novinky.cz

Chaos ve Sněmovně způsobilo hlasování o závazku, že má vláda zvýšit platy učitelům na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020. Usnesení, které vyzývá vládu, aby si pedagogové přilepšili, v úterý večer protlačila opozice. Koalice ANO a ČSSD ve středu ráno přišla s tím, že chce usnesení zrušit a po dvouhodinové tahanici se jí to opravdu podařilo. 

Hlasování o usnesení proběhlo v úterý večer před sedmou hodinou večerní. Prošlo o jeden jediný hlas. Pro hlasovaly opoziční strany, poslanci ANO, ČSSD a komunisté se až na výjimky zdrželi. Jednou takovou výjimkou byl sociální demokrat 
Jaroslav Foldyna, který hlasoval s opozicí. 
Ve středu ráno hned v úvodu schůze přišel s tím, že chce zpochybnit úterní hlasování. „Já jsem hlasoval zdržel jsem se a na sjetině mám ano, takže zpochybňuji hlasování,“ řekl Foldyna. 
Svým postupem rozhodil řídícího schůze Vojtěcha Pikala (Piráti). „Já musím říct, že tedy jsem poněkud překvapen, protože ten bod jsme již včera ukončili, takže já to v tuto chvíli nemohu přijmout,“ reagoval Pikal. 
Ostuda, bylo to žalostné, kritizuje opozice 
Poslanci pak zhruba na hodinu schůzi přerušili a radili se, jak postupovat. To rozčílilo opozici. Poslanec Jan Čižinský celou situaci označil za ostudu. 
„Včera Sněmovna přijala usnesení, že vláda má učitelům přidat do výše 130 % průměrného platu do roku 2020. A nyní se vládní koalice už padesát minut radí o tom, jak toto usnesení zrušit, aby učitelům přidat nemuseli. Neuvěřitelné. Přitom vzdělání je klíčem k většině problémů naší společnosti. Ostuda,“ rozčílil se. 
Bylo to až v jednu chvíli žalostné. V České republice je potřeba podporovat vzdělanostní společnost. Pan Foldyna s tím přišel 14 hodin po hlasování. Přes noc se dá asi vymyslet spousta věcí,“ komentoval lídr Pirátů Ivan Bartoš. 
Jaký byl průměrný plat učitele, když byla ODS ve vládě?Jaroslav Faltýnek, ANO 
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura se podivil nad jednáním koaličních stran. „Vyzveme vládu zvýšit platy učitelů od 1. 1. 2020 a většina vládní koalice s tím nesouhlasí. Bylo by legitimní přijít a říct, my těm učitelům nechceme přidat,“ zdůraznil Stanjura. 
„Jaký byl průměrný plat učitele, když byla ODS ve vládě a měla ministra školství?“ opáčil mu na to šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnka 
Poslanci nakonec o usnesení hlasovali znovu a tentokrát o jediný hlas neprošlo. „Koaliční poslanci se toho usnesení zhrozili a shodili ho,“ podotkl Pirát Lukáš Bartoň. Zdůraznil, že stále ale platí usnesení Sněmovny z roku 2017, které také vyzývá vládu, aby učitelům přidala. 
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v debatě zdůrazňoval, že vloni vzrostly platy v regionálním školství meziročně reálně o 11 procent a průměr v regionálním školství činil 35 089 korun. Za posledních pět let představovalo zvýšení podle Plagy 31 procent. „Deficit, který nastoupal, se daří postupně odstraňovat,“ uvedl.