkl, že řada poslanců mluví o prezidentovi jako o ruském agentovi. „Stalo se něco? Nestalo. Buďme soudní,“ nabádal sněmovnu. 
Za Ondráčka se postavili i jeho straničtí kolegové. Pavel Kováčik vnímá vyjádření na Horáčkovu adresu jako obranu před kritikou, která se na Ondráčka snesla v souvislosti s jeho kandidaturou do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Horáček proti Ondráčkovi, který v roce 1989 zasahoval při protirežimních demonstracích, tehdy brojil, byl podle něho „přímým aktérem represí, uplatňovaných v zájmu totalitní moci a okupantů naší vlasti“. 
Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který hlasoval pro vydání, ovšem není svoboda slova bezbřehá. „Jsou jisté mantinely a ty nakonec posuzuje soud,“ konstatoval. V případě Ondráčka podle něj navíc nejde o jeho politické rozhodování, kvůli kterému například sněmovna nevydala bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS). 
I podle klubu Starostů se na Ondráčkova slova poslanecká imunita nevztahuje. Poslanci by podle Jana Farského (STAN) měli nést za své činy odpovědnost jako ostatní občané. „Nežijme za sklem, nežijme v akvárku… To není za žádný politický projev v Poslanecké sněmovně, to není za to, že vyjádřil svůj názor na jiné směřování kohokoli. To je prostá pomluva,“ uvedl. 
Podle Lukáše Bartoně (Piráti) se v tomto případě nejedná o svobodu slova, ale o pravdu, nebo lež. Nevydání Ondráčka ke stíhání by znamenalo, že, jakýkoli poslanec může říkat lži o ostatních politicích, podotkl. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu uvedl, že pomluva je definována jako nepravdivý údaj. 
Horáček: Poslanci požívají zvláštního privilegia 
Horáček v reakci uvedl, že o Ondráčkovo vydání žádal státní zástupce, protože usoudil, že se dopustil trestného činu. „Jeho nevydání znamená, že poslanci požívají zvláštního privilegia, v tomto případě privilegia lživě obviňovat normální občany beztrestně,“ řekl. Dodal, že nejen jeho důvěru v Českou republiku jako právní stát to neposílilo. 
Verdikt sněmovny ale neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Ondráčka případně obvinit potom, co přestane být politikem chráněným imunitou.

Sněmovna odmítla vydat poslance KSČM Ondráčka k trestnímu stíhání

denikreferendum.cz:

Poslanecká sněmovna v souladu s doporučením Mandátového a imunitního výboru nevyhověla žádosti policie o vydání poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání pro pomluvu na adresu Michala Horáčka, kterého označil za spolupracovníka StB. 

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) nebude vydán policii k trestnímu stíhání kvůli pomluvě na adresu prezidentského kandidáta Michala Horáčka (nestr.), rozhodla na svém středečním zasedání Sněmovna. Pro vydání se vyslovilo 47 poslanců, proti v souladu s doporučením Mandátového a imunitního výboru hlasovalo 80 zákonodárců – většinově z řad politického hnutí ANO, SPD a KSČM. 
„Mohl jsem si vzít pouta na ruce a na pusu pásku. Ale pouta jsem půjčil kamarádce, která mi je nevrátila, a s páskou by se mi blbě mluvilo,“ řekl Ondráček. „V podstatě se mi klade za vinu, že Michal Horáček nebyl zvolen prezidentem,“ pokračoval s tím, že jde o kampaň proti jeho osobě coby poslanci KSČM. 
Ondráček dále nesouvisle hovořil o různých výhrůžkách, práci instruktora na dětských letních táborech, svých úspěších u žen a připomněl slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že si v České republice lze trestní stíhání objednat. „Páni novináři jste pro mě mediální žumpa. To co vůči mé osobě předvádíte je za hranou. Jste jedničky,“ dodal závěrem s odkazem na gesto expremiéra Mirka Topolánka (ODS). 
„SPD nepodpoří snahu neúspěšného prezidentského kandidáta Michala Horáčka kriminalizovat výroky Zdeňka Ondráčka a takto se zviditelnit. Horáček je manipulátor, který urážel členy SPD, a hrál si na falešného morálního arbitra české společnosti,“ prohlásil v krátké sněmovní diskusi Radek Rozvoral (SPD). „Horáček je lhář, podvodník a manipulátor. Ať se nejdřív omluví voličům SPD, které uráží,“ dodal Tomio Okamura (SPD). 
Výbor Ondráčkovo vydání hlasy ANO, SPD a KSČM nedoporučil 
Policie se se žádostí o vydání Ondráčka k trestnímu stíhání obrátila na sněmovní výbor v polovině srpna. Důvodem bylo trestní oznámení, které Horáček počátkem letošního roku podal na Ondráčka kvůli tomu, že jej nařkl ze spolupráce s někdejší Státní bezpečností. „Pan Ondráček mě, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, označil za,spolupracovníka StB a veksláka‘. Lež je nepřijatelná,“ uvedl tehdy Horáček. 
Výbor ovšem na konci září Sněmovně hlasy poslanců politického hnutí ANO, KSČM, SPD a Marka Bendy (ODS) doporučil, aby Ondráčka k trestnímu stíhání nevydala. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) rozhodnutí zdůvodnil odkazem na stanovisko Ústavního soudu, podle něhož musejí lidé veřejně činní snést větší tlak. „Michal Horáček by v době prezidentské volby exponovanou osobou,“ vysvětlil s tím, že členové výboru pokládali za vhodnější, aby Horáček danou záležitost řešil civilní žalobou. 
Petr Gazdík (STAN), Lukáš Bartoň (Piráti) a Miroslav Kalousek (TOP 09) nicméně avizovali, že poslanecké kluby Starostů, Pirátů a TOP 09 stanovisko výboru respektovat nebudou a při hlasování se vysloví pro Ondráčkovo vydání. „Michal Horáček byl nepochybně pomluven. V politické diskusi se ale pomluvy mají řešit občanskoprávním sporem a pomluvený nemá za sebe nechat jednat stát v trestním stíhání,“ dodal někdejší předseda TOP 09. 
Sněmovna v tomto volebním období rozhodovala o vydání již pátého poslance. Jaroslava Faltýnka a Andreje Babiše (ANO) vydala k trestnímu stíhání v polovině ledna. Faltýnek byl ale později státním zástupcem stíhání zproštěn. Sněmovna naopak nevyhověla žádosti o vydání bývalého pražského primátora a poslance Bohuslava Svobody (ODS), kterého chtěla policie stíhat v kauze Opencard. Stejně se poslanci rozhodli i v případě Pavla Růžičky (ANO), jenž je podezřelý z nevýhodného prodeje domu na postoloprtském Marxově náměstí. 
Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni. 

„Michal Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař,“ prohlásil minulý rok Zdeněk Ondráček. 

Ondráček má velkou šanci, že ho Sněmovna ke stíhání nevydá

Zpravodajství ČTK, eurozpravy.cz:

Přepracovali jsme čelo zprávy. Doplnili jsme ve 3., 5., 7. a 9. odstavci vyjádření Pirátů, ODS, ANO a SPD, doplnili jsme background.Praha 30. října (ČTK) – Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) má velkou šanci, že ho Sněmovna nevydá k trestnímu stíhání pro podezření z pomluvy někdejšího prezidentského kandidáta Michala Horáčka. Pro jeho vydání se chystají hlasovat poslanci Pirátů, TOP 09 a STAN, připojit se může i část poslanců z klubů ODS a ČSSD, které daly svým členům volné hlasování. Proti vydání Ondráčka naopak jsou kromě komunistů i ANO, SPD a lidovci. Tyto čtyři strany mají ve Sněmovně víc než polovinu poslanců. 
Ondráček bývalého prezidentského kandidáta koncem loňského roku nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel a podal na Ondráčka trestní oznámení. 
„Shodli jsme se, že budeme pro vydání (Ondráčka), ačkoliv nevěříme tomu, že se Sněmovnausnese stejně a vydá ho,“ řekl novinářům pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Mandátový a imunitní výbor vydání komunistického poslance nedoporučil. 
Předseda STAN Petr Gazdík novinářům řekl, že hnutí doporučil hlasovat v rozporu s návrhem mandátového výboru i kvůli tomu, jak na jednání výboru vystupovali policisté a státní zástupci. Ti podle Gazdíka ubezpečili, že nejde o šikanu poslance, ale o prošetření toho, zda Ondráček vědomě říkal nepravdu. „Mělo by to být předmětem řádného soudu, proto se (poslanecký) klub rozhodl pro vydání,“ řekl Gazdík. 
Vydání Ondráčka podpoří i TOP 09, i když předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek nepovažuje řešení věci prostřednictvím trestněprávního stíhání za správné. „Nepochybně pan Horáček byl pomluven. V politické diskusi se zjevné pomluvy mají řešit občanskoprávním sporem a nemá za sebe ten pomluvený nechat jednat stát v trestním stíhání,“ řekl Kalousek. 
ČSSD i ODS nechávají hlasování na rozhodnutí jednotlivých poslanců, podle obou stran tak jejich poslanecké kluby činí u vydávání poslanců ke stíhání vždy. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka také na tiskové konferenci řekl, že bude usilovat o vyřazení pomluvy z trestního zákoníku, podle něj se proti ní lze dostatečně bránit občanskoprávním procesem. Svůj návrh ale nechce spojovat s případem Ondráčka. 
Hnutí ANO bude hlasovat podle doporučení mandátového výboru. Podle místopředsedy poslaneckého klubu Romana Kubíčka považuje hnutí Horáčkovu žalobu za „mírně šikanózní“. Kubíček také poukázal na dřívější stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. 
Také lidovci se rozhodli řídit doporučením mandátového výboru. Podle nich převážilo na poslaneckém klubu stanovisko, že by se poslanecká imunita na výroky poslanců neměla omezovat pouze na to, co řeknou při schůzi Sněmovny. 
SPD považuje žalobu na Ondráčka za kriminalizování politiky, a proto bude proti vydání. Horáček se podle strany měl bránit Ondráčkovým slovům v občanskoprávním řízení. 
Proti vydání Ondráčka bude také KSČM. Podle poslankyně Hany Aulické Jírovcové se Ondráček chystá ve středu před projednáním žádosti o vydání vystoupit před Sněmovnou se svým stanoviskem k případu. 

