Zdroj: Zdroj: zpravy.iDNES.cz, Datum vydání: 18.03.2021 , https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senat-ockovani-blatny-sputnik-v.A210318_140725_domaci_kop

 

Senát bude odpoledne schvalovat novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle níž by na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů některých odborných předmětů.

Poslanci do zákona přidali úpravu, podle níž má být plat pedagogických pracovníků o 30 procent vyšší než je průměrná mzda v zemi. Navrhl to to poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.

„Dosažení úrovně minimálně 130 procent průměrné mzdy navrhujeme v roce 2023. Od roku 2024 pak porostou platy učitelů a dalších pedagogických pracovníků stejným tempem jako průměrná mzda v ekonomice,“ uvedl Bartoň.

„Novelu zákona o pedagogických pracovnících považuji za jeden z nejdůležitějších kroků v tomto volebním období. Přináší možnost otevřít profesi vzdělaným odborníkům z praxe,“ řekl senátor z klubu Starostové a nezávislí Jiří Drahoš.

Před senátory vystoupil ministr Blatný

Senát začal ve čtvrtek odpolední jednání třemi body z oblasti zdravotnictví, které předložil ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Jde o Balíček k Evropské zdravotní unii, Farmaceutickou strategii pro Evropu a sdělení Evropské komise Jednotně proti COVID19.

„Jednou z klíčových věcí je, aby se Evropská unie v této oblasti stala soběstačnou, což zatím není,“ řekl Blatný.Video můžete zhlédnout na www.idnes.cz.