Zdroj: iHNed.cz, Datum vydání: 28.04.2021, https://domaci.ihned.cz/c1-66917300-druhy-stupen-se-od-pondeli-zrejme-vrati-do-skol-v-dalsich-trech-krajich-konec-rotacni-vyuky-zalezi-na-vyvoji-pandemie

 

 

Návrat dětí do školek a na druhé stupně základních škol bude od pondělí zřejmě možný kromě Královéhradeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje také v Praze, Středočeském kraji a kandidátem je i Liberecký kraj. Na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekl ministr Petr Arenberger (za ANO). Definitivně rozhodne ve čtvrtek vláda. Kromě toho také projedná možnost, aby se děti na odpoledních kroužcích mohly prokazovat negativním testem ze školy.

V krajích, kde se rotačně otevře 2. stupeň, bude od pondělí také opět povolený tělocvik na venkovních sportovištích. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ministerstva školství Pavly Katzové na středečním jednání sněmovního školského výboru a z informací, které úřad v úterý rozeslal do škol.

Tyto kraje by měly dosáhnout týdenního průměru pod 100 nakažených na 100 000 obyvatel. Současný průměr za celou ČR je 151. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, kde je více než 225 nakažených na 100 000 obyvatel. V Praze je to nyní 116, v Libereckém kraji 136 a ve Středočeském kraji 138.

„Částečně je to možná i kvůli tomu, že na rozdíl od našeho doporučení bylo tam rozvolnění urychleno,“ řekl k situaci Zlínského kraje ministr. Ministerstvo uvažovalo, že by se v tomto kraji a okrese Děčín odložil návrat dětí z prvního stupně do škol z celostátního termínu 12. dubna. Hygienici v Ústeckém kraji se rozhodli pro odklad, vedení Zlínského kraje k němu nepřistoupilo.

Podle statistik je stále v tomto kraji po nástupu žáků do škol mírný nárůst počtu nových případů ve věkové kategorii dětí, stagnuje v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Všude jinde klesá. „Testování po 12.dubnu zastavilo pokles u dětí mladších než 11 let, nedochází ale k eskalaci a nárůstu,“ píše se v prezentaci, kterou poslancům komentoval ministr.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bude vhodné se dál na rozdíly mezi okresy či kraji zaměřovat. Je třeba podle něj pojmenovat rizika a ohniska, zaměřit se na testování a snažit se zabránit rozšíření do okolních regionů.

Ministerstvo školství neví, zda se do letních prázdnin ve školách obnoví běžná prezenční výuka. Vedení úřadu by uvítalo, kdyby to epidemická situace umožnila. Záležet bude na dalším výskytu nákazy covidu-19 a na doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), se kterou ministerstvo pravidelně jedná. Na sněmovním školském výboru to dnes na dotaz poslance Lukáše Bartoně (Piráti) řekla náměstkyně ministerstva Pavla Katzová. Nevyloučila, že do konce školního roku bude pokračovat jen takzvaná rotační výuka.

Podle Katzové je výuka v rotačním schématu, kdy se třídy střídají po týdnu ve škole a doma, součástí protiepidemických opatření stejně jako třeba testování žáků a zaměstnanců škol na covid-19. „Velice dobře si uvědomujeme, že to přináší určitá organizační omezení na všech stranách, ale v tuto chvíli to akceptujeme jako nástroj, který umožnil už v té situaci, která byla před 12. dubnem, abychom se vrátili alespoň částečně k prezenčnímu vzdělávání,“ řekla. „Byli bychom velmi rádi, kdybychom mohli (…) dospět do situace, že ještě do konce školního roku se situace natolik zlepší, že rotační prvek nebude nezbytný. Ale to rozhodnutí není skutečně na nás,“ dodala. Zástupci ministerstva podle ní o všech opatřením pravidelně jednají s epidemiology.

Kvůli epidemii covidu-19 byly školy od 1. března uzavřené, většina jich měla výuku na dálku už řadu týdnů před tím. Od 12. dubna začala rotační výuka na prvním stupni základních škol a do školek se vrátili předškoláci a děti zdravotníků či dalších vybraných profesí. Od 19. dubna jsou na druhém stupni a ve středních školách možné skupinové konzultace pro nejvýše šest dětí a od tohoto pondělí se obnovila praktická výuka na středních školách a v posledním ročníku škol vysokých.