Kateřina Valachová: Škola není jen tak nějaký barák

pedagogicke.info, politicke-listy.cz:

Z projevu při projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2019 v Poslanecké sněmovně ve středu 24. října 2018, vybíráme: „Chci zdůraznit, že do roku 2015 byla od roku 2005 situace v našich školách taková, že děti se specifickými vzdělávacími potřebami, a je úplně jedno, jestli byly v běžných nebo speciálních školách, neměly své potřeby ve školách financovány tak, jak by měly. Zkrátka jejich potřeby nebyly financovány systémově a v řadě případů nebyly financovány vůbec. To samozřejmě vedlo k tomu, že tyto investice, možná někdo řekne náklady, byly z části financovány z kapes učitelů a z části byly financovány z kapes rodičů, a to v situaci, kdy v České republice máme zaplať pánbůh z ústavního pořádku bezplatné, bezplatné vzdělávání. Takže děkuji za tuto částku, která se už nekrade z kapes učitelů, ani z kapes rodičů a je školám a ředitelům škol spravedlivě financována. Podotýkám, že ředitelé škol toto oceňují a jsou rádi, že toto mají poctivě kryto. Stěžují si, řeknu to na rovinu, na papíry a byrokracii, to je věc, kterou musíme zdolat. Ale žádný z ředitelů škol nenapadá, že by nebylo správné a nebylo by poctivé tyto peníze školám dát.“ 

Poslankyně Kateřina Valachová: Vážený pane předsedající, děkuji za malé posečkání. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vážená vládo, ráda bych se vyjádřila ke kapitole Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Především bych chtěla poděkovat stávající ministryni financí za strukturu rozpočtu pro školy pro rok 2019. Na rozdíl od svého předchůdce nedopustila, aby některá z částí, které školství bezpochyby potřebuje, bylo nedofinancováno, nenaplněno zcela. To je první věc. Jsem ráda, že tímto způsobem Ministerstvo financí ukázalo, že vnímá vzdělávání jako strategickou surovinu, surovinu republiky, že školství má z hlediska svého významu pro naši zemi stejnou razanci a úroveň, jako třeba armáda, a že si všichni přejeme, aby svět, který se mění, a my musíme zajistit, aby děti, naše děti na něj byly skrze vzdělávací systém připraveny. 
Oceňuji také, že už podruhé za sebou rostou v rozpočtu současně platy učitelů a učitelek, a také mzdy nepedagogických pracovníků. Je to velmi důležité, protože do té doby, než se začne přistupovat k rozpočtu tímto způsobem, byli ředitelé a ředitelky škol nuceni při samozřejmě zajištění co nejlepších mezd a platů pro učitele i neučitele v rámci jedné školy. 
Protože škola není jen tak nějaký barák. Je to mechanismus a organismus, který musí fungovat jako celek. No, tak museli sahat zkrátka do kapes těch či oněch. A je velmi důležité, abychom zajistili jako poslanci a poslankyně, pokud rostou mzdy a platy, tak aby rostly jak učitelům, tak neučitelům a umožnili tak ředitelům škol a ředitelkám škol zdravé financování a plánování financování nikoliv pouze na jeden rok, ale i přes další roky. 
Co se týká takzvaného společného vzdělávání, chci se samozřejmě vyjádřit k čtyřem miliardám, tak jak tady byly zmíněny. Chci zdůraznit, že do roku 2015 byla od roku 2005 situace v našich školách taková, že děti se specifickými vzdělávacími potřebami, a je úplně jedno, jestli byly v běžných nebo speciálních školách, neměly své potřeby ve školách financovány tak, jak by měly. Zkrátka jejich potřeby nebyly financovány systémově a v řadě případů nebyly financovány vůbec. To samozřejmě vedlo k tomu, že tyto investice, možná někdo řekne náklady, byly z části financovány z kapes učitelů a z části byly financovány z kapes rodičů, a to v situaci, kdy v České republice máme zaplať pánbůh z ústavního pořádku bezplatné, bezplatné vzdělávání. Takže děkuji za tuto částku, která se už nekrade z kapes učitelů, ani z kapes rodičů a je školám a ředitelům škol spravedlivě financována. Podotýkám, že ředitelé škol toto oceňují a jsou rádi, že toto mají poctivě kryto. Stěžují si, řeknu to na rovinu, na papíry a byrokracii, to je věc, kterou musíme zdolat. Ale žádný z ředitelů škol nenapadá, že by nebylo správné a nebylo by poctivé tyto peníze školám dát. 
Další výzva, která zůstává nenaplněna, ale není ve zpoždění, z posledního usnesení Sněmovny, o kterém tady vaším prostřednictvím, pane předsedající, hovořil opakovaně Lukáš Bartoň, je, že Sněmovna dala úkol vládě, aby sjednotila financování investic školské infrastruktury. To je velmi důležité do budoucna pro zachování sítě škol, mateřských škol, základních škol, středních odborných škol, gymnázií. A je to důležité zkrátka proto, že víme, že zejména základní škola, je-li v obci, je srdcem obce a potřebujeme do budoucna tuto síť zajistit co nejhustší. Jak jsem byla informována vaším prostřednictvím, paní ministryně financí informovala podvýbor pro regionální školství v červnu tohoto roku právě při průběžném plnění tohoto usnesení o tom, že sloučení těchto investičních programů, které jsou v tuto chvíli různé, se připravuje. Usnesení Sněmovny dalo termín do roku 2020. Je to tedy záležitost dalšího rozpočtu. 
Další věc, kterou bych chtěla zmínit a na kterou bych nerada, aby Sněmovna zapomněla, je fakt, že teprve druhý rok po sobě, a opět ministryně financí zajistila plné financování tohoto oprávněného požadavku směrem k obcím a městům, došlo k mimořádnému zvýšení příspěvku na žáka. A skutečně k mimořádnému, řádově tisíce korun. V roce 2018 tedy naše obce si poprvé nemusely stěžovat na to, že nemají dostatečné peníze na zajištění provozu škol a řada z nich si významně polepšila i v případě zajištění investic. V roce 2019 opět Ministerstvo financí tyto peníze zajistilo a já se domnívám, že je to velká částka, na kterou bychom neměli při celkovém financování vzdělávacího systému, že existuje, zapomínat. 
Určitě je důležité říct, poctivě říct, že nás jako poslance a poslankyně a samozřejmě i vládu čeká velký úkol, a to je zajistit nové financování regionálního školství. Víte, že došlo k ročnímu zpoždění a já jsem skutečně příznivcem toho, aby tato reforma financování regionálního školství byla co nejlépe připravena a jsem stoprocentně přesvědčena o tom, že je zcela nezbytné změnit financování našich škol, tak abychom zajistili síť škol do budoucna a vzdělávací systém do budoucna. Jsem ráda, že reforma financování škol je z hlediska rozpočtu plně, plně kryta. 
Naposledy bych asi zmínila to, co ještě stále nepokládám za dokonalé – ale dokonalosti nelze dosáhnout během jednou, dvou nebo tří let, o dokonalost je potřeba usilovat každý rok a žádná vláda by si neměla vzít dovolenou, a já si troufám říct, že některé vlády si vzaly dovolenou – a to je financování pedagogických fakult a vůbec financování vysokého školství. Určitě nás čeká velká výzva nejenom zajistit systémové financování pedagogických fakult a nespoléhat se na již třetí rok řekněme speciálně fungující mimořádné dotace směrem k pedagogickým fakultám, ale čeká nás také oříšek, jak přistoupit do budoucna k financování vysokého školství. Že by se toto financování mělo změnit a mělo by to být zakotveno zákonem si troufám říct, že je zcela jasné. Stejně tak je zcela jasné, že investice, které potřebujeme do školství a do vzdělávání našich dětí oproti ostatním zemím, které potřebujeme, jsou obrovské a nevystačíme do budoucna pouze se státním rozpočtem. Jsem přesvědčena, že zejména u odborného vzdělávání, odborného školství, středního odborného školství by bylo na místě, tak jak ve Slovenské republice, zajistit vznik fondu zaměstnavatelů, kteří by právě z hlediska svých priorit ohledně oblastí a sektorů ekonomiky, které zajišťují, dofinancovávali ze svých zaměstnavatelských zdrojů odborné školství. Jak jsem zmínila, je to takto na Slovensku a myslím si, že bychom měli jít také touto cestou. Stejně tak si myslím, že by školství mělo získat zpětné investice a mělo by být financováno řekněme zpětně i z vědních peněz, ne jenom skrze zaměstnavatele, ale i samozřejmě skrze výstupy z vědeckých projektů a přínosy, které věda bezpochyby přináší. 
Také bychom chtěli zvládnout v následujících letech řekněme těžký oříšek toho, a jsem o tom skutečně přesvědčena, že česká vzdělávací soustava velmi často nahrazuje některé věci týkající se Ministerstva práce, tady narážím zejména na sociální práci nebo sociální služby, anebo Ministerstva zdravotnictví, tady narážím na zdravotnické služby. Je samozřejmě dobře, pokud děti dostanou peníze jednodušeji a z jednoho místa. Na druhé straně je nutné, aby Ministerstvo školství bylo tímto způsobem dofinancováno a Ministerstvo financí sledovalo z hlediska rozpočtu kapitol Ministerstva práce a Ministerstva zdravotnictví řekněme spravedlivé financování. Zkrátka, aby to, co Ministerstvo školství přejímá, a je to dobře pro děti, protože to je třeba snazší, pro školy je to snazší, tak aby také toto bylo dofinancováno na vrub Ministerstva zdravotnictví nebo Ministerstva práce. 
Naposledy bych chtěla zmínit věc, která je velmi diskutovaná. Předpokládám, že se v rozpočtu o tom budeme bavit, a to je výše třídnických příplatků. Já nepokládám výši třídnických příplatků samozřejmě za spravedlivou. Ale stejně tak je poctivé říct, že nám od toho nepomůže nějaká novela Zákoníku práce. Zásadní problém je v rozpočtu a i když ministryně financí připravila rekordní rozpočet, navíc strukturálně dobře postavený, a znovu jí za to děkuji, tak je jasné, že pokud chceme všichni dohromady zvýšit třídnické příplatky, tak potřebujeme rozpočtové krytí. Tak to prostě je. Na závěr tedy vyzývám kolegy a kolegyně v Poslanecké sněmovně, abychom se při diskusi o třídnických příplatcích bavili o možných zdrojích na samozřejmě té stránce tedy příjmové státního rozpočtu a hledali ve výborech spolu s ministryní financí řešení, jak tyto finanční prostředky nejlépe již pro rok 2019 najít.

