Zdroj: echo24.cz, Datum vydání: 26.04.2021, https://echo24.cz/a/SuJ3g/skoly-nejsou-priorita-v-evrope-jsou-zavrene-nejdele-plan-otevreni-neni-jasny

 

Česká republika si zasloužila z celé Evropské unie nelichotivé prvenství. Drží totiž nejdéle zavřené školy v porovnání s ostatními státy. Vládní politici přitom stále tvrdí, že návrat dětí do škol je priorita. Jasno přitom už mají obchodníci a některé služby, kde se očekává otevření 3. května. V pondělí se k výuce vrací žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol k praktické výuce. Další návrat se pak počítá v době, kdy klesne počet nakažených koronavirem pod 100 na 100 tisíc lidí za sedm dní.

Školství je jedno z nejtvrději zasažených sektorů, na které padla koronavirová pandemie. Školy se totiž v České republice uzavřely jak na jaře loňského roku, tak opětovně i na podzim při další vlně koronaviru. Zatímco ostatní státy se snažily vrátit děti do školních lavic co nejdříve, české školství zřejmě nikam nespěchá. Podle dat UNESCO jsou totiž školy uzavřené již 38 týdnů (k 31. březnu). Německo přitom školy zavřelo na 28 týdnů, Rakousko na 27 týdnů, Francie na deset. Uzavření škol však v České republice nadále trvá a data se tak rozrostou o minimálně další 4 týdny.

Že je otevření škol priorita, naznačoval v polovině března tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Od pondělí začíná jednání mezi ministerstvem školství a ministerstvem zdravotnictví o tom, aby návraty do škol byly přesně naplánovány. Takže během dalšího týdne budou k dispozici informace, které budou přesnější, a budeme společně připravovat návrat k normálnímu životu,“ sliboval Blatný 18. března.

Podobnou rétoriku zvolil i současný šéf zdravotnického resortu Petr Arenberger. „Ta priorita je pořád školství, i když to možná z tohoto pohledu nevypadá,“ řekl ministr v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. „Důležité je si uvědomit, že co se týče otevírání jednotlivých provozů, ať už podniků nebo škol, tak imunologové doporučují, aby se to dělalo po regionech, kde je riziko nejmenší. Například Karlovarský kraj by byl favoritem. Když se to udělá regionálně u škol, tak to má logiku,“ dodal Arenberger.

Jenže zatímco u škol se stále jasný harmonogram rozvolňování neví, tak obchody již mohou plánovat otevírání. Školy bude v pondělí řešit vláda Andreje Babiše, kde se bude jednat o tom, zda se k otevření obchodů 3. května nepřidá i rotační výuka druhých stupňů základních škol. V pondělí také dojde k otevření části vysokých škol a pro studenty středních škol u praktické výuky. Jedná se o zhruba 130 tisíc lidí.

To pobuřuje opozici, která na otevření škol tlačí dlouhodobě. Vládu kritizuje jak za dobu uzavření škol, tak také kvůli testování žáků antigenními sadami. „Zpět měly dávno být maturitní ročníky a jasně měl být stanoven termín pro 2. stupeň základních škol, pro střední školy a vracet se měly i vysoké školy. Vzdělání mělo dostat přednost před obchody a službami, konečně děti doma vyžadující péči, vaření blokují rodiče v jejich zaměstnání,“ řekl pro Echo24 místopředseda školského výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL), podle kterého je výsledkem neustálé dohadování o úředně udělených maturitách.

Rozdávání maturit podporuje hnutí ANO spolu se sociálními demokraty. Ti v pátek protlačili usnesení, aby ministr školství Robert Plaga připravil úřední maturity do 28. dubna. Podle zástupců těchto stran by měli mít studenti v krajním případě možnost získat státní maturity bez zkoušek podle průměru za studium.

Podobného názoru jako Mihola je i další místopředseda stejného výboru Lukáš Bartoň (Piráti). „Vláda již dávno mohla jasně vyhlásit termíny návratu žáků ostatních stupňů do škol. Bohužel díky nespolehlivým testům ve školách lze očekávat, že rotační výuka potrvá nadále ve všech stupních. Přitom kdyby byly nasazeny neinvazivní PCR testy, tak by již mohly být otevřeny všechny stupně s čistě prezenční výukou. Kapacity by byly, ale spolehlivé české PCR testy jsou dražší a náročnější, než nespolehlivé srandatesty z Číny. Na dětech by se nemělo takovýmto způsobem šetřit,“ řekl pro Echo24 Bartoň.

Návrat dětí do škol je velkým tématem mezi opozicí, vládními politiky ale i lokálními zastupiteli. Zástupci Prahy 9 například podali žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Důvodem je, aby se všichni žáci vrátili zpět do školních lavic s negativním testem na koronavirus. „Žaloba stojí na argumentu, že podle pandemického zákona nelze omezovat provoz mateřských a základních škol. Ten může být omezen jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví, a to v ‚nezbytném rozsahu‘. Za současné situace ale toto omezení není nezbytné,“ uvedla v tiskové zprávě radní Prahy 9 Jana Nowaková Těmínová (TOP 09/STAN).

Návrat dětí do škol požadují také zastupitelé Prahy. Ti totiž k tomuto kroku vyzvali vládu a pověřili primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji na vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů.