Echo24.cz, autor: Karolína Veverková, 19. 12. 2017

Premiér Andrej Babiš v pondělí kritizoval státní příspěvky pro soukromé školy. Podle opozice jsou naopak pro stát výhodné a představují alternativu pro rodiče. „Pokud vychovávají kvalitní absolventy, mají stejný nárok na podporu od státu jako školy státní,“ uvedl pro Echo24 člen školského výboru František Vácha (TOP 09).

„Po ekonomické stránce je příspěvek na soukromé školy cca 60 procent příspěvku na veřejné školy, a tudíž po ekonomické stránce jsou pro stát soukromé školy výhodné,“ uvedl pro Echo24 místopředseda školského výboru a poslanec za Piráty Lukáš Bartoň.

I podle bývalé ministryně školství a dnes poslankyně za ČSSD Kateřiny Valachové mají soukromé školy smysl. „Nabízejí alternativu pro rodiče. Jaké peníze mají dostat soukromé školy, vyplývá ze zákona. Jen ten to může změnit,“ uvedla pro Echo24 Valachová. „Zkvalitnění školství nelze řešit tím, že budeme chránit zkostnatělý systém před kvalitní soukromou alternativou. Naším úkolem je rozlišovat mezi kvalitním a nekvalitním, ne mezi státním a soukromým,“ řekl Vácha.

Soukromé a církevní školy dostávají nyní peníze od státu na základě porovnání s výdaji srovnatelných veřejných škol. Nárůst rozpočtu a příjmů se v jejich financování promítne vždy zhruba s ročním zpožděním.

Dotace od státu mohou neveřejné školy využít na neinvestiční výdaje, zejména mzdy. „Můžeme se bavit o výši příspěvku soukromým školám, ale vést křížovou výpravu proti nim s tím, že stát má dostatečné vlastní kapacity, je krátkozraké po všech stránkách,“ řekl Bartoň s narážkou na Babišova slova, že stát má vlastní kapacity pro umístění žáků.

Podle odborníku není ČR jedinou zemí, jež podporuje neveřejné školy

Babiš v pondělí řekl, že ministerstvo dává soukromým školám ročně 6,5 miliardy. Ministr školství Robert Plaga (ANO), kterého v pondělí Babiš uvedl do úřadu, se podle něj bude muset otázkou jejich financování zabývat. Plaga připustil, že je to otázka k diskuzi. Babiš dále uvedl, že je ČR jedinou zemí, která podporuje soukromé a církevní školy ze státních peněz.

Proti tomu se ohradil odborný konzultant vzdělávací společnosti EDUin Tomáš Feřtek. „Jakým způsobem jednotlivé vzdělávací systémy podporují ty neveřejné školy, to je v každé zemi jinak, ale tvrdit, že v žádné zemi se nepodporují z veřejného rozpočtu soukromé školství, to není pravda,“ uvedl Feřtek pro ČTK. Také církevní školy dostávají v různých evropských zemích v nějaké formě dotace, uvedl agentuře Martin Čech ze Sekce církevního školství České biskupské konference.

I podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka, jenž je taky členem sněmovního školského výboru, musí být soukromé školství součástí českého školství. „Pokud kvůli zájmu o něj stojí stát více peněz, je čas na vážné zamýšlení nad školstvím státním. Jsme připraveni požádat vládu o vznik Národní rady pro vzdělávání, která by zásadním způsobem promluvila do budoucnosti a kvality našeho školství. Jen v diskuzi napříč politickým spektrem můžeme najít řešení a dlouhodobou vizi,“ uvedl Gazdík pro Echo24.

I školský výbor zamítl navýšení peněz soukromým školám

Babišův pondělní výrok není jediný projev kritiky nové vlády vůči soukromému školství. Začátkem prosince zamítl školský výbor, v němž má vládní hnutí ANO 10 členů z 24, aby soukromé a církevní školy v roce 2018 získaly navíc 131 milionů korun. To by odpovídalo růstu platů učitelů v letošním listopadu a prosinci, učitelé v církevních a soukromých školách totiž dostávají přidáno pomaleji.

„Už na školském výboru jsem zaznamenal, že zamítli (vládní ANO – pozn. red.) podporu soukromým školám. Jak se přidalo nominálně 15 procent učitelům, učitelů ze soukromých škol už se to nedotklo, tak je to asi nějaká výraznější školská politika hnutí ANO,“ uvedl pro Echo24 předseda školského výboru Václav Klaus mladší (ODS).

„Já si myslím, že školu by měl možnost zřizovat každý, kdo plní státem určené podmínky. Máme spoustu soukromých škol, které nejsou financovány. U škol, které vyučují ve stejném rozsahu a ve stejném vzdělávacím programu, je jedno, jestli je zřizována obcí, krajem, sdružením tatínků nebo kýmkoli jiným,“ dodal Klaus mladší.