Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/povinna-maturita-z-matematiky-se-rusi-40323082

 

Povinná maturita z matematiky, která měla být původně už v roce 2021, se ruší. Studentům tak zůstává možnost vybrat si mezi cizím jazykem a matematikou. Ve středu o tom rozhodli poslanci a schválili změnu zákona. Ten nyní půjde do Senátu a k prezidentovi.

Debata o zrušení matematiky nebo pouze o jejím odložení se vedla celé volební období a maturanti dlouho nevěděli, jestli budou muset v roce 2021 povinnou matematiku mít nebo ne.
„Chtěl bych zdůraznit, že nesouhlasíme s povinným odkladem maturity z matematiky o dva roky a trváme na jejím úplném zrušení,” prohlásil před poslanci ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že už to prosazoval před koronavirovou krizí.
Ministra podpořila i opozice z řad Pirátů, SPD, ODS i TOP 09.
Společně se stavěli především proti alternativnímu návrh z řad koaličních poslanců ANO a ČSSD, aby bylo zavedení povinné maturity z matematiky pouze o dva roky odloženo. Takový návrh ale neprošel.
„Říkáme jen to, ať pokračujeme v cestě, která už byla schválená a je v souladu s dlouhodobým plánem. Navrhujeme, ať cíle, který si vláda dala, dosáhneme jen později, za dva roky,” hájila návrh bývalý ministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.
Povinná maturita z matematiky je podle ní nutnou cestou vpřed. Argumentovala i tím, že některá gymnázia už dnes toto zavádějí.
Na to argumentoval například poslanec Domik Feri (TOP 09) s tím, že studenti by sami měli mít možnost si vybrat.
„Neměli bychom dělat z mladých lidí hlupáky, ale měli bychom jim nechat volbu pro výběr budoucího povolání,” prohlásil Feri.
Pro možnost volby se vyjádřili i Piráti. „Podporujeme volbu mezi cizím jazykem a matematikou a podpoříme vládní verzi. Nesouhlasíme s tím, aby se problém odsunul pouze o dva roky, kdy tady tato vláda nebude a nebude to moct změnit ani nová Poslanecká sněmovna,” uvedl poslanec Lukáš Bartoň.
Kromě zrušení maturit prošla i řada pozměňovacích návrhů. Jedním z nich je například povinnost, aby Cermat zveřejňoval anonymizovaná data ohledně výsledků přijímacích zkoušek. Další změny se týkají i studia cizinců nebo lesních školek.