Jmenné hlasování zastupitelstva může osvětlit některé podezřelé případy prodeje majetku obcí, komentuje legislativní návrh Pirátů Lukáš Bartoň

pirati.cz, feedit.cz:

Praha, 24. října 2018 – Piráti předložili návrh novely zákona o obcích a krajích, která nově zavádí, aby součástí zápisu ze zastupitelstva byl záznam o jmenném hlasování zastupitelů. Vláda dnes k tomuto návrhu vydala neutrální stanovisko. Pokud návrh projde v příštích měsících Sněmovnou, občané získají možnost vyhledat postoje zastupitelů v jednotlivých hlasováních. Tyto údaje budou dohledatelné i zpětně. Podle návrhu budou záznamy o hlasování viset na elektronické části úřední desky po dobu nejméně deseti let. Obdobně bude platit povinnost veřejného záznamu u hlasování rady města. Pravidla budou upravena i pro zastupitelstva a rady krajů a hlavního města Prahy. 

Podaný návrh vychází z programu Pirátů. V něm klademe důraz na transparentnost a odpovědnost politiků. Novela bude přínosná i pro samotné zastupitele, pokud by měli problém si vzpomenout na vlastní hlasování. Nadále by nemělo být možné krytí jednotlivých zastupitelů zápisem, v němž jsou schválená usnesení zapsaná jako hlasování celku. Naše novela osvětlí některé případy prodeje obecního majetku zastupitelstvem za nestandardní cenu. Za návrhem stojí celý poslanecký klub Pirátů.

Sněmovna podusí Vondráčka kvůli Rusku. Poslanci změnili program schůze

24zpravy.com:

Vondráčkova cesta do Ruska budí kritiku zejména kvůli tomu, že jednal i s politiky ze sankčních seznamů Evropské unie a Spojenich států. 

Vznikly v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Vondráček označil v pondělí některé argumenty kritiků za urážlivé. Debatu chtěli zařadit opoziční Piráti prostřednictvím Jana Lipavského už na dnešek. Sněmovna ale kivla na návrh předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltinka se středečním termínem. 
Připomínku 100. viročí československé samostatnosti iniciovala ODS. Na zařazení bodu, na němž by dolní komora měla přijmout deklaraci, se shodlo celé vedení Sněmovny. 
Ondráčka chce policie stíhat kvůli jeho virokům vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Zařazení projednání policejní žádosti na středeční odpoledne příštího tidne schválila Sněmovna na návrh předsedy mandátového a imunitního viboru Stanislava Grospiče (KSČM). Vibor už dřív doporučil, aby plénum Ondráčka nevydalo. 
Předseda SPD Tomio Okamura uspěl s požadavkem, aby Sněmovna zařadila do programu debatu o možnosti přijmout zbrojní sankce vůči Saúdské Arábii v souvislosti se smrtí opozičního novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu. Saúdská Arábie je podle Okamury totalitním státem, kteri podporuje terorismus. Plénum ale už neschválila jeho požadavek, aby poslanci diskutovali o sankcích už dnes. Je proto možné, že se poslanci k jednání o případnich sankcích na nynější schůzi vůbec nedostanou. 
Podobně dopadl pirátski poslanec Lukáš Bartoň s návrhem, aby se Sněmovna vrátila k loňskému usnesení Sněmovny, které vyzvalo vládu ke zvišení platů učitelů od letošního září, a Jana Černochová (ODS) s iniciativou debaty o zákazu olova ve střelivu a rybářskich zátěžích. Na program se návrhy dostaly, ale bez pevného termínu. 
Sněmovna neschválila návrh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na zařazení debaty o privatizacích státních podniků v 90. letech na příští úteri. Podle něho jde o prodeje, při nichž stát ztratil nejméně 460 miliard korun. 
Na návrh poslance KSČM Leo Luzara se poslanci budou ve čtvrtek dopolede zabivat situací kolem prodeje hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava. Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Firemní odbory poslaly proti tomuto prodeji námitky Evropské komisi. Obávají se, že prodej firmu poškodí. Luzar ke zdůvodnění svého návrhu mimo jiné uvedl, že situace v podniku dospěla do kritického stavu, zaměstnanci jsou v nejistotě a nevědí, že jaki bude postup české vlády. 


Nesplněné sliby učitelům, výlet do Moskvy a deficitní rozpočet. Piráti komentovali témata začínající schůze Sněmovny

pirati.cz:

Praha, 23. října 2018 – Zvýšení platů učitelů, zahraniční cesta předsedy Sněmovny Radka Vondráčka do Ruska, státní rozpočet pro příští rok, platy politiků či například zákon o GDPR jsou hlavními tématy Pirátů na právě začínající 20. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

Lukáš Bartoň, místopředseda školského výboru, v úvodu dnešní tiskové konference Pirátů připomněl usnesení Sněmovny z prosince loňského roku, které mělo zajistit zvýšení platů učitelů

Chraňme si Českou televizi. Mohlo by tu být něco horšího

Mladá fronta DNES: 

Podle usnesení sněmovního školského výboru dětský program České televize čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže včetně dětí v předškolním věku. Na návrh předsedy výboru Václava Klause ml. tak poslanci reagovali na reportáž odvysílanou v rámci dětských Zpráviček, podle které se školáci na Izraelem okupovaném území Palestiny obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Pirát Lukáš Bartoň k tomu podotkl, že ČT musí být v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, a právě tyto výpady vůči ní a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu. Pro dané usnesení prý nehlasoval, protože jeho účelem bylo vytvářet nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi. Pokud se jeho vyjádření týkalo té části usnesení, podle níž byla reportáž v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR, pak s ním lze souhlasit. Naštěstí není nikde psáno, že by jakékoli zprávy na ČT musely být v souladu s vládní politikou. 
Nezodpovězena však zůstává otázka, zda inkriminovaná zpráva byla propagandou, jak tvrdí výbor, nebo naopak svou vyvážeností a objektivitou splnila zákonné požadavky na vysílání. 
Zde je třeba se ptát, jak Česká televize vypátrala, čeho se palestinští školáci obávají? Byl za nimi redaktor? A pokud ano, nahlédl do učebnic, které s přispěním USA a Evropské unie dětem vtloukají do hlavy, že položení života, obětování se, boj a džihád jsou nejdůležitějšími smysly života? Možná by pak pochopil, že i pravdivé informace vytržené z kontextu se stávají manipulací. Obrana nezávislosti ČT neznamená, že ji nelze kritizovat. Důvodů se dá najít víc. 
Přes všechny námitky však Česká televize funkci veřejnoprávního média v zásadě plní a její existence je důležitou součástí svobodného mediálního prostředí. Zpravodajství nedominují jalové kauzy, peníze, války, katastrofy, nehody, zranění a mrtví. Ve svém celku přináší informace důležité a profesionálně zpracované. I proto stojí za to ČT chránit. 
Nikoli však před kritikou, ale před lidmi, kteří za vším vidí manipulaci a ČT rovnou navrhují vyhodit do vzduchu. Evidentně proto, aby ji nahradili něčím ještě mnohem horším.

Další problémy ČT? Pouští dětem propagandistické zprávy, usnesl se Klausův výbor

globe24.cz:

Výbor poslanecké sněmovny pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, kterému předsedá Václav Klaus ml., dnes schválil návrh usnesení k ČT a její dětské publicistice, který předal volebnímu výboru. Klausův výbor konstatuje, že veřejnoprávní dětský program ČT „Déčko“ čím dál více častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku. 
Výbor dále konstatuje, že generální ředitel ČT odmítl přijít na jejich jednání. Výbor tedy vyzývá Poslaneckou sněmovnu ČR, aby se zabývala řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání ČT. Výbor jemuž Klaus předsedá, žádá volební výbor, aby tuto problematiku projednal. 
Klausův výbor zejména pobouřila nahrávka části pořadu Zprávičky, který Déčko vysílá. Zprávičky z 8.9. 2018 měly dle výboru odvysílat zprávu, která obsahovala propagandistické zprávy, jenž jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. 
Zprávičky v daném díle informovaly o školách na dnes Izraelem okupovaném území Palestiny. Hrozí, že by tamní školy mohly přijít o své pedagogy. Jejich financování je totiž závislé na zahraniční pomoci západních zemí. Zásadní donor USA ale letos peníze neposkytne. 
Proti usnesení sněmovního školského výboru se dnes ohradil poslanec Pirátské stranyLukáš Bartoň. 
Ten píše: „Nesouhlasím s dnes přijatým usnesením sněmovního školského výboru, který se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize. V případě porušení objektivity nebo politické neutrálnosti ve vysílání veřejnoprávní televize může každý občan dát podnět k prošetření Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. V žádném případě nemá být obsah vysílání předmětem politizace v orgánech Poslanecké sněmovny PČR,“ říká Bartoň. 
Dále dodává: „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu. Avšak školský výbor se dnes začal zabývat obsahem Zpráviček na dětském kanále ČT. Iniciátor usnesení Václav Klaus ml. a jeho podporovatelé z řad poslanců SPD a hnutí ANO vytvářejí dnes přijatým usnesením nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi. Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám.“

Klaus ml. i mediální rada zuří. Kvůli Zprávičkám ČT o školácích v Palestině

blesk.cz, echo24.cz, seznamzpravy.cz, novinky.cz, aktualne.cz, tyden.cz:

Kriticky se sněmovní školský výbor postavil k pořadu České televize (ČT) Zprávičky na dětském kanálu Déčko. Na návrh předsedy výboru Václava Klause ml. (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila s veřejnoprávní televizí řízení o přestupku. 

