aktualne.cz:

Vodáci opět budou smět plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty, alespoň po některých úsecích řek a vod. Výjimkou zůstanou takzvané dopravně významné vodní cesty, které však nepatří mezi vodácky populární destinace. Dosud za sjíždění řeky v opilosti hrozila až pětitisícová pokuta a zákaz splouvání řek. Se zmírněním pravidel počítá poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou ve středu schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. 

Novinkou také bude, že pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu, která nepodléhají evidenci, má platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Vztahovat se bude ale jen na některé vodní toky, na těch významných bude i nadále platit nulová tolerance. 
Poslanci se v závěrečném hlasování přiklonili k návrhu Milana Ferance (ANO), který počítá právě s půl promile v krvi u vůdců plavidel a u ostatních členů posádek hladinu alkoholu neřeší. Feranec svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem dopravy. 
Obdobné pozměňovací návrhy, které počítaly s 0,8 promile, respektive jedním promile, pak předložili další poslanci v čele s pirátem Lukášem Bartoněm. Sněmovna se k nim však nepřiklonila. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ řekl o návrzích zpravodaj a poslanec ODS Vojtěch Munzar. 
Tolerance alkoholu, jak ji schválila sněmovna, však bude platit jen na některých vodách. Týká se to jen takzvaných nesledovaných vodních cest nebo účelových vodních cest, a nikoli dopravně významných vodních cest. Seznam dopravně významných vodních cest je součástí přílohy zákona o vnitrozemské plavbě. 
Poslaneckou novelu iniciovali piráti a podepsali ji poslanci i z dalších klubů. V původně předložené podobě měla zrušit pokuty vodákům za plavbu pod vlivem alkoholu.