Novinky.cz:

Sněmovna ve středu prosadila vznik Národní agentury sportu, která by měla od ministerstva školství převzít veškerou sportovní agendu včetně rozdělování dotací. V jejím čele by měl stát dosavadní vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. Novelizovaný zákon o podpoře sportu nyní zamíří do Senátu a poté k prezidentovi. 

Novelu, kterou fakticky vzniká nové ministerstvo sportu, poslanci schválili navzdory opoziční kritice, že vznik nového centrálního úřadu je nesystémový a rozdělování peněz bude málo transparentní. 
„Předložený návrh zákona tu transparenci neobsahuje. Navrhli jsme úplně nejobyčejnější opatření, a to, aby měly transparentní účet. Abychom věděli, do jaké organizace ty veřejné prostředky putují. Ani toto nebylo přijato,” kritizoval novelu zákona pirátský poslanec LukášBartoň. 
„Vznik agentury je nesystémový, že stojí zcela mimo ústavodárcem určený přísný systém dělby moci a systém vah a protivah,” kritizoval novelu na plénu Sněmovny poslanec za 
TOP 09 Dominik Feri. 
Piráti: Je to lex Hnilička 
Podle Hniličky ale takto sport dostane větší prostor a nebude přidružený jen ke školství. „Doteď byla sportovní agenda přidružená ke školství, které má obrovské problémy samo o sobě, a sport je tam na periferii zájmu,“ uvedl Hnilička 
Piráti vytýkali to, že šéfem organizace může být právě na základě zadaných parametrů pouze Hnilička. 
„V současné době je navržen předseda agentury tak, že je kupříkladu vyňat ze zákona o střetu zájmů. Předsedou agentury se může stát pouze člověk, který má pět let praxe v managementu v oblasti sportu, čímž se nám to zužuje pravděpodobně – nechci urazit pana poslance Jandu (Jakub Janda – poslanec za ODS) – na pouze pana předkladatele, pana poslance Hniličku, čímž jde snadno tento zákon označit lex Hnilička,” řekl na plénu během projednávání pirátskýposlanec Lukáš Bartoň. 
Peníze jen pro vrcholový sport? 
Vznikem agentury podle něj dojde především k poškození menších sportovních klubů. 
„Očekávám, že veřejné peníze více potečou směrem k vrcholovému sportu a zejména k aparátu s ním spojeným, na místo podpory a rozvoje volnočasových sportovních aktivit široké veřejnosti,” dodal Bartoň. 
Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. 
Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard. 
Agentura by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda by měl pobírat stejný plat jako ministr. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.