Lidové noviny:

Měla to být poslední 

tečka za odcházením 

Václava Klause juniora z řad ODS. Nestalo se. Podle ODS za tím stojí poslanci hnutí ANO. 

PRAHA Václav Klaus mladší zůstává předsedou sněmovního školského výboru. A to navzdory snahám jeho bývalých stranických kolegů z ODS. Očekávalo se, že tajná volba proběhne hladce a nahradí jej Martin Baxa (ODS). Na základě zákulisních dohod mělo jít o pouhou formalitu. O to větší překvapení a zklamání pro samotného Baxu bylo, že v tajné volbě získal pouhých šest z 21 hlasů členů výboru. Hlasování přitom proběhlo ve dvou kolech. V tom prvním získal jen o hlas více. 

Pomsta bývá sladká 

Podle naštvaného předsedy občanských demokratů Petra Fialy z toho strana vyvodí důsledky. Za viníky fiaska označil členy koalice ANO, SPD a KSČM. „Aspoň se odkryly karty,“ poznamenal Fiala. Vzhledem k rozdělení sil školského výboru ukazuje ODS prstem především na hnutí ANO, které sedí na 10 židlích. Sám Baxa je obvinil z toho, že „nectí dohody“. 
„Naši poslanci podepsali žádost ODS o svolání tohoto výboru a volbu nového předsedy, jinak by to vůbec neproběhlo. Apeloval jsem na naše poslance, aby respektovali právo ODS na tuto pozici. Mám z médií informaci, že hlavně Pirátům, SPD a KSČM vadil souběh funkcí,“ bránil se první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. 
Že demokratického kandidáta potopilo ANO, naznačila i místopředsedkyně výboru Kateřina Valachová (ČSSD). „Nebudu tajnou volbu komentovat. Myslím si ale, že jako demokraté jsme měli respektovat nominaci politické strany, která výbor vede, podle zvyklostí ve sněmovně. Jaká politická strana takto nepostupovala, je myslím podle výsledků zřejmé a je třeba se ptát tam,“ odpověděla na dotaz LN Valachová. 
Důvod naznačila Věra Procházková (ANO) před hlasováním. Před třemi lety byla situace opačná – ANO tehdy opustila středočeská poslankyně Kristýna Zelienková a hnutí ji chtělo odvolat z rozpočtového výboru. Díky hlasům TOP 09 a ODS se jim to nepovedlo. Teď se karta obrátila a ANO to ODS mohlo oplatit. 
Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek na sociálních sítích uvedl, že z výsledku hlasování vyplývá, že pro Baxu nehlasovala ani občanská demokratka Zuzana Majerová Zahradníková, což ukazuje na hlubší rozkol v ODS. „Je to jen spekulace, volba byla tajná. Nechci paní poslankyni podezírat z neloajality, pokud se neukáže opak,“ byl opatrný Fiala. 

Spokojený junior 

Syn zakladatele ODS Václava Klause odcházel spokojeně. „Mám rád tajnou volbu, lidé volí podle svého,“ podotkl a pak kousavě dodal: „Ze šesti hlasů si pan Baxa dal hlas sám. Ale těch pět hlasů napříč politickým spektrem mě trošku mrzí,“ vyjádřil se Klaus. 
Jeden z těch, kteří se veřejně k volbě Baxy přiznali, byl pirátský poslanec Lukáš Bartoň. „I přes kritiku kumulace funkcí jsem ten, kdo hlasoval pro pana Baxu. Vůbec nemáme nařízení z nějakých stranických sekretariátů,“ podotkl Bartoň. 
Baxa je primátorem Plzně, místopředsedou strany a členem mnoha podvýborů; a to mu během diskuse členové výboru vyčítali. 
Nezařazený poslanec a bývalá výrazná tvář ODS Klaus mladší si v dobrém rozmaru neodpustil ani rýpnutí do dalšího člena výboru. „Má to několik aspektů. Jeden je radostný, a sice že poprvé přišel na zasedání školského výboru pan poslanec Zaorálek,“ komentoval výsledky volby Klaus. 
Bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) je dnes ve sněmovně šéfem zahraničního výboru. Členství v tom školském tak bere spíše jako formální funkci. „Nevím, jestli jsem mu udělal radost,“ komentoval Klausova slova. „Moc to nestíhám s tím zahraničním výborem. Bývalo zvykem, že předsedové už v žádném dalším výboru neseděli,“ řekl LN Zaorálek. 
Exministr zahraničí se tak na základě vlastní zkušenosti vyjádřil i ke kritice, která mířila na Baxu kvůli kumulaci funkcí. „Je to trochu na pováženou. Myslím, že argument něco do sebe má. Předsednictví výboru je skutečně něco, co vyžaduje čas,“ dodal Zaorálek.