Vodáci si na prolomení nulové tolerance k alkoholu budou muset ještě počkat. Senát totiž včera vrátil Sněmovně k novému projednání poslaneckou novelu zákona o vnitrozemské plavbě. 

Ta má vůdcům bezmotorových plavidel umožnit plout bez hrozby pokuty až s půl promile alkoholu v krvi. Sněmovna schválila tuto novelu ve třetím čtení letos 6. března.

Senátor Ivo Valenta (bezpartijní) však včera při jejím projednávání v Senátu přišel s pozměňovacím návrhem, aby předloha byla rozšířena i o toleranci vůči alkoholu u cyklistů na cyklostezkách. 

„Ve Sněmovně je sice teď v prvním čtení novela, která má cyklistům umožnit půl promile, ta ale hned tak schválena nebude. Veřejnost přitom volá po tom, aby se to cyklistům umožnilo co nejdříve,“ argumentoval Valenta. 

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň v rozpravě marně upozorňoval, že vrácením do Sněmovny a rozšířením o cyklisty se celá věc notně zdrží a sotva začne platit už v této vodácké sezoně. Návrh Valenty nakonec podpořilo 35 z 64 přítomných senátorů a jen 15 hlasovalo proti. 
Podle Bartoně se přitom skutečně může stát, že při opětovném schvalování předlohy ve Sněmovně nedokážou zastánci tolerance alkoholu znovu prosadit ani původní verzi novely, a vodáky tak budou dál čekat tvrdé postihy. 

Nyní hrozí za plavbu pod vlivem alkoholu posádce až stotisícová pokuta. Cílem návrhu, který vznikl právě z popudu pirátů, bylo pokuty zrušit a vůdcům plavidel umožnit dokonce až jedno promile alkoholu v krvi. 

Zmíněných půl promile, tedy až dvě desetistupňová piva, je kompromis vzniklý ve Sněmovně ve spolupráci s ministerstvem dopravy, které předtím i u vodáků trvalo na nulové toleranci k alkoholu. 

U ostatních členů posádky návrh novely hranici alkoholu v krvi nestanovuje. Pít by tedy mohli po libosti, pokud by přitom nespáchali nějaký vážný přestupek. „Alkohol budou moci pít až do té míry, aby se loď nepotopila,“ prohlásil senátor Jiří Cieńciała (bezpartijní). 

Tolerance alkoholu se má ovšem omezit jen na část vodních cest. Zásadně pak nemá platit na Vltavě od Českých Budějovic až po soutok s Labem nebo na Labi od Opatovic po hranici s Německem. 

Sledovat se bude pohyb plavidel 

Senát naopak včera schválil vládní návrh novely zákona o vnitrozemské plavbě, který velkým lodím se strojním pohonem ukládá, aby při plavbě na některých tuzemských úsecích byly povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Údaje o plavbě se budou přenášet do systému Říční informační služby. 

Ministerstvo dopravy si od zavedení nové povinnosti slibuje zejména zvýšení bezpečnosti na řekách. Zmíněná povinnost by ale měla platit jen na Labi od přeloučského jezu po hranici s Německem a na Vltavě od Slapské přehrady po soutok s Labem u Mělníka.