20. 6. 2018, ahaonline.cz

Naši drazí poslanci. Odhlasovali si snížení přirážky na jídla a nápoje ve sněmovních restauracích. A nechtějí uhnout od obídků ani piva či vína za hubičku. Zaštiťují se také zájmy 500 zaměstnanců komory. Jenže ti k tomu přijdou jak? Nijak. Alespoň pokud jde o alkohol. Ze zákona si totiž, rozdíl od poslanců, kteří oficiálně zaměstnanci nejsou, v práci »přihnout«nesmějí… 

Jak to přesně je? Od července se na základě hlasování Stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny sníží přirážka k ceně většiny jídla a nápojů z 50 na 40 procent. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (44, ANO) to není proto, aby již tak levné jídlo a pití o pár korun zlevnilo. Nýbrž proto, aby kvůli rostoucím cenám surovin nezdražilo. To vše prý hlavně kvůli zaměstnancům, kteří sněmovní vývařovny a restaurace mají jako závodní stravování. Jenže… „Zaměstnanců by se nabídka pití vůbec neměla týkat, protože oni v pracovní době nesmějí požívat alkohol. A pokud by ta výhodná cena přeci jen zlákala, tak se vystavuje riziku, že přijde nadřízený s trubičkou a dá dotyčnému pracovníkovi fouknout. A potom by skutečně nastal problém,“ řekla Aha! advokátka Dagmar Raupachová. 
Konec kariéry 
A teď další odborný názor. Podle Marka Strieborného z personální agentury Axial může být zaměstnanec pod vlivem alkoholu ve službě důvodem k okamžité výpovědi na základě paragrafu 55 zákoníku práce. Poslanců se žádná taková zákonná úprava netýká a potvrzuje tak názor Raupachové. Po zákazu podávání a prodeje alkoholu ve Sněmovně v době konání plenárních schůzí navíc díky Vondráčkovi přišlo letos opětovné uvolnění. „Samotný zákaz konzumaci nezamezil, což jsme byli několikrát také svědky,“ řekl a potvrdil, že zákonodárci zkrátka »bumbali«vlastní zásoby v kancelářích. Toto Strieborný považuje za neuvěřitelné a prostřednictvím Aha! doporučuje politikům, aby se inspirovali na Západě. Tam by se volený zástupce, který by třebas ovíněný přišel na jednání komoru parlamentu, mohl ihned rozloučit s politickou kariérou. 
Třískli telefonem 
Celkově vzato se ukazuje následující: argumentace, že by nízké sněmovní ceny byly »benefitem«pro paní, která dělá na recepci, pána, který pomáhá s ostrahou, či pro sněmovní stenotypistky, je v případě alkoholu lichá. Proč je tedy i nadále ve Sněmovně panák becherovky za 30 korun či panák tuzemáku za 22 korun, ačkoliv v malostranské restauraci za rohem je cena přinejmenším dvojnásobná, jsme se zeptali v tiskovém odboru Sněmovny. A tam nám odpověděli podrážděně, načež práskli telefonem. „Co je to za otázku? Já vám tohle komentovat nebudu. Nashledanou,“ řekl Aha! Roman Žamboch, šéf příslušného odboru. A pokud si dovolíme špetku humoru, dokázal, že za střízliva se argumenty pro laciný alkohol hledají jen velice složitě… 
Alkohol? No jasně! 
Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech jejích restauračních zařízeních podávat alkohol. A to od ledna tohoto roku. Rozhodl o tom předseda Radek Vondráček (44, ANO), když zákaz zavedený zhruba před čtyřmi lety zrušil. Jedním z důvodu mělo být i to, že pravidlo moc nefungovalo. Netýkalo se totiž doneseného pití či alkoholu. Poslanci si také mohli alkohol koupit jiný den a do schůze si ho schovat. Zákaz si vyžádala u minulého předsedy Poslanecké sněmovny někdejší 1. místopředsedkyně dolní komory Jaroslava Pokorná Jermanová (47, ANO), která tvrdila, že někteří poslanci docházejí na schůze pod vlivem alkoholu. 
Takhle vypadá poslanec pod parou 
Alkohol byl ve Sněmovně vždycky za hubičku, a tak někteří poslanci nedokázali odolat. Asi nejznámější je případ poslance Petra Kotta (později odsouzeného v korupční kauze Davida Ratha ). Ten se při jednání v únoru 2004 namol opil panáky slivovice, až ho blábolícího a neschopného samostatné chůze, musela vyvést jedna z asistentek. 
