25. 5. 2018, echoprime.cz, echo24.cz

Vláda hnutí ANO v demisi nepodpořila návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. Jedním dechem ale uvedla, že předloží vlastní návrh, který by rozumnou míru alkoholu pro vodáky, cyklisty nebo lyžaře povoloval. Z Pirátské strany nyní zní, že téma se premiérovi v demisi Andreji Babišovi líbí a rád by, aby to byl on, kdo dekriminalizaci pití alkoholu na vodě navrhne. Podobně se vláda postavila k posílení práv klientů směnáren. Návrh Starostů a nezávislých v březnu zamítla a oznámila, že předloží vlastní novelu. 

„Můj osobní názor je, že je z vyjádření pana premiéra v demisi znát, že dané téma se mu líbí a rád by to byl on, kdo to svým návrhem vodákům a dalším umožní. Jeho vyjádření ohledně moc velké svobody při pití nepovažuji za relevantní, protože náš poslanecký návrh vyjímá vodáky z paragrafu o přestupcích, tedy z nulové tolerance,“ uvedl pro deník Echo24 pirátský poslanecLukáš Bartoň
„Cílem novely je snížení represe ze strany státu vůči vodákům a podpora svobodného rozhodování lidí. Nezbavuje vodáky povinnosti dodržovat zákony, které se plavby týkají. Pro návrh budu nadále hledat podporu v rámci sněmovny,“ dodal Lukáš Bartoň
„Vláda slízne smetanu“Podobný postup zaujala vláda v demisi k návrhu Starostů a nezávislých. Ten se týkal klientů směnáren a navrhoval, aby lidé získali možnost odstoupit od smlouvy o směně peněz do dvou hodin po jejím uskutečnění. Novinka měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí pro klienty nevýhodné kurzy. 
Návrh vláda zamítla už v březnu, v dubnu návrh STAN zamítlo už v prvním čtení ve sněmovně hnutí ANO, k němuž se přidali poslanci SPD. Hnutí STAN ale návrh znovu předložilo a vláda zopakovala zamítavé stanovisko. Poslanci STAN uvedli, že druhé přeložení návrhu má sloužit k tomu, aby vláda co nejdříve dodala do sněmovny vlastní úpravu, jak dříve slíbila. 
Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (nestr. za ANO) totiž v březnu uvedla, že předloha z dílny STAN neřeší řadu záležitostí, které s odstoupením od smlouvy o směně peněz souvisejí. Předloha ministerstva financí předpokládá podle vyjádření Schillerové možnost odstoupení od smlouvy rovněž do dvou hodin od uskuteční směny, informace o tomto právu by byla na kurzovním lístku i na dokladu o provedení směny. 
Ministerstvo financí vlastní úpravu podle předběžného stanoviska pro poslední zasedání ministrů předložilo koncem dubna. „Novelu předkládáme z toho důvodu, aby nezůstalo ze strany paní ministryně a vládního hnutí ANO pouze u slibů, že v nejbližší době předloží komplexní novelu. Takže pokud ta naše práce má sloužit jako akcelerátor, nechť tak slouží,“ řekl koncem dubna Vít Rakušan (STAN). 
Předkladatelé z řad Starostů a nezávislých už dříve sdělili, že v případě, že vládní novela doputuje do dolní komory a bude lepší, svou předlohu stáhnou.