9. 5. 2018, blesk.cz, autor: Zuzana ŠtíchováNovela školského zákona zřejmě v nejbližších měsících přinese zrušení povinnosti zřizovatelů mít ve školkách místa i pro dvouleté děti. Jasnou většinou návrh ODS podpořil sněmovníškolský výbor. Podle poslance Pirátů Lukáše Bartoně by měli mít šanci rodiče tak malé děti dát například do dětských skupin. Těch ale zatím není dostatek. 

Poslanci návrh podpořili už v prvním čtení, otázkou ale zůstávalo, zda do něj nezasáhne výrazně školský výbor, který normu projednává před druhým čtením. Nestalo se tak. 
Povinnost zřídit místa i pro dvouleté děti, kterou prosadila v minulém období koalice v čele s ČSSD, tak zřejmě vůbec nenastane. Místa totiž měla být garantována až od roku 2020. 
Zpravodaj Lukáš Bartoň Blesk Zprávám řekl, že návrh na zrušení této povinnosti podpořilo orientačně 16 ze 17 hlasujících členů výboru. Tento aspekt novely má tak podporu napříč politickými stranami. 
„Zatímco u ostatních témat jsme byli rozdělení, tak u dvouletých dětí jsme docela jednotní. Proběhlo i orientační hlasování ve výboru, 16 bylo pro zrušení. Vypadá to, že povinnost dvouletých ve školkách bude zrušena,“ popsal Bartoň
„ Rodiče by měli mít možnost umístit už dvouleté děti do nějakého zařízení s péčí. 
Možnost. Ne povinnost. Obce pak mohou zřizovat jak mateřské školky, tak dětské skupiny. Dětské skupiny jsou důležité v době, kdy se zrušily jesle, tak se víceméně profilují na to, že přebírají jejich funkci. Průměrný věk je tam 2,1 let,“ míní zástupce Pirátů s tím, že chce vládu zaúkolovat, aby právě na dětské skupiny našla peníze. Ty budou z evropských fondů dotované už jen do roku 2020. 
„Nejlepší by bylo mít systém, ve kterém budou ze státních zdrojů financované jak dětské skupiny, tak školky, a nechat na zřizovatelích – obcích, aby se samy rozhodly,“ nastiňuje svůj pohled Bartoň.