ČT:

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka
Václav Klaus mladší ustál pokus sesadit ho z čela školského výboru. Když už není členem strany, chtěla ho jeho bývalá mateřská ODS vyměnit za Martina Baxu. Jenže toho dnes poslanci v tajné volbě odmítli. Vadila jim jeho kumulace několika funkcí. Baxa je například plzeňským primátorem a současně místopředsedou ODS. 

Zbyněk ZYKMUND, redaktor
ODS dnes ve sněmovně tvrdě narazila. Její zúčtování s Václavem Klausem mladším narušili poslanci školského výboru, když Klause ve funkci předsedy výboru podrželi. Občanským demokratům nevyšla snaha dosadit do čela výboru primátora Plzně Martina Baxu. 

Petr GAZDÍK, člen sněmovního školského výboru /STAN/
Pro pana poslance Martina Baxu bylo odevzdáno 6 hlasů. Předsedou výboru tedy pan poslanec nebyl zvolen. 

Zbyněk ZYKMUND, redaktor
V tu chvíli bylo jasné, že pro Klause je to po vyloučení z ODS v polovině března alespoň malá satisfakce. 

Václav KLAUS ML., předseda sněmovního školského výboru /nestr./
Chápu, že pan Baxa ke svým asi 20 placený veřejným funkcím primátora Plzně, krajského zastupitele, předsedy /nesrozumitelné/ 20 komisí jako hlasuje sám pro sebe na předsedu školského výboru, ale těch dalších pět hlasů napříč politickým spektrem mě trošku mrzí. 

Zbyněk ZYKMUND, redaktor
Moc funkcí na jednoho Maxu. To byla věc, která poslancům během debaty vadila nejvíc. 

Lukáš BARTOŇ, místopředseda sněmovního školského výboru /Piráti/
I já jsem se ozval proti této kumulaci funkcí. Já osobně jako Plzeňák bych rád, abych měl primátora, který se věnuje mému městu. 

Zbyněk ZYKMUND, redaktor
Baxa se hájil, že by se některých funkcí vzdal a zbytek by zvládl. V tajném hlasování se prý proti němu spiklo ANO s komunisty a SPD. 

Martin BAXA, poslanec /ODS/
V žádném případě nevěřím tomu, že by poslanci hnutí ANO se rozhodovali samostatně. Je zjevné, že to byl nějaký befel ze sekretariátu hnutí ANO. 

Zbyněk ZYKMUND, redaktor
Poslanci ANO v debatě Baxu kritizovali, ale přiznat, jestli pro něj opravdu nehlasovali, se jim moc nechtělo. 

Věra PROCHÁZKOVÁ, poslankyně /ANO/
Bylo tajné hlasování a viděli jste výsledek. 

Zbyněk ZYKMUND, redaktor
Poslanecký klub ODS teď bude muset situaci řešit. Buď se smíří s tím, že o post předsedy školského výboru přišel nebo navrhne znovu Martina Baxu, anebo někoho úplně jiného. Zbyněk Zykmund, televize Prima.