Právo:

„Nevěřte každé pohádce,“ poradila mi nedávno čtenářka V. P., učitelka základní školy na severní Moravě. Avizovaného desetiprocentního navýšení platu v pevné složce se dočkala, leč pěti procent na odměnách ani náhodou. Její kolegyně a kolegové prý mají stejnou zkušenost. „Kantory se politici zaštiťují, ale když zhasnou kamery, zapomenou,“ posteskla si. 
Podobně se to tento týden odehrálo na plénu Sněmovny. Pirát Lukáš Bartoň v úterý prosadil výzvu vládě, aby už v příštím roce zvedla platy učitelům – skokově – na úroveň 130 procent celorepublikové průměrné mzdy (loni to bylo podle ministerstva školství 110 procent). 
Oněch 130 procent chtějí skoro všechny strany. Ale vláda ANO se soc. dem. to pojala jinak a do programu si zapsala cíl: kantorský průměr 45 tisíc v roce 2021 (zvýšení o polovinu proti učitelské průměrné mzdě z roku 2017). 
Pak šli zákonodárci spát, do rána – před Dnem učitelů – ze své proklamované štědrosti vystřízlivěli a usnesení hodili do koše. To vytočilo poslankyni Kateřinu Valachovou (ČSSD), která mluvila o „hysterii“ a „absolutním skandálu“. Připomněla, že ministr školství Robert Plaga (ANO) slíbil pedagogům přidat od ledna 2020 opět patnáct procent, což by podle ní vyšlo na oněch 130 procent průměrného platu v zemi. 
Že by další pohádka? Úplně stačí, že premiér Andrej Babiš (ANO) patnáctiprocentní nášup míní rozdělit na dvě půlky, z nichž jedna bude tarifní a druhá pohyblivá. Jinými slovy, jistých by učitelé měli pouze 7,5 procenta. 
Kdyby se vláda rozhodla chytračit nebo rovnou couvat, nepochybně to schytá od pravicové opozice. Ta se v minulosti taky nevycajchnovala, spíš naopak, ale teď si užívá luxusu bdít na stráži vzdělanosti a tepat babišovce. 
Ještě tvrdším protivníkem však Babišovi mohou být školské odbory. Kdyby ty vytáhly do ostrého boje, hrozil by hnutí ANO odliv cenných voličů. Mezi natěšenými učiteli jich předloni mělo spoustu. Opustí-li ale vládnoucí partaj přízeň státních zaměstnanců, je to s ní nahnuté. Zvlášť když cestu zpátky k podnikatelům a živnostníkům ANO teprve pracně hledá. 
„Mám už dost toho, jak se učitelům lže,“ vybouchla Kateřina Valachová ve zjevné shodě se čtenářkou V. P. Aby dostali, co jim náleží, chce poslankyně navrhnout řešení, jehož součástí budou i adekvátní příjmy na zajištění kantorských platů. 
Je i není podivné, když koalicí již tři čtvrtě roku od jejího vzniku otřásají spory nad klíčovými tématy. Sociální demokraté ztrácejí trpělivost s Babišovou sólistickou a marketingovou politikou i s jeho tendencí složit si tu a tam ve Sněmovně alternativní hlasovací většinu. Vůli poprat se o voliče se silnějším partnerem jim nelze upřít. Co ale udělají, když ANO nepřesvědčí pod dobrém? Nejen učitele čekají napínavé zážitky.