18. 2. 2018, eurozpravy.cz

Praha – Nově zvoleným předsedou České strany sociálně demokratické byl na mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové zvolen nynější místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ve druhém kole volby porazil Jiřího Zimolu. 

Jan Hamáček získal ve druhém kole volby od delegátů 272 hlasů a v souboji o post šéfa sociální demokracie porazil bývalého hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimolu, jenž obdržel 224 hlasů. Jan Hamáček poděkoval svým podporovatelům a Jiřímu Zimolovi za férovou kampaň. Od následujícího dne prý začne tvrdě pracovat. Co na jeho zvolení říkají zástupci dalších stran zastoupených v Poslanecké sněmovně a co od nového předsedy očekávají jsme se několika z nich zeptali. 

Panu předsedovi srdečně gratuluji. Očekávám férové a korektní soupeření i spolupráci tam, kde to je programově a hodnotově možné,“uvedl pro server EuroZprávy.cz předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Nečekám žádnou zásadní změnu. Domnívám se, že ČSSD stále nepochopila, že aby přežila, potřebuje přestat kumulovat funkce a brutální vnitřní reformu,“ odpověděl na dotaz zástupce Pirátů 
Jakub Michálek. 
ČSSD a ANO zase spolu? Nový předseda Hamáček chce jednat o účasti ve vládě 
Šarvátka na sjezdu ČSSD: Novinář Kotrba zaútočil na bezdomovce. Jste agresivní lump a lhář, vzkazují mu novinářky 
Michálkův stranický kolega Lukáš Bartoň je však jiného názoru. „Pan Hamáček by mohl ČSSD vyvést z křeče, ve které se nyní nachází. Jsou mi sympatické jeho názory na zapojení celé členské základny strany formou vnitrostranických referend namísto systému delegátů. Demokracii by tak mohla ČSSD mít i ve svém vnitřním fungování, nejen ve jméně strany,“ napsal serveru EuroZprávy.cz. 
„Blahopřeji Janu Hamáčkovi ke zvoleni předsedou ČSSD. Přeji mu, aby si sociální demokracie pod jeho vedením byla vědoma své demokratické tradice a přispívala k respektování ducha ústavy a kvalitě parlamentní demokracie v naši zemi,“ uvedl na svém Twitteru předseda ODS Petr Fiala. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil přes svůj twitterový účet oznámil, že „nejen zvolení nového předsedy ČSSD Jana Hamáčka, ale i složení finálové dvojice potvrzuje, že ČSSD jednoznačně míří do vlády dua Zeman-Babiš“. 
„Osobně jsem zvolení Jana Hamáčka očekával. Pokud může někdo alespoň trochu stmelit ČSSD, je to dle mého názoru on. Nebude to mít lehké z mnoha důvodů, hned ho například čeká mimo jiné jednání o vládě. Uvidíme, jak obstojí,“ uvedl pro EuroZprávy.cz předseda STAN Petr Gazdík. „Blahopřeji Janu Hamáčkovi ke zvolení předsedou ČSSD. Česká republika potřebuje stabilní neextremistickou levicovou stranu, proto mu přeji hodně úspěchů,“ napsala na svém twitterovém účtu první místopředsedkyně TOP 09 
Markéta Pekarová Adamová.