Týdeník školství:

Větší rozmanitost ve způsobech vzdělávání chtějí do budoucna podporovat Piráti. Mohlo by podle nich například vznikat více soukromých škol a více dětí by se mohlo vzdělávat doma. Vyplývá to z jejich vize pro regionální školství do roku 2030. 
Podle místopředsedy sněmovního školského výboru za Piráty Lukáše Bartoně by strana také mohla podpořit přesunutí maturitních slohů z češtiny do škol či zpřístupnění profese učitele i lidem bez pedagogického vzdělání. 
„Pro Piráty je svoboda volby vzdělávací cesty jednou z klíčových priorit. Chceme, aby to byl právě žák či jeho rodič, kteří určují a vybírají si, jakou formou se bude dítě vzdělávat, a je to pak na nás a na zřizovatelích, abychom nabídli rozmanitou škálu všech škol a směrů,“ řekl L. Bartoň. Povinná školní docházka by se podle něj měla změnit v povinné vzdělávání tak, aby rodiče s dětmi mohli snadněji volit třeba i individuální domácí vzdělávání. 
Jednou z nejdůležitějších věcí v současném školství je kromě toho podle L. Bartoně, aby co nejrychleji vzrostly platy učitelů na 130 procent průměrné mzdy.