denik.cz, blesk.cz, frekvence1.cz:

Vodáci se možná dočkají zmírnění zákazu plavby pod vlivem alkoholu. Až stotisícová pokuta by jim neměla hrozit v případě, že by měli v krvi méně než jedno promile alkoholu. 

Sněmovní hospodářský výbor tak doporučil upravit poslaneckou novelu zákona o vnitrozemské plavbě. Rozhodl navzdory negativnímu stanovisku vlády. Novelu nyní projedná Sněmovna jako celek. 
Zrušení nulové tolerance k alkoholu by se podle výboru mělo v souladu s původním návrhem Pirátů vztahovat na posádku bezmotorových plavidel, tedy kanoí, kajaků nebo raftů. Limit na alkohol, který navrhl spoluator novely Lukáš Bartoň (Piráti), má platit pro kapitány těchto lodí. Tuto úpravu podpořilo osm ze 14 přítomných členů výboru. 
Důvodem zmírnění plavebního zákona je snaha dekriminalizovat, nikoli plně legalizovat pití alkoholu na vodě. V platnosti zůstane ustanovení, které policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních. 
“Je nesmysl, aby někde u splavu stáli policisté a dávali vodákům foukat. Na druhou stranu je ale fakt, že pokud někdo způsobí nehodu, újmu na majetku nebo zdraví, tak by za to měl být plně zodpovědný,” uvedl předseda výboru Radim Fiala (SPD). 
Návrh projednávala ještě menšinová vláda ANO, negativní stanovisko opřela o přetrvávající odmítavý postoj ministerstva dopravy. Premiér Andrej Babiš (ANO) přislíbil, že kabinet připraví vlastní novelu, která umožní konzumaci alkoholu v rozumné míře nejen pro vodáky, ale také pro cyklisty a lyžaře. Za to se na výboru přimlouval i náměstek ministra dopravy Pavol Baran nebo poslanec Patrik Nacher (ANO). Obdobný senátorský návrh, který by se vztahoval na cyklisty a vodáky, projednává horní komora. 
Poslanecká novela ruší sankci za plavbu pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky jen pro posádky malých plavidel, která nejsou poháněna strojem. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení vztahovat nebude. 
Zastánci změny odráželi námitky jejích odpůrců, podle nichž jsou vodáci pod vlivem alkoholu nebezpečnější sobě i ostatním, protože mají sníženou schopnost úsudku o svých schopnostech. Podle obhájců novely jsou nebezpečnější nezkušení vodáci, kteří přecení své síly.