EMPRESA MEDIA,a.s. :

Jasná pravidla financování a konec čachrů s dotacemi. 
To si vláda slibuje od vytvoření Národní sportovní agentury, do jejíhož čela by měl zasednout bývalý hokejista Milan Hnilička. Od zákona ale couvají i vládní zákonodárci. „Hnilička do návrhu zakomponoval pravomoci, které z předsedy instituce dělají bezmála nadčlověka,“ říká jeden z poslanců ANO. 

Je to velký paradox. Andrej Babiš vstupoval se svým hnutím ANO 2011 do politiky jako vábnička na protestní hlasy. Heslem číslo jedna byla transparentnost, politické body získával na slibech o konci trafi k. Jenže podle opozičních politiků a expertů právě hnutí Andreje Babiše nyní stojí za vznikem ukázkové trafi ky. Ta by se podle zákona, který čeká na druhé čtení ve sněmovně, měla otevřít už od roku 2020. Vznikne zcela nový státní úřad, jehož předseda dostane takřka neomezenou moc nad českým sportem a jeho financováním. Plat bude mít jako ministr, kontrola veřejnosti však bude minimální. 

Chtěli to sportovci 

O vzniku instituce, která by pod sebe dostala problematiku sportu a s ní i sedm miliard korun z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, se hovoří již řadu let. Politické rozhodnutí ale definitivně padlo loni, kdy ve vazbě kvůli možnému ovlivňování dotací skončila Simona Kratochvílová, náměstkyně pro sport ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Uvažovalo se o tom, že sport bude mít vlastního vicepremiéra pod úřadem vlády. Dokonce i o tom, že by měl vlastního ministra. Nakonec ale zvítězila varianta speciální agentury. 
„Představitelé sportovních svazů upřednostňovali vznik samostatného ministerstva. Z důvodu vysoké finanční nákladnosti a nesouhlasu některých politiků jsem ale nakonec zvolil kompromisnější cestu vzniku speciálního úřadu,“ vysvětluje poslanec a vládní zmocněnec pro oblast sportu, někdejší český reprezentant v hokeji Milan Hnilička (ANO), který je hlavním předkladatelem zákona a Andrej Babiš ho již označil za budoucího šéfa agentury. Problém ale je, že Hniličkův návrh, který již prošel prvním čtením ve sněmovně, má podle kritiků řadu chyb. Je neopravitelný, říkali svorně v rámci debaty poslanci opozičních ODS, Pirátů či komunistů. 
Občanští demokraté například kritizovali, že zákon řeší výhradně vznik nové instituce, sport samotný ale vůbec ne. „Máme tady klíčové otázky: Kolik peněz chceme do sportu dávat? Jak konkrétně je tam chceme dávat? Jaké sporty chceme podporovat a podle jakého klíče? V zákoně nevidím žádné odpovědi, nic koncepčního,“ má jasno zpravodaj zákona Václav Klaus mladší. Piráti kritizují, že sněmovna i vláda přijdou o možnost kontroly sportu. „Půjde o ústřední orgán státní správy, který bude kompletně vyjmut z rozhodování vlády. Vláda na něj nebude mít žádný vliv, ani nebude mít páku na jeho předsedu. Naprosto bezzubá bude i sněmovna. Dnes můžeme interpelovat ministra školství, pod kterého sport spadá. Podle návrhu zákona už nebudeme moci dělat nic,“ říká poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). 
Bývalý hokejista Hnilička se brání: „Přesně to je smyslem zákona. Sport má být suverénní, předseda by měl být nezávislý na politických tlacích. To povede k transparentnosti. Je potřeba dodat, že právě tyto požadavky pocházely od sportovců.“ Ani sportovci ale mezi sebou očividně nemají jasno. „Novela popisuje vznik postu, který bude mít neomezenou moc a bude vládnout tvrdou rukou. Stále žijeme v právním a demokratickém státě, kde musí existovat kontrola,“ nesouhlasí Jakub Janda (ODS), bývalý skokan na lyžích. 
Naopak jen pozitivní slova pro Hniličkův návrh zákona našla legenda českého hokeje Jaromír Jágr. „Milana znám dlouho, jeho snahu vítám. Národní agentura má smysl, sport potřebuje mít samostatný řídicí orgán, který se bude sportovnímu prostředí zpovídat. Je to krok správným směrem. Hnilda chce prostě podpořit děti i dospělé v dobré činnosti a v tom mu držím palce,“ uvedl. Vznik nového orgánu vítá i fotbalista Pavel Nedvěd nebo tenista Radek Štěpánek. „Sport potřebuje být osamostatněn, musí mít dlouhodobou podporu. Proto se stavím velmi pozitivně k iniciativě Milana Hniličky týkající se vzniku Národní sportovní agentury,“ uvedl. Hniličku mimo jiné podpořil také David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou. „Na tomto příkladu se jasně ukazuje, že pokud by vznikla jím navrhovaná Národní sportovní agentura, bylo by to jen dobře a její fungování by mělo smysl,“ řekl na tiskové konferenci. 

ANO není jednotné 

Výtky však začínají zaznívat z poslaneckého klubu ANO. „Jsou tam pravomoci, které z předsedy agentury dělají nadministra, nadpremiéra, nadčlověka. Tušíme, že kolem toho vznikne poměrně velká debata, neboť je to pozice, která nemá v českém státním aparátu obdoby,“ říká pod příslibem anonymity jeden ze zákonodárců Babišova hnutí. A pečlivé přečtení zákona mu dává za pravdu. 
Předseda úřadu bude moci zároveň zastávat funkci poslance nebo senátora, je mu kvůli tomu speciálně udělena výjimka ze služebního zákona. Jeho volební období netrvá jen čtyři roky jako u poslance, ale šest let, aby přežil více vlád. Odvolán může být jen v případě, že „poruší povinnosti zvlášť hrubým způsobem“, což podle některých právních výkladů může znamenat například prohřešek v podobě několikaměsíční absence na pracovišti. Ve výsledku to znamená praktickou neodvolatelnost. A plat? Na úrovni ministra, tedy 150 tisíc korun měsíčně. Právě plánované královské ocenění předsedy agentury donutilo zvednout obočí šetřivého premiéra Babiše. Vláda kvůli tomu dala k zákonu „pouze“ neutrální stanovisko. „Odměna je nekoncepční. Odpovídá platu ministra, nikoli platu představitele správního úřadu, kterému by měl být postaven naroveň, jako je například předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (zhruba 91 tisíc korun měsíčně, pozn. red.),“ píše se v usnesení vlády.