Pro návrh usnesení školského výboru hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátů a ČSSD, řekl Klaus ml. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. 
Usnesení zmiňuje část Zpráviček z 8. září, jež podle výboru „obsahuje propagandistické zprávy, které jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky“. 
„Část, která se týkala Izraele a Palestiny, to bylo v hrubém rozporu s českou zahraniční politikou,“ uvedl Klaus. 
Krátká reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“ se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země. 
Americká vláda zrušila financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům koncem srpna s odůvodněním, že obchodní model úřadu OSN pro palestinské uprchlíky je „nenapravitelně chybný“. Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost v reakci varovali před zhoršením humanitární situace v Pásmu Gazy, které může vyústit v nárůst násilí. 
RRTV bude řešit možný prestupekKvůli pořadu již s ČT zahájila správní řízení o přestupku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televize se podle ní v reportáži mohla dopustit porušení zásad objektivity a vyváženosti, neboť reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy. 
S usnesením školského výboru nesouhlasí jeho člen za Piráty Lukáš Bartoň. „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu,“ sdělil v tiskové zprávě. Nařkl Klause mladšího a „jeho podporovatele“ z řad poslanců SPD a hnutí ANO, že „vytvářejí nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi“. „Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám,“ dodal Bartoň. 
Školský výbor vyzval Sněmovnu, aby se zabývala „řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání České televize“. Záležitost by měl projednat podle mínění školského výboru rovněž volební, tedy prakticky mediální výbor. Usnesení také vytýká Dvořákovi, že na jednání školského výboru odmítl přijít. 
Dvořák ve čtvrtek odkázal na svůj dopis, který výboru zaslal ještě před jeho zasedáním. V něm uvedl, že jedněmi z hlavních úkolů, které zmiňuje i zákon o ČT, jsou výroba a vysílání vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež, o čemž televize transparentně informuje. Zpětnou vazbu pak vyhledává jak u diváků nebo v rámci spolupráce s orgány veřejné správy. 
„Současně je ale v souladu s Kodexem ČT nucena zakládat si na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti, se závazkem učinit veškeré potřebné kroky k tomu, aby zabránila jakýmkoliv vnějším zásahům do přípravy a tvorby nezávislého a nestranného vysílání,“ dodal.

ČT na pranýři: Klausův výbor napadl Zprávičky a Dvořáka. Pak se ozval Pirát Bartoň

eurozpravy.cz:

Sněmovní školský výbor se kriticky postavil k pořadu České televize (ČT) Zprávičky na dětském kanálu Déčko. Na návrh předsedy výboru Václava Klause mladšího (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Pro návrh usnesení hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátů a ČSSD, řekl dnes ČTK Klaus. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. 

Bartoň (Piráti): Zasahování školského výboru do obsahu vysílání ČT je nepřípustné

Důvodem je reportáž Školáci v Palestině, která byla odvysílána na programu ČT:D.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českou televizí kvůli pořadu Zprávičky vysílaného na programu ČT:D dne 8. září 2018. „Součástí pořadu byla reportáž s názvem Školáci v Palestině, v rámci níž se provozovatel mohl dopustit porušení zásad objektivity a vyváženosti, neboť reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy,“zdůvodnila ve čtvrtek rada. 
Kriticky se k pořadu České televize Zprávičky postavil i sněmovní školský výbor. Na návrh předsedy výboru Václava Klause mladšího (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Pro návrh usnesení hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátůa ČSSD, řekl ČTK Klaus. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu. 
Krátká reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země. 
S usnesením školského výboru nesouhlasí jeho člen za Piráty Lukáš Bartoň. „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu,“sdělil v tiskové zprávě. Nařkl Klause mladšího a „jeho podporovatele“ z řad poslanců SPD a hnutí ANO, že „vytvářejí nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi“. 
Petr Dvořák ve čtvrtek odkázal na svůj dopis, který výboru zaslal ještě před jeho zasedáním. V dopise uvedl, že jedněmi z hlavních úkolů, které zmiňuje i zákon o ČT, jsou výroba a vysílání vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež, o čemž televize transparentně informuje. Zpětnou vazbu pak vyhledává jak u diváků nebo v rámci spolupráce s orgány veřejné správy. „Současně je ale v souladu s Kodexem ČT nucena zakládat si na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti, se závazkem učinit veškeré potřebné kroky k tomu, aby zabránila jakýmkoliv vnějším zásahům do přípravy a tvorby nezávislého a nestranného vysílání,“dodal. 

Šéf ČT odmítl vysvětlit reportáž o Palestincích z dětského pořadu Zprávičky

idnes.cz:

Poslanci si pozvali generálního ředitele České televize Petra Dvořáka na školský výbor kvůli reportáži na dětském kanálu Déčko. Ta pojednávala o Izraelem okupovaném území Palestiny. Ředitel televize však na úterním sněmovním semináři věnovaném veřejnoprávním médiím oznámil, že se jednání nezúčastní. 

Veřejnoprávní Česká televize odvysílala na kanálu Déčko reportáž, v níž se mluvilo o Palestině jako o Izraelem okupovaném území. Reportáž byla odvysílána v rámci pořadu Zprávičky, které jsou určené pro děti a vzbudila vlnu rozruchu. 
Část veřejnosti Českou televizi kritizuje za to, že takové zprávy pro děti nejsou vhodné. Blízkovýchodní problematika je mnohdy složitá i pro dospělého diváka, a proto by neměla patřit do pořadu pro děti. Sledovanost pořadu je nicméně extrémně nízká. 
Poslanci z výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu si na své středeční zasedání pozvali i generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Chtěli s ním řešit „politicko-publicistické excesy programu Déčko“, jak stojí v bodu programu. 
Ředitel České televize však pozvání odmítl. „Pan předseda si zřejmě myslel, že toto je věc, která si zaslouží pozornost takového výboru. Myslím si, že přestože se snažíme dělat svou práci co možná nejlépe, tak každý může někdy udělat chybu. A rozhodně není role žádného výboru parlamentu ani parlamentu jako takového, aby řešil jednotlivé problémy nebo chyby. My si ty chyby umíme vyřešit,“ vysvětlil Dvořák. 
Nevhodný obsah pro děti 
Předseda výboru Václav Klaus mladší pro portál iDNES.cz citoval usnesení školského výboru v této věci. „Veřejnoprávní program Déčko, čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně děti v předškolním věku.“ 
Televize Déčko má být vzdělávacím pořadem pro děti, nezabývat se zahraniční politikou, která pro ně není vhodným obsahem. „Osobně mi nejvíce vadí, že moje pětiletá dcera musí před večerníčkem sledovat zprávy, kde se hovoří o Donaldu Trumpovi, jeho politice a situaci na východě.“ řekl pro iDNES.cz Václav Klaus mladší. 
„Generální ředitel ČT na jednání schůze školského výboru odmítl přijít. Na což má plné právo. Tuto zprávu jsme poslali volebnímu výboru, který má Českou televizi pod svou správou, aby toto téma projednal na svém zasedání. Důvodem jsou propagandistické informace, které jsou v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky.“ doplnil Klaus mladší. 
Piráti nesouhlasí 
Opačný názor zastává poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). Podle něj není důvod, proč by se měl Dvořák účastnit zasedání a s přijatým usnesením sněmovního školského výboru, který se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize nesouhlasí. Podle jeho slov se nevhodným obsahem má zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. 
„Jestliže se politici budou vyjadřovat k tomu, co je obsahem vysílání České televize, veřejnoprávní televize, tak jde o nátlak na ČT a jde o zpolitizování informací. Proti tomu zásadně protestuji a s Václavem Klausem mladším nesouhlasím,“ uvedl poslanec pro iDNES.cz. 
„To že pan Dvořák na zasedání nedorazil naprosto chápu. Považuji za nedůstojné, aby ředitel nezávislé televize chodil na kobereček na výbor poslanecké sněmovny. Jiná věc by byla pokud by se měl účastnit v případě podání informací ohledně hospodaření nebo toho, jak ČT plní svoji úlohu v oblasti vzdělávání,“ doplnil Bartoň. 
Volby 2018 – výsledky 
Výsledky voleb do zastupitelstev obcí dle krajů: 
Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.

Další ostrý spor o ČT: „Dětem pouští propagandistické zprávy“ říká Klausův výbor

24zpravy.com:

Vibor dále konstatuje, že generální ředitel ČT odmítl přijít na jejich jednání. Vibor tedy vyzivá Poslaneckou sněmovnu ČR, aby se zabivala řešením hrubich odchylek od veřejnoprávního poslání ČT. Vibor jemuž Klaus předsedá, žádá volební vibor, aby tuto problematiku projednal. 

