novinky.cz:

Sněmovní mandátový a imunitní výbor začal ve středu řešit žádost policie o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Trestní oznámení na poslance podal textař, podnikatel a neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček kvůli Ondráčkovým výrokům o jeho údajné spolupráci s StB. Výbor jednání nakonec přerušil, vrátit by se k němu měl na konci září. 

Jednání bylo přerušené mimo jiné i proto, že do Sněmovny podle členů výboru dorazily anonymní e-maily, kde mají být části skartovaného svazku o údajné spolupráci Michala Horáčka s StB. 
„Přišly nějaké nové anonymní e-maily, které jsme nyní viděli a vzhledem k tomu, že anonymním e-mailům nechci přihlížet, tak bych se rád podíval, co je ve spisu,” uvedl poslanec a člen výboru Lukáš Bartoň (Piráti) s tím, že k nim poslanci zatím nechtějí přihlížet, protože není ověřena jejich pravost. 
„Mohu potvrdit, že na výbor přišla řada dokumentů,” doplnil předseda výboru Stanislav Grospič. 
Michal Horáček 
FOTO: Jan Handrejch, Právo 
Trestní oznámení na Zdeňka Ondráčka podal Michal Horáček v lednu letošního roku za výroky o tom, že prý spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel. Policie sice později vyšetřování odložila, státní zastupitelství jí však případ vrátilo. 
Místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN) před jednáním řekl, že je potřeba případ řešit i s ohledem na tzv. poslaneckou indemnitu. „Narážíme tady na hranice poslanecké indemnity, tedy imunity na projevy, a nejde jen o tento případ, ale o precedens do budoucna,” uvedl Gazdík. 
Další jednání výboru se očekává 25. září. Na to by měli být pozváni jak Zděnek Ondráček, tak policejní vyšetřovatel i dozorující státní zástupce. Na základě doporučení výboru bude poté o vydání poslance Ondráčka rozhodovat celé plénum Sněmovny.