aktualne.cz:

Václav Klaus mladší se ve středu dopoledne dozví, jestli zůstane v čele školského výboru. Klaus má o místo přijít kvůli nedávnému vyloučení z ODS. Vedení strany následně do čela výboru místo Klause navrhlo místopředsedu strany Martina Baxu. 

Už když Václav Klaus mladší přicházel hodinu před jednáním do své kanceláře předsedy školského výboru, věděl, že ho v této funkci čekají nejspíš poslední hodiny. Jen velké překvapení by ho mohlo udržet v čele výboru, který má vůbec nejdelší název ze všech – výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Došlo by k němu, pokud by členové výboru nevyslyšeli přání ODS i svých vlastních stran a nepodpořili by jako Klausova nástupce místopředsedu ODS a zároveň primátora Plzně Martina Baxu. 
Například pirát Lukáš Bartoň před hlasováním sdělil, že váhá, jestli bude hlasovat pro tuto výměnu. „My piráti jsme proti kumulaci funkcí, nelíbí se mi, že by pan Baxa byl předsedou výboru a zároveň primátorem,“ řekl Baxa Aktuálně.cz. 
Na kumulaci funkcí se zeptal také samotný Klaus, kterého zajímalo, jestli se tedy Baxa vzdá funkce, pokud ho nahradí. Z Baxova vyjádření vyplynulo, že by primátorem zůstal, ale opustil by místo v čele jednoho podvýboru ve sněmovně. 
Když se Aktuálně.cz zeptalo členů výboru na stanovisko k odvolání Klause, většina tvrdila, že bude pro jeho odchod. „Někteří kolegové by mohli říci, že měli Václava Klause tak rádi, že ho nechtějí odvolat, ale nepovažuji to za pravděpodobné,“ avizoval už minulý týden například člen výboru za KDU-ČSL Jiří Mihola. 
Že Klause možná čekají poslední dny ve vedení výboru bylo jasné po prohlášení předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, který jednal se zástupci dalších stran ve sněmovně. „Požádal jsem předsedy ostatních klubů o ujištění, že platí politické dohody, na základě kterých byla ustanovena sněmovna. Všichni potvrdili, že ano, takže platí, že my máme nárok na místo předsedy klubu,“ sdělil Stanjura a potvrdil, že strana do vedení navrhne svého místopředsedu Baxu, který je i členem školského výboru. 

Jsme jak židovský výbor, který má připravit transport 
Václavu Klausovi mladšímu se tak nevyplácí spory, které vedl s vlastní stranou už delší dobu. Předseda Petr Fiala a další jej několikrát upozorňovali, že vystupuje proti programu a zájmům ODS, Klaus to odmítal. Vzájemné rozepře vyvrcholily 12. března na jednání sněmovny. 
„Zase projednáváme něco, co občané České republiky nechtějí. To je nařízení Evropské unie, to sem přilítlo a my tady jenom zoufale hledáme, jak to trošilinku zmírnit a trošku se o to hádáme. Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ prohlásil Klaus ve chvíli, kdy poslanci jednali o GDPR. Podle něj je 57 procent zákonů nařízeními Evropské unie, kde poslanci jen jako ovce zdvihají ruku. 
Okamžitě se ozvali někteří poslanci, kteří se ohradili proti Klausově slovníku a poukazovali na to, že jeho slova nejsou pravdivá. Zásadní pak byl hlas předsedy Petra Fialy. „Jménem ODS se omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus,“ sdělil poslancům Fiala. 
V dalších dnech už měly události rychlý spád. Nejdříve poslanecký klub ODS vyzval Klause, aby odešel z klubu, a o několik dní později už výkonná rada Klause vyloučila ze strany. 
Samotný Klaus uznal, že se svým přirovnáním k židovskému výboru přestřelil, ale zároveň několikrát opakoval, že on rozhodně neporušuje program strany a vyloučení považuje za špatnou variantu. Svého syna se zastal i Václav Klaus starší a někteří další politici.