echo24.cz:

Vláda v čele s hnutím ANO se nepřestává inspirovat v programech ostatních politických stran. Větší praxi opisování zavedl Andrej Babiš už během své první vlády v demisi, kdy se rozhodl vzít budoucímu koaličnímu partnerovi ČSSD nápad s levnějšími jízdenkami pro studenty a seniory. Naposledy se předseda vlády nechal inspirovat u novely zákona o elektronických komunikacích, na které pracovala Pirátská strana. Její šéf Ivan Bartoš pak označil Babiše za „obyčejnou čórku, neboť ještě minulej tejden nevěděl, která bije“. 

Vykrádání bodů z jednotlivých programů politické konkurence začal Andrej Babiš ve velkém prosazovat po sněmovních volbách před dvěma lety. Poslancům z hnutí Starostů a nezávislých vláda v demisi zamítla snahu, aby klienti směnáren mohli odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Předkladatel novely Vít Rakušan se dvakrát neúspěšně pokusil návrh přes vládu protlačit. Hnutí ANO pak představilo vlastní novelu, která měla stejné výhody pro okradené klienty směnáren. 
Podobně vláda postupovala u návrhu Pirátů, kteří požadovali zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. „Můj osobní názor je, že je z vyjádření pana premiéra v demisi znát, že dané téma se mu líbí a rád by to byl on, kdo to svým návrhem vodákům a dalším umožní. Jeho vyjádření ohledně moc velké svobody při pití nepovažuji za relevantní, protože náš poslanecký návrh vyjímá vodáky z paragrafu o přestupcích, tedy z nulové tolerance,“ uvedl tehdy pro deník Echo24 pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Babiš poté uvedl, že chce řešit celý problém komplexně a zařadit do zákona také cyklisty a lyžaře. 
Piráti také představili nominační zákon, který by měl zprůhlednit proces výběru lidí do správních a kontrolních orgánů státních či polostátních společností. Překvapivě ale svůj návrh zákona předložilo i hnutí ANO, které předtím vytrvale tvrdilo, že zákon nepotřebuje a nikdo ho nechce. 
Vládní hnutí se však zaměřilo i na pravicovější část opozice. „Dobrý příklad, který je starý čtrnáct dní, je jeden z rozhovorů s Andrejem Babišem o tom, že chce vyšší důchody. Přesně to jsme navrhovali opakovaně, když jsme byli ve vládě. V roce 2014 jsme chtěli penzisty zohlednit v rámci zásluhovosti. Také jsme navrhovali, že čím více dětí, tím vyšší důchod. Byl to Andrej Babiš, který to odmítl. Podruhé jsme to neúspěšně navrhovali v loňském roce v rámci daňového balíčku. Po třech měsících, kdy dokončil saturaci levicových voličů, to najednou vytáhl,“ řekl pro Echo24 poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). 
Podobně se vláda v čele s ANO vyjádřila k zvýšení příplatků pro třídní učitele a pedagogy za specializované činnosti v rámci novely zákoníku práce. Novelu iniciovali lidovci a vláda nejprve dala k návrhu neutrální stanovisko. Dokument tak v minulém roce dorazil do sněmovny. Od té doby se však na program schůze návrh nedostal, dokud nepřišel Andrej Babiš s podobnou variantou. Ta by se však dostala do zákona o pedagogických pracovnících. 

ANO řeší vlastní stavební novelu 
Přes nevoli hnutí narazil také návrh poslanců Starostů a nezávislých, kteří chtěli aby se posuzování stavebních záměrů s územním plánem vrátilo z úřadů obcí s rozšířenou působností na stavební úřady v jednotlivých obcích. Poslanci STAN svým návrhem chtěli urychlit stavební řízení, vláda s ním ale vyslovila nesouhlas. Ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová tehdy uvedla, že pro urychlení výstavby dopravní infrastruktury vznese hnutí ANO vlastní pozměňovací návrh. 
Podobnou novelu předkládala i TOP 09, kterou vláda odmítla ve středu. Novela stavebního zákona by také obsahovala fikci souhlasu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová uvedla, že poslanecký návrh by vytvořil komplikace a že svůj návrh představí na jaře. Hnutí ANO se u TOP 09 inspirovalo i u státních dluhopisů či snižování státních zaměstnanců. Ministryně financí chce propouštěním ušetřit, aby se podařilo naplnit státní rozpočet. 
Premiér Andrej Babiš také v minulosti navrhoval oprášení jednotného inkasního místa, které se rozhodl zrušit. Výhodu pro podnikatele prosadil tehdejší ministra financí Miroslav Kalousek, kterého nemůže Andrej Babiš vystát. „Provedení jednoho inkasního místa v podání ministrů TOP 09 bylo špatné, nedotažené a podle zjištění NKÚ i mimořádně problematické, neboť při jeho přípravách docházelo k porušování rozpočtové kázně,” řekl ke svému záměru Babiš. 

Zrušení superhrubé mzdy až za dva roky 
Čerstvě se hnutí ANO zaměřilo také na nejsilnější opoziční stranu ODS. Hnutí po své ideové konferenci navrhlo zavedení jednotné paušální daně pro malé živnostníky. Občanská demokratická strana zareagovala tím, že se Andrej Babiš po pěti letech probral a začal cílit na podnikatele. „Tento krok však nestačí. Živnostníky trápí mnoho problémů od složitého právního i daňového systému,až po likvidační pokuty za chyby a opomenutí. Navrhujeme 19 konkrétních opatření na podporu živnostníků a vyzýváme hnutí ANO, aby je v rámci jejich nově objeveného zájmu o živnostníky podpořilo,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 
Jedním z návrhů ODS a TOP 09 je také zrušení superhrubé mzdy, kterou chce Andrej Babiš zrušit. Slibuje to však už však od svého působení na ministerstvu financí. „ODS vlastně navrhuje zavést to, co v roce 2006. Když vyhrála volby a slíbila čtyřem milionům zaměstnanců, že bude rovná daň patnáct procent, tak potom zjistili, že rozpočtově to není možné. Tak je vlastně podvedli a navýšili základ odvodu. Tím vznikla takzvaná superhrubá mzda, což je samozřejmě podvod na voliče, protože fakticky ta sazba je 20,1 procenta,“ řekl Andrej Babiš. 
I přes údajný podvod na voliče však superhrubá mzda vydrží minimálně do roku 2021. Podle Babiše je v současné době „rozpočet napjatý“ a nepřiteklo by tak do něj 22 miliard.