Klausův vibor zejména pobouřila nahrávka části pořadu Zprávičky, kteri Déčko vysílá. Zprávičky z 8.9. 2018 měly dle viboru odvysílat zprávu, která obsahovala propagandistické zprávy, jenž jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. 
Zprávičky v daném díle informovaly o školách na dnes Izraelem okupovaném území Palestiny. Hrozí, že by tamní školy mohly přijít o své pedagogy. Jejich financování je totiž závislé na zahraniční pomoci západních zemí. Zásadní donor USA ale letos peníze neposkytne. 
Proti usnesení sněmovního školského viboru se dnes ohradil poslanec Pirátské stranyLukáš Bartoň. 
Ten píše: „Nesouhlasím s dnes přijatim usnesením sněmovního školského viboru, kteri se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize. V případě porušení objektivity nebo politické neutrálnosti ve vysílání veřejnoprávní televize může každi občan dát podnět k prošetření Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. V žádném případě nemá bit obsah vysílání předmětem politizace v orgánech Poslanecké sněmovny PČR,“ říká Bartoň. 
Dále dodává: „Česká televize musí bit vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu. Avšak školski vibor se dnes začal zabivat obsahem Zpráviček na dětském kanále ČT. Iniciátor usnesení Václav Klaus ml. a jeho podporovatelé z řad poslanců SPD a hnutí ANO vytvářejí dnes přijatim usnesením nepřijatelni nátlak na veřejnoprávní televizi. Právě tyto vipady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některim parlamentním stranám.“ 

Lukáš Bartoň, piráti: Zasahování školského výboru do obsahu vysílání ČT je nepřípustné

blisty.cz, feedit.cz, pirati.cz:

Praha 10. října 2018 – Nesouhlasím s dnes přijatým usnesením sněmovního školského výboru, který se vymezuje vůči obsahu vysílání veřejnoprávní televize. V případě porušení objektivity nebo politické neutrálnosti ve vysílání veřejnoprávní televize může každý občan dát podnět k prošetření Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, do jejíž kompetence právě posuzování míry neutrality vysílání spadá. V žádném případě nemá být obsah vysílání předmětem politizace v orgánech Poslanecké sněmovny PČR. 

Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu. Avšak školský výbor se dnes začal zabývat obsahem Zpráviček na dětském kanále ČT :D. Iniciátor usnesení Václav Klaus ml. a jeho podporovatelé z řad poslanců SPD a hnutí ANO vytvářejí dnes přijatým usnesením nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi. Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám.

17. listopad jako poděkování studentům. Svátek může změnit název, kývl sněmovní výbor

blesk.cz:

Sněmovna by mohla schválit doplnění názvu svátku 17. listopadu. Oficiálně by se připomínal podle poslanecké novely nejen jako Den boje za svobodu a demokracii, ale i jako Mezinárodní den studentstva. Schválení předlohy ve středu doporučil plénu garanční školský výbor. Obdobné snahy v minulosti v dolní komoře nakonec neuspěly. 

Novelu předložila skupina poslanců z pěti klubů v čele k Karlem Raisem (ANO), který to zdůvodnil mimo jiné zájmem Studentské komory Rady vysokých škol. „Jde o politickou akceptaci názorů studentů vysokých i středních škol,“ uvedl. Úpravu názvu svátku podpořil v debatě také Lukáš Bartoň (Piráti), jenž v komoře působil asi před deseti lety. 
„Studenti o toto usilují dlouhodobě. Svátek 17. listopadu jsme považovali za svůj a chtěli jsme to mít i v jeho názvu,“ řekl. 
Naopak předseda výboru Václav Klaus mladší (ODS) míní, že změna by snížila význam 17. listopadu. Podotkl, že student Jan Opletal v roce 1939 i studenti v roce 1989 bojovali za svobodu a demokracii. Poslanec SPD Lubomír Volný míní, že drtivá většina studentů si případné změny názvu svátku vůbec nevšimne. 
Předlohu ve výboru podpořilo 11 z 15 přítomných členů. Proti byl jeden, zbylí tři se hlasování zdrželi. 
Mezinárodním dnem studentstva se 17. listopad stal na památku represí nacistů vůči českým vysokým školám v tehdejším protektorátu v roce 1939. Nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa. O 50 let později se v Praze konala pietní studentská demonstrace, následný pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií. Odstartovalo to pád socialistického režimu v tehdejším Československu. 
Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název svátku 17. listopadu by zněl 
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Vláda se k návrhu postavila neutrálně.

Poslanci opět řeší, jak říkat 17. listopadu. Nový název dostal další šanci

idnes.cz:

Poslanci opět řeší, zda rozšířit název státního svátku 17. listopadu. Podle některých by se měl připomínat nejen jako Den boje za svobodu a demokracii, ale také jako Mezinárodní den studenstva. Návrh ve středu podpořil sněmovní školský výbor. Podle poslanců chtějí změnu studenti i pamětníci událostí roku 1939. 

Návrh na přejmenování svátku se ve Sněmovně objevil již před dvěma lety, neprošel ale přes Senát. Proti návrhu byli tenkrát pravicoví poslanci. 
Návrh nyní předložilo pět poslanců v čele s Karlem Raisem z hnutí ANO, podle kterého o to má zájem Studentská komora rady vysokých škol. 
„Byla bych ráda, abychom tento návrh jednomyslně podpořili. 17. listopad roku 1939 a 1989 byly dny za boj o svobodu a demokracii, současně to ale byly dny, kdy pozvedly svůj hlas studenti a studentská hnutí. Proto události v roce 1939 vyvolaly takový zájem mezinárodní solidarity, až se stal mezinárodním dnem studenstva. Aktuální poslanecký návrh zohledňuje všechny rozpravy, které ve Sněmovně již dřív proběhly. Vůči pamětníkům by bylo důstojné, kdyby se tento státní svátek podařilo prosadit do příštího roku, kdy bude kulaté výročí,“ uvedla poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD). 
„Sám jsem byl členem Studentské komory a svátek 17. listopadu jsme považovali za svůj, chtěli jsme to mít i v názvu. Jsem rád, že je Studentská komora jednotná a stále o to usiluje,“ souhlasil Pirát Lukáš Bartoň. 
Poslanec za SPD Lubomír Volný sdělil, že návrh má i jeho podporu. „Avšak vzhledem k tomu, že studenti ani často neví, co se v dějinách odehrálo, se domnívám, že si většina z nich změny ani nevšimne,“ podotkl. 
Pro bylo jedenáct přítomných poslanců, proti přejmenování svátku byl předseda školského výboru Václav Klaus mladší (ODS). „Tento svátek už máme – Den boje za svobodu a demokracii, jak Opletal, tak my studenti jsme události roku 1989 brali jako boj za svobodu a nevím, jestli jiný název nerozmělní význam tohoto dne. Příliš se k tomu nekloním, podle mě to snižuje význam toho dne. Není úkolem poslanců se zodpovídat zájmovým sdružením,“ sdělil Klaus. 
S novelou o státních svátcích přišla před dvěma lety bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Argumentovala tím, že změnu chtějí studenti a pamětníci událostí roku 1939, které vedly ke vzniku Mezinárodního dne studenstva. 
Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název svátku 17. listopadu by zněl Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Vláda se k návrhu postavila neutrálně.

Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne

24zpravy.com:

Novelu předložila skupina poslanců z pěti klubů v čele k Karlem Raisem (ANO), kteri to zdůvodnil mimo jiné zájmem Studentské komory Rady vysokich škol. 

„Jde o politickou akceptaci názorů studentů vysokich i středních škol,“ uvedl. Úpravu názvu svátku podpořil v debatě také Lukáš Bartoň (Piráti), jenž v komoře působil asi před deseti lety. „Studenti o toto usilují dlouhodobě. Svátek 17. listopadu jsme považovali za svůj a chtěli jsme to mít i v jeho názvu,“ řekl. 
Naopak předseda viboru Václav Klaus mladší (ODS) míní, že změna by snížila viznam 17. listopadu. Podotkl, že student Jan Opletal v roce 1939 i studenti v roce 1989 bojovali za svobodu a demokracii. Poslanec SPD Lubomír Volni míní, že drtivá většina studentů si případné změny názvu svátku vůbec nevšimne. 
Předlohu ve viboru podpořilo 11 z 15 přítomnich členů. Proti byl jeden, zbylí tři se hlasování zdrželi. 
Mezinárodním dnem studentstva se 17. listopad stal na památku represí nacistů vůči českim vysokim školám v tehdejším protektorátu v roce 1939. Nacisté tehdy popravili studentské funkcionáře a uzavřeli české vysoké školy v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa. O 50 let později se v Praze konala pietní studentská demonstrace, následni pochod jejích účastníků byl násilně zastaven komunistickou policií. Odstartovalo to pád socialistického režimu v tehdejším Československu. 
Pokud by zákonodárci předlohu schválili, oficiální název svátku 17. listopadu by zněl Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Vláda se k návrhu postavila neutrálně. 
Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne Název svátku 17. listopadu se má doplnit. Sněmovna na návrh zřejmě kývne

Piráti přicházejí s návrhem na zavedení jmenovitého hlasování ve vedení měst a s vlastní nominantkou do RRTV

feedit.cz, politickelisty.cz:

Na tiskové konferenci před pokračující schůzí Poslanecké sněmovny PČR představili Piráti svůj návrh na jmenné hlasování zastupitelstev a rad, informovali o postoji poslaneckého klubu k vládnímu zákonu o státní službě, evropskému rozpočtu a také k zákonu, kterým chce vláda zavést Agenturu pro sport. Kromě toho informovali představitelé Pirátské strany i o výběru své kandidátky do RRTV. 

