21. 4. 2018, plzen.cz

Po čtrnácti letech usiluje polistopadový ministr vnitra a někdejší senátor Jan Ruml o návrat do politiky. Kandidovat do Senátu chce za Českou pirátskou stranu v Plzeňském kraji, konkrétně v obvodě č. 8 Rokycany, kam patří severní Plzeňsko, Rokycansko a západní část okresu Beroun. Senátorkou tam je nyní také kdysi členka vlády Milada Emmerová (ČSSD). Svůj mandát bude obhajovat, takže se spolu utkají – mimo jiných – i dva bývalí čeští ministři. 

Kandidaturu pětašedesátiletého Jana Rumla potvrdila mluvčí pirátů Karolína Sadílková s tím, že o ní rozhodli členové plzeňského krajského fóra. „V pirátské straně o kandidátech nerozhodují stranické sekretariáty, ale všichni členové příslušného krajského fóra, ve kterém leží volební obvod,“ uvedla mluvčí. Krajské fórum volí kandidáty, republikový výbor má v případě nesouhlasu právo veta. 
„Je liberálním politikem, a tak logicky při svém návratu do politiky požádal o podporu nejliberálnější stranu naší politické scény,“ potvrzuje Rumlovu kandidaturu i plzeňský poslanec a krajský šéf pirátů Lukáš Bartoň. Ruml pirátům prezentoval své odhodlání bojovat za demokratické principy a občanskou společnost jak na krajské schůzi, tak na internetovém fóru pirátů: „Po parlamentních volbách v loňském roce a po prezidentských volbách se domnívám, že demokratická část společnosti, která se nyní dostala do role menšinové opozice, se musí stmelit a sjednotit,“ uvedl bývalý ministr. 
Ruml, bývalý disident, byl po pádu komunismu vlivným členem Občanského fóra a pak Občanské demokratické strany. Po kritice afér ODS ze strany odešel a stál u zrodu dnes už zaniklé Unie svobody, v roce 2010 se stal členem Strany zelených ČR. V letech 1998 až 2004 zasedal za Prahu 6 v Senátu.