plzen.cz, 28. 2. 2018

Plzeňskému poslanci Lukáši Bartoňovi (Česká pirátská strana) se splnilo jedno z novoročních přání. Na svém PF 2018 na Facebooku napsal, že se těší, „až doktorandi budou finančně ohodnoceni úměrně jejich vzdělání a přestanou sloužit jako levná odborná pracovní síla.“ Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nyní oznámil, že jeho úřad letos zvýší příspěvek na stipendia doktorandů o padesát procent. Informuje o tom web ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). 

Téma doktorandů (doktorské vědecké studium – pozn. red.) otevřel Bartoň už při projednávání státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně. Navrhoval dorovnat slíbené navýšení rozpočtu vysokých škol. Namísto slibovaných 4,5 miliardy korun totiž návrh státního rozpočtu počítal jen se třemi miliardami, což se dotkne zejména doktorandů. Zpravodajský portál Plzen.cz o aktivitě pirátského poslance již dříve informoval ( čtěte zde ). 
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy letos zvýší příspěvek na stipendia doktorandů o 50 procent. Dosud MŠMT posílalo vysokým školám na jednoho doktoranda 7500 Kč měsíčně, nyní se částka zvýší na 11 250 Kč. Celkem dá MŠMT na stipendia doktorandů o 400 milionů korun více. A od letošního roku hradí stát zdravotní pojištění i doktorandům starším 26 let. 
„Jedná se o historicky nejvyšší nárůst příspěvků na stipendia. Považuji to za investici do budoucích vědců a vysokoškolských pedagogů. Chci, aby zkvalitnění doktorských studijních programů a podmínek doktorandů bylo jednou z priorit ministerstva a také vysokých škol do budoucna,“ uvedl Robert Plaga.