Zdroj: https://www.forum24.cz/ods-pozaduje-audit-ktery-by-zkontroloval-jak-vlada-zachazi-s-penezi-pirati-chteji-snizit-deficit/

 

Občanští demokraté chtějí při hlasování o navýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun prosadit doprovodná usnesení, která by zavázala vládu ANO a ČSSD, aby předložila audit výdajů státu, zrušila superhrubou mzdu či do konce roku připravila koncept důchodové reformy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda ODS Petr Fiala. Strana do příštího úterý také předloží devět návrhů, díky nimž by daňovým poplatníkům zůstalo zhruba 136 miliard korun, o které chce kabinet navýšit výdaje.

Sněmovna by podle představ ODS měla uložit kabinetu, aby do konce července předložil audit výdajů státu. Do stejného data by měl také předložit plán na snížení byrokratické zátěže v tomto i příštím roce. Kabinet by podle ODS měl také podpořit rychlé zrušení superhrubé mzdy a do konce roku předložit koncept důchodové reformy. Do stejného data by měla vláda představit návrh reformy daní a odvodů.

Podle Fialy nemá vláda žádný plán, jak si s nynějšími ekonomickými problémy způsobenými epidemií COVID-19 poradit. Prohloubení schodku podle něj není plánem, ale ekonomickým zločinem. „Premiér uměl rozdávat v době ekonomického růstu, byl to takový ten manažer pro dobré počasí, ale není schopen řešit krizi,“ uvedl. Nyní nepomůže věštění z karet, ale kompetentní rozumná politika, řekl Fiala s odkazem na premiérova videa z poslední doby, kde se Babiš zabývá astrologií.

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že strana do příštího týdne předloží devět návrhů, které by měly jako „záchranný kruh“ pomoci ekonomice. Jde o zrušení superhrubé mzdy a zavedení rovné patnáctiprocentní daně z příjmů pro fyzické osoby, zrušení daně z nabytí nemovitostí či prodloužení odpuštění minimálních záloh pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

ODS chce také prodloužit odpuštění sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců ze srpna až do konce roku 2020, snížit sociální pojištění, odpustit silniční daň za letošní rok či odpustit daň z příjmů pro OSVČ za rok 2020. Podle představ ODS by se také měla zvýšit částka darů neziskovému sektoru, o kterou si mohou dárci snížit daňový základ na 30 procent, a mělo by se také snížit sociální pojištění.

Občanští demokraté nebudou k rozpočtu předkládat pozměňovací návrhy. „Nechceme se podílet na porcování medvěda. Bereme jako fakt, že bude 500 miliard schodek, nebudeme se předhánět, kdo vymyslí další výdaj, další dotační titul. Ten zákon se nedá napravit,“ podotkl Stanjura.
Piráti navrhují tři varianty snížení deficitu
Piráti navrhnou snížení plánovaného pětisetmiliardového schodku letošního rozpočtu ve třech variantách o 11, 16 a 25 miliard korun. Rozpočtová rezerva je podle nich vysoká. Na tiskové konferenci před dnešní mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny to řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. Vláda by podle něj také měla hledat provozní úspory.

V navrhovaném rozpočtu není podle Ferjenčíka u zhruba 57 miliard korun jasné jejich využití. „Tam vidíme velký prostor pro úspory. Současně vláda může potom rezervu opět navýšit tím, že udělá provozní úspory,“ uvedl. Ministerstva by podle něj mohla například ušetřit na výdajích za PR služby. Vláda původně navrhla rozpočtovou rezervu v objemu asi 137 miliard, pozměňovací návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) ji zhruba o 100 miliard snižuje.

Piráti zároveň chtějí, aby stát vyhradil peníze na vybudování infrastruktury na plošné testování na nový typ koronaviru. „Aby bylo skutečně možné v případě zhoršení situace masivně rozšířit testování, například po vzoru Jižní Koreje testovat 30.000 lidí za den, a touto cestou zabránit tomu, abychom znovu museli vypínat ekonomiku,“ řekl Ferjenčík. Současně navrhuje sjednotit výběr sociálního a zdravotního pojištění, což by podle něj pomohlo ušetřit několik miliard ročně na administrativě.

Strana chce také dát peníze na zajištění dostatečných personálních kapacit pro zastavování protiprávních exekucí. Pozměňovací návrh poslance Františka Navrkala má podporu poslaneckých klubů KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

Piráti také budou podporovat doprovodné usnesení týkající se vzdělávání. „V březnu takřka ze dne na den přešly školy na online výuku a tento stav ukázal, že školy jsou nedostatečně technicky vybavené, někde chybí vybavení zcela. Z toho důvodu podporujeme doprovodné usnesení, které má za cíl do příštího školního roku vybavit školy tak, aby v případě možné druhé vlny nebo dalšího uzavření škol byly schopné zvládat online výuku,“ uvedl místopředseda školského výboru Lukáš Bartoň. Podle něj je pro uspokojení základních technických potřeb potřeba dovybavit zhruba 40.000 učitelů za asi 800 milionů korun a pořídit zhruba 150.000 zařízení do škol v hodnotě zhruba 1,5 miliardy.
Kalousek: Navýšení výdajů o 137 miliard pokládáme za neodpovědné a riskantní
TOP 09 během prvního čtení novely zákona o státním rozpočtu navrhovala přepracování návrhu a snížení celkových výdajů o 80 miliard. Pokládáme za nebezpečné, že nemusí být dodržen princip, že ve druhém čtení již nelze měnit celkové příjmy a výdaje. Z tohoto důvodu nebudeme ve druhém čtení předkládat žádné pozměňovací návrhy.

Podpoříme všechny, které povedou ke snížení výdajů, nepodpoříme žádný, který by vedl k jejich zvýšení. „V každém případě platí, že navýšení výdajů o 137 miliard pokládáme za předčasné, neodpovědné a riskantní,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek