ČT:

Sněmovna navzdory opoziční kritice schválila vznik Národní sportovní agentury, která převezme od ministerstva školství sportovní agendu včetně dotací a má fungovat podobně jako ministerstvo. 

Poslanci odmítli opoziční návrhy, aby agentura byla například příspěvkovou organizací ministerstva školství, nikoli novým úřadem. Opozice vznik dalšího úřadu odmítala, označila ho za nesystémový a uváděla, že rozdělování peněz bude málo transparentní. „Už teď byla malá kontrola nad oblastí sportu. Pokud bude sport vyňat z ministerstva školství, tak bude ještě menší,“ obává se poslanec Pirátů Lukáš Bartoň. 
Naopak předkladatelé slibují, že bude rozdělování peněz transparentnější díky využívání rejstříku sportovců a organizací. „Agentura bude podle toho nastavovat státní politiku ve sportu, kterou bude muset odsouhlasit vláda. Transparentnost je tam, myslím, jednoznačná,“ uvedl poslanec ANO a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. 
Opozici se nezamlouvala ani pasáž, která stanoví požadavky na předsedu agentury. Tvrdí, že jsou šité na míru právě Milanu Hniličkovi. Poslanec Pirátů Lukáš Bartoň v této souvislosti poznamenal, že novele se přezdívá „lex Hnilička“. Ani s touto námitkou však opoziční politici neuspěli. Pro vznik agentury hlasovalo 111 poslanců, proti 38 a 25 členů sněmovny se zdrželo. 
Předsedou agentury tak bude moci být být osoba starší 30 let, která má nejméně pětileté zkušenosti v řídicí funkci v oblasti sportu. Na rozdíl od požadavků na jiné představitele centrálních úřadů by předseda agentury mohl být členem parlamentu. Sněmovna odmítla také návrhy, aby agentura neměla sídlo v Praze, ale v Bruntále, Žďáru nad Sázavou nebo v Ostravě. 
Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc potíže s žádostmi o peníze. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibováno bylo sedm miliard. 
Sportovní organizace s tím, že by nad nimi místo ministerstva školství bděl samostatný orgán, vesměs souhlasí. Podle generálního sekretáře České unie sportu Jana Boháče ministerstvo řízení sportu nezvládá. „Odbor sportu pro to dlouhodobě nemá vytvářené podmínky,“ míní. 
Agentura by měla mít částečně parametry samostatného ministerstva. Její předseda má pobírat stejný plat jako ministr. V agentuře se počítá s 80 zaměstnanci, z nichž 30 převezme z ministerstva školství. Návrh na její vznik nyní posoudí Senát.