denikn.cz:

Václav Klaus mladší, kterého ODS vyloučila ze strany, zůstává v čele sněmovního školského výboru. 

Ačkoli ODS vyzvala ostatní strany, aby jim pomohly vedení výboru převolit a dosadit do jeho čela Martina Baxu, někteří členové především z řad hnutí ANO a SPD měli problém s tím, že Baxa je i krajským zastupitelem a primátorem Plzně a má i další placené funkce. 
Nakonec získal Baxa při volbě jenom šest hlasů. „Chápu, že pan Baxa ke svým asi dvaceti placeným veřejným funkcím hlasuje sám pro sebe jako pro předsedu výboru, ale těch dalších pět hlasů, které dostal napříč politickým spektrem, mě mrzí,“ komentoval to Klaus mladší. 
Spokojen nebyl předseda ODS Petr Fiala. Na svém Facebooku si postěžoval, že zvyky platící v Poslanecké sněmovně již neplatí a pravidla se nerespektují. 
A v podobném duchu na své nezvolení reagoval i sám Baxa. „Dnes se to ukázalo v plné nahotě. Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod,“ řekl Baxa. 
Jak volili v tajné volbě, přiznali jen někteří 
Poslanci většinou nechtěli komentovat, jak v tajné volbě hlasovali. Výjimku udělal poslanecLukáš Bartoň (Piráti), který po jednání uvedl, že přes své výtky k Baxovi mu nakonec dal hlas. Baxu podpořil i předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. 
„Nebudu tajnou volbu komentovat. Myslím si ale, že jako demokraté jsme měli respektovat nominaci politické strany, která výbor vede, podle zvyklostí ve Sněmovně. Jaká politická strana takto nepostupovala, je myslím podle výsledků zřejmé a je třeba se ptát tam,“ napsala Deníku N v SMS bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). 
Narážela tím na hlasy poslanců z hnutí ANO. Ti odmítli říct, zda Baxu volili, pouze naznačili, že to neudělali. Vadilo jim například, že ODS jim v minulosti nepomohla odstranit z rozpočtového výboru poslankyni Kristýnu Zelienkovou, a také řešili kumulaci funkcí Baxy. 
Baxa od počátku nebyl favoritem 
Už od začátku přitom bylo jasné, že s Baxou mají ostatní členové výboru problém, a to nejen z hnutí ANO, ale i z SPD. Ještě předtím, než se o novém předsedovi výboru začalo jednat, už jeho členové na jeho hlavu snášeli výtky. 
Začala s nimi poslankyně Tereza Hyťhová (SPD). Připomněla, že Baxa kromě toho, že je primátorem a krajským zastupitelem, zastává funkci předsedy podvýboru pro kulturu a je členem mnoha meziparlamentních skupin. 
Následně se přidal i Václav Klaus mladší a zeptal se Baxy, jestli se vzdá své funkce předsedy podvýboru pro kulturu. Baxa potvrdil, že v případě svého zvolení skutečně rezignuje. 
Krátce před desátou začala volba nového předsedy. Baxa se představil a připomněl, že post šéfa školského výboru připadl Klausovi mladšímu na základě dohod mezi stranami, protože jej získala právě ODS. Zrekapituloval, že poté co se výkonná rada strany shodla, že Klaus mladší již dále nebude členem, rozhodl se poslanecký klub, že by Klause měl v čele výboru vystřídat právě Baxa. Ten následně uvedl výčet všech svých zkušeností, tedy jak ze školství, tak z krajského zastupitelstva i z vedení města, kdy se vždy věnoval školství. Baxa poté oznámil, že by se v případě zvolení i vzdal členství výboru pro veřejnou správu. 
„Odhazoval jste bezcenné klobouky“ 
„Jste zkušený politik a odhazoval jste tu klobouky, které jsou naprosto bezcenné,“ reagoval na jeho nabídku místopředseda výboru Karel Rais (ANO). Připomněl, že pozice sice náleží ODS, ale má pocit, že poslanec Baxa měl při snaze o ni nabídnout členům výboru více. Poslankyně ANO Věra Procházková pak připomněla případ, kdy kvůli hlasům opozice neprošlo odstranění bývalé poslankyně hnutí Kristýny Zelienkové z rozpočtového výboru. 
S kumulací funkcí ale měli problém i Piráti. Například poslanec Bartoň zdůraznil, že Plzeň je čtvrté největší město v republice a jeho spravování by si zasloužilo, aby se mu někdo věnoval na plný úvazek. „Kandidujete na předsedu nejdůležitějšího výboru Sněmovny,“ konstatoval dále Bartoň. 
Na to Baxa reagoval, že kdyby věděl, že to nezvládne skloubit, o post předsedy výboru by neusiloval. Dodal, že chce pomoci reformě školství i rozvoji v oblasti kultury, nejde mu o sbírání funkcí. 
Klaus mladší následně zdůraznil, že nikdy nezastával žádnou placenou funkci kromě postu předsedy výboru. Poté zmínil, že po odchodu z ODS se stal ještě více nadstranickým, a proto by tak vedl i výbor. 
Pro odchod Klause mladšího z čela výboru nehlasovala také poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková, jak již předem oznámila v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz. Při diskusi výboru ale na Klausovu obranu ani jednou nevystoupila. 
Klause mladšího strana vyloučila krátce poté, co na plénu přirovnal pravomoci Sněmovny k pravomocím židovské obce, když rozhodovala o židovských transportech.