26. 3. 2018, Deník.cz, autor: Jiří VernerDobrý učitel dějepisu nebo společenských věd bohatě stačí. Piráti apelují na ministerstvo školství, aby neuvedlo do praxe nápad ministryně obrany Karly Šlechtové na zavedení povinného předmětu Civilní příprava obyvatel k obraně státu. Záměr strana označila za populistický. 

„Sounáležitost k národu se nerodí zavedením povinného militantního předmětu, ale správnou výukou a studiem historie a kultury,“ zdůvodnili své odmítavé stanovisko Piráti. Avizovaná náplň zamýšleného předmětu podle nich neodpovídá potřebám českého školství a hodina „vlastenecké výchovy“ by omezila jiné předměty v již zcela zaplněných rozvrzích učitelů. 
Šlechtová počítá s časovou dotací jedné vyučovací hodiny za čtrnáct dnů do základních škol. Podle pirátské poslankyně a pedagožky Lenky Kozlové je problematika uchopená nešťastně: „Národní sounáležitost je založená na společných dějinách, kultuře a jazyku, ideálně předávaných kompetentními učiteli a autoritami.“ Dodala, že dobrý učitel dějepisu, společenských věd nebo výtvarné výchovy, který umí vysvětlit dějiny a probudit v dětech zájem, je cennější. 
Branná výchova. Ilustrační foto. 
Piráti argumentují tím, že školy mají informace, jak se zachovat v případě teroristického útoku, k dispozici. „Stejně jako u pravidel silničního provozu nebo instruktáže první pomoci při úrazu je na ředitelích, zda a koho pozvou, aby látku v potřebné míře předal, včetně výuky v terénu,“ domnívá se Kozlová. 
„Chceme svobodné školy s přátelskou atmosférou motivující k všestrannému rozvoji,“ uzavřel pirátský poslanec a vysokoškolský učitel Lukáš Bartoň. Svazovat žáky dalšími povinnými předměty podle něj nemá smysl a záměr Šlechtové jde jen na ruku agendě ministerstva obrany. 
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, premiér v demisi Andrej Babiš (druhý zleva), náčelník generálního štábu Josef Bečvář (třetí zleva) a jeho poradce, bývalý velitel vzdušných sil