Kolik berou »nadlidi« 
Předseda Sněmovny 203 600 Kč 
Místopředseda Sněmovny 144 700 Kč 
Před. posl. klubu* až 121 437 Kč 
Předseda výboru 106 700 Kč 
Předseda komise 106 700 Kč 
Vedoucí delegace 106 700 Kč 
Předseda podvýboru 91 300 Kč 
Místopředseda výboru 91 300 Kč 
Místopředseda podvýboru 83 533 Kč 
Řadový poslanec 75 900 Kč 
* Odvíjí se podle počtu členů klubu. 
Pozn. Poslanci mají ještě nárok na náhrady na dopravu, reprezentaci, ubytování či provoz kanceláře, které mohou dosáhnout až 50 tisíc korun hrubého měsíčně. 
Čeká se na Vondráčka 
O zlevnění jídel ve sněmovní kantýně chtěl deník Aha! mluvit přímo s šéfem dolní komory Radkem Vondráčkem (44, ANO). Ten ale do uzávěrky tohoto vydání na žádost neodpověděl. Aha! bude čekat na jeho reakci a do té doby zevrubně informovat o tom, jaké výhody zákonodárci mají a že obědy za hubičku (na rozdíl od zaměstnanců Sněmovny) vskutku nepotřebují. 
Anketa 
Co si myslí o levném alkoholu v parlamentu poslanci? 
Martin Kupka (42, ODS) 
„Zatím jsem si ve Sněmovně tvrdý alkohol nedával a ani tyto ceny mě k tomu nepřemluví.“ 
Ondřej Veselý (42, ČSSD) 
„Nejsem schopen porovnat ceny alkoholu s okolními restauracemi, protože je nenavštěvuji. V porovnání s cenami v našem regionu jsou ceny piva o něco vyšší. Jiný alkohol nemohu posoudit. Nikoho pod zvýšeným vlivem alkoholu jsem ve Sněmovně nepotkal. Jsme rád, že otázka nastavení cen ve sněmovních restauracích byla konečně předána někomu jinému, než poslancům.“ 
Karla Maříková (37, SPD) 
„Osobně bych byla pro zákaz prodeje alkoholu ve Sněmovně. Co se týká cen alkoholu v restauracích ve Sněmovně, tak nemohu posoudit, jelikož nejsem jeho konzumentem.“ 
Lukáš Bartoň (37, Piráti) 
„O cenách alkoholu přehled nemám, já si dám maximálně jedno dvě piva večer po práci, pokud neřídím, takže toho moc nenapiji. Ceny mi přijdou stejné, na jaké jsem zvyklý z Plzně. Že by tady byly nějaké párty nebo větší konzumace to jsem neviděl.“ 
Barbora Kořanová (33, SPD) 
„Nejsem si jistá, zda znám ceny alkoholu ve Sněmovně, spíše ne. Ke konzumaci se vyjádřit mohu, větší jsem nezaznamenala.“ 
Andrea Brzobohatá (47, ANO) 
„Alkohol v Poslanecké sněmovně vůbec nekonzumuji, takže ani nevím kolik stojí“ 
Zuzana Majerová Zahradníková (45, ODS) 
„Opravdu se nezajímám o ceny alkoholu ve sněmovně ani o to, který z kolegů co požívá, nejsem jejich máma ani žena. Po práci a obecně vůbec piju pivo, zřídka víno a to je cenově srovnatelné s ostatními restauracemi v okolí.“ 
Jana Krutáková (55, STAN) 
„Přiznám se, že o cenách alkoholu v poslaneckých restauracích nemám vůbec přehled, chodím tam pouze na jídlo.“ 
Dominik Feri (21 TOP 09) 
„Alkohol by především neměl být prodáván během jednání Sněmovny.“ 
Jan Chvojka (37, ČSSD) 
„Nevidím důvod, proč by měli poslanci za jídlo a nápoje platit méně, než ostatní. Ale byl bych rád, kdyby se kolegové. Kteří to mají na starosti, zamysleli a prišli s řešením, které bude trvale fungovat. Co se týká konzumace alkoholu ve sněmovních restauracích, nepřekračuje podle mého názoru obvyklý standard.“