26. 4. 2018, seznamzpravy.cz, autor: Martin Zíta

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu. S novelou zákona o vnitrozemské plavbě přišel poslanec Lukáš Bartoň. Pod jeho návrh se podepsalo přes padesát poslanců z osmi stran. 

Lukáš Bartoň návrhem novely nechce pití alkoholu na vodě legalizovat, ale dekriminalizovat. Policistům nebo Státní plavební správě zůstane pravomoc zakázat plavbu člověku pod vlivem alkoholu nebo jeho potrestání za ohrožování ostatních. 
Novela by rušila pokuty za plavbu pod vlivem pro kapitány a členy posádky malých plavidel, která nepodléhají zápisu do plavebního rejstříku a nemají vlastní strojní pohon. 
„Dle odhadů až 80 procent vodáků na vodě požívá alkohol, ačkoliv v současné době platí za takový přestupek pokuta až sto tisíc korun. Je vidět, že tato represivní politika je zcela neefektivní,“ uvedl Bartoň

Přesné statistiky o požívání alkoholu vodáky ale neexistují. Upozornil na to zpravodajský server iRozhlas.cz, který se vloni fenoménem alkoholu na řekách zabýval. Není tak možné přesně dohledat, kolik vodáků pije alkohol i mimo kemp nebo v kolika nehodách alkohol hrál roli. 
Policisté v minulém roce během speciální akce Voda 2017 zkontrolovali 520 vůdců vodáckých plavidel, pod vlivem alkoholu jich bylo osm. O rok dříve policistům nadýchali 3 ze 332. 
Podle Bartoně má novela pomoci zejména zodpovědným vodákům. „Ti, kteří si dají na vodě přiměřené množství alkoholu za účelem rekreace, a tedy nebudou hrozbou pro ostatní, již nebudou za své chování kriminalizováni,” uvedl. Mezi takové podle jeho slov patří Bartoňůvstranický kolega František Kopřiva, který návrh podpořil podpisem a také na sociálních sítích. 
Příznivce si návrh Pirátů mezi poslanci nenašel pouze v řadách sociálních demokratů. 
Proti novele vystoupil Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany. Na rizika spojená s požíváním alkoholu upozorňuje pravidelně třeba na vodáckém webu raft.cz. Alkohol je podle něj často přítomen při nehodách s tragickým koncem. Vodáci po požití alkoholu prý často ztrácejí zábrany a přirozený respekt. 
V běžné lodní dopravě je podle Bartoně nutné pravidla nadále dodržovat, požití alkoholu vodáky podle něj a podepsaných poslanců ale není společensky nebezpečnější než pití alkoholu obecně. Není ho tak třeba trestat. 
Novela zákona by podle Bartoně mohla začít platit už pro letošní vodáckou sezonu. S ohledem na lhůty pro schvalování zákonů je to ale nepravděpodobné. 
Podobnou novelu, která by měla umožnit cyklistům jízdu po vypití dvou piv nebo skleničky vína, navrhli znovu senátoři. Obdobný předloňský návrh senátorů Sněmovna v předvolebním složení nestihla projednat za rok.