23. 5. 2018, aktulane.cz, autor: Jakub PlíhalPodle pirátů je postih neúčinný, podle ministerských stanovisek ale plavba v podnapilosti může ohrozit jak bezpečnost popíjejících vodáků, tak ostatních lidí. 

Praha – Vláda nepodpoří návrh pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. Ministr dopravy Dan Ťok 
(za ANO) nechce rušit nulovou toleranci nikde v dopravě. Navíc se podle něho ukázalo, že vodáci „dělají problém“. O rozhodnutí kabinetu informoval tiskový odbor vlády. O novele bude rozhodovat sněmovna. 
Podle pirátů je postih neúčinný, podle ministerských stanovisek ale plavba v podnapilosti může ohrozit jak bezpečnost popíjejících vodáků, tak jiných lidí. „Jsme stabilně proti tomu, aby se na vodě a kdekoli při dopravě pilo. Tam, kde prorazíme nulovou toleranci pro alkohol v dopravě, tak je to špatně. Ukázalo se, že vodáci dělají na vodě problém,“ komentoval návrh před jednáním Ťok. 
Pod návrh na zrušení pokut se podepsala padesátka poslanců ze všech frakcí vyjma ČSSD. „Dle odhadů až 80 procent vodáků na vodě požívá alkohol, ačkoli v současné době platí za takový přestupek pokuta až 100 tisíc korun. Je vidět, že tato represivní politika je zcela neefektivní,“ uvedl poslanec Pirátů Lukáš Bartoň
Podle ministerstva vnitra by bylo možné uvažovat nejvýše o zmírnění dosavadní úpravy v podobě snížení pokuty nebo omezení platnosti na vybrané vodní cesty. Ministerstvo zdravotnictví označilo argumentaci maximální pokutou za zavádějící, neboť spodní hranici sankce zákon neurčuje a skutečná pokuta může být podstatně nižší nebo místo ní může být uloženo napomenutí.