„V otevřeném výběrovém řízení jsme vybrali právničku JUDr. Olgu Ulrichovou. Ta se ve své rigorózní práci věnovala úkolům a postavení České televize. Její odbornost je tedy mediální i právní. Vzhledem k tomu, že ODS a ANO své navržené zástupce v RRTV již mají, doufáme, že poslanci podpoří naší nominantku s ohledem na poměrné zastoupení stran ve Sněmovně. Naše kandidáty jsme vždy vybírali transparentně a domníváme se, že i volba Sněmovny by kvůli politické odpovědnosti měla být veřejná,“ uvedl stanovisko Pirátů Tomáš Martínek, místopředseda Volebního výboru Poslanecké sněmovny. 
Ivan Bartoš poté připomněl, že do druhého čtení putuje zákon o státní službě. „Vládní novela zákona o státní službě se setkala s kritikou jak z Evropské komise, tak od Odborového svazu státních orgánů a organizací. Opakovaně jsem interpeloval jak premiéra Babiše, tak ministra Hamáčka, protože předkládaný návrh je v rozporu s depolitizací státní správy. V rámci novely se totiž zásadně zjednodušuje proces, kterým se lze státních zaměstnanců v rychlosti zbavit. Výhrady se chystám opět zopakovat. Kromě toho přicházíme s novelou, která zavádí jmenné hlasování rady i zastupitelstva obcí a krajů a povinnost zveřejňovat jmenné hlasování o návrzích zastupitelů a radních na elektronické části úřední desky po dobu nejméně 10 let. Chceme tím zvýšit zodpovědnost politiků za učiněná rozhodnutí. Lidé mají právo vědět i zpětně si jednoduše dohledat, jak jejich zvolení zastupitelé hlasovali. Návrh jsme dnes nahráli do Sněmovního systému.“ 
Piráti se vymezili vůči vládnímu návrhu na zřízení agentury pro sport, jak uvedl poslanecLukáš Bartoň: „Zákon o podpoře sportu má i světlé stránky, ale nemá žádné ambice pro odstranění klientelistického prostředí v oblasti sportu, které Piráti hlasitě kritizují. Zásadně však odmítáme, aby byla Národní sportovní agentura ústředním orgánem státní správy. Vláda má mít politiku i v oblasti sportu a tuto politiku řídit. Má být pod dohledem veřejnosti i opozičních poslanců. Proto podáme návrh na vrácení k přepracování, aby agentura byla zřízena pod ministerstvem nebo na úrovni vlády a pokud nebudeme úspěšní, budeme hlasovat pro zamítnutí zákona hned v 1. čtení.“ 
V závěru tiskové konference poslanec Mikuláš Ferjenčík v souvislosti s projednáváním rozpočtu EU informoval, že Piráti jsou pro omezení dotací velkým podnikatelům. „Myslíme, že tyto peníze lze využít lépe. Kromě toho na úrovni Evropské komise řešíme střet zájmů některých českých ministrů, kteří dostávají dotace dle našeho názoru nezákonně,“ zmínil Ferjenčík případy ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) a premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Pedagogická komora usiluje o odtajnění revize rámcových vzdělávacích programů

feedit.cz, pedagogicke.info:

Pedagogická komora je znepokojena přetrvávajícím nedostatkem informací o stavu a průběhu revize rámcových vzdělávacích programů, kterou zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání. Přestože se na revizi pracuje déle než rok, zveřejněno bylo jen minimum údajů. 

Školy nemají informace, co a proč se bude měnit. Učitelé z praxe, kteří chtějí s revizí pomoci, nevědí, na koho se obrátit. Řada významných spolků sdružujících pedagogy nebyla oslovena, aby se do revize zapojili jejich zástupci. 
Vedení Pedagogické komory obeslalo MŠMT i NÚV s dotazy k revizi, ale odpovědi byly neúplné. Proto jsme zaslali na obě instituce oficiální žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Ptáme se, jaké pracovní skupiny při NÚV vznikly, kdo se jich účastní, kterou organizaci zastupuje, kolik jednání již proběhlo, jak je revize financována a jaké je přesné zadání z MŠMT,“ uvedl Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora. 
Ministerstvo školství si vyžádalo na zodpovězení dotazů delší čas. Národní ústav pro vzdělávání zatím zodpověděl pouze část první žádosti. Odpověď na hlavní dotaz ale odmítl. Pedagogická komora se proti tomuto rozhodnutí odvolala k MŠMT a je připravena domáhat se informací soudní cestou. Zatím jsme obdrželi pouze seznam pracovních skupin a jejich garantů z řad zaměstnanců NÚV. Z tohoto seznamu vyplývá, že neexistuje koncepční pracovní skupina, která by se zabývala celou revizí komplexně. Ustavily se jen dílčí týmy k jednotlivým vzdělávacím oborům. Při MŠMT vznikla Rada pro revize rámcových vzdělávacích programů, ale její složení je utajováno. 
Odpověď z Národního ústavu pro vzdělávání na žádost Pedagogické komory (pracovní týmy a kontakty na jejich garanty) 
Rozhodnutí o odmítnutí části žádosti 
Internetové stránky NÚV obsahují pouze novou verzi vzdělávacího oboru informatika, jejíž forma zpracování je nekompatibilní se stávajícími rámcovými vzdělávacími programy. Z tohoto důvodu bude nutné s jejím plošným zavedením vyčkat, dokud nebude dokončena revize všech ostatních vzdělávacích oblastí. Dále byly zveřejněny analýzy k odbornému a všeobecnému vzdělávání, infografiky a zpravodaje. Bohužel chybí informace, kdy byl který dokument publikován. 
Zveřejněno bylo alespoň dotazníkové šetření mezi pedagogy, které skončilo už loni (20. září 2017). Výsledky toho šetření ale nebyly zohledněny v dalších pracích na revizi. NÚV například pokračuje ve stanovování tzv. závazných výsledků učení pro 3. a 7. ročník ZŠ, přestože to považovalo za vhodné jen 15 % respondentů. 
Pedagogická komora uspořádala anketu mezi svými členy, z níž vyplývá, že většina respondentů již nechce znovu psát školní vzdělávací program a čtvrtina preferuje alespoň zestručnění kurikulárních dokumentů. Z nové ankety Pedagogické komory, která právě probíhá, vyplývá, že si většina respondentů přeje obnovení Přílohy RVP pro žáky s lehkým mentálním postižením, kterou zrušila ministryně školství Kateřina Valachová. Většina rovněž chce, aby byl na druhém stupni další cizí jazyk nepovinný, jak to bylo před změnou RVP, která byla přijata ministrem Petrem Fialou. 
„Nerozumím tomu, proč MŠMT i NÚV pracují v režimu „přísně tajné“ – nejde o armádní projekt, ale zásadní změnu kurikulárních dokumentů, která se týká tisíců škol, proto by měla být veřejná,“ upozorňuje Radek Sárközi, „pokud se nepodaří do revize zapojit učitele z praxe, hrozí, že připravené změny nepřijmou za své a že jejich realizace bude jen formální.“ 
Pedagogická komora se již do revize RVP částečně zapojila. Radek Sárközi se účastnil setkání organizací, kde byly představeny chystané změny. Zástupci Pedagogické komory pracují v týmu pro matematiku. „Jakmile jsme získali kontakty na garanty jednotlivých pracovních skupin, oficiálně jsme je oslovili, že chceme delegovat zástupce Pedagogické komory, na odpovědi čekáme,“ sdělil Radek Sárközi, „myslím si, že by NÚV měl aktivně oslovit všechny spolky učitelů, aby vyslaly do týmů své zástupce, například Společnost učitelů českého jazyka a literatury, Asociaci výchovných poradců, Montessori ČR, Asociaci ředitelů gymnázií apod. – většina aprobací má vlastní organizaci a jejich představitelé určitě rádi s revizí pomohou, aby byla co nejkvalitnější.“ 
Pedagogická komora požaduje, aby byla revize rámcových vzdělávacích programů transparentní. 
Nezávisle na Pedagogické komoře interpeloval poslanec Lukáš Bartoň v podobné záležitosti ministra školství Roberta Plagu: „Máte v úmyslu nechat proces revizí RVP běžet v černé skříňce jako dosud, nebo dáte veřejnosti možnost do procesu vstoupit? Budou moci občané připomínkovat základní principy i potřebnost různých dovedností pro 21. století a dát tak občanům možnost, aby se se školou a vzděláním vůbec identifikovali? Pokud otevřením revizí veřejnosti plánujete, v jaké fázi a v jakém časovém horizontu?” Poslanec Lukáš Bartoň rovněž upozornil, že ani za 14 let nemáme hlavní koncepční kurikulární dokument Národní program vzdělávání, jehož vznik požaduje školský zákon. Premiér Andrej Babiš v odpovědi na jeho interpelaci přislíbil vytvoření tohoto dokumentu do konce roku 2019. 

Referendum? O zastavění díry po domu kultury

MF DNES:

Radnice by měla dát jasně najevo, že rozšiřování montoven není v zájmu města, říká lídr Pirátů 

Až do role volebního lídra České pirátské strany přivedlo Pavla Bosáka jeho vystupování proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji plzeňské části Litice. Sporný projekt kritizuje od začátku loňského roku a s Piráty si zřejmě padli do noty. „Už když začaly spory kolem plánu na stavbu průmyslových hal v Liticích, ozývali se mi zástupci některých stran. Několikrát jsem se sešel s poslancem Pirátů Lukášem Bartoněm. Na základě toho pak vznikla dohoda, že bych za Piráty mohl kandidovat,“ vysvětluje. 

* Šel jste do voleb s hlavním cílem zaměřit se na problematiku budování průmyslových hal? 

Určitě. Moje aktivity z poslední doby mě předurčují k tomu, abych to téma tlačil dál. Navíc kauza litických hal mě vlastně do komunální politiky v podstatě postrčila. Než začala, dokonce jsem chtěl v zastupitelstvu Litic už skončit. Dá se říct, že mě to vyprovokovalo a nechci to nechat být. Možná je v tom i trochu obyčejné ješitnosti. Když mám pocit, že něco může ublížit mojí obci, tak se vzepřu a budu proti tomu chtít bojovat. 

* Považujete téma průmyslových hal – montoven za hlavní v kampani Pirátů v Plzni? 

Tak bych to neřekl, ale myslím, že to téma souvisí s programovým bodem číslo jedna, kterým je u Pirátů transparentnost rozhodování ve veřejné správě. Ta se může týkat například snah omezit zákulisní dohody nebo klientelistické vazby. Já jsem měl pocit, že ty mohly hrát určitou roli i v kauze litických hal. Myslím, že schvalovací proces v tomto případě nebyl pro veřejnost dostatečně průhledný. A mně vadí, když se tak ve městě rozhoduje. 

* Kde a jak by se snaha o větší transparentnost rozhodování ve veřejné správě měla na radnici podle Pirátů projevit? 

