echo24:

Vodáci mohou slavit. Sněmovna schválila návrh novely zákona, který dovoluje na některých úsecích řek a vod plout s alkoholem v krvi ve výši půl promile. Piráti dokonce navrhovali, aby se hranice zvýšila na 0,8 promile. To však dolní komorou parlamentu neprošlo. Výjimka se bude vztahovat na úseky, kudy nepluje lodní doprava. 

Změnu zákona nyní musí ještě odsouhlasit Senát, předpokládá se však, že by v horní komoře mohl návrh získat podporu. Už dříve totiž senátoři navrhli, aby se zavedla tolerance alkoholu u cyklistů. „Schválení novely považuji za krok správným směrem – snižuje poněkud přehnanou represi ze strany státu vůči vodákům a podporuje svobodné rozhodování jednotlivce. Lidé již nebudou trestáni vysokými pokutami za to, když si v létě na vodě dají pivo v momentě, kdy nikoho neohrožují,“ řekl předkladatel návrhu Pirát Lukáš Bartoň. 
Sněmovna podpořila návrhu poslance Milana Ferance, který navrhl kompromisní hranici půl promile. Zákonodárce z hnutí ANO svůj návrh zdůvodnil tím, že svou předlohu konzultoval s ministerstvem dopravy. Resort Dana Ťoka se přitom k prolomení hranice alkoholu stavěl odmítavě. Pirátskou novelu navíc vláda v minulém roce odmítla. Pro toleranci alkoholu zvedlo ruku 123 ze 180 přítomných poslanců. 
Tolerance alkoholu, jak ji schválili zákonodárci, bude platit jen na některých vodách. Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. Alkohol si tak vodáci mohou dát například na povodí Vltavy do Českých Budějovic. Od Jihočeského města do Prahy však platí zákaz a pokuta až do 100 tisíc korun. 
Senátoři už v minulosti navrhli podobnou úlevu pro cyklisty. Novela horní komory parlamentu počítá s tím, že cyklisté na cyklostezkách by mohli vyjet s alkoholem v krvi také vy výši půl promile. To odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína či dvěma destistupňovým pivům. Senátoři se u novely inspirovali u příkladů Německa či Rakouska. Vláda k návrhu zaujala v prosinci neutrální stanovisko.