23. 3. 2018, plzen.cz

Studenti po celé republice minulý čtvrtek stávkovali za dodržování ústavních zvyklostí. V poledne vyšli před budovy škol a podepisovali výzvu, kterou organizátoři stávky předali senátorům. Ne všichni politici, ale takový protest schvalovali. Ozývaly se i hlasy, že politika do školy nepatří. Plzeňský poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) se stávky sám zúčastnil na Západočeské univerzitě. 

„Zakázána je zákonem propagace politických či náboženských hnutí na škole či akademické půdě. Pokud by si to někdo vykládal tak, že se studenti nesmí bavit ve školách či před nimi o politice nebo náboženství, tak rovnou můžeme zavřít všechny teologické fakulty a politologické obory. Nesměli by se bavit studenti o ústavě a jejím dodržování, tak bychom rovnou mohli zavřít i všechny právnické fakulty,“ reagoval na odpůrce Bartoň na svém Facebooku. 
Podle poslance ODS a šéfa sněmovního školského výboru Václava Klause mladšího ale politika do škol nepatří. „Všechny děti se v ní mají cítit bezpečně, mají právo na svobodné vzdělání a není možné je vystavovat do situace, kdy většina bude proti nim z politického hlediska. Navíc je to i ve školském zákoně, že politika do škol nepatří,“ řekl Klaus pro server idnes.cz. Neznamená to podle něj, že se studenti nemohou politicky angažovat. „Ale nemá to být na půdě školy za podpory nějakých organizací nebo dokonce učitelů,“ dodal. 
„V zákoně stojí, že je zakázána propagace politických a náboženských hnutí, ale není zakázáno se o této problematice bavit,“ nesouhlasí s Klausem plzeňský poslanec Bartoň. „Za mě je důležité, že na školách se nepropagovalo žádné politické hnutí a akce tak za mě byly v pořádku,“ vzkazuje Bartoň na sociální síti.