blesk.cz, echo24.cz, seznamzpravy.cz, novinky.cz, aktualne.cz, tyden.cz:
Kriticky se sněmovní školský výbor postavil k pořadu České televize (ČT) Zprávičky na dětském kanálu Déčko. Na návrh předsedy výboru Václava Klause ml. (ODS) přijal usnesení, podle kterého veřejnoprávní dětský program „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila s veřejnoprávní televizí řízení o přestupku.
Pro návrh usnesení školského výboru hlasovali přítomní členové výboru za ODS, ANO a SPD Tomia Okamury, proti byli poslanci Pirátů a ČSSD, řekl Klaus ml. Generální ředitel ČT Petr Dvořák se, přestože byl pozván, jednání výboru nezúčastnil a zdůvodnil to snahou vyvarovat se spekulacím, které by mohly být vykládány jako snaha o zpolitizování vybraného pořadu nebo celého programu.
Usnesení zmiňuje část Zpráviček z 8. září, jež podle výboru „obsahuje propagandistické zprávy, které jsou zcela v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky“.
„Část, která se týkala Izraele a Palestiny, to bylo v hrubém rozporu s českou zahraniční politikou,“ uvedl Klaus.
Krátká reportáž ve Zprávičkách informovala o tom, že školáci „na Izraelem okupovaném území Palestiny“ se obávají, že je nebude mít kdo učit, protože USA omezily příspěvek OSN určený pro Palestince. Chybějí tak peníze na výplaty a učebnice v palestinském školství. Školáci a jejich učitelé podle Zpráviček věří tomu, že výpadek alespoň částečně dorovnají evropské země.
Americká vláda zrušila financování programu pomoci OSN palestinským uprchlíkům koncem srpna s odůvodněním, že obchodní model úřadu OSN pro palestinské uprchlíky je „nenapravitelně chybný“. Experti na regionální zahraniční politiku i bezpečnost v reakci varovali před zhoršením humanitární situace v Pásmu Gazy, které může vyústit v nárůst násilí.
RRTV bude řešit možný prestupekKvůli pořadu již s ČT zahájila správní řízení o přestupku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televize se podle ní v reportáži mohla dopustit porušení zásad objektivity a vyváženosti, neboť reportáž mírou zjednodušení, jednostranností a uvedením značně zavádějících informací poskytla dětskému divákovi neúplný a zkreslený obraz událostí v Pásmu Gazy.
S usnesením školského výboru nesouhlasí jeho člen za Piráty Lukáš Bartoň. „Česká televize musí být vždy v obsahu svého vysílání nezávislá na politicích, bez ohledu na to, kdo má většinu,“ sdělil v tiskové zprávě. Nařkl Klause mladšího a „jeho podporovatele“ z řad poslanců SPD a hnutí ANO, že „vytvářejí nepřijatelný nátlak na veřejnoprávní televizi“. „Právě tyto výpady vůči České televizi a jejímu řediteli přispívají ke zpolitizování obsahu vysílání a snaze dostat ředitele pod tlak tak, aby obsahem vyhověl některým parlamentním stranám,“ dodal Bartoň.
Školský výbor vyzval Sněmovnu, aby se zabývala „řešením hrubých odchylek od veřejnoprávního poslání České televize“. Záležitost by měl projednat podle mínění školského výboru rovněž volební, tedy prakticky mediální výbor. Usnesení také vytýká Dvořákovi, že na jednání školského výboru odmítl přijít.
Dvořák ve čtvrtek odkázal na svůj dopis, který výboru zaslal ještě před jeho zasedáním. V něm uvedl, že jedněmi z hlavních úkolů, které zmiňuje i zákon o ČT, jsou výroba a vysílání vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež, o čemž televize transparentně informuje. Zpětnou vazbu pak vyhledává jak u diváků nebo v rámci spolupráce s orgány veřejné správy.
„Současně je ale v souladu s Kodexem ČT nucena zakládat si na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti, se závazkem učinit veškeré potřebné kroky k tomu, aby zabránila jakýmkoliv vnějším zásahům do přípravy a tvorby nezávislého a nestranného vysílání,“ dodal.