Krajské noviny, autor: Jana Bartošková, 22. 11. 2017

Hnutí ANO, které v Plzeňském kraji vedla do voleb ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, získalo v tomto regionu plných 30,98 % hlasů, což bylo o více než jedno procento nad celorepublikovým průměrem. Brány do sněmovny se tak otevřely nejen Karle Šlechtové, ale i dalším čtyřem kandidátům této strany. Patří k nim Kamal Farhan, Barbora Kořanová, Miloslava Rutová a Jan Volný. Druhá i v tomto kraji skončila ODS s 12,09 %. Oproti minulým volbám si zde ODS připsala zisk jen o 1,45 procentního bodu, což bylo nejméně v republice.

Ve sněmovně tak tuto stranu budou reprezentovat Martin Baxa a Ivana Mauritzová. Jedna poslankyně, Jana Levová, dobyla sněmovnu ze západu Čech v řadách SPD. Tato strana si v Plzeňském kraji připsala na své konto výsledek 10,56 %. V závěsu za ní, s 10,01 % skončili Piráti a do sněmovny zamířil Pirát Lukáš Bartoň. Po jednom poslanci mají ještě KSČM a ČSSD. Svá místa tak obhájili poslanec Jiří Valenta a ministr vnitra a bývalý plzeňský krajský hejtman Milan Chovanec. Sněmovní brána se naopak neotevřela STAN, TOP 09 a KDU – ČSL, které z Plzeňského kraje nebude zastupovat ani jeden jediný poslanec. Jako zajímavost lze uvést, že ač KDU – ČSL v kraji nevyhrála, nachází se v regionu její nejzápadnější vítězná výspa. Obyvatelé z obce Dražeň v okrese Plzeň – Sever odevzdali této straně téměř 30 % svých hlasů. Lidovci v Draženi vyhrávají od roku 1992 všechny parlamentní i obecní volby. Od roku 1998 je starostkou obce Marie Koderová z KDU – ČSL.

KRAJ BUDE MÍT V PRAZE SVOJE LIDI

Své zástupce bude mít v Parlamentu i Plzeňský kraj. Jan Volný z ANO a Jana Levová z SPD jsou členy krajského zastupitelstva. Martin Baxa z ODS je pak dokonce náměstkem hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče. Baxa je však zároveň i náměstkem primátora města Plzně. Svého člověka tak v Parlamentu má krajské město.
Sněmovní brána se naopak zavřela před jeho spolustraníkem a krajským spoluzastupitelem Vladislavem Vilímcem, který ve sněmovně pracoval již od roku 2006. Vilímec je zároveň dlouholetým místostarostou města Kdyně.
Zda volební výsledek přinese nějaké změny na úrovni krajů, se podle vedení Plzeňského kraje zatím nedá předvídat, jelikož ještě nebyla jmenována vláda. Zásadní změny v samosprávě v tuto chvíli na kraji neočekávají.

Lukáš Bartoň