seznamzpravy.cz

Novela školského zákona počítá také s tím, že slohy budou opět hodnotit zástupci školy, kam studenti chodí.

Ministerstvo školství dokončilo návrh zákona, který změní podmínky při maturitních zkouškách. 
Novela počítá s tím, že by studenti za tři roky na jaře nově maturovali povinně z matematiky. V současné době si mohou matematiku zvolit jako druhý předmět – vedle cizího jazyka. 
A ti, kteří si ji dnes vyberou, nejsou příliš úspěšní. Třeba v loňském roce propadl téměř každý čtvrtý student. A dalších skoro pětadvacet procent z ní dostalo čtyřku. 
V návrhu školského zákona, který Seznam získal a který je v současné době v přípomínkovém řízení, ministerstvo uvádí, že chce, ať od jara 2022 studenti maturují ze tří předmětů: češtiny, cizího jazyka a právě matematiky. 
Ministr školství Robert Plaga (ANO) přitom už dříve například v České televizi uvedl, že budou chtít ještě diskutovat o obsahu maturity z matematiky. Budou řešit třeba to, zda nenastavit dvě úrovně obtížnosti. Podle Plagy je navíc potřeba změnit i samotnou výuku matematiky. 
Již o rok dříve měla být původně povinná matematika při maturitní zkoušce pro žáky gymnázií. Ministerstvo školství ale nakonec od tohoto záměru upustilo. Změna se dotkne vše škol najednou. 
„Tím by nevznikl jeden ‚přechodový‘rok, ve kterém by všichni žáci museli konat povinně zkoušku z cizího jazyka bez možnosti volby matematiky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. 
Výjimkou budou jen umělecké, zdravotnické a sociální obory, jejíž studenti budou dál skládat maturitní zkoušky ze dvou předmětů. „A to z českého jazyka a literatury a cizího jazyka,“ uvedlo ministerstvo školství v návrhu zákona. 
Už od roku 2021 by však mělo dojít k další změně. Podle návrhu budou slohy vyjmuty ze státních maturit a opět je budou hodnotit školy. 
„Reaguje se tak mimo jiné na kritiku části laické i odborné veřejnosti, že písemné práce jsou hodnoceny anonymně bez znalosti specifik písemného projevu dotyčného žáka v průběhu středního vzdělávání,“ zdůvodňuje ministerstvo školství. 
Tuto změnu přitom podporují i opoziční poslanci. Například Petr Gazdík (STAN), který je zároveň členem sněmovního školského výboru. 
„Převedení písemných prací opět do gesce škol je velmi rozumné a výrazně efektivnější. Znám případ studenta, který byl vynikající, ale z písemné práce dostal čtyřku. Dnes studuje žurnalistiku. Z toho je vidět, že něco bylo špatně,“ uvedl Gazdík. 
Podobný názor má také další poslanec ze školského výboru Lukáš Bartoň (Piráti). Nesouhlasí ale s tím, aby byla matematika povinná. 
„Nejen vzhledem k alarmujícím výsledkům zkoušky z matematiky jako nepovinného předmětu považujeme její zařazení mezi povinné předměty při současné náročnosti za špatný krok,“ prohlásil Bartoň. 
Podle Lednové jsou však obě změny v maturitách jsou ve stádiu přípravy novely zákona. A kdyby se jím měla zabývat vláda, není v současné době ještě jasné. 

Na jaře roku 2022 by měla mít maturita z matematiky povinná.. 
Děti nemusí rozumět matematice, ale vzorečkům, říká odborník. (Video: Prokop Vodrážka, Seznam.cz). 
Duel: Nezvládnutá maturita z matematiky. (Video: Markéta Bidrmanová, Seznam.cz)