Mladá fronta DNES:

Vodáci budou moct vyjet na velkou část řek s půl promile alkoholu v krvi, schválili včera poslanci. V současnosti totiž nesmějí na vodě požít žádný alkohol, jinak jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun. 
Ve hře bylo i jedno promile, ale to nakonec neprošlo. Zákon ještě bude muset potvrdit Senát, který ho případně může upravit. 
Pro změnu pravidel pro vodáky bylo 123 ze 180 přítomných poslanců. Nelíbila se naopak žádnému ze zástupců ČSSD a KDU-ČSL, v ostatních stranách se příznivci popíjení na vodě našli. A poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a SPD ji podpořili bezvýhradně. 
„Hranice půl promile alkoholu je pro toho, kdo vede plavidlo, posádka je bez omezení. Platí to na dopravně nevýznamných cestách, tedy tam, kde není nákladní doprava,“ řekl Pirát LukášBartoň, který o přijetí změny zákona usiloval. „Nejedná se o generální pardon pro opilce,“ hájil změnu i poslanec ODS Vojtěch Munzar. 

Pozor na šlapadla 

Možnost vyjet „pod vlivem“ se netýká dolního toku Labe, Vltavy a Moravy. Pokud jde o Vltavu, možnost vyjet s půl promile platí do Českých Budějovic. „Vodáci jezdí pouze do Českých Budějovic,“ uvedl poslanec Bartoň. 
To znamená, že když si lidé třeba v Praze vyjedou na šlapadle, nesmí být opilí, protože jim podle platného zákona i nadále bude hrozit pokuta. Bartoň původně navrhoval, aby vodáci mohli mít nově v krvi až jedno promile alkoholu. Tak benevolentní však většina Sněmovny nebyla. Pravidlo tolerance půl promile se podle přijaté změny zákona doslova týká „vůdce malého plavidla bez vlastního strojního pohonu nepodléhajícího evidenci“, takže se do této tolerance bude muset vejít i zadák na kánoi a v případě raftu jeden z těch, kteří jedou vzadu. 
Dodržování zákona na vodě kromě policistů kontroluje Státní plavební správa, která také vede všechna správní řízení a hříšníky jí k vyřízení předává i policie. Inspektoři se zaměřují zejména na větší motorové lodě, ale občas kontrolují i klasické vodáky na kánoi. 
Poslanci také při schvalování zákona na návrh Jany Krutákové (STAN) vypustili ze seznamu využitelných vodních cest dolní tok Berounky od 37. kilometru do Radotína. Podle poslankyně to zabrání projektu splavnění Berounky v tomto úseku. Krutáková poukazuje na to, že se záměrem nesouhlasí hlavní město Praha, dotčené městské části ani obce ve Středočeském kraji.