Týdeník školství:

Státní maturity stály od jejich zavedení v roce 2011 do loňského roku zhruba 1,26 miliardy korun. Poslancům to řekl na dotaz Lukáše Bartoně (Piráti) ministr školství Robert Plaga. Uvažovanými změnami by se podle něho mohly zlevnit i zefektivnit.
L. Bartoň se ministra ptal také na zakázku na povinnou obnovu výpočetní techniky pro zajištění státní maturity, která má podle něho hodnotu 236 milionů korun. Zpochybnil její účelnost, když školy tuto techniku využívají jen několik dní v roce a zbytek roku „se na ni práší“. R. Plaga zdůraznil, že jde o 1 400 stanic a cena přemrštěná není. „Zařízení zastarávají, po osmi letech mají být obnovena,“ uvedl. Pokud škola využije techniku jen pro státní maturitu, může se to podle ministra zdát jako určitý luxus. R. Plaga ale zdůraznil, že maturity musí být zajištěny v určitém standardu, a pokud by zařízení nebyla jednotná, nemusel by být dodržen.
Ministr také upozornil na to, že systém má dva režimy – maturitní se zabezpečeným přenosem dat a pracovní. V době mimo maturity tedy školy mohou stanice využívat pro své vlastní potřeby.