Je možné například využívat otevřený softwarový systém, který kompletně zprůhledňuje proces rozhodování pro lidi. Umožní jim rychle získat informace, ke kterým by se jinak dostávali složitě a déle. Staly by se okamžitě a stále dostupné. To je možné zavést na všech úrovních. Tím se násobí počet očí, které transakce ve veřejné správě monitorují. A je pak například dohledatelnější nadstandardní vztah nějaké firmy k některému politikovi nebo úředníkovi. Rádi bychom také prosadili, aby u zastupitelstev na všech úrovních bylo v záznamech, jak který člen samosprávy hlasoval. Chtěli bychom také v Plzni rozbít to, čemu říkáme „socdéeska“. Jde nám o to, že mocenská struktura v Plzni je ovládaná koalicí ODS a ČSSD, která navíc dostala své lidi na všechny úrovně veřejné správy. Myslíme si, že je na čase, aby se tato dnes už zkostnatělá struktura nějakým způsobem narušila, třeba už jenom rozbitím dosavadních vazeb. 

* Piráti jsou zastánci referend na lokální úrovni. O čem by se podle vás v takovém plebiscitu v Plzni mohlo hlasovat? 

Myslím, že by tak lidé mohli rozhodovat v místech, kde žijí, o různých problémech. Nemuselo by se vždy jednat přímo o místní referenda, ale je možné využít i ankety, ve kterých lidé vyjádří svůj názor. Výsledek nemusí být pro samosprávu závazný, ale může dávat zastupitelům informaci o tom, jak se veřejnost na konkrétní projekty dívá. 

* Dobře, ale máte představu, v jakém konkrétním případě by se mělo referendum konat? 

Například je tady díra po zbořeném domu kultury. Existuje nový návrh na využití a zastavění území. Někteří lidé tvrdí, že návrh neodpovídá výsledkům referenda v roce 2013. Já považuji za nejjednodušší ten návrh prostřednictvím jednání dotlačit ještě do trochu rozmanitější a přijatelnější formy a pak jednoduše nechat lidi rozhodnout, zda chtějí, aby se ta díra takovým konkrétním způsobem zastavěla. Bylo by nejlepší, aby si lidé mohli nejprve návrh prohlédnout a pak se k němu vyjádřit. Myslím, že zájem o takové hlasování by byl v Plzni veliký a účast by byla relativně vysoká. A osobně mám pocit, že by lidé rozhodli, aby se projekt realizoval. 

* Jdou Piráti do komunálních voleb v Plzni podobně jako do těch parlamentních s tím, že chtějí být v opozici? 

Na úrovni městské samosprávy jsme schopni a připraveni jít do koalice v podstatě s kýmkoli kromě KSČM a SPD, které dlouhodobě vnímáme jako strany nedemokratické. Myslím, že při hledání možného koaličního partnera bude nejvíc záležet na tom, jak strany, které budou připadat v úvahu, přistoupí k naší snaze o transparentnost veřejné správy. My říkáme: Můžeme jít spolu, ale počítejte se tím, že vám bude hodně vidět pod ruce, že všechno vykecáme. Budeme ovšem mít výhrady proti tomu, aby se v koalici s námi do vedení samosprávy dostali lidé, kteří mají jasný střet zájmů. 

* Víte už teď o někom, u koho by takový střet zájmů byl pro vás problém? 

Nechci nikoho konkrétního v této chvíli jmenovat. Zatím taková nabídka vůči nám nepadla, tak nemá smysl vykřikovat jména, o který se nakonec vůbec nemusí jednat. Obecně pro nás je nepřijatelné, aby některý člověk ovlivňoval oblast, ve které má přímo nějaký zájem. 

* Objevil jste se nedávno na veřejném projednávání projektu na revitalizaci Jiráskova náměstí. V tomto případě někteří lidé proti plánu protestují, protože počítá s pokácením desítek stromů. Zastánci naopak tvrdí, že projekt představuje pro náměstí šanci na výraznou změnu k lepšímu. Jaký názor na ten plán máte vy? 

Nám se líbí snaha zapojit do plánování veřejnost. Myslíme si, že je tam jen malá příležitost, aby občané ovlivnili rozhodování o projektu, ale je dobré už jenom to, že to s lidmi někdo probírá. Myslím, že ta diskuze, která o projektu probíhá, už trochu otupila odpor proti němu. Ale co se týká kácení, tak to já osobně nemám rád, mně se obecně kácení nelíbí. Ale Pirátská strananejsem jenom já a tam jednoznačné stanovisko k plánu pro Jiráskovo náměstí mezi členy není. Někteří se domnívají, že celková revitalizace je vyšším dobrem a jsou takoví, kteří uvažují jako já. Po posledním jednání jsem zdrženlivější, protože kácet se nebude hned a do té doby zbývá dost času. Během toho se může ještě ukázat, jak na tom stromy na náměstí skutečně jsou, zda mají budoucnost, nebo naopak některé začnou třeba odumírat. 

* Vy sám vystupujete proti vzniku dalších montoven ve městě. Máte představu, jak by město a jeho vedení mělo v této otázce postupovat? 

Zástupci města by měli při vyjadřování v rámci různých povolovacích řízení dělat maximum pro to, aby další rozšiřování průmyslových kapacit tohoto druhu neprobíhalo. Zástupci radnice by měli například investorům říct, že město v podobných případech nevyjde vstříc pronájmem městských pozemků, protože takové projekty nejsou v zájmu města. Podobně by se mělo postupovat například při povolování různých výjimek v oblasti životního prostředí. Zástupci radnice by měli jednoznačně dávat najevo, že není v zájmu města rozšiřovat kapacitu montoven. Dalším nástrojem je územní plánování. Tam, kde ještě nejsou vydaná územní rozhodnutí, by bylo vhodné omezit plochy, kde by byla možná neregulovaná zástavba průmyslovými objekty. Kde to lze, by bylo dobré vložit do územního plánu regulace nebo přímo rozčlenit plochy tak, aby spíš sloužily menším provozům než obřím halám. Podnikání je důležité, ale je třeba ovlivňovat, jaký typ pracovních míst tady bude vznikat. Aby jich bylo víc pro lidi s vyšší kvalifikací a nepřibývala ta pro nekvalifikované dělníky. 

* S montovnami úzce souvisí problematika ubytoven a bezpečnosti. Máte představu, co by město mohlo v této oblasti podniknout? 

Je třeba situaci kolem ubytoven velmi dobře zmapovat a popsat. Je zapotřebí mít přehled o počtu ubytoven a o tom, jak fungují. Zda jsou legální, nebo ilegální a kdo je jejich majitelem, zjišťovat, jestli jsou u nich hlášené bezpečnostní problémy, a sbírat informace, které se těch zařízení týkají. Je tady několik opravdu hodně špatných ubytoven. Můj pocit je, že jejich technický stav neodpovídá tomu, že v nich žije velké množství lidí. Zástupci magistrátu by měli být po zmapování situace aktivní a iniciovat různé prověrky. Poslat například žádost hygienikům, aby konkrétní zařízení zkontrolovali. Je třeba takové prověrky dělat často. Městské instituce by měly monitorovat, zda jsou cizinci, kteří tam bydlí, řádně evidováni a zda jsou odváděny poplatky za ubytované. I když jsou ubytovny legální, představují pro město, pro společnost jisté riziko. Proto si zasluhují větší dohled. Věřím, že dohledem a neustálým monitorováním můžeme docílit toho, že část provozovatelů svůj přístup zlepší, nebo odejdou. 

*** 

Kdo je a za koho kandiduje 

Pavel Bosák * Narozen roku 1970, pochází z Klatov. V roce 1986 se vystěhoval společně s matkou do San Francisca v USA. Vystudoval uměleckou grafiku a v San Franciscu pak společně s českou manželkou založili grafickou firmu, kterou vedou z Česka stále. * V roce 2008 se Pavel Bosák s rodinou vrátil do ČR. Dvakrát byl zvolen do zastupitelstva městského obvodu Plzeň-Litice. V lednu 2017 se Pavel Bosák stal nejviditelnějším odpůrcem projektu na výstavbu velkých průmyslových hal na okraji Litic. Plánu se snaží zabránit dosud. V souvislosti s jeho vystupováním proti spornému projektu dostal nabídku kandidovat v komunálních volbách v Plzni za Českou pirátskou stranu. Foto: Ladislav Němec, MAFRA

Babiš: Dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak ji udělá na soukromé

prazskenoviny.cz; olomouckenovinky.cz; moravskoslezskenovinky.cz; usteckenovinky.cz; kralovehradeckenovinky.cz; plzenskenovinky.cz; karlovarskenovinky.cz; jihomoravskenovinky.cz; pardubickenovinky.cz; zlinskenovinky.cz; novinkyvysocina.cz:

„Když jsme měli dlouhé vlasy, tak nám dali pět korun, abychom šli k holiči. Když jsme falešně zpívali, tak jsem dostal facku. Nebyla inkluze,“ zavzpomínal na svá školní léta český premiér Andrej Babiš, aby přinal, že dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak ji udělá na soukromé! 

