Blesk:

Plán zněl jasně, ODS chtěla po březnovém vyhazovu Václava Klause ml. ze strany i poslaneckého klubu udělat ve Sněmovně další krok. Dosadit za syna exprezidenta nového šéfa do čela školského výboru, s funkcí se pojí mimo jiné příplatek zhruba 33 tisíc měsíčně oproti základnímu platu. Jenže napoprvé ODS plán nevyšel, v tajné volbě plzeňského primátora Martina Baxu poslanci novým šéfem nezvolili, dostal jen šest hlasů z 21. Fiala to má za prolomení zvyklostí a porušení pravidla poměrného rozdělení míst v orgánech Sněmovny. 

„Stanoviska mám tři,“ řekl v reakci pro Blesk Klaus ml. „Za prvé mám radost, že na jednání konečně přišel poslanec Zaorálek z ČSSD, kterého jsme tam ještě nikdy neviděli. Takže to byla ta radostná část dneška,“ pousmál se. 
„Druhá část je smutná, protože pan Baxa, který je primátor Plzně, krajský zastupitel, poslanec, předseda kulturního podvýboru a má ještě dalších 20 placených funkcí a hlasuje sám pro sebe, to bych ještě zvládl pochopit. Ale že dostane ještě dalších pět hlasů, mě trošku zarmoutilo,“ zmínil Klaus, aby pokračoval: „A za třetí, já nebudu komentovat Občanskou demokratickou stranu. S řadou členů budu v budoucnu spolupracovat.“ 

Klaus ml.: Lidé na chodbě mi říkali, že mě budou volit 
„Když jsem chodil po chodbě, tak mi říkali asi jen tři lidi, že pro mě budou hlasovat. Byla to tajná volba, takže je hotovo. Můj politický život se neodvíjí od postu předsedy školského výboru,“ zmínil Klaus ml. 
Zatím neúspěšný uchazeč o šéfovský post Baxa pro Blesk uvedl: „Předpokládám, že bude následovat schůze poslaneckého klubu, kde situaci probereme. Mé nezvolení je výrazem toho, že hnutí ANO nechce dodržovat dohody a nejspíš má obavu z toho, že by nominant ODS v čele školského výboru mohl výrazně ovlivňovat oblast školství.“ 

Kritika na hlavu Baxy: Hromadí funkce 
Členové sněmovního školského výboru měli podle představ ODS ve středu zvolit svým novým předsedou Martina Baxu (ODS). Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i plzeňským primátorem a krajským zastupitelem. „Je to jakési hromadění funkcí, a to je problém,“ řekl Karel Rais (ANO). Také Pirát Lukáš Bartoň a Tereza Hyťhová z SPD zapochybovali o tom, zda by Baxa vykonávání funkcí stíhal. Klause někteří členové výboru, například Miroslav Grebeníček (KSČM), za řízení výboru chválili. 
Baxa tvrdil, že by funkci předsedy školského výboru zvládl, jinak by do ní nekandidoval. Uvedl, že pokud by byl zvolen a posléze potvrzen Sněmovnou, ukočil by členství ve výboru pro veřejnou správu a v několika podvýborech, které se týkají veřejné správy. Odstoupil by také z čela podvýboru pro kulturu. 
Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. U Klause ml. v případě zvolení Baxy půjde mimo jiné o výrazný sešup na výplatní pásce. Plat předsedy sněmovního výboru je letos téměř 115 900, řadový poslanec má bez náhrad 82 400, rozdíl je tedy víc než 33 tisíc. 
Místopředsedu ODS Baxu navrhl do čela výboru stranický poslanecký klub. Právě Baxa prezentoval na březnové programové konferenci občanských demokratů program ODS pro školství a vzdělávání. 
Konala se týž den, co výkonná rada strany vyloučila Klause, protože podle ní „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“. 
Středeční volba podle představ ODS zatím nedopadla. Baxu, i pokud bude zvolen, ještě bude muset potvrdit Sněmovna. Až případným potvrzením dolní komorou zároveň zanikne předsednická funkce Klausovi. 
Vystudovaný učitel dějepisu a zeměpisu Baxa (43) je od loňska primátorem Plzně, funkci zastával i v letech 2010 až 2014. Působí také jako zastupitel Plzeňského kraje.