Mladá fronta DNES, autor: Jaroslav Nedvěd, 15. 11. 2017

„Musel jsem se začít hodně učit a skoro jsem ztratil volný čas. Jde mimo jiné o to, abych se vyznal v jednacím řádu.“

Doslova jedno školení za druhým má tento týden na programu nový poslanec a šéf Pirátů v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň. Jako parlamentní nováček studuje, jak to chodí ve Sněmovně. Zatím si na poměry v nejvyšším patře politiky nestěžuje. „Pro nás je to příležitost konečně dělat politiku naplno. Dosud jsme chodili do zaměstnání a dělali ji v podstatě jako koníček. Teď se z něj stává práce na plný úvazek,“ říká šestatřicetiletý strojař a výzkumník, který dosud působil na Západočeské univerzitě v Plzni. Bartoň připouští, že vstup do nové role není snadný. „Musel jsem se začít hodně učit a skoro jsem ztratit volný čas. Jde mimo jiné o to, abych se vyznal v jednacím řádu.“

Na úplném začátku nebývá pro poslance vůbec jednoduché vyznat se v budovách, které slouží dolní komoře parlamentu. „Stojím ve Sněmovně a přemýšlím, kudy se dostanu na oběd,“ usmíval se Lukáš Bartoň. Ten si pochvaloval, že Pirátům dobře funguje jejich poslanecký klub. „Nastavili jsme si pravidla jednání. Nesoupeříme mezi sebou, ale spíš se doplňujeme. Slyšel jsem, že v jiných klubech je rivalita. My se o funkce nepereme, naopak jsme se museli ukecávat, aby si někdo vzal místa v komisích,“ uvedl.

Tento týden nastoupil Lukáš Bartoň do Parlamentního institutu. „V pondělí je školení, v úterý je školení, ve středu je školení a ve čtvrtek zase. A minulý týden už jsem absolvoval také konferenci. Souvisela s tím, že si beru na starost školství,“ vysvětloval. A jak se nový poslanec dívá například na výroky šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, když o Pirátech, kteří s ním nechtějí do vlády, řekl že vymýšlí nesmysly a politikaří? „Něco takového jsem od něj čekal. To není nic překvapujícího,“ reagoval. Bartoň je přesvědčený, že Piráti udrží dosavadní postoj a do vlády s Andrejem Babišem ani po dalších jednáních nevstoupí. „Řekli jsme, že nepodpoříme vládu, kde bude mít ANO dominantní pozici nebo v ní bude pan Babiš. To u nás vydrží a nechceme to za nic měnit. Ani náhodou,“ uvedl.

Lukáš Bartoň poslanec