novinky.cz:

ODS ve Sněmovně narazila do zdi. Neuspěla s plánem odvolat šéfa školského výboru Václava Klause ml. a nahradit ho Martinem Baxou. Poslanci Klause ml. podrželi a ten tak zůstane v čele výboru. Občanští demokraté Klause ml. v březnu vyloučili ze strany. Tah Klusem se tak začíná vedení ODS komplikovat. 

V prvním kole poslanci Baxu za předsedu nezvolili, podle informací Novinek dostal pouze sedm hlasů z 22. Konalo se kolo druhé, v tom Baxa získal šest hlasů z 21. Klaus ml. tak zůstane v čele výboru – navzdory ODS. 
Poslanci na středečním jednání výboru Baxovi vyčítali hlavně kumulaci funkcí. Baxa je primátorem Plzně a zastupitelem plzeňského kraje i místopředsedou ODS. „Bude primátor stíhat vedení výboru? Nezvažoval jste, že byste odešel z postu primátora?“ tázal se Lukáš Bartoň(Piráti). 
„Primátor a místopředseda strany, je to hromadění funkcí, a to je problém,“ přidal se poslanec Karel Rais (ANO). Uznal, že podle dohod post náleží ODS, ale že je spokojen s tím, jak Klaus ml. výbor vede. 
„Jak to budete všechno stíhat? Být primátorem města Plzeň je náročné. Jakým způsobem to budete dělat? Budete dělat práci primátora napůl, nebo budete tady na výboru nepřítomen?“ kritizovala Tereza Hyťhová (SPD). 
Klause ml. se zastal i komunistický poslanec Miroslav Grebeníček. „V Parlamentu jsem toho zažil docela dost a měl jsem pocit, že je teď výbor solidně řízen,“ konstatoval. 
Zvládnu to, tvrdil Baxa 
Baxa na výtky reagoval s tím, že funkci primátora i předsedy výboru zvládne. „Za ten rok a půl v Poslanecké sněmovně jsem pravidelně docházel na jednání výboru a vím, co ta práce předsedy obnáší. Je to práce zvládnutelná. Kdybych byl přesvědčen, že tuto funkci nezvládnu, tak bych nekandidoval,“ hájil se Baxa. 
Zdůraznil, že při ustavování Sněmovny vznikla dohoda s jednotlivými poslaneckými stranami na tom, že post předsedy výboru byl určen pro nominanta ODS. 
„Na základě těchto dohod byl Václav Klaus ml. zvolen předsedou tohoto výboru. Došlo ke změně, která spočívá v tom, že v březnu přestal být členem ODS,“ řekl Baxa. 
Klaus ml.: Demokratický blok jsem neuznával 
Klaus ml. ve svém projevu prohlásil, že se nebude před ostatním adorovat. Zpochybnil ale, že vedení výboru náleží ODS. „Dávám vám za zmínku jednu věc. Tohle místo je vyjednáno jakýmsi demokratickým blokem, který dnes neexistuje a já jsem ho nikdy neuznával,“ uvedl Klaus ml. 
ODS opakovaně tvrdí, že podle dohody při ustavování Sněmovny náleží post předsedy školského výboru ODS. Partaj ale Klause ml. v polovině března vyloučila kvůli výrokům o židovských transportech ve Sněmovně a následnému přirovnání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. 
Straně také vadilo, že Václav Klaus ml. otevřeně podporuje vystoupení ČR z EU, zpochybňuje účast vojáků AČR ve vojenských misích nebo se účastní akcí pořádaných problematickými organizacemi.