Zdroj: aktual24.cz, Datum vydání: 26.03.2021 , https://aktual24.cz/politika/13669-pirati-a-starostove-ministr-skolstvi-vyslysel-nase-navrhy-pro-navrat-deti-do-skol-chceme-ale-zverejneni-jasnych-podminek-navratu

 

 

Piráti a Starostové dnes představili ministru školství Robertu Plagovi plán pro návrat žáků do škol. Podle zástupců opozičních stran panuje ve většině oblastí shoda a ministr přislíbil, že pro druhou fázi otevírání škol využije návrhy poslanců Petra Gazdíka a Lukáše Bartoně na posílení pravomocí ředitelů a regionalizaci strategie návratů dětí do školních lavic.

„Na jednání s ministrem Plagou jsme se z devadesáti procent shodovali na plánu, jak bezpečně a rychle vrátit děti do škol. Klíčové je pro nás ujištění, že se ministerstvo chystá ve druhé fázi skutečně využít námi navrženou cestu, tedy posílit roli ředitelů a zřizovatelů škol a umožnit regionální rozdíly při postupném návratu žáků. Školy však musí s předstihem vědět k čemu se ministerstvo chystá a jaké budou pro možnost otevírání škol termíny. Proto jsme ministra vyzvali, aby termíny stanovil a ředitele škol i veřejnost o nich bezprostředně informoval,“ říká poslanec Starostů a nezávislých Petr Gazdík.
Piráti a Starostové ministrovi také doporučili jasný a přehledný postup při přípravě testování žáků, které považují za zásadní faktor pro udržení prezenční školní výuky. V první fázi vláda prioritně počítá s využitím antigenních testů. Ministr zváží náš návrh k pilotnímu testování na vybraných školách, jejímž cílem je ověření spolehlivosti vybraných testů.
„Chceme klást důraz především na testování žáků, protože nesmí znovu docházet ke střídavému otevírání a zavírání škol. Pokud dětem umožníme návrat, musí být strategie školního testování důkladně promyšlena již v předstihu. Ministr si toho je vědom, a proto zváží náš požadavek na to, aby pilotní testování ve školách probíhalo formou antigenních i PCR testů. Školy se nesmí stát místem šíření epidemie,“ doplňuje poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.