Hospodářské noviny:

Po vyhazovu z ODS čeká Václava Klause mladšího také nucený odchod z čela školského výboru Poslanecké sněmovny. Bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG v Praze mu předsedá od voleb v předloňském roce. Několik členů výboru sdělilo HN, že pokud se dnes ODS rozhodne navrhnout nového šéfa, budou hlasovat pro Klausovo odvolání. 
„Vyzveme pana Klause k tomu, aby odstoupil z čela výboru. V případě, že odmítne, budeme to řešit dál,“ prohlásil místopředseda ODS Martin Baxa. O dalším postupu se bude radit poslanecký klub strany dnes dopoledne. Bude to deset dnů poté, co vedení ODS vyloučilo Klause s tím, že v některých věcech šel proti programu strany. 
Je velmi pravděpodobné, že poslanecký klub navrhne jiného člena strany a zároveň vyzve ostatní partaje, aby výměnu ve výboru podpořily. Klaus by mohl situaci předejít vlastní rezignací, ale dává zatím najevo, že neodstoupí. 
„Budu respektovat dohodu zástupců politických stran. Nikdo nesedí ve výborech sám za sebe, a jestliže ODS navrhne jiného do vedení, podpořím ho,“ řekl například člen výboru za KDU-ČSL Jiří Mihola. Protože výbor volil Klause tajně, má být tajné i hlasování o odvolání. Mihola uvádí, že je možné, že by se někteří členové nemuseli chovat podle politických dohod, ale považuje to za značně nepravděpodobné. 
„Někteří kolegové by mohli říci, že měli Václava Klause tak rádi, že ho nechtějí odvolat. Tím by ale řekli, že kašlou na dohody stran. Rozkývali by systém, díky kterému je poskládaná celá sněmovna,“ upozornil Mihola. 
Ovšem i zástupci sociální demokracie či pirátů HN potvrdili, že vyhoví ODS ve snaze odvolat Klause. „Dostanu informaci, koho chce ODS na předsedu a pro toho člověka budu hlasovat. Je to autonomní rozhodnutí ODS a nikdo bychom se na tom neměli politicky přiživovat,“ řekla Kateřina Valachová z ČSSD. Stejně se vyjádřil i Lukáš Bartoň z Pirátské strany. 
Kdo nahradí Klause, není známo, podle kuloárových informací by to mohl být právě místopředseda ODS Baxa. „Byla by to dobrá volba, nejdůležitější věcí v naší oblasti je reforma financování regionálního školství, což je mu blízké,“ uvedl jeden z poslanců výboru, který nechtěl být jmenován. 
Samotný Baxa HN řekl, že nechce nijak spekulovat o tom, jestli skutečně nahradí Klause. „Bude to v úterý řešit náš klub,“ uvedl Baxa, který nechtěl ani odpovědět na dotaz, jaký byl Klaus předseda výboru. „Vzhledem k tomu, že to byl donedávna můj stranický kolega, tak já nechci komentovat.“ 
O tom, že je ale dosti možným kandidátem na vedení výboru, svědčí to, že před několika dny představoval za ODS program strany právě ve školství. Podle něj ale z toho nelze usuzovat, že by dostal od ODS „poukaz“ na vedení výboru. „Vyčkejme, brzy bude vše jasné,“ podotkl. 

24 členů má celkem školský výbor Poslanecké sněmovny. Rozhodnou o tom, zda Václav Klaus zůstane v čele výboru. 

Někteří kolegové by mohli říci, že měli Václava Klause tak rádi, že ho nechtějí odvolat. Tím by ale řekli, že kašlou na dohody stran. Jiří Mihola poslanec KDU-ČSL