TV Barrandov, 27. 4. 2018

Eva BORSKÁ, moderátorka
——————–
I přes hrozbu vysoké pokuty se to na českých řekách opilými vodáky stále jenom hemží. Ohrožují sebe i ostatní a pod vlivem alkoholu se často chovají agresivně.

René HNILIČKA, moderátor
——————–
Poslanci teď ale chtějí zmíněnou pokutu zrušit a tak se může klidně stát, že opilců na řekách ještě přibude.

Jana KARAOVÁ, vedoucí vodních skautů
——————–
Velký počet těch vodáků jezdí úplně namol, to znamená, že nejsou schopni kormidlovat, nejsou schopni přistát tam, kde je potřeba, nejsou schopni reagovat v případné krizové situaci.

Ondřej ŠVEC, redaktor
——————–
Paní Jana vypočítává jen některé hříchy, kterých se opilí vodáci dopouštějí, sama vyráží na řeky i s dětským oddílem a často má z opilců strach.

Jana KARAOVÁ, vedoucí vodních skautů
——————–
Je velký problém třeba se skupinou holek, že ti někteří opilí vodáci nám je obtěžují a je to problém, třeba že se bojí i v noci chodit na záchod samy.

Ondřej ŠVEC, redaktor
——————–
Podle odhadů požívá alkohol až osmdesát procent vodáků, neodradí je ani pokuta ve výši až sto tisíc korun. Svůj účel tedy příliš neplní, poslanci proto teď připravují novelu, která by pokutu zrušila.

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
——————–
Odrazují zejména ty poctivé vodáky, ty zapřísáhlé, kteří dodržují předpisy a to je zrovna skupina lidí, kterou nechceme postihovat, těm, ti ať si klidně nějaký to pivo na vodě daj.

Ondřej ŠVEC, redaktor
——————–
Podobně to vidí také vodní slalomář Jiří Prskavec, bronzový olympionik z Ria. Pokutu by ale zachoval.

Jiří PRSKAVEC, vodní slalomář, medailista z olympiády v Riu
——————–
Myslím, že je správný, nebo normální si dát prostě u oběda jedno pivko, ale na druhou stranu když pak jezděj vožralý vodáci vlastně vedle rodin s dětma a dělaj tam bordel, tak s tím prostě nesouhlasím a myslím si, že by tam měla bejt nějaká tolerance, ale ty pokuty by měly zůstat.

Ondřej ŠVEC, redaktor
——————–
Pro přijetí novely, která by mohla platit už letos, je zatím asi padesát poslanců, další to vidí jinak.

Kateřina VALACHOVÁ, poslankyně /ČSSD/
——————–
Jedno pivo jistě nevadí, ale je to už teď na kontrolorech, aby nedávali drakonické sankce, ale třeba jenom napomenuli, takže z našeho pohledu není změna zákona nutná, spíše to chce zdravý selský rozum v případě kontrolorů.

Ondřej ŠVEC, redaktor
——————–
Pokud by byla pokuta zrušena, zůstalo by plavební správě a policistům právo zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu a případně ho potrestat za ohrožování ostatních. Pro Televizi Barrandov – Ondřej Švec.