Právo:

Vodáci zřejmě budou moci na méně významných tuzemských řekách a jezerech plout s alkoholem v krvi, aniž by jim hrozila pokuta. Vůdcům těchto malých bezmotorových plavidel, tedy těm, kteří je řídí, se ale bude tolerovat nanejvýš půl promile. 

Vyplývá to z poslaneckého návrhu novely zákona o vnitrozemské plavbě, který včera ve třetím čtení schválila Sněmovna. Pokud teď předlohu podpoří i Senát a podepíše prezident Miloš Zeman, mohlo by prolomení nulové tolerance k alkoholu začít platit už v letošní plavební sezoně.
Podle dosavadní právní úpravy hrozí za plavbu pod vlivem alkoholu posádce až stotisícová pokuta. Cílem návrhu, který vznikl z popudu pirátů, bylo pokuty zrušit, a vůdcům plavidel umožnit dokonce až jedno promile alkoholu v krvi. 
Nakonec ale prošel kompromisní pozměňovací návrh poslance Milana Ferance (ANO) na už zmíněného půl promile. Vznikl totiž ve spolupráci s ministerstvem dopravy, které předtím i u vodáků trvalo na nulové toleranci k alkoholu. 
U ostatních členů posádky novela hranici alkoholu v krvi nestanovuje. Pít tedy zřejmě budou moci po libosti, pokud ovšem přitom nespáchají nějaký vážný přestupek. 
„Schválení novely považuji za krok správným směrem. Snižuje poněkud přehnanou represi ze strany státu vůči vodákům a podporuje svobodné rozhodování jednotlivce. Lidé již nebudou trestáni vysokými pokutami za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují,“ uvedl jeden z předkladatelů novely Lukáš Bartoň (piráti). 
Tolerance k alkoholu se navíc omezí jen na část vodních cest. Zásadně pak nemá platit na Vltavě od Českých Budějovic až po soutok s Labem nebo na Labi od Opatovic po hranici s Německem. 
Tolerování malého množství alkoholu se řeší nejen u vodáků. V minulosti padaly podobné návrhy i pro cyklisty a řidiče, ale zatím nikdy neprošly. 

Sledovat se bude pohyb plavidel 

Sněmovna také včera schválila vládní návrh novely zákona o vnitrozemské plavbě, který velkým lodím se strojním pohonem ukládá, aby při plavbě na některých tuzemských úsecích byly povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Údaje o plavbě se budou přenášet do systému Říční informační služby. 
Ministerstvo dopravy si od zavedení nové povinnosti slibuje zejména zvýšení bezpečnosti na řekách. Zmíněná povinnost má ale platit jen na Labi od přeloučského jezu po hranici se SRN a na Vltavě od slapské přehrady po soutok s Labem u Mělníka. 

Lidé již nebudou trestáni za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují Lukáš Bartoň, poslanec