Metro:

Sportovní agentura. 

Vznik Národní sportovní agentury, která převezme od ministerstva školství sportovní agendu včetně rozdělování dotací, schválila Sněmovna. V čele agentury by v budoucnu měl být bývalý hokejový reprezentant, poslanec za hnutí ANO a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. 
Poslanci odmítli opoziční návrhy, aby agentura byla například příspěvkovou organizací ministerstva školství, nikoli novým úřadem. Sněmovna také odmítla žádost, aby požadavky na předsedu agentury nebyly šité na míru Milanu Hniličkovi. Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň v této souvislosti poznamenal, že novele se přezdívá „lex Hnilička“. Předsedou agentury tak bude moci být osoba starší 30 let, která má nejméně pětileté zkušenosti v řídicí funkci v oblasti sportu. Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by předseda agentury mohl být členem parlamentu. Sněmovna odmítla také návrhy, aby agentura neměla sídlo v Praze, ale v Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo v Ostravě. 
Piráti se obávají, že peníze namísto podpory volnočasového sportu pro širokou veřejnost skončí hlavně u těch, kdo peníze dále přerozdělují. 
Problematické je podle Pirátů to, že na rozhodování o přidělování dotací se budou zřejmě podílet velké sportovní asociace, které jsou zároveň příjemci dotací. 
Poslanci hnutí STAN odmítli novelu podpořit kvůli tomu, že nebyly přijaty návrhy, které by financování zprůhlednily. 
„Pokud se z agentury stane jen divize ministerstva školství a o penězích budou zase neprůhledně rozhodovat bafuňáři, nemá nový zákon smysl,“ uvedl předseda Starostů Petr Gazdík. 

Chybí peníze 

Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. * Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí ani na kvalifikované trenéry. * Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. * Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard. * Agentura, jejíž vytvoření nyní posoudí Senát, by měla mít částečně parametr samostatného ministerstva. * Její předseda by měl pobírat stejný plat jako ministr. * Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.