Právo:

Je rozhodnuto: místo léta diskutovaného ministerstva sportu vznikne Národní sportovní agentura. Rozhodli o tom poslanci navzdory kritice pravicové opozice. Agentura převezme i rozhodování o miliardových dotacích do sportu, které dosud náleželo ministerstvu školství. 
Šéfovat jí bude předseda s platem, jaký bere ministr. V kuloárech zní, že to bude bývalý hokejista, poslanec a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO). 
Nejsilnější kritika této změny zněla z ODS a od pirátů. Jejich připomínky směřovaly k tomu, že nový centrální úřad bude rozdělování peněz řídit málo transparentně. Podle šéfa školského výboru, který má tělovýchovu a sport v gesci, Václava Klause (ODS) by měl sport zůstat pod ministerstvem i proto, že tak bude pod veřejnou kontrolou. 

Neomezený vládce? 

Podle piráta Lukáše Bartoně chybí jasná transparentní linka, třeba formou toho, že by každý příjemce dotace, tedy i ta nejmenší sportovní organizace, musel mít transparentní účet. Vadí mu, že rejstřík sportovců, který bude stěžejním pro agenturu a její rozdělování dotací, nebude veřejným dokumentem. Bartoň také pojmenoval zákon o podpoře sportu, který prošel Sněmovnou 111 hlasy proti 38, posměšně „lex Hnilička“. Narážel tím na to, že jej předkládá Hnilička. Podle Bartoně jsou proto zákonem stanovené podmínky „šité na míru“ právě Hniličkovi. Například tím, že jako poslanec bude moci řídit centrální státní orgán. Je to neobvyklé, protože tuto výsadu mají zatím jen ministři. A na rozdíl od nich se na šéfa agentury nevztahuje zákon o střetu zájmů. 
Předsedu agentury jmenuje vláda na návrh premiéra. Bude se jím moci stát člověk, který má pětiletou praxi v řídicí funkci ve sportu. Tyto všechny funkce, které dosud vykonával, ale bude muset opustit. K ruce si bude moci sám vybrat dva místopředsedy a poradní patnáctičlennou radu. Někteří poslanci proto kritizovali, že bude neomezeným vládcem. 
Předseda bude brát 157 100 korun plus náhrady 22 900 korun, tedy stejně jako ministr. Dostane také služební auto s řidičem i bez, a bude mít nárok na ubytování v Praze. Agentura má mít 80 zaměstnanců. Prvních 30 převezme z ministerstva školství. 
Velká diskuse se odehrála o sídle agentury. Někteří poslanci tvrdili, že bude-li mít sídlo v Praze, kde mají svá centra i vlivné sportovní organizace, pak hrozí, že bude bujet při rozdělování dotací klientelismus. Proto chtěli umístit agenturu do Žďáru nad Sázavou, Bruntálu nebo do Ostravy. Ani jeden z návrhů ale neprošel, agentura tedy bude v Praze. 
Zákon nepodpořili ani poslanci TOP 09 a STAN. Podle nich zákon nezajistí průhlednost financování sportu. „Pokud se z agentury stane jen divize ministerstva školství a o penězích budou zase neprůhledně rozhodovat bafuňáři, nemá nový zákon smysl,“ řekl šéf STAN Petr Gazdík. Zákon jde do Senátu, kde mají převahu právě strany, které ve Sněmovně zákon nepodpořily.