ČT:

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Loni rostly platy českých učitelů nejrychleji za poslední roky, skoro o 11 %. Letos by měli kantoři dostat dalších 15, stejně jako příští rok. Podle ministra Plagy chce vláda dodržet slib, že si pedagogové vydělají zhruba 46 000 Kč. 

Ivan LUKÁŠ, redaktor
Ve škole pracuje zhruba 20 let. 10 posledních jako učitel. Janu Kočímu je 38. Kromě angličtiny učí i informatiku a mrzí ho, že mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním učitelé berou zřejmě nejmíň. 

Jan KOČÍ, učitel, ZŠ Havlíčkova, Jihlava
Necelých 20 letech praxe se třeba přehoupnu přes 25 000 někde víc, někdy míň. Přes 30 000 je to třeba o Vánocích, když jsou nějaký extra prémie. 

Ivan LUKÁŠ, redaktor
Mluví o čistém platu. Ministr školství ale trvá na tom, že učitelům v posledních letech platy rostou jako nikdy dřív. Letošní rok by měl ten loňský ještě překonat. Z krajů má zprávy, že na školy doputovalo o 10 % víc peněz na tarifní platy i o 5 % víc na odměny. 

Robert PLAGA, ministr školství /ANO/
To samozřejmě neznamená, že se hned od dalšího měsíce objeví na výplatnicích jednotlivých učitelů a nepedagogických pracovníků, ale ředitelé by měli mít k dispozici pro letošní rok opravdu větší rozpočet, a to 15 %. 

Ivan LUKÁŠ, redaktor
Podle ministra školství stále platí to, co je napsáno ve vládním prohlášení, tedy že v roce 2021 budou učitelé brát minimálně 150 % toho, co měli na svých výplatních páskách v roce 2017. To, že platy ve školství výrazně porostou i v příštím roce potvrzují podle Roberta Plagy první jednání o rozpočtu na Ministerstvu financí. Proto bych chtěl znovu +15 %, odbory by ho nejspíš podpořily. 

František DOBŠÍK, předseda školských odborů
To je otázka dalšího vyjednávání, co unese ekonomika, a co tedy politici budou ochotni splnit. 

Ivan LUKÁŠ, redaktor
Stejně jako opozice. 

Lukáš BARTOŇ, poslanec /Piráti/
Proto, abychom dostali platy učitelů na nějakou rozumnou mez, je potřeba ještě minimálně 1 skokové navýšení. 

Petr GAZDÍK, poslanec /STAN/
Tak, aby na konci roku 2021 jsme mohli dojít k číslu 45 000 hrubého v průměru. 

Ivan LUKÁŠ, redaktor
Jan Kočí je ale pesimista a po letech ve školství na sliby politiků moc nedá. 

Jan KOČÍ, učitel, ZŠ Havlíčkova, Jihlava
Jsem si docela jistej, že toho se teda já nedočkám. 

Ivan LUKÁŠ, redaktor
Že by si jako učitel mohl někdy tolik vydělat, se mu věřit nechce. Radovan Daněk a Ivan Lukáš, Česká televize. 

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Odbory žádají pro příští rok taky zvýšení minimální mzdy až na 15 000, to je o 1 650 Kč vyšší částka než dnes. Pokud by návrh prošel, byl by to největší skok v historii. Autoři argumentují, že v poměru k průměrnému výdělku patří minimální příjem mezi nejnižší v unii. Zástupci zaměstnavatelů ale s takovým růstem zásadně nesouhlasí. Svaz průmyslu a dopravy připouští maximálně 5 %, tedy necelých 7 stovek, celkem asi 14 000 měsíčně. 

Josef STŘEDULA, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů
Naše úroveň minimální mzdy je dokonce hluboko za kupní silou minimální mzdy v Rumunsku a dalších zemích. (…) Ta situace je dokonce tak nepříznivá, že ten rozdíl mezi českou minimální mzdou a hranicí chudoby pro jednotlivce je takřka 1 500 Kč. 

Jaroslav HANÁK, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Nikoho to nepřekvapí, je to typicky populismus ČMKOS. Myslím, že je to hodně nezodpovědné z pohledu toho, jak se bude vyvíjet ekonomika v letošním roce. 

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Konečné slovo bude mít vláda. Ministryně práce chce, aby rozhodnutí padlo na přelomu srpna a září. Odboráře i firmy dnes vyzvala, aby se do konce léta na zvýšení minimální mzdy dohodli. 

Jana MALÁČOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/
Pokud bych se měla rozhodnout, ke které strany se přikloním, tak bych se spíše přiklonila k té vyšší. Ale jak jsem uvedla ty konkrétní čísla, to je pak věc jednání v příštích měsících. 

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Ten růst by byl dvojnásobný, jenom pro vaši informaci, než růst, zhruba plus minus dvojnásobný, než růst průměrné mzdy, a to mi připadá tedy těžko obhajitelné.