ČT1, Události:

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Premiér Babiš plánuje zásadním způsobem zvýšit podporu výzkumu a vývoje. Inovační strategie naší země do roku 2030 počítá s každoročním růstem výdajů z rozpočtu. Novým povinným předmětem na druhém stupni základních škol má být technika. Podle plánu se má Česko z často označovaného názvu montovna Evropy, změnit v zemi, kde se budou realizovat finální výrobky. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Proměnit poušť v oázu, to dokáže systém, který vyvinuli čeští vědci. Představí ho na Světové vystavě Expo 2020 v Dubaji. Technologie například umožní pěstovat rostliny v těchto vyprahlých a nehostinných lokalitách. Zařízení vodu vyrábí ze vzduchu. 

redaktorka
Vy tady simulujete tedy přímo ty podmínky, které jsou v poušti? 

Tomáš MATUŠKA, vedoucí oddělení energetických systémů budov, ČVUT UCEEB
Ano, v této komoře simulujeme podmínky od suché, horké pouště až po vlhké pobřeží Dubaje. 

redaktorka
Kolik je tady teď stupňů? 

Tomáš MATUŠKA, vedoucí oddělení energetických systémů budov, ČVUT UCEEB
Teď je tady zhruba 35 stupňů. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Podobné úspěšné projekty přitom podle premiéra často vědci, nebo firmy prodávají do zahraniční. Plán inovační strategie počítá se změnou, slibné nápady mají zůstat v Česku a prodávat se mají až finální výrobky. 

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/
Tím hlavně změníme charakter našeho hospodářství, chceme hlavně realizovat finální produkci, chceme vytvářet přidanou hodnotu u nás doma a bude to znamenat pro naše lidi, pro občany, vyšší mzdy, vyšší ziskovost pro firmy. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Výdaje ze státního rozpočtu na vědu od roku 2015 rostou. Z 27 miliard na 36 v letošním roce a ještě o 1,5 miliardy více pro rok 2020. 

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace
Splnili jsme plán na 98 %, což je do určité míry unikum, protože vlastně to, co jsme naplánovali, se skutečně spotřebovalo, což s ohledem na to, že se musí vysoutěžit ty projekty, není vůbec jednoduché a jenom za minulý rok ten předcházející rok 2017 až 2018 zbyly ve nespotřebovaných výdejích 2 miliardy korun. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Peníze mají růst i do budoucna. Materiál slibuje v roce 2025 podíl výdajů 2,5 % HDP, teď je to 1,8., 60 % přispívají podnikatelé a 40 % vláda a evropské zdroje. 

Petr FIALA, předseda strany /ODS/
Když se podíváme na to, co jde z veřejných zdrojů, ať už z národních zdrojů nebo Evropy, tak tam vidíme pokles ve vztahu k HDP a to je prostě špatná zpráva pro Českou republiku, pro její budoucnost, pro výzkum a samozřejmě i pro inovace. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Nová strategie vlády pro vědu a výzkum počítá i se zavedením nového předmětu. Na druhém stupni by se žáci měli učit předmět zvaný technika. 

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/
I když na začátku jednání se pan Plaga tomu bránil, ale určitě to dáme do veřejné diskuse, že si myslíme, že by měl být povinný, že by měl být jednu hodinu týdně. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Určitě bych uvítal, kdyby základní školy byly vybavené 3D tiskárnami, studenti by se na nich učili a bylo by to modernější technické vyučování. 

Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor
Součástí inovační strategie je i systém nepřímé podpory firem slevami na daních. Teď jde skoro o 2,5 miliardy korun. Jednodušší administrativa, která se právě schvaluje, má podíl zdvojnásobit. Redakce a Vladimír Keblúšek, Česká televize.