ČT:

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
No, a když byla řeč o jméně Václav Klaus, tak další dnešní událost ze sněmovny. Předsedou školského výboru dál zůstává nezařazený poslanec Václav Klaus mladší. Vystřídat ho měl občanský demokrat Martin Baxa. V tajné volby a nezískal dost hlasů. Podle šéfa strany Petra Fialy tím zákonodárci porušili sněmovní dohody. Podle nich tento post náleží právě ODS. 

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Středa 9 hodin ráno. Poslanci přichází na jednání školského výboru. Někteří stále nerozhodnuti, jestli pro navrženého kandidáta budou hlasovat. Opak by znamenal podporu stávajícího šéfa. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec, místopředseda sněmovního školského výboru /Piráti/
U Pana Baxy stále váhám, protože přece jenom jde o primátora Plzně a Piráti silně vystupují proti kumulaci funkcí. 

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
A právě to je hlavním tématem debaty. Spojení funkcí se nelíbí ani hnutí ANO nebo SPD. 

Tereza HYŤHOVÁ, poslankyně, místopředsedkyně sněmovního školského výboru /SPD/
Jak to všechno skloubí, když ještě vezmeme v potaz, že je i krajským zastupitelem, a další jeho funkce. 

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Baxa říká, že by se třeba členství v podvýborech vzdal. Uvedl taky, že fungování školského výboru i vedení města zná, a dokáže tak odhadnout, že předsednickou pozici spolu s tou primátorskou může zvládnout. Rozprava trvala zhruba 20 minut. Samotná volba nového předsedy se pak odehrávala za zavřenými dveřmi. Zanedlouho bylo jasné, že v prvním kole Baxa neuspěl. Získal 7 hlasů a poslanci se lístky za plentu museli odebrat znovu. Výsledek druhého hlasování se příliš nelišil. 

Petr GAZDÍK, předseda hnutí, člen sněmovního školského výboru /STAN/
Pro pana poslance Martina Baxu bylo odevzdáno 6 hlasů. Předsedou výboru tedy pan poslanec nebyl zvolen. 

Václav Klaus ML., poslanec, předseda sněmovního školského výboru /nestr./
Vždycky ta tajná volba, ji mám rád, protože ty lidi volej podle svého, takže kdyby nebyla, tak nejsem ani ve sněmovně a ani jsem nebyl kandidátem, takže vždycky mám tu tajnou volbu radši než ty dohody těch politických stran. 

Martin BAXA, poslanec, člen sněmovního školského výboru /ODS/
My jsme byli přesvědčeni, že v Poslanecké sněmovně platí dohody. Výsledek dnešní volby jasně ukazuje, že to neplatí. (…) Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod. 

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Zástupců největšího sněmovního klubu je ve výboru 10. Omluvený byl 1. Dohody, že ODS náleží předseda školského výboru, prý respektují. Kritizují ale Baxu jako kandidáta. 

Karel RAIS, poslanec, člen sněmovního školského výboru /ANO/
On asi není jediný kdo, kdo rozumí školské problematice v rámci ODS, mají tam řadu bývalých učitelů, profesorů, docentů, rektorů. Vytáhli tady tuto kartu a zrovna se jim to nepovedlo. 

Kateřina VALACHOVÁ, poslankyně, místopředsedkyně sněmovního školského výboru /ČSSD/
Bychom tu jejich nominaci měli respektovat, já takhle respektuji nominace všech politických stran. Zleva doprava jejich návrhy a myslím si, že ty zvyklosti byly porušeny. 

Karolína JELÍNKOVÁ, redaktorka
Další postup chce ODS probrat na jednání poslaneckého klubu před sněmovní schůzi v polovině dubna. O šéfovi školského výboru se pak zřejmě bude mluvit i na plénu. Karolína Jelínková, Česká televize.