„První interpelace v tomto školním roce. Vážený pane premiére, rád bych se vás zeptal, zda je dle vlády v pořádku to, že ministerstvo ani vláda dlouhodobě neplní své povinnosti dané zákonem. Konkrétně navazuji na svou interpelaci Ministerstva školství z června. V § 3 školského zákona je jasně uvedeno, že Ministerstvo školství zpracovává Národní program vzdělávání, projednává jej s vybranými odborníky z vědy a praxe, s příslušnými ústředními odborovými orgány, příslušnými organizacemi zaměstnavatelů s celostátní působností a s kraji, a předkládá jej vládě k projednání. Vláda předkládá Národní program vzdělávání Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ke schválení. Za 14 let platnosti tohoto zákona se tak nestalo a neděje se tak ani ve vaší vládě. Jaký je význam zákonných povinností, když je neplní ani ministerstvo, ani vláda?“ zeptal se premiéra poslanec Lukáš Bartoň. 
„To je zajímavá interpelace. Sám jste řekl, že to je 14 let. Myslím si, že je to od roku 2006. Od roku 2006 byli ministři školství Kopicová, Kuchtová, Liška, Dobeš, Fiala – můžete se ho zeptat, Štys, Chládek, Valachová a teď je tam Plaga. Plaga je tam od 11. 7. Máme nového koaličního partnera, možná jste si všimli. Počítáme, že tam budeme až do konce. Uvidíme,“ začal odpovídat předseda vlády ČR 
Andrej Babiš. 
„Já tomu určitě fandím. My určitě Národní program vzdělávání chceme předložit. Pro nás je vzdělávání klíčové. Určitě si potřebujeme jasně říct a možná udělat nějaké zásadní změny ve vzdělávání, říct si priority a udělat možná nějaké větší kompetence pro ředitele a učitele a míň státu, průmyslovky a zemědělky a zdravotní, z krajů např. pod ministerstva a konečně duální systém, o kterém tady strašně dlouho mluvíme všichni a nic se neudálo,“ pokračoval v odpovědi premiér. 
„Já vás jenom poprosím o trpělivost. My určitě takový strategický dokument předložíme. Já i osobně jsem to konzultoval s některými poslanci s opozicí, s ODS, SPD a další. Ani vlastně nevím, jestli vy máte na starosti vzdělávání. Můžeme vás vzít do party. Předpokládám, že pan ministr potřebuje, aby mu radili všichni, protože vzdělávání je na dlouho a samozřejmě máme velký problém,“ přiznal Andrej Babiš. 
„Nejsou lidi, máme samé vysokoškoláky. To se změnilo. Když já jsem šel na vysokou, tak to bylo celkem těžké. Dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak to udělá na soukromé. Problémů tam máme, jako inkluzi. Minule jsem byl v šoku, že dokonce když někdo neudělá maturitu, tak si může stěžovat přes ombudsmanku, a na vládě jsme řešili, že ministerstvo neodpovídá na čas. Za našich časů dělal maturitu ředitel školy. Když jsme měli dlouhé vlasy, tak nám dali pět korun, abychom šli k holiči. Když jsme falešně zpívali, tak jsem dostal facku. Nebyla inkluze,“ zavzpomínal Andrej Babiš. 
„Těch blbostí, které my jsme tady zavedli do školství, že financujeme soukromé mateřské, základky, střední, ale už ne vysoké, a vysoké si vlastně určují samy platy, atd. Těch problémů je tam mraky,“ ličil dál problémy Andrej Babiš. 
„Šel jsem kvůli tomu do Finska, abych to viděl na místě. Na jedno místo učitele ve Finsku je deset zájemců. Nejprestižnější profese je to tam. A oni mají v tom jasno. Dokonce ani nemají inspekci. Nemají. Ve třídě bylo padesát žáků a čtyři učitelky. Dokonce my jsme to i napsali do vize, jaký je úkol školy. Úkol školy je rozpoznat, na co to dítě má nadání. Ale nechci vám tady vykládat své lopatkové teorie a marshmallow bonbon test for university atd. Vzdělávání určitě, a my to chceme udělat. A pokud budete u toho, tak budeme jenom rádi,“ uzavřel odpověď na interpelaci český premiér. 
„Předchozích se ptát nebudu, jsem poslanec necelý rok, tzn. s vaší vládou, takže se obracím na vaši vládu. Děkuji za závazek, že Národní plán vzdělávání bude předložen, a jestli mohu doplnění toho dotazu, do kdy. Jaký je termín, jaký je výhled, že bude předložen tento plán?“ v dalším ve druhém svém vystoupení se zeptal Lukáš Bartoň. 
„Mohl byste se zeptat pana předsedy ODS Fialy, ten byl ministr školství, co tam vlastně udělal. On se tak angažuje v zahraniční politice. Nevím proč. Měl by se angažovat. Vzdělávání je nejdůležitější pro nás. Termín neumím, ale když to vezmeme, že jsme měli osm ministrů a neudělali nic, a já když vám slíbím, že to uděláme a znovu počítáme s vámi, když nám něco poradíte, tak se budeme snažit co nejdřív. Ale nechci nic slibovat. Kdybychom to dali příští rok, bylo by to skvělé. Ten končí 31. prosince 2019. Všichni to slyšeli, i Plaga doufejme, ale já mu teď napíšu SMS,“ slíbil premiér Andrej Babiš. 

Interpelace premiéra v PSP: Ministerstvo ani vláda dlouhodobě neplní své povinnosti dané zákonem. Po 14 letech platnosti školského zákona nemáme Národní program vzdělávání

pedagogicke.info:

Z interpelace Lukáše Bartoně na 19. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. září 2018 vybíráme: „V § 3 školského zákona je jasně uvedeno, že Ministerstvo školství zpracovává Národní program vzdělávání, projednává jej s vybranými odborníky z vědy a praxe, s příslušnými ústředními odborovými orgány, příslušnými organizacemi zaměstnavatelů s celostátní působností a s kraji a předkládá jej vládě k projednání. Vláda předkládá Národní program vzdělávání Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ke schválení. Za 14 let platnosti tohoto zákona se tak nestalo a neděje se tak ani ve vaší vládě. Jaký je význam zákonných povinností, když je neplní ani ministerstvo, ani vláda?“ Přinášíme stenoprotokol interpelace s odpovědí premiéra Andreje Babiše. 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji. První interpelace v tomto školním roce. Vážený pane premiére, rád bych se vás zeptal, zda je dle vlády v pořádku to, že ministerstvo ani vláda dlouhodobě neplní své povinnosti dané zákonem. Konkrétně navazuji na svou interpelaci Ministerstva školství z června. V § 3 školského zákona je jasně uvedeno, že Ministerstvo školství zpracovává Národní program vzdělávání, projednává jej s vybranými odborníky z vědy a praxe, s příslušnými ústředními odborovými orgány, příslušnými organizacemi zaměstnavatelů s celostátní působností a s kraji a předkládá jej vládě k projednání. Vláda předkládá Národní program vzdělávání Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ke schválení. 
Za 14 let platnosti tohoto zákona se tak nestalo a neděje se tak ani ve vaší vládě. Jaký je význam zákonných povinností, když je neplní ani ministerstvo, ani vláda? Děkuji. 
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji za dodržení času. A nyní má slovo předseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane premiére. 
Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Dobrý den všem, děkuji za dotaz. To je zajímavá interpelace. Sám jste řekl, že to je 14 let. Myslím si, že je to od roku 2006. Od roku 2006 byli ministři školství Kopicová, Kuchtová, Liška, Dobeš, Fiala – můžete se ho zeptat, Štys, Chládek, Valachová a teď je tam Plaga. Plaga je tam od 11. 7. Máme nového koaličního partnera, možná jste si všimli. Počítáme, že tam budeme až do konce. Uvidíme. 
Já tomu určitě fandím. My určitě Národní program vzdělávání chceme předložit. Pro nás je vzdělávání klíčové. Určitě si potřebujeme jasně říct a možná udělat nějaké zásadní změny ve vzdělávání, říct si priority a udělat možná nějaké větší kompetence pro ředitele a učitele a míň státu, průmyslovky a zemědělky a zdravotní, z krajů např. pod ministerstva a konečně duální systém, o kterém tady strašně dlouho mluvíme všichni a nic se neudálo. Já vás jenom poprosím o trpělivost. My určitě takový strategický dokument předložíme. Já i osobně jsem to konzultoval s některými poslanci, s opozicí, s ODS, SPD a další. Ani vlastně nevím, jestli vy máte na starosti vzdělávání. Můžeme vás vzít do party. Předpokládám, že pan ministr potřebuje, aby mu radili všichni, protože vzdělávání je na dlouho. 
A samozřejmě máme velký problém. Nejsou lidi, máme samé vysokoškoláky. To se změnilo. Když já jsem šel na vysokou, tak to bylo celkem těžké. Dneska ten, kdo neudělá vysokou, tak to udělá na soukromé. Problémů tam máme, jako inkluzi. Minule jsem byl v šoku, že dokonce když někdo neudělá maturitu, tak si může stěžovat přes ombudsmanku, a na vládě jsme řešili, že ministerstvo neodpovídá načas. Za našich časů dělal maturitu ředitel školy. Když jsme měli dlouhé vlasy, tak nám dali pět korun, abychom šli k holiči. Když jsme falešně zpívali, tak jsem dostal facku. Nebyla inkluze. Těch blbostí, které my jsme tady zavedli do školství, že financujeme soukromé mateřské, základky, střední, ale už ne vysoké, a vysoké si vlastně určují samy platy, atd. Těch problémů je tam mraky. 
Šel jsem kvůli tomu do Finska, abych to viděl na místě. Na jedno místo učitele ve Finsku je deset zájemců. Nejprestižnější profese je to tam. A oni mají v tom jasno. Dokonce ani nemají inspekci. Nemají. Ve třídě bylo padesát žáků a čtyři učitelky. Dokonce my jsme to i napsali do vize, jaký je úkol školy. Úkol školy je rozpoznat, na co to dítě má nadání. Ale nechci vám tady vykládat své lopatkové teorie a marshmallow bonbon test for university atd. 
Vzdělávání určitě, a my to chceme udělat. A pokud budete u toho, tak budeme jenom rádi. 
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji předsedovi vlády a táži se poslance, chce-li položit předsedovi vlády doplňující otázku. Chce. Prosím. 
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za odpověď. Předchozích se ptát nebudu, jsem poslanecnecelý rok, tzn. s vaší vládou, takže se obracím na vaši vládu. Děkuji za závazek, že Národní plán vzdělávání bude předložen, a jestli mohu doplnění toho dotazu, dokdy. Jaký je termín, jaký je výhled, že bude předložen tento plán? 
Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Pan premiér bude chtít doplňující odpověď. Prosím. 
Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Mohl byste se zeptat pana předsedy ODS Fialy, ten byl ministr školství, co tam vlastně udělal. On se tak angažuje v zahraniční politice. Nevím proč. Měl by se angažovat. Vzdělávání je nejdůležitější pro nás. 
Termín neumím, ale když to vezmeme, že jsme měli osm ministrů a neudělali nic, a já když vám slíbím, že to uděláme, a znovu, počítáme s vámi, když nám něco poradíte, tak se budeme snažit co nejdřív. Ale nechci nic slibovat. Kdybychom to dali příští rok, bylo by to skvělé. Ten končí 31. 12. 2019. Všichni to slyšeli, i Plaga doufejme, ale já mu teď napíšu SMS.